Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 06-05-22 03:20 #1
    Προεπιλογή Πόσες θερμίδες καίτε σε κάθε προπόνηση αερόβιας;
    Πόσες θερμίδες καίτε σε κάθε προπόνηση αερόβιας.
    Μέχρι πρόσφατα κοιτούσα μόνο τα λεπτά που κάνω αερόβια , αδιαφορώντας για την ένταση.
    Πλέον έχω αγοράσει μια ζώνη για ακριβή μέτρηση των καρδιακών παλμών , ώστε να ξέρω κατά προσέγγιση πόσες θερμίδες καίω σε κάθε προπόνηση αερόβιας με σκοπό να έχω μια συνέπεια και να ξέρω πως να κινηθώ.

    Διαπίστωσα λοιπόν πως τρέχοντας 45 λεπτά με μέση τιμή καρδιακών παλμών (150) έκαψα 624 θερμίδες.

    Θεωρείτε πως είναι ένα καλό νούμερο για μια προπόνηση; Θα ήταν καλύτερο να αυξήσω την ένταση ώστε να κάψω περισσότερες θερμίδες ή αν ανέβω περισσότερο από 150 παλμούς θα βγω από το παράθυρο της αερόβιας άσκησης; Όσο αναφορά τις αντοχές μου , μπορώ άνετα να τρέξω και περισσότερη ώρα αλλά και σε μεγαλύτερη ένταση καθώς έπαιζα ποδόσφαιρο χρόνια.

    Να σημειώσω πως έχω 1.78 ύψος και τα κιλά μου είναι 79 με αρκετό λίπος στην περιοχή της κοιλιάς και στα "ψωμάκια" γύρω απο την μέση το οποίο στόχος μου είναι να διώξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jason93gr : 06-05-22 στις 03:25
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-05-22 10:54 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    καλημερα φιλε..ακριβεις μετρησεις για το ποσες θερμιδες καις δεν μπορει να υπαρξουν με τετοια μεσα, γιατι πολυ απλα δεν μπορουν να λαβουν σαν παραμετρο την χημεια του σωματος σου.
    δεν καινε ολοι οι ανθρωποι τις ιδιες θερμιδες στην ιδια ενταση τρεξιματος κ με τους ιδιους παλμους..απο εκει κ περα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να δουλεψεις συνδιαστικα τις μετρησεις που εχεις (κατα προσεγγιση παντα) μαζι με μια αναλογη διατροφη κ να προχωρησεις για να δεις πως θα σε βγαλει ακριβως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-05-22 00:16 #3
    Προεπιλογή
    Το καταλαβαίνω πως οι θερμίδες δεν είναι ακριβώς ότι δείχνει , αλλά όσο και να δείχνει είτε πάνω είτε κάτω , οι μετρήσεις του είναι σταθερές όποτε θα κινηθώ σε αυτόν τον μπούσουλα.
    Όσο αναφορά τον χρόνο της αερόβιας τα 45 λεπτά 3 φορές την εβδομάδα πως σου ακούγονται;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-05-22 19:06 #4
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα, οπως ακριβώς αναφέρει ο Διονύσης, αυτες οι μετρήσεις είναι κατά προσέγγιση.
    Τωρα για την ζώνη καύσης λιπους , (αν σε ενδιαφέρει αυτό και όχι αριθμητικά μόνο η μέτρηση θερμίδων) σε τι παλμούς πρέπει να βρισκόμαστε υπάρχουν κάποιοι υπολογισμοί, αλλά με 150 παλμούς νομίζω είσαι αρκετά ψηλά.
    Πιστεύω οι 3 φορές με συνδυασμό διατροφης, είναι μια χαρά.
    Απάντηση με παράθεση