Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 30
  1. 19-04-09 00:16 #1
    Προεπιλογή το προγραμμα μου... Για ρίξτε μια ματιά !!
    ΔΕΥΤΕΡΑ / στηθος-δικεφαλα

    ΤΡΙΤΗ / πλατη-ομοι-γαμπες

    ΤΕΤΑΡΤΗ / OFF

    ΠΕΜΠΤΗ / στηθος-δικεφαλοι

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ / πλατη- τρικεφαλοι

    ΣΑΒΒΑΤΟ / ποδια

    ΚΥΡΙΑΚΗ / OFF
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-04-09 00:28 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    ποσα σετ κανεις? τι ασκησεις? και γιατι κανεις στηθος δικεφαλα πλατη 2 φορες τν βδομαδα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-04-09 04:02 #3
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    δε μας λες τίποτα για το πρόγραμμα ουσιαστικά για να σχολιάσουμε.
    σαν σπλιτ όμως πολύ λάθος. πες μας λεπτομέρειες
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-04-09 21:13 #4
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    σαν στοχος σου ειναι να γυμνασεις περισοτερο το στηθος σου?

    ομοι μετα απο στηθος δεν βοηθανε κ τοσο, καλητερα πχ να κανεις 2 μερες απανοτα στηθος, απλα διαφορετικες ασκησεις κ μετα να μπεις για ομους... πχ την πεμτη.. αν κ οι περισοτεροι πιανομαστε την δετερη μερα...

    αμα ημουν στην θεση σου, κ με την προηποθεση οτι την παλευω να κανω 2 μυικες ομαδες μαζι, τοτε θα εκανα:

    δευτερα: στηθος - δικεφαλα
    τριτη: γαμπες - πλατη
    τεταρτη: οφ\
    πεμπτη: δικεφαλα - τρικεφαλα
    παρασκευη: ομους - πλατη
    σαββατο: ποδια - στηθος

    οπως βλεπεις κραταω σταθερες τις 2 μερες πλατη, που απο οτι φανταζομαι θα ειναι απο τα αγαπημενα σου σωματικα μεροι, κ σου βαζω πολυ κοντα το στηθος. αυτο το κανω γιατι απο την μια, εχεις την κυριακη σαν οφφ μερα κ απο την αλλη μπορεις να παιξεις "βαρια" την δευτερα κ χαλαρα το σαββατο. επισεις δεν αλαζω την μερα που κανεις ποδια, με γνομονα οτι για να τα κανεις συγκεκριμενη μερα παει να πει οτι καποιο λογο θα εχεις. οστοσο, μια που εισαι διατεθημενος να εισαι μεσα 5 μερες κ 2 μερες οφ γιατι δεν δωκιμαζεις μια μυικη την φορα? επισεις κοιλιακους/ραχαιους αεροβικη καθε ποτε κανεις?
    θα μπορουσες να βαλεις ανετα κοιλιακους την δευτερα, ραχαιους την τριτη κ μετα αντιστοιχα πεμπτη κ παρασκευη, κ σαββατο αεροβικη μαζι με τα ποδια κατα προτιμιση σε διαφορετικη χρονικη στιγμη απο την κυριος προπονιση σου
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-04-09 21:21 #5
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    δεν υπάρχει καμια λογικη σαυτο το προγραμμα για σχολιασμο,

    καλα ειναι πρωτα να μας πει ο φιλος τους στοχους του και με ποιο σκεπτικό κανει αυτο το πρόγραμμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-04-09 21:22 #6
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν στοχος σου ειναι να γυμνασεις περισοτερο το στηθος σου?

    ομοι μετα απο στηθος δεν βοηθανε κ τοσο, καλητερα πχ να κανεις 2 μερες απανοτα στηθος, απλα διαφορετικες ασκησεις κ μετα να μπεις για ομους... πχ την πεμτη.. αν κ οι περισοτεροι πιανομαστε την δετερη μερα...

