Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 11-01-22 14:18 #1
    Προεπιλογή Δισκοκήλη Ο5-Ι1
    Καλησπέρα στο φόρουμ,
    Θέλω να γράψω για μία δύσκολη εμπειρία που περνάω εδώ και 6 μηνες με μία κήλη. Είμαι 23 , 1,80 , 69 κιλά αυτήν την στιγμή 10 κιλά κάτω από τα κιλά μου πριν 6 μήνες . Έκανα βάρη 2,5 χρόνια , τον πρώτο ενάμιση χρόνο πολύ δυναμικά με πολλά κιλά σε μικρό χρονικό διάστημα αλλά μετά από τραυματισμό στον υπερακάνθιο το πήγα πιο χαλαρά με έμφαση στην τεχνική κτλπ. Τέλη Ιουλίου σε squot και αστεία κιλά (50 κιλά ) , αφού είχα μόλις έναν μήνα που ξεκίνησα προπονήσεις γυμναστήριο και όχι σπίτι, καθώς ανέβαινα ένιωσα έντονο και στιγμιαίο πόνο στην μέση. Συνέχισα κανονικά προπόνηση αφού ήμουν ζεστός αλλά για κανά δυο μέρες η μέση ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση. Μετά από καμιά βδομάδα η μέση ήταν καλά 90 τις 100 αλλά ξεκινάνε πόνοι στο δεξί πόδι και κάποιες φορές (λιγότερες ) στο αριστερό. Μη τα πολυλογώ βγάζω μαγνητική δείχνει κεντρικοπλάγια κήλη στον 05 που έρχεται σε επαφή με την αριστερή Ι1 ρίζα. 20 συνεδρίες φυσκοθεραπεία μέχρι μέσα νοεμβρίου ( ήδη 3,5 μήνες από τότε που το έπαθα ) , με mackenzie , κρέμασμα από μονόζυγο , ασκήσεις κοιλιακούς ραχιαίους και περπάτημα. Το αποτέλεσμα κανένα . Το πρόβλημα εκεί που με αστεία κιλά φόρτιση στο σώμα μου (σακούλα 5 6 κιλά ) μου βγάζει συμπτώματα. Φτάνουμε στο σήμερα που έχω πάει σε δύο νευροχειρούργους στην θεσσαλονίκη και οι δύο αποκλείουν το χειρουργείο εφόσον πατάω μύτες και πέλμα και υπάρχει μόνο πόνος. Ο ένας μου λέει περίμενε μέχρι το καλοκαίρι να μικρύνει γιατί με αυτόν τον καιρό δεν θα γίνεις καλά και ακόμα και η σακούλα που σε ενοχλεί δεν την σηκώνεις . Μην τα πολυλογώ η ποιότητα ζωής μου είναι στο μηδέν. Μόνο περπάτημα μπορώ , έχω συνέχεια έναν ελαφρύ πόνο στα πόδια που φτάνει μέχρι αστράγαλο . Τώρα θα ξεκινήσω ελαφριά κολύμβηση . Το να περιμένω άλλους 6 μήνες ουσιαστικά μη ζώντας μου φαίνεται χάος. Μένω με τους γονείς μου αυτήν την περίοδο που τελείωσα την σχολή και δεν χρειάζεται να σηκώνω βάρη. Αν σήκωνα καθημερινά σούπερ κτλπ πιστεύω θα ήμουν για χειρουργείο. Στρατό θέλω να φύγω δεν μπορώ σε αυτήν την κατάσταση. Λίγες προσπάθειες που έκανα με τον φυσικοθεραπευτή για φορτίσεις 5 6 κιλά με έβγαζαν συμπτώματα μετά από κάποιες ώρες. Η κήλη στην μαγνητική που έκανα ξανά τον Δεκέμβριο είναι πάνω κάτω ίδια , με τα λεγόμενα του ενός βέβαια λίγο χειρότερη. Τώρα θα ξεκινήσω λειζερ σε έναν συνεργάτη γνωστού νευρολόγου στην θεσσαλονίκη γιατί άκουσα πολύ καλά σχόλια. Δεν μου μένει κάτι άλλο. Οποιος γνωρίζει κάτι που αξίζει να δοκιμάσω θα με βοηθούσε πραγματικά . Και όποιος έχει επίσης κάποια εμπειρία με το λέιζερ. Ευχαριστώ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-01-23 22:24 #2

    Εγγραφή
    07-01-2023
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    2
    Προεπιλογή
    Τι εννοις με αυτον τον καιρο δεν θα φυγει. Γιατι να φυγει το καλοκαιρι που το ξερει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-01-23 23:50 #3
    Προεπιλογή
    Φίλε καλησπέρα και γρήγορα περαστικά.
    Θα σου πω μια ιδέα. Αν οι γιατροί σου την εφαρμόζουν θα ωφεληθεις. Αν δεν την εφαρμόζουν ίσως δεν την αποδεχτούν σα θεραπεία.
    Επειδή ο ίδιος όμως την εφαρμόζω κάθε μέρα σε ασθενείς μου και έχει πολυ καλά αποτελέσματα, κράτησε την στην άκρη του μυαλού σου και κυρίως ψάξε το.
    Η κήλη γράφεις χτυπάει τη ρίζα Ι1. Η ρίζα Ι1 βρίσκεται υπό πίεση. Δε βρίσκει καθόλου χώρο να στο πω απλά.
    Στη ρίζα Ι1 έρχομαι εγώ και σου κάνω μια ένεση κορτιζόνη.
    Η κορτιζόνη προσφέρει αποσυμφόρηση στην περιοχή, και η ρίζα Ι1 βρίσκει χώρο , απελευθερώνεται. Δεν πονάς πια.
    Στα λέω όσο πιο απλά για να καταλάβεις.
    Τρεις τέτοιες ενέσεις σε τρεις εβδομάδες. Μια την εβδομάδα.
    Σαφώς τα αποτελέσματα διαφέρουν. Άλλος θα μου πει με κράτησαν 6 μήνες, άλλος 2 χρόνια και άλλος 1 μήνα.
    Θα σου πω όμως ότι έχει γλιτώσει πολύς κόσμος το χειρουργείο. Βλέπω καθημερινά πολύ κόσμο που ήρθαν με ραντεβού για χειρουργείο και στο παρά 5 με τις ενέσεις δεν το χρειάστηκαν.
    Πόνο δεν καταλαβαίνεις καθόλου στη διαδικασια. Να είσαι σίγουρος για αυτό. Πόσο διαρκεί η διαδικασια? 15 λεπτά και γίνεται υπό τον αξονικό. Δηλαδή κάνοντας αξονική (με μειωμένη ακτινοβολία) βλέπουμε την ακριβή και σωστή θέση της βελόνας.
    Και αν ακόμα δεν σου προσφέρει αυτό την οριστική θεραπεία να ξέρεις θα κερδίσεις χρόνο να δουλέψεις με φυσικοθεραπεία και ενδυνάμωση της μεσης.
    Ψάξε το και ξαναλέω αν οι γιατροί σου δεν εφαρμόζουν τέτοια θεραπεία (ξαναλέω θέλει αξονικό κτλ) μπορεί να γίνεται σε νοσοκομείο. Θα ωφεληθεις.

    Περαστικά και όλα καλά να πάνε εύχομαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-05-23 08:19 #4
    Προεπιλογή
    Καλησπερα φιλε,
    Τελικα τι εκανες? Καταφερες και το αντιμετωπισες? Αν ναι πως?
    Απάντηση με παράθεση