Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 15-01-22 22:16 #1
    Προεπιλογή Ασκησεις Pull
    Καλσηπερα

    ΕΙμαι καινουργιο μελος και ασχολουμαι 3 χρονια με την γυμναστικη 6/7 την εβδομαδα

    Εχω ενα διλλημα ....πηγα γυμναστηριο πρωτη φορα (εκανα σπιτι) αλλα εχει πολλες ασκησεις που μου αρεσουν .Αλλα θελω να ρωτησω καποιον εμπειρο(!) αν μπορω να χτυπαω ολες τις μυικες ομαδες σε καθε pull μερα ή να χωρισω τις ασκησεις που βλεπεται στην εικονα . Στις παρενθεσεις ειναι τα σετ

    Γινεται να κανω ολες αυτες τις ασκησεις με λιγα σετ (2)(10 επαναληψεις) ή θα ειναι βλακεια ?
    Αν ειναι καλυτερο να τις χωρισω ....να τις χωρισω ξεχωριστα ανοιχτες με κλειστες λαβες ή να κανω ενα μιξ ?
    Όνομα: Screenshot 2022-01-15 211509.png Εμφανίσεις: 217 Μέγεθος: 71,8 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick890 : 15-01-22 στις 22:23
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-01-22 23:56 #2
    Προεπιλογή
    Όχι δεν είναι βλακεία. Μπορείς να κάνεις όλες τις ασκήσεις σε κάθε pull εφόσον σου αρέσουν, απλά όπως είπες με χαμηλό όγκο προπόνησης (1-2 σετ κάθε άσκηση). Το να κάνεις λίγα σετ σε κάθε άσκηση εκτός του ότι μπορείς να την εκτελέσεις με μεγαλύτερη ένταση, εστιάζεις αποκλειστικά σε αυτό το σετ άρα θεωρητικά θα είναι λειτουργικό σετ. Εγώ σε κάθε άσκηση κάνω ένα βαρύ σετ (1χ8-10) και ένα ελαφρύ (1χ12-10) με παρόμοιο όγκο προπόνησης με αυτό που παρουσίασες στο συγκεκριμένο pull.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-01-22 00:31 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christopherquad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν είναι βλακεία. Μπορείς να κάνεις όλες τις ασκήσεις σε κάθε pull εφόσον σου αρέσουν, απλά όπως είπες με χαμηλό όγκο προπόνησης (1-2 σετ κάθε άσκηση). Το να κάνεις λίγα σετ σε κάθε άσκηση εκτός του ότι μπορείς να την εκτελέσεις με μεγαλύτερη ένταση, εστιάζεις αποκλειστικά σε αυτό το σετ άρα θεωρητικά θα είναι λειτουργικό σετ. Εγώ σε κάθε άσκηση κάνω ένα βαρύ σετ (1χ8-10) και ένα ελαφρύ (1χ12-10) με παρόμοιο όγκο προπόνησης με αυτό που παρουσίασες στο συγκεκριμένο pull.

    Αν το διαμορφωσω ετσι πιστευεις ειναι καλα ? ή καλυτερα να κανω το αλλο με τα λιγα σετ ? Πες οτι πλεονεκτηματα -μειωνεκτηματα βρεις μεταξυ τους ...θα με βοηθησει
    Όνομα: Screenshot 2022-01-15 232738.png Εμφανίσεις: 166 Μέγεθος: 48,3 KB
    Όνομα: Screenshot 2022-01-15 232945.jpg Εμφανίσεις: 209 Μέγεθος: 42,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-01-22 00:34 #4
    Προεπιλογή
    Εάν κάνεις 2 φορές την εβδομάδα Pull, θεωρώ πως ο όγκος προπόνησης δηλαδή τα συνολικά σετ είναι πάρα πολλά. 1-2 σετ σε κάθε άσκηση εφόσον θες να τις κάνεις όλες, αλλιώς κάνε 2-3 σετ κάθε άσκηση αλλά κόψε 2-3 ασκήσεις. τα τραπς και τα δικέφαλα είναι σχετικά οκ. Αλλά αν κάνεις 40 σετ την εβδομάδα πλάτη είναι υπερβολικά μεγάλος όγκος προπόνησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-01-22 02:47 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christopherquad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν κάνεις 2 φορές την εβδομάδα Pull, θεωρώ πως ο όγκος προπόνησης δηλαδή τα συνολικά σετ είναι πάρα πολλά. 1-2 σετ σε κάθε άσκηση εφόσον θες να τις κάνεις όλες, αλλιώς κάνε 2-3 σετ κάθε άσκηση αλλά κόψε 2-3 ασκήσεις. τα τραπς και τα δικέφαλα είναι σχετικά οκ. Αλλά αν κάνεις 40 σετ την εβδομάδα πλάτη είναι υπερβολικά μεγάλος όγκος προπόνησης.
    Πως να το διαμορφώσω? Γιατί νομίζω ότι όλες οι ασκήσεις είναι σημαντικές .Στείλε μια το δικό σου προγράμμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-01-22 21:43 #6
    Προεπιλογή
    μπες στην κατηγορία "ημερολογια προπόνησης" και δες πως είναι δομημένο το δικό μου πρόγραμμα. Βέβαια το τι κάνω εγώ είναι καθαρά επιλογή μου, δεν σημαίνει πως είναι σωστό η λιγότερο σωστό σε σχέση με κάποιο άλλο πρόγραμμα με διαφορετικό προγραμματισμό όγκου προπόνησης και έντασης.
    Απάντηση με παράθεση