Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 13-12-21 16:06 #1
    Προεπιλογή Κάτι ανεξήγητο.
    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι 36 χρόνων, ύψος 1.80, 79 κιλά. Κάνω προπόνηση 6 φορές την εβδομάδα με βαρη και 2 αερόβιες την εβδομάδα περπάτημα 45 λεπτά.
    Από συμπληρώματα παίρνω whey πρωτεΐνη, κρεατινη 5γρ/ημερα,πολυβιταμινη solgar Vm2000., ωμέγα 3 lamperts pure fish oil 2 κάψουλες την μέρα.

    Μου συμβαίνει κάτι πολύ περίεργο στις προπονήσεις στήθους. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς αλλά είναι σαν να "σβήνω" μετά την 8η επανάληψη! Δλδ ενώ μέχρι την 7-8 επανάληψη πραγματικά τα βάρη τα βγάζω με σχετική ευκολία, ε μέτα είναι λες και προστεσε κάποιος έξτρα βάρος. Εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω.
    Φίλοι μου που με κάνουν spot απορούν και αυτοί, ενώ μου λένε άιντε εύκολα έχεις 10-12 επαναλήψεις καθώς παρατηρούν το σετ μου, ε μετά την 8η επανάληψη δεν μπορώ να βγάλω παραπάνω επαναλήψεις.αυτό συμβαίνει μόνο σε ασκήσεις στήθους.

    Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

    Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-12-21 17:10 #2
    Προεπιλογή
    κανε μονο 8 επαναληψεις . 50 €
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-12-21 01:01 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Καλά αυτο δεν το λές και ανεξήγητο και εξηγώ !
    υπάρχουν 2 τουλάχιστον περιπτώσεις , η μία που ο άλλος βγάζει τις επαναλήψεις και σε κάποιο σημείο βαραίνει και όμως συνεχίζει και τραβάει με ζόρι η έστω στο τέλος με μια μικρή βοήθεια και πάει 8η , 9η 10η κτλ
    Υπάρχει και η άλλη περίπτωση που εκεί που σκουραίνουν τα πράματα και αρχίζει να ζορίζει αντι να σπρώχνει αργα και βασανιστικά μεχρι την ολοκλήρωση (εννοώ της επανάληψης) σημβαίνει το εξής παράδοξο κλατάρει λές και τον έριξαν έξτρα ένα σακί πατάτες και αν ο σπότερ χαζεψει κανένα "κολάν " στον περιβάλοντα χώρο και δεν τον προλάβει τον έχουν έρθει τα κιλά στα μούτρα
    όταν και στις δυο περιπτώσεις μιλάμε για όχι νέους αθλούμενους αλλα με αθλητες που έχουν σχετικη ενασχόληση με βάρη για αρκετό διάστημα , οχι δηλαδη καινούριους που θέλουν προσαρμογή , τότε στην πρώτη περίπτωση αυτος που συνεχίζει και τραβάει στην ανηφόρα εχει καλύτερο φόρτωμα γλυκογόνου στους μυς , τρωει καλα δηλαδή και ο άλλος είτε βρίσκετε σε κάποια υποθερμιδική διατροφή είτε έχει χαμηλό υδατάνθρακα
    ένα άλλο που μπορει να ενισχύσει αυτο το φαινόμενο είναι και οι εντολές , δηλαδη την εντολή για να συσπαστούν οι μυς την δίνει το νευρικό σύστημα , που μπορει να οφείλετε και σε έλλειψη βιταμινών αλλα και αμινοξέων

    Επίσης ένας άλλος λόγος είναι η υπερπροπόνηση , που άν κάποιος κάνει 2 προπονήσεις για στηθος και μέχρι τελικής πτώσεως και δεν έχουν αναρρώσει πλήρως οι μυς και είναι μόνιμα σε καταβολισμό λογικο να πεφτεις απότομα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-12-21 17:41 #4
    Προεπιλογή
    Σευχαριστω Ηλία για τις απαντήσεις σου,
    Τώρα που το ανέφερες σκέφτηκα πως η μόνη μυική ομάδα που έχω τις προπονήσεις κοντά είναι το στήθος. Έχω μονο μια μέρα κενό ανάμεσα στις δύο φορές που χτυπάω το στήθος ανά εβδομάδα, βέβαια δεν το λιωνω μέχρι τελικής πτώσεως αλλά πιθανόν να φταίει αυτό. Θα δοκιμάσω να αλλάξω λίγο την σειρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-12-21 03:16 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    κλασικα στο στήθος παραδοσιακα δίνουν όλοι πόνο , πέρα του οτι η Δευτέρα είναι παγκόσμια ημέρα στήθους και οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα , εγω πχ πάντα προσπαθω να σπάω το κατεστημένο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-12-21 19:15 #6
    Το avatar του χρήστη Mad strength ripper

    Εγγραφή
    01-06-2021
    Περ.
    Athens petroupoli
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή
    Η μόνη εξήγηση προέρχεται από το ποσοστό των λευκών και κόκκινων μυϊκών ινών αν έχεις μεγαλύτερο ποσοστό λευκές από κόκκινες έχεις καλύτερη προσαρμογή στα βάρη δηλαδή , πρακτικά κανείς λιγότερες επαναλήψεις δεν έχεις αντοχή!!!! Ενώ έχεις επαναλήψεις και σε 20 κιλά ποιο πάνω .Τ ο φαινόμενο αυτό συμβαίνει και σε εμένα τον ίδιο δηλαδή ενώ κάνω 6 με 8 στα 160 κιλά πάγκο μπορώ να φτάσω μέχρι και μόνη στα 200 χωρίς βοήθειες !!! Είναι εξαιρετικά σπάνιο φαινόμενο λίγοι αθλητές το έχουν παρατηρήσει !!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-12-21 22:25 #7
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ίσως να υπερφορτωνεται ο ώμος σου και να κλαταρει κάπου εκεί. Επίσης,ίσως απλά να έχει πάθει υπερκόπωση ο ώμος σου και να μην τραβαει
    Απάντηση με παράθεση