    αμα ημουν στην θεση σου, κ με την προηποθεση οτι την παλευω να κανω 2 μυικες ομαδες μαζι, τοτε θα εκανα:

    δευτερα: στηθος - δικεφαλα
    τριτη: γαμπες - πλατη
    τεταρτη: οφ\
    πεμπτη: δικεφαλα - τρικεφαλα
    παρασκευη: ομους - πλατη
    σαββατο: ποδια - στηθος

    οπως βλεπεις κραταω σταθερες τις 2 μερες πλατη, που απο οτι φανταζομαι θα ειναι απο τα αγαπημενα σου σωματικα μεροι, κ σου βαζω πολυ κοντα το στηθος. αυτο το κανω γιατι απο την μια, εχεις την κυριακη σαν οφφ μερα κ απο την αλλη μπορεις να παιξεις "βαρια" την δευτερα κ χαλαρα το σαββατο. επισεις δεν αλαζω την μερα που κανεις ποδια, με γνομονα οτι για να τα κανεις συγκεκριμενη μερα παει να πει οτι καποιο λογο θα εχεις. οστοσο, μια που εισαι διατεθημενος να εισαι μεσα 5 μερες κ 2 μερες οφ γιατι δεν δωκιμαζεις μια μυικη την φορα? επισεις κοιλιακους/ραχαιους αεροβικη καθε ποτε κανεις?
    θα μπορουσες να βαλεις ανετα κοιλιακους την δευτερα, ραχαιους την τριτη κ μετα αντιστοιχα πεμπτη κ παρασκευη, κ σαββατο αεροβικη μαζι με τα ποδια κατα προτιμιση σε διαφορετικη χρονικη στιγμη απο την κυριος προπονιση σου
    nope τσεκαρε το προγραμμα που προτεινει ο brawny ... και κανε κατι απο κει αμα θες να δεις αποτελεσματα / αν με πιανεις τι λεω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-04-09 22:55 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΚΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΥΤΕΡΑ / στηθος-δικεφαλα

    ΤΡΙΤΗ / πλατη-ομοι-γαμπες

    ΤΕΤΑΡΤΗ / OFF

    ΠΕΜΠΤΗ / στηθος-δικεφαλοι

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ / πλατη- τρικεφαλοι

    ΣΑΒΒΑΤΟ / ποδια

    ΚΥΡΙΑΚΗ / OFF

    πριζεις πλατυ και ωμους και μετα πως σου ερχετε αυτη η εμπνευση να στειλεις το αιμα στις πατουσες???
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-04-09 00:25 #8
    Προεπιλογή
    ΔΕΥΤΕΡΑ / στηθος [ τεσσερις ασκησεις 4χ8 με 12 επαναληψεις δικεφαλα [ δυο ασκησεις 4χ8 με 12 επαναληψεις

    ΤΡΙΤΗ / πλατη [ εχω χωρισει την προπονηση για πλατη σε δυο διαφορετικες προπονήσεις.. προπονηση α. ειναι για μυϊκη πυκνότητα... προπονηση β. ειναι για εβρος και λεπτομερεια//... ομοι [τεσσερις ασκησεις 4χ8 με 12 επαναληψεις] -γαμπες [ εβαλα αυτη την ημερα γαμπες γιατι ειναι μυϊκη ομαδα που δεν αναπτύσσεται εύκολα και θελω οπωσδηποτε να την γυμνάζω 2 φορες την εβδομαδα

    ΤΕΤΑΡΤΗ / OFF

    ΠΕΜΠΤΗ / στηθος-δικεφαλοι

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ / πλατη- τρικεφαλοι [ τρεις ασκησεις 4χ8 με 12 επαναληψεις]

    ΣΑΒΒΑΤΟ / ποδια

    ΚΥΡΙΑΚΗ / OFF

    επισεις οι μυϊκες ομαδες που γυμναζονται δυο φορες απέχουν τρεις ημερες μεταξύ τους για σωστη αναρρωση και ειναι αυτες που χρειάζετε να αναπτιχθουν περισσοτερο...

    κ σχετικα με το σχολιο για το αιμα και τις πατουσες... το αιμα απ οτι ξερω παει εκει που χρειάζεστε δεν νομίζω να κολλαει πουθενα ;p
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-04-09 01:22 #9
    Προεπιλογή
    δεν αναπτυσοντε περισσοτερο αμα τισ γυμνασεις 2 φορες τη βδομαδα...απλα χαλασ και τη προπονηση πλατυ-ωμους
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-04-09 01:23 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΚΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

    κ σχετικα με το σχολιο για το αιμα και τις πατουσες... το αιμα απ οτι ξερω παει εκει που χρειάζεστε δεν νομίζω να κολλαει πουθενα ;p

    εννοουσα οτι γυμναζεις και τις γαμπες
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-04-09 17:36 #11
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagg Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοουσα οτι γυμναζεις και τις γαμπες
    επιδι κολατε σε κατι που δεν αξιζει κατα την γνωμη μου, αν ο φιλος μας εχει την υπομονη αλλα κ θεληση να κανει ενα βαρι προγραμα, με ισως καποιες πολυ βασικες ασκησεις μεσα, τοτε στο μονο που θα κολουσα εγω ειναι το οτι σε μια μερα/προπονιση καταπονει ολο το πανω μερος του σωματος του, ασχολιτε με ομους κ πλατη μαζι, μυηκες ομαδες που για να γυμναστους πιανουν κ λιγο στηθος/χερια.. μετα κανει μια βολτα απο γαμπες, οι οποιες κακα τα ψεματα αν κ μικρη ομαδα λογο της φυσεως των ασκησεων που κανουμε συνηθως για αυτε καταπονουν παρα πολυ την μεση. το ιδιο γυνετε κ με την πλατη η τους ομους. οποτε κ τα 3 μαζι ισως να ειναι θανατος για την μεση, ειδικα αμα παιζουν κ "ραχαιοι" στο προγραμμα.
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-04-09 21:33 #12
    Προεπιλογή
    ετσι ειναι...δεν μπορεις σε μια μερα να δινεις στον οργανισμο σου εντολη να αναπτυχθει σε πλατυ ωμους γαμπες γιατι δεν θα κανει τπτ...επισης αγωνιστικοι λενε οτι δεν δουλευει να γυμναζεις 2 φορες τη βδομαδα μια μυικη ομαδα για να αναπτυχθει περισσοτερο....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-04-09 21:54 #13
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΚΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΥΤΕΡΑ / στηθος [ τεσσερις ασκησεις 4χ8 με 12 επαναληψεις δικεφαλα [ δυο ασκησεις 4χ8 με 12 επαναληψεις

    ΤΡΙΤΗ / πλατη [ εχω χωρισει την προπονηση για πλατη σε δυο διαφορετικες προπονήσεις.. προπονηση α. ειναι για μυϊκη πυκνότητα... προπονηση β. ειναι για εβρος και λεπτομερεια//...λαθος αυτο δεν γινεται - η διατροφη οριζει την γραμμωση και τον ογκο οχι το προγραμμα ομοι [τεσσερις ασκησεις 4χ8 με 12 επαναληψεις] -γαμπες [ εβαλα αυτη την ημερα γαμπες γιατι ειναι μυϊκη ομαδα που δεν αναπτύσσεται εύκολα και θελω οπωσδηποτε να την γυμνάζω 2 φορες την εβδομαδα

    ΤΕΤΑΡΤΗ / OFF

    ΠΕΜΠΤΗ / στηθος-δικεφαλοι

    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ / πλατη- τρικεφαλοι [ τρεις ασκησεις 4χ8 με 12 επαναληψεις]


    και γιατι 12 επαναληψεις?
    σε καθε προπονηση πρεπει να ανεβαζεις κιλα αρα λογικα θα πεσεις σε επαναληψεις..
    ή να αυξανεις τις επαναληψεις..


    ΣΑΒΒΑΤΟ / ποδια

    ΚΥΡΙΑΚΗ / OFF

    επισεις οι μυϊκες ομαδες που γυμναζονται δυο φορες απέχουν τρεις ημερες μεταξύ τους για σωστη αναρρωση και ειναι αυτες που χρειάζετε να αναπτιχθουν περισσοτερο...

    κ σχετικα με το σχολιο για το αιμα και τις πατουσες... το αιμα απ οτι ξερω παει εκει που χρειάζεστε δεν νομίζω να κολλαει πουθενα ;p

    εδω θα βρεις αυτο που θες/ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=977
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-04-09 22:13 #14
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω θα βρεις αυτο που θες/ http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=977
    Μιας και παρέθεσες το παραπάνω τόπικ:
    Aν κοιτάξει καλύτερα το τόπικ σχολιασμού και ειδικά τις τελευταίες και πιό πρόσφατες παρεμβάσεις μου, θα είναι καλύτερα κατα την γνωμη μου.
    Απο κει θα βγάλει πιό πολύ νόημα παρα απο το ίδιο το άρθρο/τόπικ, διότι εκει αναφέρομαι και στο πως μπορει κανείς να έχει αποτελέσματα ακόμη κι αν γυμνάζει 5 ομάδες την ημέρα, αλλά και δύο ή και 3 φορες την εβδομάδα καθε μυική ομάδα.

    Διότι στην ουσία δεν εξαρτώνται όλα απο το σπλιτ, αλλά ανάλογα αυτού ή και αντιστρόφως ανάλογα, απο την αναλογία στις βασικές παραμέτρους ενός προγράμματος, που ξεκινούν απο την συχνότητα, την ποσοστητα, την ενταση, την επιβάρυνση, την ατομική ικανότητα επιβάρυνσης του καθένα, την ατομική ικανότητα ανάρρωσης του καθένα κλπ κλπ

    Σόρρυ, αλλά το να λέει κάποιος σε στυλ δογματικό, ότι μόνο με μια φορα την εβδομάδα την καθε μυική ομάδα θα δεις αποτελέσματα, μόνο και μόνο επειδή το κάνουν οι αγωνιστικοί (τουλάχιστον μόνο όσους ξέρει και ειδε ότι το κάνουν, γιατι εγω απο όσο ξέρω δεν κάνουν μόνο αυτό), σημαίνει ότι δεν κατανοεί τις παραμέτρους προπόνησης και πως λειτουργούν αυτές.
    (Αυτό με τις εντολές στις μυικές ομάδες κλπ, που αναφέρθηκε, κατα την γνωμη μου δεν στέκει, ο ανθρωπινος οργανισμός δεν δουλεύει ετσι και δεν να κανει ακριβως με εντολές)

    Το πρόγραμμα δεν το φτιάχνει μόνο το σπλιτ.

    Το σπλιτ θα πρέπει να είναι ανάλογο των παραμέτρων που θα έχουν επιλεχθεί, ή και ανάποδα, οι παραμετροι θα πρέπει να είναι ανάλογες με το σπλιτ που έχει επιλεχθεί.
    Αρκει βέβαια να είναι το σπλιτ μεσα σε λογικά πλαίσια και να ανταπεξερχεται σε κάποια λογική και σωστή μοιρασιά κατα κάποιον τρόπο.

    Αν τηρηθούν τα παραπάνω απο αποψης παραμέτρων και ανάλογης κατανομής των κλπ, οποιοδήποτε σπλιτ μπορει να φερει αποτελέσματα.

    Είναι το οπως θα χρησιμοποιηθεί το καθε πλάνο, σπλιτ κλπ και αν θα φερει τα επιθυμητά αποτελέσματα, και όχι καθε αυτού το ίδιο το πλάνο, σπλιτ.

    Απόψεις μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-04-09 01:28 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagg Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι ειναι...δεν μπορεις σε μια μερα να δινεις στον οργανισμο σου εντολη να αναπτυχθει σε πλατυ ωμους γαμπες γιατι δεν θα κανει τπτ...επισης αγωνιστικοι λενε οτι δεν δουλευει να γυμναζεις 2 φορες τη βδομαδα μια μυικη ομαδα για να αναπτυχθει περισσοτερο....


    εσύ φίλε μου γιατι το λες αυτο? τα διάβασες κάπου η το έβγαλες από το μυαλο σου? η μημπως εισαι ειδικος??? αυτο το συστημα το κανουν ακομα και επαγγελματιες αθλητες και οντος ειναι καλο, εγω τουλαχιστον ειδα διαφορα!!

    να σου φερω ενα παραδειγμα αυτο το προγραμμα ειναι απο ενα αρθρο για τον brian chamberlain πρωταθλητη του IFBB NORTH AMERICA

    στηθος/ τρικεφαλοι/ γαμπες
    και
    χερια/ γαμπες

    τι εχεις να πεις για το αιμα? απ το στηθος και τα χερια στις πατούσες ε?.....
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία