Θέμα: Stephanie's logg

Σελίδα 10 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 136 έως 150 από 312
  1. 26-05-09 19:46 #136
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, το γνωρίzω & εγώ αυτό anjelica. Βασικά το αντίθετο ήθελα να ρωτήσω,δε ξέρω αν το διατύπωσα λάθος: αν κάποιος κάνει πχ 20-30λεπτά γυμναστική, λόγω έλλειψης χρόνου ασπούμε όπως συμβαίνει στους περισσότερους που δουλεύουν,σπουδάζουν κλπ με αποτέλεσμα να μη φτάσει στην κόπωση(ακόμα & γερά να κάνει) αλλά να μπορεί εν πάσει περιπτώσει να κάνει & λίγο ακόμα, κάνει τζάμπα δουλειά? Δηλαδή αν δεν οδηγηθούμε στην κόπωση,δεν έχουμε καλά οφέλη από τη γυμναστική? Καμιά φορά & εγώ,αυτές τις μέρες ιδιως κάπως μοιράζω τις ασκήσεις μου στη μέση για να τελειώσω νωρίτερα & να συνεχίσω το διάβασμά μου, καταλαβαίνετε.... 3η λυκείου πάω
    λοιπόν η γυμναστική έχει σωστό αποτέλεσμα όταν μας δώσει αυτό που αποσκοπούμε στην προκειμένη περίπτωση όταν κάνουμε βάρη το ερέθισμα για ανάπτυξη και αυτό δεν γίνετε όταν κάνουμε ώρες προπόνηση αλλα το σωστό ταιμινκ αλλα με ένταση σε κάθε σέτ μέχρι τα όρια , γι αυτό ακούμε και πρωταθλητες με πολύ σύντομες προπονήσεις να έχουν μέγιστα αποτελέσματα .

    μπορώ να αναφέρω και παραδείγματα αδιάψευστα πώς κατέληξα σ αυτο το συμπέρασμα εγω που ήμουν υπέρ των μαραθώνειων προπονήσεων , αλλα αναφέρω μόνο το αποτέλεσμα .

    είναι λάθος να νομίζουμε οτι η διάρκεια θα φέρει το αποτέλεσμα .άλλο σετ μέχρι κόπωσης και άλλο ποσότητα έως καταβολισμού με υπερπροπόνηση

    και είναι το παράδειγμα που έχω αναφέρει όταν χτυπάμε ένα καρφί και το καρφώσουμε τέρμα δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε να το βαράμε θα το χαλάσουμε και στην προπόνηση μετράει η ποιότητα και όχι η ποσότητα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-05-09 17:50 #137
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ένα σύστημα που είχαμε κάνει και αρκετοί αθλητές μου ήταν το cybergenics the system που περιελάμβανε περιόδους νηστείας διατροφή και ειδική προπόνηση
    Αν δεν κάνω λάθος.
    Αν αφαιρέσουμε τα συμπληρώματα εκείνης της εταιρίας, η οποία νομίζω δεν υπάρχει πια, ούτε έχει μετονομαστεί σε κάποια άλλη, αν δεν κάνω λάθος.
    Στο μόνο που θα διαφωνούσα (βέβαια η μέθοδος δεν είναι αυστηρά αυτή που πρότειναν για τους ευνόητους λόγους) είναι στις προπονήσεις=βάρη (όχι cardio Stef συγκεντρώσου...) υπό κατάσταση νηστείας, πειραματίζόμουν με τέτοιες προπονήσεις μέχρι πριν ένα μήνα σχεδόν και κατέληξα ότι κάποιοι αντιδρούν καλά, ακόμα κ ένας powerlifter δούλευε τέλεια για αυτόν, αλλά εγώ δεν προσαρμόστηκα αρκετά, ίσως γιατί ήμουν πολύ προκαταλειμένος με την ιδέα ότι το γεύμα πριν την προπόνηση είναι σημαντικό.

    Αυτό πώς σου φαίνεται Δον???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή κ τέταρτο πλάνο πρωτείνη σταθερά ψηλά, ημέρες προπόνησης υδατάνθρακας ψηλά, λίπος χαμηλά. ημέρες ξεκούρασης το αντίστροφο. Μπορείς κ να κάνεις αυξομειώσεις στις θερμίδες εδώ μέρες προπόνησης + από αυτές της συντήρησης, ημέρες ξεκούρασης -. αλλά θέλει πειραματισμό κ χρόνο να βρείς πόσο +, πόσο -, για να βάλεις όσο το δυνατόν πιο άλιπη μυική μάζα.
    πρώτο γεύμα πρωτείνη, υδατάνθρακας, λιπαρά <10γρ (γύρω στις 600-800), προπόνηση , οι άλλες θερμίδες μεταπροπονητικά. πόσες ώρες νηστεία στο περίπου? ο αθλητής ήταν ο ΜΒ εε?

    αν θυμηθείς κ στο περίπου πως πήγαιναν οι προπονήσεις

    A ξέχασα οι περίοδοι νηστείας εισάγονται για... ααα μυστικό! άπαπα! δεν κάνει... καταβολισμός μακρυά από σας.

    Υ.Γ. Στεφ σορρυ για το οφ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-05-09 19:32 #138
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Aυτό που λέμε η κατασταση νηστείας΄είχε σκοπό την μέγιστη παραγωγή ορμονών για την μυική ανάπτυξη

    απλά το σύστημα αναφερόταν σε αθλητες χωρίς την χρήση αας και οι προπονήσεις ήταν με μέγιστη ένταση και κατιόντα σετ μέχρι εξέντλησης , ενα παραδειγμα θα αναφέρω στο σκουώτ βγάζαμε όσες επαναλήψεις μπορούσαμε με βαρυα κιλα γύρω στις 8 μετα κατεβάζαμε το μισό βάρος μέχρι εξάντλησης και ξανα το μισό πάλι μέχρι εξάντλησης και κατευθείαν μετα πηδηματάκια μπορώ να σας πώ τα πηδηματάκια ήταν το πιο δύσκολο δεν μπορούσαμε να ξεκολήσουμε απο το πάτωμα μετα απο μερικά , αλλα αν θυμάμε 2 με 3 σετ τέτοια οχι παραπάνω .

    δεν θυμάμε όμως λεπτομέρειες γιατί απο την τελευταία φορά που το κάναμε πέρασαν ακριβώς 20 χρόνια και καμήλα να ήμουν θα το ξεχνούσα εφόσον δεν ξαναασχολήθηκα γι αυτό και είπα μηπως υπάρχει σε κανένα σαιτ στο ιντερνετ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-05-09 00:48 #139
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    όχι αναλυτικά δεν υπάρχει πια, πιο παλιά υπήρχε. υπήρχε κ μια εταιρία που είχε βγάλει κάποια συμπληρώματα πρωτείνη, αμινοξέα, ΑΛΑ-κρεατίνη, λιποδιαλύτες και υποστήριζε αυτό το σύστημα, αλλά έκλεισε κ αυτή.
    Στη νηστεία έχουμε άυξηση της έκκρισης αυξητικής ορμόνης, αυξάνεται η "διαχείριση" της πρωτείνης από το σώμα, αυξάνεται η ευαισθησία ινσουλίνης, αυξάνεται η λιπόλυση και γενικότερα το εργοστάσιο επιταχύνει λειτουργίες, αρκεί η νηστεία να είναι > από 12 ώρες κ <από 24, αν υποθέσουμε ότι η νηστεία γίνεται για 15 ώρες στις επόμενες 9ώρες πρέπει να καταναλωθούν περίπου οι θερμίδες που θα κατανάλωναι κάποιος χωρίς τη νηστεία.

    Μετά από προπόνηση υπό νηστεία στο μεταπροπονητικό γεύμα τρως-τρως-τρως κ χορτασμό δεν έχεις, φούσκωμα δε νιώθεις για κανένα λόγο, για πάραδειγμα εγώ που τρώω >3000 ημέρες προπόνησης , <3000 ημέρες ξεκούρασης κ αυτό σε 5-7 γεύματα, με το παραπάνω κάποιες μέρες έφαγα 1500-1800 στο μεταπροπονητικό
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-05-09 20:42 #140

    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι αναλυτικά δεν υπάρχει πια, πιο παλιά υπήρχε. υπήρχε κ μια εταιρία που είχε βγάλει κάποια συμπληρώματα πρωτείνη, αμινοξέα, ΑΛΑ-κρεατίνη, λιποδιαλύτες και υποστήριζε αυτό το σύστημα, αλλά έκλεισε κ αυτή.
    Στη νηστεία έχουμε άυξηση της έκκρισης αυξητικής ορμόνης, αυξάνεται η "διαχείριση" της πρωτείνης από το σώμα, αυξάνεται η ευαισθησία ινσουλίνης, αυξάνεται η λιπόλυση και γενικότερα το εργοστάσιο επιταχύνει λειτουργίες, αρκεί η νηστεία να είναι > από 12 ώρες κ <από 24, αν υποθέσουμε ότι η νηστεία γίνεται για 15 ώρες στις επόμενες 9ώρες πρέπει να καταναλωθούν περίπου οι θερμίδες που θα κατανάλωναι κάποιος χωρίς τη νηστεία.

    Μετά από προπόνηση υπό νηστεία στο μεταπροπονητικό γεύμα τρως-τρως-τρως κ χορτασμό δεν έχεις, φούσκωμα δε νιώθεις για κανένα λόγο, για πάραδειγμα εγώ που τρώω >3000 ημέρες προπόνησης , <3000 ημέρες ξεκούρασης κ αυτό σε 5-7 γεύματα, με το παραπάνω κάποιες μέρες έφαγα 1500-1800 στο μεταπροπονητικό
    μάλιστα..!! Αν & πολλές θερμίδες είναι για μεταπροπονητικο αλλά & γενικότερα οι 1.500, υποθέτω πως όλες πάνε στην αναπλήρωση του μ.γλυκογόνου, γι'αυτό & δε παχαίνεις! μη ξεχνάς Σταύρο πως εως & 6ώρες μετά τη λήξη της προπ χρειάζεσαι 1,5γρ υδατάνθρακα επί το βάρος σου επί 3 φορές,μόνο για αναπλήρωση!! Βασικά να ξαναδιατυπώσω τη ερώτησή μου,πριν... Αν πχ λόγω έλλειψης χρόνου δε μπορώ να κάνω 4φορές από 40-50λεπτά προπόνηση, τι είναι προτιμότερο να τις μοιράσω σε 4φορές των 20λεπτών(με μισές ασκήσεις,έτσι) η μήπως σε 2προπονήσεις των 50λεπτών(όπως θα ήταν κανονικά??
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-06-09 18:54 #141

    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλιστα..!! Αν & πολλές θερμίδες είναι για μεταπροπονητικο αλλά & γενικότερα οι 1.500, υποθέτω πως όλες πάνε στην αναπλήρωση του μ.γλυκογόνου, γι'αυτό & δε παχαίνεις! μη ξεχνάς Σταύρο πως εως & 6ώρες μετά τη λήξη της προπ χρειάζεσαι 1,5γρ υδατάνθρακα επί το βάρος σου επί 3 φορές,μόνο για αναπλήρωση!! Βασικά να ξαναδιατυπώσω τη ερώτησή μου,πριν... Αν πχ λόγω έλλειψης χρόνου δε μπορώ να κάνω 4φορές από 40-50λεπτά προπόνηση, τι είναι προτιμότερο να τις μοιράσω σε 4φορές των 20λεπτών(με μισές ασκήσεις,έτσι) η μήπως σε 2προπονήσεις των 50λεπτών(όπως θα ήταν κανονικά??
    βασικά το αγγούρι μετριέται για πράσινο λαχανικό σωστά? Προσωπικά μιας & είναι το αγαπημένο μου λαχανικό τρωω σχεδόν σε κάθε γεύμα μισό αγγούρι(20-35θερμίδες), ιδίως όταν βαρεθώ τα κλασικά,μαρούλι,μαιντανός, σπανάκι κλπ. Κανω καλά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-06-09 19:09 #142

    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά το αγγούρι μετριέται για πράσινο λαχανικό σωστά? Προσωπικά μιας & είναι το αγαπημένο μου λαχανικό τρωω σχεδόν σε κάθε γεύμα μισό αγγούρι(20-35θερμίδες), ιδίως όταν βαρεθώ τα κλασικά,μαρούλι,μαιντανός, σπανάκι κλπ. Κανω καλά?
    θα μ'απάντήσει κανένας?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-06-09 19:54 #143
    Το avatar του χρήστη anjelica

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    Φθιοτηδα.Αγ.
    Μηνύματα
    968
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά το αγγούρι μετριέται για πράσινο λαχανικό σωστά? Προσωπικά μιας & είναι το αγαπημένο μου λαχανικό τρωω σχεδόν σε κάθε γεύμα μισό αγγούρι(20-35θερμίδες), ιδίως όταν βαρεθώ τα κλασικά,μαρούλι,μαιντανός, σπανάκι κλπ. Κανω καλά?
    καλα κανεις,εχει πολυ λιγο υδατανθρακα,3,8.μπορεις να μην υπολογιζεις καν τις θερμιδες απο αγγουρια,μαρουλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-06-09 23:39 #144
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μ'απάντήσει κανένας?
    αγγουρι χωρις φλουδα 100 γραμ

    ph -0,8 Πρωτεινη 0,6 Υδατανθρακας 2,16 Ινες 0,7 Λιπος 0,1

    Φαε σε καθε γευμα και μην τα μετρας καθολου αυτα δεν μετριουντε ουτε σαν θερμιδες μονο σαν ινες μετρα τα το λιγοτερο 25γραμ την ημερα να βγαζεις

    βαζε και λιγο απο το παρακατω σε καθε γευμα

    Σπανακι 100 γραμ

    ph -14 Πρωτεινη 2,86 Υδατανθρακας 3,63 Ινες 2,2 Λιπος 0,39


    δοκημασε να μετρας αλκαλικοτητα απο τα οξινα γευματα χανεις χιλιογραμαρια μυικου ιστου σε καθε γευμα και ασβεστειο απο τα κοκαλα
    και επησης

    Αλλα μειωνεκτηματα της οξινης διαιτας είναι οι ορμονες
    Μειωνετε η IGF1
    Προκαλειτε αντισταση της αυξητικης ορμονης
    Ηπιος υποθυρεοειδισμος
    Αυξηση κορτιζολης στο αιμα(Hypercortisolemia)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-06-09 14:12 #145

    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγγουρι χωρις φλουδα 100 γραμ

    ph -0,8 Πρωτεινη 0,6 Υδατανθρακας 2,16 Ινες 0,7 Λιπος 0,1

    Φαε σε καθε γευμα και μην τα μετρας καθολου αυτα δεν μετριουντε ουτε σαν θερμιδες μονο σαν ινες μετρα τα το λιγοτερο 25γραμ την ημερα να βγαζεις

    βαζε και λιγο απο το παρακατω σε καθε γευμα

    Σπανακι 100 γραμ

    ph -14 Πρωτεινη 2,86 Υδατανθρακας 3,63 Ινες 2,2 Λιπος 0,39


    δοκημασε να μετρας αλκαλικοτητα απο τα οξινα γευματα χανεις χιλιογραμαρια μυικου ιστου σε καθε γευμα και ασβεστειο απο τα κοκαλα
    και επησης

    Αλλα μειωνεκτηματα της οξινης διαιτας είναι οι ορμονες
    Μειωνετε η IGF1
    Προκαλειτε αντισταση της αυξητικης ορμονης
    Ηπιος υποθυρεοειδισμος
    Αυξηση κορτιζολης στο αιμα(Hypercortisolemia)
    Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!! Σας ευχαριστώ πολύ.. Οκ, αν είναι επιλέγω τα λαχανικά να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο αλκάλια(καλά δε λέω?) Τέτοια νομίζω πως είναι το σπανάκι όπως λες RUHL, το λάχανο(εντάξει,αυτό με προσοχή),μαρούλι.. Να ρωτήσω, το cottage μπορεί να αντικατασταθεί με γάλα με λιγότερη λακτόζη? Κυκλοφορεί ένα, το daily με 70% & είναι αρκετά ευγεστο! Προφανώς να έχει λιγότερη λακτόζη & από το cottage( στα 100γρ έχει μόλις 1,4 γρ λακτόζης).
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-06-09 14:30 #146

    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!! Σας ευχαριστώ πολύ.. Οκ, αν είναι επιλέγω τα λαχανικά να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο αλκάλια(καλά δε λέω?) Τέτοια νομίζω πως είναι το σπανάκι όπως λες RUHL, το λάχανο(εντάξει,αυτό με προσοχή),μαρούλι.. Να ρωτήσω, το cottage μπορεί να αντικατασταθεί με γάλα με λιγότερη λακτόζη? Κυκλοφορεί ένα, το daily με 70% & είναι αρκετά ευγεστο! Προφανώς να έχει λιγότερη λακτόζη & από το cottage( στα 100γρ έχει μόλις 1,4 γρ λακτόζης).
    & κάτι αρκετά κρίσιμο που είχα ρωτήσει την προηγούμενη βδομάδα αλλά προφανώς δε το προσέξατε Αυτή είναι η τελευταία βδομάδα των ενδοσχολικών μού & η τελευταία βδομάδα ελπίζω που θα χρειαστεί να κόψω την προπόνηση στα δυο. Βασικά να ξαναδιατυπώσω τη ερώτησή μου,πριν... Αν πχ λόγω έλλειψης χρόνου δε μπορώ να κάνω 4φορές από 40-50λεπτά προπόνηση, τι είναι προτιμότερο να τις μοιράσω σε 4φορές των 20λεπτών(με μισές ασκήσεις,έτσι) η μήπως σε 2προπονήσεις των 50λεπτών(όπως θα ήταν κανονικά?? Ως προς τη διαφορά ως προς την έκκριση αυξητικής ορμόνης πείτε μου,αν γνωρίζετε.. Χίλια thanks!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-06-09 00:45 #147
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    η δική μου προταση είναι 4 των 20 κάνε ζέσταμα, 2 πολυαρθρικές φουλ ενταση 5 λεπτα αποθεραπεια και γεια σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-06-09 09:20 #148

    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    η δική μου προταση είναι 4 των 20 κάνε ζέσταμα, 2 πολυαρθρικές φουλ ενταση 5 λεπτα αποθεραπεια και γεια σας
    ευχαριστώ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-06-09 16:40 #149

    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ!!
    Να ρωτήσω, το cottage μπορεί να αντικατασταθεί με γάλα με λιγότερη λακτόζη? Κυκλοφορεί ένα, το daily με 70% & είναι αρκετά ευγεστο! Προφανώς να έχει λιγότερη λακτόζη & από το cottage( στα 100γρ έχει μόλις 1,4 γρ λακτόζης).
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-06-09 02:26 #150
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    αυτό δεν είναι πρόβλημα όλα μπορούν να γίνουν απλα το γάλα είναι καλό αλλα για τα μωρα περισσότερο, το κότατζ σαν τυρί έχει περισσότερα θρεπτικα συστατικα απο την ίδια ποσότητα σε γάλα , άρα δεν είναι θέμα λακτόζης αλλα θρεπτικών συστατικών πρωτείνης κτλ.

    επίσης το τυρί έχει και περισσότερο ασβέστιο άρα αυτό έχει να κάνει σε σύνολο ημερήσιας πρόσληψης πρωτείνης και θρεπτικών συστατικών που θα πάρουμε απο το κότατζ .

    απλα παλιότερα είχα κανει και πόστ σε κάποιο τόπικ που έλεγε αν θυμάμε καλά γαλα η γιαούρτι η τυρί κατι τέτοιο

    και λέω αν κολάμε σε τέτοιες λεπτομέρειες χάνουμε την ουσία δεν είμαστε άρωστοι , αθλητές είμαστε και πρεπει να τα κάνουμε τα πράγματα απλα και αποτελεσματικα για να τα κάνουμε σε διάρκεια
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 10 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 8910111220 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread