Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 29
  1. 08-04-09 17:04 #1
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή Pec Deck ποια η γνωμη σας γι'αυτη την ασκηση?!
    μεχρι και σημερα λέγοντας PEC-DECK εννοούμε πιστεύω την άσκηση σε αυτο το μηχάνημα



    και τα περισσότερα γυμναστήρια εχουν ακομη αυτο σαν μηχανημα PEC-DECK
    οι περισσότεροι θα συμφωνείτε πως δεν προσφερει και πολλα πραγματα (για μενα ελαχιστα στην εκγύμναση του στήθους).


    ρίξτεομως μια ματια στο παρακάτω μηχάνημα και πειτε γνώμες, εχει δοκιμάσει κανείς να κανει πεκ ντεκ σε τετοιο μηχάνημα?!



    εγω πιστεύω πως αυτο το μηχανημα δεν εχει καμια σχεση με το πρωτο και με αυτο δουλεύει το στήθος πραγματικά,

    δείτε την κίνηση:

    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-04-09 18:16 #2
    Προεπιλογή
    λογω της διαφορετικης λαβης στο δευτερο καταπονουνται λιγοτερο οι δελτοειδεις(απ οτι στο πρωτο) και γυμναζεται καλυτερα το στηθος. η λαλακια με το πρωτο ειναι οτι ερχεσαι σε failure απο τους δελτοειδεις.. στο γυμναστηριο μου ενα σχεδον ιδιο με το δευτερο κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος. .ειναι ουσιαστικα σαν να κανεις ανοιγματα σε μηχανημα, με τα οφελη που προσφερει η εκγυμναση σε ενα μηχανημα π.χ. μεγαλυτερη ασφαλεια. στο συγκεκριμενο τη βρισκω πολυ καλη την ασκηση...
    Live Fast, Die Young
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-04-09 18:33 #3
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Και τα δυπ μηχανηματα ειναι καλα, κατα την γνωμη μου, καθως τα δολευω και τα δυο. Οι δελτοειδεις δεν επιρεαζονται σε κανενα απο τα δυο μηχανηματα οταν η κινηση γινεται σωστα και με τα αναλογα κιλα στον καθενα.
    Στο δευτερο ειναι πιο ευκολη η κινηση, καθως συμμετεχει και ο δικεφαλος.
    Ο καθενας μπορει να επιλεγει οποιο του τεριαζει καλυτερα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-04-09 18:46 #4
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Το πεκ-ντεκ με τον τρόπο της πρωτης φωτό, για μενα είναι ακατάλληλο, και το θεωρώ και μη φυσική κίνηση, καθως και επικίνδυνο.

    Τα παρακάτω πεκ-ντεκ των επόμενων φωτό, όπου πιάνεις με λαβή χεριών και όχι εσωτερικό μερος αγκώνα, είναι ΟΚ όπως εχω ξαναπεί.
    Απλά σαν άσκηση δεν προσφέρει και πολλά, σε σχέση με τις βασικές, και μιλάω ειδικότερα για αρχάριους.

    Απόψεις μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-04-09 21:24 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα δυπ μηχανηματα ειναι καλα, κατα την γνωμη μου, καθως τα δολευω και τα δυο. Οι δελτοειδεις δεν επιρεαζονται σε κανενα απο τα δυο μηχανηματα οταν η κινηση γινεται σωστα και με τα αναλογα κιλα στον καθενα.
    Στο δευτερο ειναι πιο ευκολη η κινηση, καθως συμμετεχει και ο δικεφαλος.
    Ο καθενας μπορει να επιλεγει οποιο του τεριαζει καλυτερα!
    συμφωνώ απολύτως,
    το καλό που έχουν και οι δύο αυτές ασκήσεις είναι ότι προσφέρουν πλήρη φόρτηση των μυών (που γυμνάζουν) όταν αυτοί βρίσκονται σε πλήρη σύσπαση,
    ενω με το κλασσικό bench press όταν τα χέρια έχουν τεντώσει εντελώς οι Θωρακικοί δεν έχουν σχεδόν καθόλου φορτίο, με αυτές τις δύο ασκήσεις η φόρτηση παραμένει σταθερή καθ'όλη την κίνηση.

    τις θεωρώ συμπληρωματικές και καλό θα είναι να εκτελούνται εκ περιτροπής.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-07-09 02:12 #6

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    The Internets
    Μηνύματα
    4
    Προεπιλογή
    Το δευτερο μηχανημα το εχουμε στο γυμναστηριο που παω κ ο γυμναστης μου το αποκαλει butterfly.Απο οτι εχω ακουσει κ παρατηρησει ο ιδιος ειναι σουπερ για το στηθος κ υποτιθεται οτι ειναι η καλυτερη ασκηση που μπορει να κανει καποιος για γρηγορη αποκτηση ογκου στο στηθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-07-09 03:34 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    απλά είναι τα πράγματα το δεύτερο μηχάνημα μοιάζει με τα ανοίγματα αλτήρων μάλον είναι ίδια κίνηση με την μόνη διαφορά στα ανοίγματα στο άνω νεκρό σημείο δεν καταβάλουμε προσπάθεια δηλαδή ξεκουράζονται οι θωρακικοί ενω στο μηχάνημα έχουμε σταθερή επιβάρυνση σε όλη την διαδρομή αλλα και στο άνω νεκρό σημείο δηλαδή αν κρατήσουμε στο κλείσιμο γυμνάζουμε ισομετρικά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-07-09 03:36 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    και στο πρώτο αν ρυθμιστεί σωστά δεν πιάνονται οι δελτοειδής παίζει ρόλο και το υψος του καθίσματος και η άσκηση επικεντρώνετε περισότερο στο εσωτερικό των θωρακικών
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-07-09 07:58 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στο πρώτο αν ρυθμιστεί σωστά δεν πιάνονται οι δελτοειδής παίζει ρόλο και το υψος του καθίσματος και η άσκηση επικεντρώνετε περισότερο στο εσωτερικό των θωρακικών
    Ηλία μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός;;
    Σε ποίο ύψος έχουμε συμμετοχή των Δελτοειδών;;
    Βασικά αυτό θα καθορισθεί από την γωνία που σχηματίζει το Βραχιόνιο (Αγκώνας-Ώμος) με το Κορμό.
    Όταν πχ ο Αγκώνας είναι σε πιο χαμηλό επίπεδο από τον Ώμο έχουμε συμμετοχή του Δελτοειδούς;;;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-07-09 13:27 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πεκ-ντεκ με τον τρόπο της πρωτης φωτό, για μενα είναι ακατάλληλο, και το θεωρώ και μη φυσική κίνηση, καθως και επικίνδυνο.
    +1

    Το γυμναστηριο που ειμαι αλλαξε εδρα και θα φερει ολοκαινουρια μηχανηματα απο Αμερικη, μεταξυ αυτων και ενα μηχανημα πεγκ-ντεκ που δεν εχει καμια σχεση με το πρωτο της φωτογραφιας οπως μου τα περιεγραφε ο φυσιοθεραπευτης που εχει το γυμναστηριο.
    Θα εχει πολυ πιο φυσικη κινηση, περιμενω να δω τι ειναι και αν ειναι το 2ο που ποσταρε ο Katerini

    Περιμενω με αγωνια γιατι η ακρομυοκλειδικη μου οποτε βλεπει το πεγκ ντεκ την κανει με ελαφρα πηδηματακια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-07-09 16:59 #11
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    αν δειτε εδω Ο μεγάλος Τοίχος του Cutler! εκει που λεει πεκ ντεκ λεει ακριβος για αυτο το μηχανημα (το δευτερο), ειναι πολυ καλο, καλυτερο ακομη και απο τους αλτηρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-07-09 18:08 #12
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    εγώ παντως ειμαι με τον BRaWNy, διαφωνώ στο "επικινδυνο" που γραφει, καθως πιστευω ότι δεν υπάρχουν επικινδυνες ασκήσεις, αν δεν τις κανει ο ασκούμενος επικινδυνες, αλλά σε ό,τι γραφει παρακατω ειμαι απόλυτα συμφωνος, δε ξερω μονο αν στις βασικες βαζει κ τα flyes, ουτε αυτή ειναι βασική για μενα, περισσότερο περιττη θα ελεγα.

    συμφωνώ με τον Κατλερ ότι ειναι καλυτερο από τα flyes .

    αλλά δε θα εκανα ποτε ξανα κάποια από τις 2 ασκήσεις.

    πιεσεις παγκου αλτηρες για ευρος οριζοντιο, επικλ (κατακλινη). πιεσεις παγκου μπαρα. διζυγο παράλληλο, ανοιχτα Gironda dips style και στα δυο και αντε στα μεγάλα σουξε και κανα cross over.

    απλά απόψεις μου, τίποτα παραπάνω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-07-09 18:08 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλία μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός;;
    Σε ποίο ύψος έχουμε συμμετοχή των Δελτοειδών;;
    Βασικά αυτό θα καθορισθεί από την γωνία που σχηματίζει το Βραχιόνιο (Αγκώνας-Ώμος) με το Κορμό.
    Όταν πχ ο Αγκώνας είναι σε πιο χαμηλό επίπεδο από τον Ώμο έχουμε συμμετοχή του Δελτοειδούς;;;;;

    στο πρώτο μηχάνημα η σωστή θέση είναι οι αγκώνες να είναι λίγο πιο χαμηλα απο το υψος των ώμων , για να επικεντρώσουμε επειδη απλα βάζουμε πίεση στους πήχεις αν με καταλαβαίνετε και αυτό κάνει να συσπάτε το εσωτερικό μέρος των θωρακικών , γι αυτό οι αγκώνες πιο χαμηλα να πιανει όλο το εύρος μεχρι κατω τους θωρακικούς .

    και όπως είναι στριμένα τα χέρια και πιέζουμε με τους πήχεις και αγκώνες δεν συμετέχουν οι δελτοειδής μάλον απομονώνονται περισσότερο, ελαχιστη συμμετοχή είναι αμελητέα

    στο άρθρο που λέει ο φωτης με τον κάτλερ λέει αυτό ακριβως που είπα πιο πάνω το διαβασα τωρα, ότι στο επάνω σημείο δεν ξεκουραζονται αλλα έχουμε σταθερή αντίσταση πράγμα που δεν γίνετε με τα ελεύθερα βάρη , γι αυτό και σε άλλο τόπικ για ελευθερα μηχανές , είπα πως το καλύτερο είναι να συνδιαζουμε σωστα και τα δύο και τα δυο έχουν πλεονεκτηματα .

    στην τελική εχω να πω και αποδεικνύετε αυτα τα δύο μηχανήματα είναι τελείως διαφορετικα και ας λέγονται πεκ ντεκ και τα δύο και ο καθενας επιλέγει αυτό που του ταιριάζει η που θέλει να δωσει έμφαση.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-07-09 15:47 #14
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ παντως ειμαι με τον BRaWNy, διαφωνώ στο "επικινδυνο" που γραφει, καθως πιστευω ότι δεν υπάρχουν επικινδυνες ασκήσεις, αν δεν τις κανει ο ασκούμενος επικινδυνες, αλλά σε ό,τι γραφει παρακατω ειμαι απόλυτα συμφωνος, δε ξερω μονο αν στις βασικες βαζει κ τα flyes, ουτε αυτή ειναι βασική για μενα, περισσότερο περιττη θα ελεγα.

    συμφωνώ με τον Κατλερ ότι ειναι καλυτερο από τα flyes .

    αλλά δε θα εκανα ποτε ξανα κάποια από τις 2 ασκήσεις.

    πιεσεις παγκου αλτηρες για ευρος οριζοντιο, επικλ (κατακλινη). πιεσεις παγκου μπαρα. διζυγο παράλληλο, ανοιχτα Gironda dips style και στα δυο και αντε στα μεγάλα σουξε και κανα cross over.

    απλά απόψεις μου, τίποτα παραπάνω.
    εγω δε συμφωνω λεαν, οταν κανω μονο πιεσεις με αλτηρες σε καποιο προγραμμα δεν ''πιανωμαι'' πλαγια στο στήθος και ψιλά εκει που ενώνεται με τον ώμο, ενω αντίθετα οταν κανω ανοίγματα η πεκ ντεκ πιάνομαι και εκεί.

    μη με πεις πως δεν κανω σωστά τις πιέσεις αλτήρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-07-09 20:08 #15
    Προεπιλογή
    κατ' αρχήν αύτα τα δύο τα μηχανήματα δεν γυμνάζουν ακριβώς τις ιδιες μυικές ομάδες,
    το 1ο γυμνάζει τους Θωρακικούς και τον Κορακοβραχιόνι,
    το 2ο γυμνάζει τους Θωρακικούς, Εμπροσθεν Δελτοειδή, την Βραχύα Κεφαλή του Δικεφάλου και τον Κορακοβραχιόνιο.


    και αυτό συμβαίνει γιατί στην πρώτη η δύναμη εξασκήται από τους αγκώνες και το αντιβραχιόνιο σχηματίζει ορθή γωνία με το βραχιόνιο.


    Στην 1η ασκηση υπάρχει μεγαλήτερη πιθανότητα τραυματισμού επειδή ο Κορακοβραχιόνιος που είναι ένας σχετικά μικρός και παραμελημένος μύς σηκώνει αρκετό βάρος.
    Αυτός είναι που παθαίνει την ζημιά και όχι το Ακρώμιο ή οι Ωμοι κλπ
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία