Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 126
  1. 28-10-06 12:02 #16
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.914
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    μου εχουν πει οτι οποιος ειναι ανω των 18 ανεβαινει πιο γρηγορα σε δυναμη και ογκο,σε αντιθεση με εναν ανηλικο
    Αυτό που λες είναι πολύ σχετικό. Γενικά οσο μικρότερος είσαι τόσο γρηγορότερα ανταποκρίνεται το σώμα σου στην προπόνηση με βάρη. Άρα συνήθως συμβαίνει το ανάποδο από αυτό που λές, ειδικά όσο αφορά τη μυική ανάπτυξη.

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-10-06 12:29 #17
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.914
    Προεπιλογή
    Big thanos,

    Γενικά συμφωνώ με όσα σου πρότειναν παραπάνω τα παιδιά.

    Κάποιες γρήγορεσ συμβουλές:

    1. Από τη φωτογραφία σου και το σχήμα του στήθους σου θα προσθετα ότι έχει ανάγκη περισσότερο από ασκήσεις πιέσεων με αλτήρες και ανοίγματα με αλτήρες ειδικά από επικλινή θέση.

    2. Γύμναζε το στήθος σου μονο 1 φορά την εβδομάδα

    3. 'Αλλαζε τις ασκήσεις και τη σειρά εκτέλεσής τους ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.

    4. Υιοθέτησε κάποιες σκληροπυρηνικές αρχές προπόνησης, όπως super-set (συνεχόμενα σετ), partial-reps (μερικές επαναλήψεις), rest-pause (μικρά διαλείματα λίγων δευτερολέπτων χωρίς να αφήνεις τα κιλά), κατιόντα σετ (ειδικά σε ασκήσεις που χρησιμοποιείς μηχανήματα) και άλλα... Σε κάθε προπόνηση υιοθέτησε και μια διαφορετική τακτική.

    5. Η προπόνησή σου δε θα διαρκεί πάνω από 50 λεπτά και δε θα περιλαμβάνει περισσότερες από 4 ασκήσεις. και μην σε απασχολεί ποσα κιλά κάνεις! Σιγουρέψου ότι η εκτέλεση είανι σωστή και συγκεντρώσου στους μυς τους στήθους ότσν τους γυμάζεις!!!!!!!!!

    6. Στην προπόνηση δώσε το 200% και βεβαιώσου ότι το η μεταπροπονητική σου διατροφή είναι αυτή που πρέπει καθώς και γενικότερα η διατροφή σου περιέχει τις θερμίδες που χριεάζεσαι.

    Επαναλαμβάνω ότι στην προπόνηση δώσε το 200%, η πρόοδος που φαίνεται στην φωτογραφία για την ηλικά σου και περίοδο 1 χρόνου είναι ελάχιστη!!!
    Πάρτο λίγο προσωπικά και σε 3-4 μήνες η διαφορά στο στήθος σου μπορεί να είναι τεράστια.

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-10-06 13:06 #18

    Εγγραφή
    06-06-2006
    Περ.
    Peiraias-Tabouria
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    ok thanx παιδιά
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-10-06 15:52 #19
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    μου εχουν πει οτι οποιος ειναι ανω των 18 ανεβαινει πιο γρηγορα σε δυναμη και ογκο,σε αντιθεση με εναν ανηλικο
    Αυτό που λες είναι πολύ σχετικό. Γενικά οσο μικρότερος είσαι τόσο γρηγορότερα ανταποκρίνεται το σώμα σου στην προπόνηση με βάρη. Άρα συνήθως συμβαίνει το ανάποδο από αυτό που λές, ειδικά όσο αφορά τη μυική ανάπτυξη.

    ΜΒ
    ΟΚ οποτε καλα κανουμε και αρχιζουμε απο μικροι,ετσι; Απλα το εγραψα,γιατι εβλεπα κατι αλλους στο γυμναστηριο που αρχιζαν και μετα απο κανα μηνα ανεβαιναν σε κιλα,πιο πολλα απ'οσα επαιρνα αγω,και σκεφτηκα οτι αφου ανεβαινουν σε δυναμη ανεβαινουν και σε μαζα.Αλλα μαλλον ειμαι λαθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-10-06 10:54 #20
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    Απλα το εγραψα,γιατι εβλεπα κατι αλλους στο γυμναστηριο που αρχιζαν και μετα απο κανα μηνα ανεβαιναν σε κιλα,
    Μα αυτό είναι άλλο θέμα.
    Όταν αρχίζει κανείς για πρωτη φορά ή επανέρχεται μετά απο καιρό,δεν ξεκινάει απότομα και με στόχο την αύξηση των κιλών.
    Κάνει κάποιον καιρό προσαρμογή,(οι αρχάριοι μαθαίνουν και τις κινήσεις) και μετά μπαίνει σε "πρόγραμμα προόδου".
    Εξάλλου οι πολύ νέοι στον χωρο,δεν είναι έτοιμοι ακόμα και απο άποψη νευρικού συστήματος,για να μπορέσουν να κάνουν προπονήσεις με ένταση,αλλά και "ανέβασμα" κιλών.
    Όλα στην ώρα τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-12-06 20:16 #21
    Προεπιλογή
    Παιδιά εγώ θέλω να εστιάσω στο εξής:λοιπόν λοιπόν, τι σας νοιαζει πιο πολυ, το κορμι σας και οι φέτες σας ή η υγεία σας?
    Να μην ξεχνάτε ότι την ώρα που κάνετε βάρη η καρδιά πιέζεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...
    έχω αναφέρει πολλές φορές τα καταστροφικά αποτελέσματα της επιπονης και συνεχομενης ασκησης με βαρη πανω απ τρεις φορες την βδομαδα.
    Θα προσθέσω το εξής:τα σκουότ και οι άρσεις θανάτου ναι ναι σε φουσκώνουνε και σε γραμμώνουνε πολύ, αλλα σου διαλύουνε την καρδιά. Αποφασίστε λοιπόν:θα το πάτε σιγά σιγά και θα έχετε την υγεία σας(αλλα θα σας πάρει δέκα με δεκαπεντε χρονια να το πετύχετε) και θα μπορείτε να το συνεχίσετε και στην υπόλοιπη ζωή σας, η θα το κάνετε γρήγορα και μετά για λόγους υγείας θα αναγκαστείτε να το διακόψετε?
    Βλέπω εδώ χτυπιέστε όλο για βάρη βάρη βάρη. Έχετε ρωτήσει ποτέ κανέναν νάτουραλ και πολύ υγιή μποντιμπίλντερ να σας πει πόσο καιρό γυμνάζεται και πως γυμνάζεται?
    Επίσης το πρώτο πράγμα που θα σας πει είναι ότι το νάτουραλ μποντιμπίλντινγκ δεν στηρίζεται τόσο πολύ στα βάρη αλλά στην καριδαγγειακή άσκηση. (όταν εκπαιδεύεις τον οργανισμό να καίει λίπος και γλυκόζη και να αφήνει τα αμινοξέα στην άκρη, ε τότε δεν κτίζεις πιο εύκολα μύες?με μια καρδιά η οποία θα είναι ρυθμισμένη και καλύτερα απο κάποιον που δεν γυμνάζεται κι όλας και χωρίς να χρειάζεται να φας τεράστιες ποσότητες πρωτείνης , διότι δεν ξέρω αν σας το πε κανείς, η χρόνια κατάχρηση πρωτείνης με λίγα λόγια η υπερλευκωματιναιμία καταστρέφει το συκώτι)
    Δεν είναι τυχαίο που λένε οτι η καλύτερη άσκηση ειναι η καρδιαγγειακή και μετά τα βάρη. Μάλλον το κολύμβι διότι τα κάνεις και τα δύο μαζί.
    αυτά...



    (έκανα το ιατρικό - χριστιανικό καθήκον μου. Ο νοών νοείτο)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-12-06 20:25 #22
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    OK Albert όλοι συμφωνούμε με αυτά που αναφέρεις για αυτό πάντα 3 φορές την εβδομάδα cardιο - κανείς δεν διαφώνησε ότι τα βάρη ειναι ο μοναδικός αυτοσκοπός αλλά κ το fitness γενικότερα είναι μέσα στο πρόγραμμα κάθε σοβαρού αθλητή bb.

    Gasturb
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-12-06 20:32 #23
    Το avatar του χρήστη Nick3

    Εγγραφή
    19-07-2006
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    427
    Προεπιλογή
    Αν η προπόνηση με βάρη έχει υψηλή ένταση λειτουργεί και ως καρδιαγγειακή.
    Αυτό με το natural bodybuilding δεν το έπιασα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-12-06 20:32 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gasturb
    OK Albert όλοι συμφωνούμε με αυτά που αναφέρεις για αυτό πάντα 3 φορές την εβδομάδα cardιο - κανείς δεν διαφώνησε ότι τα βάρη ειναι ο μοναδικός αυτοσκοπός αλλά κ το fitness γενικότερα είναι μέσα στο πρόγραμμα κάθε σοβαρού αθλητή bb.

    Gasturb
    Αν είχες δει αυτά που έχω δει εγώ, ε θα έκανες οπω κι εγώ. δεν θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν. Και σου πα εγώ να μην είσαι φιτ?ελεος
    τα λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις δεν πιεζουν τοσο την καρδια, αν λοιπον θες να κανεις καθημερινα για παραπανω γραμμωση κανε, αλλα το στυλ :οσα περισσοτερα μπορω και ακομα κι αλλα, για μένα είναι απαράδεκτο. δυο τρεις φορές την εβδομάδα είναι αρκετό(μην με βρίσεις όμως , ξέρεις που το ξανάπα).
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 02-12-06 20:34 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick3
    Αν η προπόνηση με βάρη έχει υψηλή ένταση λειτουργεί και ως καρδιαγγειακή.
    Αυτό με το natural bodybuilding δεν το έπιασα.
    ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΕΛΟΣ
    ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ
    ναι σου βγαινουνε ολα φυσιολογικα(πχ πιεση αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η καρδια δεν πιεζεται με αποτελεσμα...αντε δεν λεω)
    τι εννοω NATURAL bodybuilding?
    εννοώ αυτό που ειναι υγιεινό και δεν θα σου διαλύσει την καρδιά.
    δεν θέλω να πώ κι άλλα, θα με βρίσει ο μοντερέιτορ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 02-12-06 20:36 #26
    Το avatar του χρήστη Nick3

    Εγγραφή
    19-07-2006
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    427
    Προεπιλογή
    Δηλαδή πιστεύεις ότι με τα βάρη δεν γυμνάζεται η καρδιά και δεν αποκτά αντοχή?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-12-06 20:42 #27
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Η συνέχεια για την καρδιά εδώ

    ΒΒ κ σωστή λειτουργία της καρδιάς
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-12-06 13:57 #28
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Nick3, καλά τα λες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-02-07 00:09 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BIG THANOS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BIG THANOS
    Πάγκο κάνω:

    90 λιμπρες 10 επ.
    100 λιμπρες 8 επ.
    100 λιμπρες 8 επ.
    110 λιμπρες 6 επ.
    φίλε με συγχωρείς κιόλας,περιμένεις με αυτές τις επιδόσεις να έχεις μεγαλύτερο στήθος,
    Re φίλε είμαι 15 χρονών και 62 κιλά.Τι παραπάνω περιμένεις??Στα κιλά μου πολύ λίγοι κάνουν τόσα κιλά πάγκο
    Εγω δεν περιμένω τίποτε φίλε,εσύ εισαι αυτός που περιμένει/επιδιώκει κάτι και βάσει αυτού, σου είπα ότι είπα.
    Δεν είπα ότι σωνει και καλά θα έπρεπε να μπορεις να κάνεις περισσότερα (εγω νομίζω πάντως ότι μπορεις,αρκει να το πιστέψεις και να το προσπαθήσεις),είπα ότι βάσει αυτών που κάνεις ,είναι μια χαρά το στήθος σου,οπότε με τον καιρό κι όσο δυναμώνεις θα έρθουν και αυτά που αναζητάς.
    Είσαι ακόμη 15,εχεις πολυ χρόνο μπροστά σου,μην βιάζεσαι,έχε υπομονή και stay consistent.
    Μην το λες αυτο. εγω στην ηλικια σου ειχα μεγιστη 100 κιλα παγκο(220 λιβρες).. αλλα τοτε εκανα σχεδον αποκλειστικα στηθος και δικεφαλα. ειναι αναλογα με τον σωματοτυπο του καθενος. θα αλλαξει πολυ το σωμα σου μεσα σε 2 χρονια.. κοιτα επισεις να παιρνεις και γυρω στα 120 γραμμαρια πρωτεινης ανα ημερα. παρε και αυτο το προγραμμα ογκου για στηθος .(ειναι το αγαπημενο μου). καντο 2 φορες τιν εβδομαδα οχι παραπανω, γιατι πρεπει να αφηνεις τους μυς σου να αναρωνουν...

    1) επικλινή-->5 σετ 6,8,10,10,12 αρχιζεις βαρια και μειωνεις σταδιακα
    2)οριζοντιο-->3 σετ 6,8,10 το ιδιο
    3)κατακλινη-->2 σετ 12,12
    4)μηχανιμα πιεσεων -->2 set 10,10
    5)crossover--> 2 set 12,12 (αρκετα σημαντικη ασκηση κατα την γνωμη μου)

    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-02-07 00:12 #30

    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περ.
    In Your Mind
    Μηνύματα
    579
    Προεπιλογή
    An kanete mono pieseis tote tha iparxei provlima me tin anaptiksi tou stithous.sxetika me ta kila pou lete exo epifilakseis gia to an ektelite kai kata poso sosta i epanalipsi
    O Ruhl κλέβει το Sida του Piki
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία