Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 03-01-23 14:17 #1
    Προεπιλογή Ωμος και πιεσεις- ναι το ιδιο κοινο θεμα!
    Καλησπερα

    Δεν ψαχνω ιατρικη συμβουλη στο φορουμ. Ισως ιδεες για ασκησεις και πειραματισμο.

    Μετα απο βαριες πιεσεις μπαρας στηθος, ξεκινησε το θεμα στον αριστερο ωμο πριν 1.5 χρονο. Εκανα αποχη κατα καιρους, αντιφλεγμονωδη αλλα τζιφος.

    Το περασμενο Απριλιο εκανα 10 φυσικοθεραπειες και απλα δεν ειχα μουδιασμα το βραδυ στον υπνο μου και εντονη ενοχληση. Συνεχιζα να μην κανω προπονησεις.

    Σεπτεβριο, ξεκινησα παλι σταδιακα να παιζω με το 40% της δυναμης μου αλλα παλι ειχα θεμα.

    Απελπιστηκα και πηγα σε ιατρο να μου γραψει μαγνητικη. Η μαγνητικη δεν εδειξε κατι σοβαρο οπως μου ειπε ο γιατρος

    Εκανα ενεση με αιμοπεταλια αλλα και παλι τιποτα.

    Μετα, ξεκινησα φυσικοθεραπειες αλλα σε πιο χειροπρακτικο θεραπευτη με πολυ εντονο μασαζ, ασκησεις με λαστιχα κτλ και ειδα μια σοβαρη διαφορα. Εκανα 10 θεραπειες ( 2 ανα εβδομαδα) και παραλληλα εκανα καποιες ασκησεις για πισω δελτοειδης οπως face pulls και λαστιχα.

    Μου προτεινε να μπω παλι παγκο να δουμε πως παει. Εκανα 60 κιλα και ενιωθα νορμαλ. Μου ειπε ανεβασε στα 80. Εκανα 80 κιλα και το ιδιο βραδυ ενιωσα σαν να πηγα παλι πισω στο σημειο μηδεν.. σχεδον σαν να μην εκανα ποτε φυσικοθεραπειες.

    Ολο το πανω σωμα μου δεν μπορω να το γυμνασω δυνατα περα απο τα χερια.

    Εχω απελπιστει με τον ωμο. Εχω χασει πολυ δυναμη, μυικοτητα και δεν μπορω να κανω ασκησεις που μου αρεσουν.

    Φυσικα εχω διαβασει αρκετα αρθρα για να αλλαξω προπονητικο στυλ, με slow reps, αλλαγη στις λαβες και ευρος κινησης κτλ.. Αλλα και παλι εχω θεματακια.

    Αυτο που απορω ειναι αφου η μαγνητικη δεν εδειξε κατι πως γινεται και δεν περναει τοσο καιρο τωρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-05-23 11:01 #2
    Προεπιλογή
    Ενα update μηπως αλλοι βοηθηθουν απο τα σχολια μου.

    Φυσικοθεραπειες πηγαν καλυτερα, και μπορεσα να επανελθω σε πιεσεις παγκου στο 80% περιπου της δυναμης μου χωρις ιδιαιτερα θεματα.

    Ο 1ος φυσικοθεραπευτης μου εκανα την "φυσικοθεραπεια της Γριας", δλδ μηχανηματα με ρευμα κτλ.

    Ο 2ος, πολυ μασαζ, διατασεις, και πολλα λαστιχα. Καμια σχεση με τον 1ο. Μακαρι να ειχα παει στον 2ο εξαρχης.

    Πλεον δουλευω περισσοτερο επαναληψεις, pre-exhaust, αργες επαναλ, και δινω πολυ εμφαση σε face pulls/ rear dealts 2 φορες την εβδομαδα μερικα σετ οπως και σαν ζεσταμα πριν μπω στο πανω σωμα κανω αρκετες στροφες με λαστιχα ωστε να ζεστανω πολυ καλα ωμους.

    Τελος, κανω διατασεις στο τελος της προπονησης.

    Πρεσσα ωμων πχ δεν κανω. Κανω προτασεις αλλα με αναστροφη λαβη που ειναι πιο ηπια στον ωμο. Πλαγιες εκτασεις κανω με λιγα κιλα. Παγκο κανω περισσοτερο αλτηρες. Βυθισεις δεν κανω για λιγο καιρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-05-23 03:01 #3
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Καλησπερα,

    Ισως θα έπρεπε να επικεντρωθείς σε ασκήσεις κινητικότητας της ωμικής ζώνης και να δεις εάν έχεις ικανοποιητικό εύρος κίνησης σε

    shoulder internal rotation
    shoulder external rotation
    shoulder flexion
    shoulder extension

    Οι στατικες διατάσεις στο τέλος της προπόνησης δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν

    Το καλό ζέσταμα πριν την προπόνηση επιβάλλεται και δεν εννοώ 5 λεπτά διάδρομο ή ποδήλατο
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-10-23 13:05 #4
    Προεπιλογή
    Καλησπερα,εχω και γω παρομοιο προβλημα εδω και 2 μηνες εχω ενοχλησεις σαν πιασιμο απο τον ωμο ως τον αγκωνα και δεν μπορω να σηκωσω το αριστερο χερι εντελως πισω απο το κεφαλι,τι μου προτεινετε να κανω?θα περασει ισως απο μονο του?θα βοηθουσε ισως καποια διατροφη?Επισης ειχε πιαστει η μεση μου 4 μηνες ολο το καλοκαιρι και μολις εγινε καλα η μεση επαθα αυτο,εκανα βαρακια πριν το παθω και εσπρωξα με ολη μου την δυναμη με το αριστερο χερι μια ντουλαπα,την ντουλαπα οταν την εσπρωξα 1 μηνα μετα εγινε αυτο και μου φαινεται εντελως τρελο,δεν μπορω να καταλαβω πως δεν με πονεσε εκεινη την ωρα και εγινε 1 μηνα μετα οταν εκανα βαρακια?Δεν ειχα και τρελα κιλα στα βαρακια ομως τα εφερνα πισω απο το κεφαλι και τα σηκωνα πανω.Εχει πεσει η ψυχολογια μου εδω και 7 μηνες ολο αναποδιες,δεν ποναω τωρα αλα αν παω να φερω το χερι την παλαμη μου δηλαδη πισω απο το κεφαλι να πιασω την πλατη μου ποναει καπως σαν πιασιμο και εχω καποιες ενοχλησεις στην διαρκεια της μερας.
    Απάντηση με παράθεση