Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 07-01-23 22:16 #1

    Εγγραφή
    07-01-2023
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    2
    Προεπιλογή Δισκοκήλη Ισχυαλγία.
    Γεια σε όλους λέγομαι χρήστος ειμαι 26 ετων. Αθλουμε κανω γυμναστηριο απ τα 14 μου ετη. Παντα υγίες χωρις κανενα προβλημα εκτος απο μια χονδροθαπεια κατα τον καιρο μου στις ειδικες δυναμεις.
    Το περασμενο καλοκαίρι. πήγα για σεζον καθε ΠΣΚ απο τον μαιο μεχρι τελος αυγουστου. Καθε πρωι που σηκωνομουν απ το ραντσο το οποιο κοιμομουνα ενιωθα εναν πονο στην μεση μου το ιδιο και οταν οδηγουσα 3-4 ωρες με την κινηση..με το που γυρνουσα θεσσαλονικη και κοιμομουν στο κρεβατι μου και εκανα προπονηση ημουν μια χαρα μεχρι να ξαναπαω εκει.
    Αυτο το πραμα γινοτανε απο τον Ιουνιο μεχρι τον αυγουστο με καθε ΠΣΚ πονο στην μεση το πρωι και ενω ωρα δουλειας και ορθοστασιας.. Οσπου μια μερα ενω γυρησα πισω πονουσα ακομη. Ειχα 2 μερες να ξανακανω βαρη μεχρι να ξαναφυγω. Την μια μερα εκανα rest για ευνοητους λογους. Την δευτερη μερα ηταν η μονη μου ευκερια για προπονηση και ετσι πηγα γυμναστηριο για ενα fullbody training. Εκανα πολυ καλο ζεσταμα, εχοντας στο κεφαλι μου οτι δεν θα φορτωσω πολλα κιλλα λογο της μέσης μου. Και ηδη εκεινον τον καιρο προσεχα. Οταν μπηκα για καθησματα εκανα 60 70 80 100 με ζωνη ολα καλα. Μετα μπηκα για 120 για τελευταιο σετ. (συνηθως κανω 140-180). Φουλ σωστη τεχνικη bracing Με ζωνη και σποτερ. Στην δευτερη επαναληψη ενιωσα ενα "πααπ"στην ξδεξια μερια της μεσης μου. σταματησα την προπονηση και πηγα σπιτι. Την επομενη μερα Η δεξια μου μεριά ειχε πριστεί σαν να εβγενε η ευα απ το πλευρο μου. Ημουνα 2 βδομαδες ετσι. (Πραμα που το ειχα παθει παλεοτερα στον στρατο οταν το γονατο μου ειχε χονδροπαθεια και με ειχε εγκαατληψει πανω σε σετ.) Πηρα λοιπον 2 μερες μυοχαλαρωτικα. (δεν εβρισκα φαρμακειο για να παρω παραπανω). Εκανα οποτε εβρισκα χρονο διατασεις. και ασκησεις για ανακουφηση στην μεση. Συνεχιζα να δουλευω ετσι 6/7 και 7/7, περιμενοντας να σταματησει η σεζον και με ασκησεις mkenzie διατασεις και ενδυναμωση να γινω καλα. Τα συμπτωματα αρχισαν να κατευενουν πανω στο ποδι. Εκει καταλαβα οτι προκειτε για ισχυαλγια. εψαξα και πηγα σε εναν καλο ορθοπεδικο γιατρο. Με ειπε να σταματησω τελειος την προπονηση και τις McKenzie και να περπαταω και να τρεχω πραμα που εκανα. Εκανα επισης μαγνιτικη και εβγαλε μεγαλη κηλη Ο5-Ι1. Ο ιδιος μου ειπε οτι εχω μια μεγαλη κηλη και πρεπει να αφαιρεθει και οτι δεν εχω χρονο και δν θα με βοηθησει τιποτα αλλα να παρω και αλλες γνωμες. Πηγα σε εναν δευτερο μου εδωσε χαπια που μπλοκαρουν τον πονο και ενεσεις με βιταμηνες συν αντιφλεγωνωδη. Δεν πηρα τιποτα απο αυτα εκτος απο αντιφλεγμωνωδη για 5 μερες. Πηγα σε χειροπρακτικο, φυσικοθεραπευτες, εκανα βελονες, αποσυμπιεση, μασαζ, βεντουζες. Τιποτα δεν βοηθαει συν οτι η ισχυαλγια εχει παει τερμα κατω στο ποδι και απο τοτε που σταματησα την προπονηση ολο και χειροτερευω. Μου ειπαν επισης οτι οσο πιεζετε το νευρο αν κανω προπονησ θα μεινω παραλυτος, εχω να κανω προπονηση 5 μηνες, η δουλεια εχει καταντησει μαρτυριο. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι ολοι μπορουνε μονο να σηκωσουνε καμια γιαγια απ το κρεβατι. Κανεις δεν μπορει να απευθυνει σε ασθενη που εκανε bodybuilding. Και σας ρωταω την γνωμη σας, αν κανεις περασε κατι παρομοιο, αν μπορεσε να γυρησει πισω ξανα σε αυτο που αγαπαει, Ποσο καιρο το ειχε, αν ξερετε καποιον γιατρο που να κανει bodybuilding και να απευθυνετε σε bodybuilders. Οτιδιποτε. Ευχαριστω εκ των προτερων και καλη χρονια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-05-23 08:12 #2
    Προεπιλογή
    Αδερφε αν και δεν εχω λυση στο προβλημα σου καθως κ εγω συμπασχω και ψαχνω και ο ιδιος λυση, θα ηθελα να σε ρωτησω δεδομενου οτι εχουν περασει μερικοι μηνες απο οταν εκανες την αναρτηση, σε τι κατασταση βρισκεσαι τωρα? Αν αντιμετωπισες το προβλημα, τι εκανες ?
    Απάντηση με παράθεση
     

Tags for this Thread