Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 10-03-22 11:23 #1
    Προεπιλογή ερωτηση για την προπονηση
    καλημέρα παιδια σε ολους ευχομαι να εχετε μια ωραια ημερα, ηθελα να ρωτησω λοιπον καποια πραγματα, μπορω να γυμναζω τον δικεφαλο και τρικεφαλο μαζι στην προπονηση; εγω αυτο κανω παντως οταν κανω προπονηση κανω δικεφαλα και τρικεφαλα μαζι ειναι κακο; και το αλλο που θελω να ρωτησω ειναι μηπως πρεπει να γυμναζω καθε 2 μερες τους δικεφαλους και τρικεφάλους ; εχω διαβασει οτι καθε 3 μερες το να γυμναζεις τους δικεφαλους και τρικεφαλους ειναι το καλυτερο απο ολα επειδη οι δικεφαλοι και τρικεφαλοι χρειαζονται μεχρι και 72 ωρες (72 ωρες=3 μερες δηλαδή) ωστε να ξεκουραστουν και να γινει δυνατοτεροι, ειναι αληθεια αυτο; τι ισχυει πραγματικα;
    Αυτα παιδια αν μπορειτε απαντηστε μου και αναλυτικα αν μπορειτε, γεια σας!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sokraths1231 : 10-03-22 στις 11:30 Αιτία: εκανα λαθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-03-22 18:11 #2
    Προεπιλογή
    Μπορείς να παίζει τους δικεφαλους και τους τρικεφαλους μαζί σε μορφή 2σετ δηλαδή να κάνεις μια άσκηση για δικεφαλους και αμέσως μια άσκηση για τρικεφαλους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που να φρενάρει την μυϊκή ανάπτυξη ούτε είναι λάθος αυτός ο τρόπος προπόνησης.
    Άλλος τρόπος είναι την μέρα που παίζεις χέρια να χτυπάς πχ πρώτα τους τρικεφαλους και μετά τους δικεφαλους ούτε εδώ υπάρχει θέμα με την μυϊκή ανάπτυξη
    Άλλος τρόπος είναι την μέρα που παίζεις στήθος στο τέλος να παίζεις δύο ασκήσεις από δύο σετ για τους τρικεφαλους και την μέρα τις πλάτης να κάνεις το ίδιο δύο ασκήσεις από δύο σετ για τους δικεφαλους, με αυτό τον τρόπο χτυπάς δύο φορές τα χέρια μέσα στην εβδομάδα γιατί έχεις παίξει τρικεφαλους την ημέρα του στήθους έχεις παίξει δικεφαλους την μέρα τις πλάτης και έχεις και μια μέρα που είναι μόνο για χέρια.
    Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί που μπορείς να δουλέψεις, δοκιμάζεις και κρατάς αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα και νιώθεις ότι δουλεύει καλύτερα για σένα.

    Ένα πολύ βασικό θέμα είναι η ανάρρωση σε ότι μορφή προπόνησης επιλέξεις να κάνεις, η μυϊκή υποτροφία η δύναμη κλπ έρχονται όταν το μυϊκό αλλά κυρίως το νευρικό σύστημα ξεκουράζεται, εκεί γίνεται η αποκατάσταση των βλαβών που έχουμε δημιουργήσει στους μύες, αυτό επιτυγχάνετε μόνο μέσο του ύπνου
    Θεωρητικά σε 72 ώρες και με την προϋπόθεση ότι έχεις κοιμηθεί αρκετά έχεις φάει σωστά υπάρχει ανάρρωση και μπορείς να κάνεις ξανά προπόνηση τα ίδια σημεία αυτό ισχύει για όλες τις μυικες ομάδες όχι μόνο για τα χέρια αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που μπορεί να χρειαστεί παραπάνω χρόνος για ανάρρωση αυτό το νοιωθεις γιατί δεν έχεις την ίδια όρεξη την ίδια δύναμη είναι μια αιτία για να μην έχεις καλή αιματωση -pump- οπότε όλα είναι σχετικά το δικό σου σώμα εσύ το ξέρεις καλύτερα παίξε έξυπνα για να αποφύγεις τραυματισμους η υπερκόπωση που θα σου φέρνουν τραυματισμους και δώσε μεγάλη προσοχή στα σημάδια που σου δίνει το σώμα σου αν χρειάζεστε ξεκούραση η σου δείχνει ότι δεν τραβάει και πρέπει να ρίξεις την επιβάρυνση -κιλά, ασκήσεις - καντω δώσε χρόνο να ηρεμήσει και μετά θα έχεις καλύτερη πρόοδο καλύτερα αποτελέσματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-03-22 19:00 #3
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολύ για την απαντηση!! αρα σωστα τα κανω γιατι εγω αυτο κανω, κανω δικεφαλους και μετα τρικεφαλους περιπου 1:30 με 2 ωρες και τελειωνω!! το καλοκαιρι σηκωνα 9.5 κιλα στο καθε χερι αλτηρα και εκανα biceps curls κλπ αλλα το παρατησα για κανα 2 μηνες δεν εκανα καθολου οπως το καλοκαιρι συνεχομενα καθε 3 μερες λογο ενος κακου σημβαντος στην ζωη μου και ομως τωρα αρχισα παλι τα βαρη !! δεν μπορω να σηκωσω ουτε 10 επαναληψεις γιατι εχω χασει δυναμη!! αλλα ενταξη σιγα σιγα θα ξαναβρω την δυναμη ξανα με υπομονη και τα 10 κιλα θα μου ειναι ευκολα !! ευχαριστω και παλι για την απαντηση ισως ξαναρωτησω κατι οταν θα εχω απορια!! καλο βραδυ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-03-22 00:26 #4
    Προεπιλογή
    Νομίζω ότι 1,5 ώρα για να κάνεις προπόνηση μόνο χέρια είναι πάρα πολύ, δε χρειάζεται πάνω από 45 λεπτά max για προπόνηση χερι

    Μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες για πολλά θέματα στις αντίστοιχες ενότητες, από εκεί και πέρα μπορείς να ρωτήσεις, εδώ είμαστε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-03-22 03:06 #5
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    1. Δεν σηκωνεις ουτε 9μιση κιλα σε καθε χερι στις καμψεις

    2. Κανεις 1μιση με 2 ωρες προπονηση για χερια

    Βρες το λαθος! ΠΩΣ ακριβως χανεις τοση πολυτιμη ωρα απ τη ζωη σου σε προπονηση χεριων,πες μας λιγο για να καταλαβουμε.Ποσες ασκησεις και ποσα σετ εχεις για χερια δηλαδη? Εχε υποψη οτι οσο περισσοτερη σε ποσοτητα προπονηση κανεις,τοσο πιο αργα θα ανεβαζεις κιλα.Αν εσυ θεωρεις οτι οι 2 ωρες για 2 μικρες ομαδες ειναι νορμαλ,τι θα κανεις στις μεγαλες ομαδες? Θα καθεσαι καμια μερα να τις γυμναζεις?

    Φιλε,3-4 σετ για δικεφαλους,αλλα τοσα για τρικεφαλους και τελος.Και σου βαζω τοσα πολλα γιατι ακομα δεν γνωριζεις πως να βαζεις ενταση στην προπονηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-03-22 12:26 #6
    Προεπιλογή
    προφανως και δεν γυμναζω τοση ωρα καταλαβες κανω μερικες φορες σουπερ σετ κανω ποιο αργα της επαναληψεις κανω διαλλημα 5 λεπτα μερικες φορες και 3 λεπτα και μετα παλι, γενικα κανω διαλληματα των 3 λεπτων και 5 λεπτα καποιες φορες για αυτο καμια φορα μπορει και να μου παρει και 2 ωρες να τελειωσω, χαζευω και στο κινητο για να περασει ο χρονος και μετα παλι στην προπονηση και παει λεγοντας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-03-22 16:57 #7
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Κοίταξε,όταν λέμε ότι κάνουμε τόση ώρα προπόνηση,δεν εννοούμε "τόση ώρα χωρίς να σηκώσουμε κεφάλι". Εννοούμε στο σύνολο,με διαλείμματα,κινητό κλπ.

    Αρνητικές,αργές κλπ,πέτα τα όλα. Κάνε νορμάλ τις επαναλήψεις,λίγα σετ,και κοίτα να ανεβάζεις είτε επαναλήψεις είτε κιλά σε κάθε προπόνηση
    Απάντηση με παράθεση