Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 29-04-22 22:34 #1
    Προεπιλογή Γεια σας και από μενα
    Σας συστήνομαι και εγώ λέγοντας την πορεία μου.
    Γυμνάζομα κάποια χρόνια τώρα (6 περίπου). Ξεκίνησα σχεδόν από το 0 μιας και δεν ήμουν του αθλητισμού μικρός. Αρχικά με γυμναστήριο, αργότερα πολεμικές τέχνες, στην καραντίνα το έλιωσα σε τρέξιμο και bodyweight ασκήσεις.

    Την τελευταία 2ετία έβαλα και τη διατροφή στο πλάνο και έφτασα 75 κιλά από περίπου 100, όπου και διατηρούμαι κάποιους μήνες τώρα.

    Εδώ είναι που το πράγμα δυσκολεύει και αναζητώ συμβουλές από πιο έμπειρους. Προφανώς τόσα χρόνια έκανα πολλά λάθη στον τρόπο προπόνησης και διατροφής.

    Έχοντας λοιπόν φτάσει στα 75 κιλά με ύψος 180 δεν ξέρω πως να συνεχίσω για να πετύχω ένα καλό αποτέλεσμα και οπτικά μιας και ο στόχος όλο και μεγαλώνει όσο βλέπω πρόοδο. Φαίνομαι λεπτός, δεν έχω πολύ μυικότητα αλλά κρατάω αρκετό λίπος σε κοιλιά, πόδια, στήθος κλπ. Με τη μεθοδο της μεζούρας κάπου 18-20%. Ποια είναι τώρα που έχασα τα παραπανησια κιλά η σωστή προσέγγιση για να χτιστεί ένα ωραίο σώμα;.

    Από γυμναστική ξεκίνησα 2 εβδομάδες τωρα ένα πρόγραμμα δύναμης 3 φορές την εβδομάδα για να φτάσω ένα αξιοπρεπές επίπεδο.

    Κάνω squat 3x5 (80 κιλά τελευταία προπόνηση), άρση θανάτου 1x5 (95) και εναλλάξ πάγκο 3x5(60) και πιέσεις ώμων 3x5(35). Παλιότερα είχα φτάσει λίγο παραπάνω αλλά απέχω χρόνια από τα βάρη.

    Από διατροφή κάνω πειράματα και πρόοδο δεν βλέπω...τώρα δοκιμάζω 40υ/30π/30λ. Ήμουν πολύ χαμηλά σε θερμίδες για καιρό. Τώρα τρώω ισοθερμιδικα τις τελευταίες μέρες στις 2400 θερμίδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-04-22 19:43 #2
    Προεπιλογή
    Καλός ήρθες στην παρέα μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-04-22 21:13 #3
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-05-22 14:54 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες στην παρέα.

    Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο στο ότι δεν έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Κατ΄αρχην είχες σταματησει τα βάρη στην καραντίνα, τώρα έχεις επανέλθει σε κάποιο πρόγραμμα. Θα πρεπει να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου.

    Στο θέμα την διατροφής, εφόσον ήσουν πολύ χαμηλά στις θερμιδές, λογικό να μην χάνεις, "έριξε ταχύτητες ο οργανισμός σου" αλλα και παράλληλα να μην μπορείς χτισεις μυική μάζα. Επίσης όταν βάζεις προγράμματα δύναμης με χαμηλά reps, καλύτερα να είσαι ελαφρώς υπερθερμιδικά.

    Ολα αυτά βέβαια είναι σχετικά καθώς πρέπει να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-05-22 00:17 #5
    Το avatar του χρήστη Madd_Chadd

    Εγγραφή
    26-09-2010
    Περ.
    serres
    Μηνύματα
    3.844
    Προεπιλογή
    If you eat like a girl you look like a girl!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-05-22 12:32 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες στην παρέα.

    Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο στο ότι δεν έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Κατ΄αρχην είχες σταματησει τα βάρη στην καραντίνα, τώρα έχεις επανέλθει σε κάποιο πρόγραμμα. Θα πρεπει να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου.

    Στο θέμα την διατροφής, εφόσον ήσουν πολύ χαμηλά στις θερμιδές, λογικό να μην χάνεις, "έριξε ταχύτητες ο οργανισμός σου" αλλα και παράλληλα να μην μπορείς χτισεις μυική μάζα. Επίσης όταν βάζεις προγράμματα δύναμης με χαμηλά reps, καλύτερα να είσαι ελαφρώς υπερθερμιδικά.

    Ολα αυτά βέβαια είναι σχετικά καθώς πρέπει να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες.
    Από θέμα προπόνησης τουλάχιστον προς το παρόν δεν νιώθω κόπωση. Ανεβάζω δηλαδή κιλά κανονικά 2-3 φορές την εβδομάδα.Το πρόγραμμα που κάνω είναι το starting strength. Απλό προγραμματάκι περίπου 45 λεπτά μου παίρνει.

    Η διατροφή είναι το κομμάτι που με δυσκολεύει. Δεν ξέρω αν για να ρίξω το ποσοστό λίπους μου είναι σωστό να πέσω π.χ. στα 65 κιλά ή μπορώ να το κάνω μένοντας στα 75.
    Απάντηση με παράθεση