Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 03-01-22 14:26 #1
    Προεπιλογή Μπέρδεμα με πρόγραμματα για βάρη.
    Καλησπέρα σε όλους

    Είμαι 36 χρόνων βάρος 79 κιλά ύψος 1.80. Στόχος μου ειναι να πάω στα 82-83 κιλά.
    Κάνω διατροφή υπερθερμιδικη (3200θερμιδες την ημέρα) και από συμπληρώματα παίρνω πρωτεΐνη whey, κρεατινη, ωμέγα 3, και ένα pre workout.

    Έπαιζα μπάσκετ αρκετά χρόνια και η επαφή μου με τα βάρη ήταν ότι μας έκανε ο γυμναστής για να μας βελτιώσει πάνω στο μπάσκετ.
    Πλέον έχω σταματήσει το μπάσκετ και έχει περίπου 6 μήνες που άρχισα gym. Μέχρι στιγμής ακολουθούσα bro split ως εξής Δευτέρα στήθος τρικεφαλα, Τρίτη πλάτη δικεφαλα, Τετάρτη off, Πέμπτη ώμους, Παρασκευή πόδια και Σάββατο έκανα ότι ήθελα κυρίως στήθος πλάτη. Κυριακή ρεπό. Δουλεύω 8ωρο με βάρδιες και νύχτα οπότε όπως καταλαβαίνετε έχω αρκετά επιβαρυμενη εβδομάδα. Έχω δει αρκετά καλά αποτελέσματα με το πρόγραμμα που ακολουθώ όμως πρόσφατα σε εξετάσεις το ck μου ανέβηκε αρκετά 1350.και ο γιατρός μου είπε να μειώσω προπονήσεις. Όμως δεν ξέρω τι ακριβώς και πως πρέπει να το αλλάξω. Διαβαζω για το push pull legs ότι είναι καλύτερο από ένα bro split, αλλά προσωπικά το λατρεύω το bro split.
    Μία σκέψη που έκανα είναι η εξής: να μειώσω ασκήσεις σετ κτλπ και να πάει κάπως έτσι :Δευτέρα στήθος τρικεφαλα, Τρίτη πλάτη δικέφαλο Τετάρτη ώμους πόδια Πέμπτη στήθος τρικεφαλα Παρασκευή πλάτη δικέφαλο Σάββατο ώμους πόδια 6 σερί μέρες αλλά με λιγότερες ασκήσεις και σετ σε κάθε προπόνηση. Θα ήθελα κάποιες προτάσεις και απόψεις από εσάς.

    Ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-01-22 01:18 #2
    Προεπιλογή
    Είναι πάρα πολύ λογικό να έχει ανέβει το cpk, αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους τους αθλητές που κάνουν προπόνηση με βάρη (bodybuilding powerlifting άρση βαρών strongman crossFit κλπ) αλλά και σε αθλητές μαχητικών αθλημάτων ( kick boxing mma bjj πάλη πυγμαχία κλπ)
    Επίσης το ίδιο συμβαίνει με ανθρώπους που κάνουν βαριά χειρονακτικη εργασία (οικοδόμοι αγρότες φορτοεφορτωτες κλπ) και δεν έχουν γυμναστει πότε,οπότε δεν υπάρχει λόγος για να ανησυχείς,
    Είδα τι αλλαγές σκέφτεσαι αλλά είτε κάνεις bro split είτε κάνεις upper lower είτε κάνεις push pull legs είτε κάνεις full body ακόμα και με λιγότερα κιλά ή λιγότερες ασκήσεις το cpk θα είναι ανεβασμένο, αν θέλεις να το δεις εντός ορίων κάνε ένα off τέσσερις πέντε μέρες και επανέλαβε την εξέταση μόνο για το cpk,μόλις ξαναμπεις σε σοβαρή προπόνηση πάλι θα ανέβει.

    Καλή συνέχεια καλές προπονήσεις!!!!!
    Απάντηση με παράθεση