Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 27
  1. 10-03-09 01:27 #1
    Το avatar του χρήστη sak

    Εγγραφή
    06-03-2009
    Περ.
    KΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    143
    Προεπιλογή Συμπληρωματα διατροφης μετα απο προβλημα με το συκωτι
    Γεια σας. Ειχα ενα προβλημα με το συκωτι και γι αυτο ειχα σταματισει και την γυμναστικη και καποια συμπληρωματα που επερνα (πρωτεινη -κρεατινη ,και την δευτερη μονο αν ηταν μαζι με πρωτεινη σε καποιο συμπληρωμα ). Οι τιμες του συκωτιου ηταν πολυ ανεβασμενες (π.χ. το SGPT εχει οριο 65 και εγω ειχα 150, και αλλες ανεβασμενες τιμες ολες σχεση με το συκωτι) ,πιναμε παντως και κανα ποτηρακι παραπανω .
    Μετα απο εξετασεις ειδαμε οτι ειχα πρησμενο συκωτι με κατακρατηση λιπους. Μετα απο διαιτα και καταλληλη διατροφη περιπου 1 μηνος ολα επεσαν στα φυσιολογικα επιπεδα ,ευτυχως. Αλλοι γιατροι ειπαν οτι οφειλονταν, και στο οτι επινα λιγο παραπανω αλκοολ ,αλλα και απο τα συμπληρωματα και αλλοι μονο απο το αλκοολ και διατροφη.
    Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ,τωρα που ξεκιναω παλι. Περνω μονο whey και αυτο μονο μετα την γυμναστικη. Ειναι ενταξει? μπορω να παιρνω και το πρωι? Εχω διαβασει τα forum αλλα μια θα με βοηθουσε και μια συγκεκριμενη γνωμη. Διατροφη εχω αρχησει κανονικα οπως προβλεπετε (5 γευματα, μοιρασμενα υδατανθρακες πρωτεινες , χωρις αλκοολ, αφθονο νερο κ.τ.λ).
    Με αλλα λογια, να συνεχισω τα συμπληρωματα τις βασικες ωρες ? μετα την γυμναστικη? το πρωι? και ισως μια φορα τις ημερες που δεν εχω προπονηση?
    Ευχαριστω και sorry για το μεγαλο κειμενο ,αλλα θα βοηθουσε ειλικρινα μια απαντηση....
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-03-09 01:32 #2
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Πιστευω οτι εφταιγε καθαρα το αλκοολ και η διατροφη.Αν και τα συμπληρωματα ειναι διατροφη,ωστοσο παιρνονται σε χαμηλοτερες ποσοτητες απο αυτην (λογικα) κι ετσι δεν πειραζουν.Κι επισης για να σου δειξω οτι φταιει η διατροφη,σκεψου αυτους που τρωνε παϊδακια καθε μερα.Γιατι εχουν προβληματα με χοληστερινη ας πουμε,αν και δεν παιρνουν συμπληρωματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-03-09 01:43 #3
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    δεν είμαι γιατρός φίλε αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αν τηρήσεις ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής/γυμναστικής και επιλέξεις τα σωστά συμπληρώματα μία δόση μετά την προπόνηση και άλλη μάι το πρωί είναι οκ. κάνε χρήση και ξανακάνε εξετάσεις μετά από 1 μήνα να δεις που είσαι αλλά να έχει ςόλες τις άλλες παραμέτρους σταθερές.

    έχετε οικογενειακό ιστορικό? πόσ έπινες? επίσης προσοχή στις στις λιποδιαλυτές διταμίνες αν παίρνεις συμληρώματα βιταμινών.

    πόσταρε αν θέλεις στο αντίστοιχο υποφόρουμ τη διατροφή σου. ποιός στην έδωσε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-03-09 02:10 #4
    Το avatar του χρήστη sak

    Εγγραφή
    06-03-2009
    Περ.
    KΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    143
    Προεπιλογή
    Μου το εδωσε διατροφολογος, βασικα, το ξερω οτι ητανε απο το αλκοολ και την σαβουροφαγια, σιγουρα, αφου και τα τριγλικεριδια ηταν επισεις ανεβασμενα. Οικογενειακο ιστορικο δεν ειχα. Βασικα πιναμε λιγο παραπανω και λογο γιορτων και λογο γεννεθλιων και λογο βραδυνης δουλειας.ΕΠΙΣΕΙΣ επερνα χαπια για το στομαχι αφου ειχα ενα προβληματακι και εκει ( οισοφαγικη παλινδρομηση) ΚΑΙ αντιβιοση αφου ημουν και κρυωμενος για 1 εβδομαδα!!!

    Καταλαβενετε δηλαδη τι τραβηξε το καημενο το συκωτακι...
    Λιγο ξεχυλωσαμε μ αλλα λογια κανα μηνα+ . Παντως τωρα κομμενο το αλκοολ ,εδω και εναμιση μηνα δηλαδη, ουτε DEPON ,οσο μπορω προσεχω τα λιπαρα, αλλα το πολυ φαι μ ανησυχει λιγο (χωρις λιπαρα μεν ,πολυ δεν ) και λιγο τα συμπληρωματα. Αλλα πως αλλιως θα βαλω και τα εστω λιγα κιλα που ειχα βαλει με την γυμναστικη πριν το προβλημα μου, συν τα κιλα που εχασα τον μηνα που εκανα την διατροφη για το συκωτι. Παντως η διατροφολογος μου ειπε πως για να ερθω στα ισα μου πρεπει να βαλω 3-4 κιλα καθαρο μυς.
    Δηλαδη αυτο που θελω να μαθω ειναι τι γινετε απο εδω και περα με την πρωτεινη. 2? 3? φορες την ημερα? Πωτε? Οταν δεν κανω γυμναστικη να περνω ενα scoop? Ειναι ασ πουμε πιο καλα να παιρνω την whey για να μειωσω και λιγο τα πολλα γευματα μηπως κουραζω το συκωτι και απο εκει??

    Παιδια ,παντως ευχαριστω για τις απαντησεις και SORRY για το πρηξιμο (οχι το μυικο παντως!! )
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-03-09 02:15 #5
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    για να βρεις πόση πρωτέινη χρειάζεσαι ρίξε μία ματιά εδώ:
    http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3873
    υπολογίζεις πόση παίρνεις από τη διατροφή σου και συμπληρώνεις απο τη σκόνη
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-03-09 12:49 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο εξετασεις ειδαμε οτι ειχα πρησμενο συκωτι με κατακρατηση λιπους. Με αλλα λογια, να συνεχισω τα συμπληρωματα τις βασικες ωρες ? μετα την γυμναστικη? το πρωι? και ισως μια φορα τις ημερες που δεν εχω προπονηση?
    Από ό,τι καταλαβαίνω είχες λιπώδη εκφύλιση του ήπατος , η οποία δημιούργησε και τη φλεγμονή στο ήπαρ και λογικά πρέπει να είχε δημιουργηθεί και φλεγμονή στους πέριξ ιστούς. Δε ξέρω αν είχες εμφανίσει και συμπτώματα , όπως ίκτερο. Τώρα δεδομένου ότι η πρωτεΐνη είναι αλυσίδες αμινοξέων , λογικά δε θα πρέπει να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο ήπαρ , εκτός και αν έχει προσμείξεις μέσα που ενέχονται για προβλήματα στο ήπαρ , όπως επίσης και η κρεατίνη δε θα πρέπει να σου δημιουργήσει πρόβλημα , καθώς ενέχεται μόνο για αύξηση της ουρίας που έχουν σχέση με τους νεφρούς.
    Παρα ταύτα , εκτός από τη σωστή διατροφή , το άφθονο νερό και τη προπόνηση , καλό θα είναι να συμπεριλάβεις ση διατροφή σου καθημερινά λιποτρόπες (λιποδιασπαστικές) βιταμίνες , όπως αυτές του συμπλέγματος Β , έξτρα αμινοξέα (καρνιτίνη, φαινυλαλανίνη και μεθιονίνη) , αδενοσίνη φωσφολιπίδια κ.τ.λ , όπως :


    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-03-09 01:34 #7
    Το avatar του χρήστη sak

    Εγγραφή
    06-03-2009
    Περ.
    KΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    143
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-03-09 00:49 #8
    Το avatar του χρήστη sak

    Εγγραφή
    06-03-2009
    Περ.
    KΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    143
    Προεπιλογή
    Και ενα τελευταιο πανω σ'αυτο, θα βοηθουσε ενα Milk thistle? (γαλα απο γαίδουραγκαθο αν δεν κανω λαθος ετσι? ). Αν ναι που θα το βρω και καθε ποτε να παιρνω? Πιστευω οτι θα βοηθουσε αν κρινω απο αυτα τα λιγα που εχω διαβασει στο site. Aπλως θα ηθελα να μαθω σε συνδιασμο με την πρωτεϊνη τι γινεται.Σε γενικες γραμμες,οντως οφελει στο συκωτι ή θα το επιβαρυνει περισσοτερο? Το εχει δοκιμασει κανεις που ειχε παρομοιo προβλημα?

    Thanks...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-03-09 00:54 #9
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ενα τελευταιο πανω σ'αυτο, θα βοηθουσε ενα Milk thistle? (γαλα απο γαίδουραγκαθο αν δεν κανω λαθος ετσι? ). Αν ναι που θα το βρω και καθε ποτε να παιρνω? Πιστευω οτι θα βοηθουσε αν κρινω απο αυτα τα λιγα που εχω διαβασει στο site. Aπλως θα ηθελα να μαθω σε συνδιασμο με την πρωτεϊνη τι γινεται.Σε γενικες γραμμες,οντως οφελει στο συκωτι ή θα το επιβαρυνει περισσοτερο? Το εχει δοκιμασει κανεις που ειχε παρομοιo προβλημα?

    Thanks...
    δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά από όσα έχω διαβάσει είναι πολύ καλό, σίγουρα δε θα χάσεις τίποτα αν το δοκιμάσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-03-09 23:12 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ενα τελευταιο πανω σ'αυτο, θα βοηθουσε ενα Milk thistle? (γαλα απο γαίδουραγκαθο αν δεν κανω λαθος ετσι? ). Αν ναι που θα το βρω και καθε ποτε να παιρνω? Πιστευω οτι θα βοηθουσε αν κρινω απο αυτα τα λιγα που εχω διαβασει στο site. Aπλως θα ηθελα να μαθω σε συνδιασμο με την πρωτεϊνη τι γινεται.Σε γενικες γραμμες,οντως οφελει στο συκωτι ή θα το επιβαρυνει περισσοτερο? Το εχει δοκιμασει κανεις που ειχε παρομοιo προβλημα?

    Thanks...
    Αδερφέ , αν περιμένεις από το Milk thistle να σε αποτοξινώσει και να προστατεύσει το ήπαρ σου σώθηκες! Έτσι πίστευαν και όσοι στο τέλος τα τίναξαν ή κόντεψαν να τα τινάξουν και βασίζονταν στο Milk thistle.

    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-03-09 00:29 #11
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    περαστικα φιλε...
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-03-09 00:33 #12
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο isis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφέ , αν περιμένεις από το Milk thistle να σε αποτοξινώσει και να προστατεύσει το ήπαρ σου σώθηκες! Έτσι πίστευαν και όσοι στο τέλος τα τίναξαν ή κόντεψαν να τα τινάξουν και βασίζονταν στο Milk thistle.
    θα κάνει κακό όμως? ή απλά δε δουλεύει? ή δουλεύει ελάχιστα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-03-09 16:41 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    αυτό με το λίπος δεν ήταν καλό στο συκώτι και δεν μπορούμε να λέμε αυτό πειραζει η το άλλο οχι σε κάθε οργανισμό μπορεί να υπαρχει μια προδιάθεση δηλαδή μπορεί αυτό το ανέβασμα των ενζύμων του συκωτιού να προήλθε και απο κάποιο φαρμακο η καποια θεραπεία αν είχες κάνει παλιότερα και να υπήρχε προδιάθεση ,αυτό το έπαθε κάποιος αλλά πολύ πιο ανεβασμένα απο σενα ενω δεν έκανε χάλια διατροφή ούτε έπινε και τελικά σκεύτικε αυτα που του είπα και διαπιστωσε οτι το έπαθε απο κάποιο τοξικό φαρμακο και έπαθε λιπώδη διύθηση

    σε κάθε περίπτωση όμως επειδή δεν παίζουν με την υγεία αν μπεις σε κανονικό ρυθμο προπόνησης και διατροφής και με χρήση συμπληρωμάτων κάνε στον μήνα επάνω η στο δίμηνο εξετάσεις και δες την κατασταση του συκωτιού να είσαι σίγουρος γιατί ενω κάποια πράγματα δεν πειραζουν μπορεί σε κάποιον οργανισμό να προκαλει αντίδραση δεν είναι κακό ούτε δύσκολο σε τέτοια περίπτωση να ελέγχουμε την πορεία της υγείας μας.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-03-09 16:29 #14
    Το avatar του χρήστη sak

    Εγγραφή
    06-03-2009
    Περ.
    KΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    143
    Προεπιλογή
    Δεν ειπα βεβαια οτι θα αποτοξινωσει το συκωτι, αλλωστε στις δευτερες εξετασειες ολα ειχανε πεσει στο normal, μετα απο σωστη διατροφη, αρα πιστευω πως ηταν απο τα πολλα φαρμακα,την κακη διατροφη και το αλκοολ.Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι θα ξεχειλωσουμε τωρα! Απλως ηθελα να ξερω αν το Milk thistle, σε συνδιασμο βεβαια με διατροφη ,αφθονο νερο και ολα αυτα που εκανα περιπου οταν ημουν σε περιοδο αναρρωσης (τωρα τρωω λιγο παραπανω φυσικα... ) βοηθαει το συκωτι ή απλως ειναι μυθος.

    Προς το παρον εχω παρει μια EAS MYOPLEX και πανω στο διμηνο θα ξανακανω εξετασεις για να δουμε που βρισκομαστε. Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-04-09 03:10 #15
    Το avatar του χρήστη sak

    Εγγραφή
    06-03-2009
    Περ.
    KΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    143
    Προεπιλογή
    Ξαναεκανα εξετασεις για νεφρα-συκωτι ,αφου σταματησα την γυμναστικη και τα συμπληρωματα για 4 περιπου ημερες, και μια τιμη του συκωτιου ηταν ανεβασμενη ,το οριο 60 και ηταν στα 89. Η μικροβιολογος μου ειπε οτι ηταν απο τα συμπληρωματα. Τον Ιανουαριο που ειχα κανει η ιδια τιμη ηταν στα 150 περιπου, για τους λογους που ειχα αναφερει πιο πανω, μετα απο αυστηρη διατροφη ,χωρις γυμναστικη, και χωρις συμπληρωματα για ενα μηνα, οι τιμες πεσανε στα κανονικα (τελη Φεβρουαριου που εκανα εξετασεις). Χθες που ξαναεκανα ηταν ανεβασμενη μια τιμη του συκωτιου. Απογοητευτικα! Τι να κανω?? Για να τα πω και ολα, απο την προηγουμενη φορα εχω βαλει αρκετα κιλα σε λιπος ,εχω παρει και ογκο ,αλλα εχω παρει και πολυ λιπος, γιατι ετωγα μεν πολλες πρωτεινες αλλα και πολλους υδατανθρακες, πολυ φαι αλλα χωρις υπερβολες και οχι γλυκα και τετοια, απο αλλκοολ 2-3 μπυρες την εβδομαδα... Επερνα μια WHEY 3 φορες οταν ειχα γυμναστικη, και επερνα πρωι-βραδυ και οταν δεν εκανα.Ξεχωριστα οτι ετρωγα και 4 γευματα, (τα 3 απο αυτα κοτοπουλο και αρκετο γαλα περιπου 1-1,5 λιτρο), επισεις πριν την προπονηση υδατανθρακες και guarana. Μηπως το παρακανα λιγο, γι αυτο? (1.70 69κιλα ειμαι περιπου)
    Επισεις η μικροβιολογος μου ειπε οτι εχει και ενα ατομο το οποιο κανει ανα 2μηνο εξετασεις και ξερει οτι εχει ανεβασμενες τιμες στο συκωτι και οτι ειναι απο τα συμπληρωματα ,αλλα απλως θελει να το κοιταει για "να μην ξεφευγει παρα πολυ πανω" οπως μου ειπε. Συγνωμη για το μεγαλο mail, αλλα εχω απελπιστει. Πειτε μου μια γνωμη , τι κανω? σταματαω? συνεχιζω χωρις συμπληρωματα και με μειωμενη διατροφη?? (θα post-αρα στο θεμα που ανοιξε ο thegravijia, αφου μοιαζουν λιγο οι ερωτησεις ,αλλα προτημησα εδω γιατι εχω post-αρει και καποιες διευκρινησεις παλιοτερα)
    Kαι παλι ευχαριστω...

    "
    (?)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία