Θέμα: Βοηθεια...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 47
  1. 22-04-09 12:32 #1
    Προεπιλογή Βοηθεια...
    Καλημέρας σας και χρόνια πολλά !!

    Συγχαρητήρια για το ‘πλούσιο’ και ενδιαφέρον forum σας !!

    Δεν θα ήθελα να γίνω κουραστικός από το πρώτο μου post, οπότε θα προσπαθήσω να είμαι λακωνικός και σύντομος...

    Εχω βρεθεί σε αδιέξοδο, κάνω μια αρκετά έντονη γυμναστική (κάθε μέρα εκτός πσκ) με 2 ωρες περίπου την ημέρα βάρη και 2-3 φορες την εβδομάδα αερόβια κοντά στην μια ωρα.
    Για να βοηθηθώ, έπαιρνα κρεατίνη (betagen) zma, πρωτεΐνη (καθαρη) και πολυβιταμίνες.
    Όπως καταλαβαίνετε, μετά απο 40 μέρες εναν κύκλο, έπρεπε να τα σταματήσω, αφενός γιατι η κρεατίνη αφήνει και υγρά στο στομάχι και δεν το θέλουμε καλοκαιριάτικα, αφετερου, αν δεν κανω λάθος, δεν κάνει για συνεχη χρηση.
    Το προβλημα, τωρα, ειναι οτι ξέμεινα απο δυνάμεις και δεν εχω πια κουράγιο να βγάλω την ημερήσια προπόνηση.
    Τι μπορεί να με βοηθήσει πιστεύετε ???

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-04-09 12:52 #2
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    πρωτον συγχαρητηρια για το αβαταρ σου.
    δευτερον φτιαξε την διατροφη σου
    τριτον μειωσε την προπονηση σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-04-09 12:57 #3
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Γεια σου Αριστοτελη,

    Μια πρωτεινη παντα βοηθαει και συμπληρωνει την υπολοιπη (σωστη) διατροφη μας. Οσο για την κρεατινη υπαρχουν αρκετες αποψεις και ερευνες, αλλες μιλανε για κυκλους πχ 30 ημερων ενω αλλες ερευνες στηριζουν την μακροπροθεσμη προσληψη της.

    Μηπως πρεπει να μειωσεις την προπονηση σου? Ειναι πολλες οι 2 ωρες για βαρη μαζι με τις μεγαλες αεροβιες που κανεις. Οταν υπερπροπονουμαστε το σωμα αντιδρα αντιθετα λογω καποιων διεργασιων και ορμονων και δεν εχεις αποτελεσματα...
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-04-09 13:01 #4
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    αυτο συμβαινει φιλε μου επειδη κανεις 2 ωρες τη μερα προπονηση και οχι επειδη εκοψες τη κρεατινη ο χρονος που χρειαζεται για βαρη σε καθε προπονηση δε πρεπει να ξεπερναει τη 1 ωρα 45 λεπτα με 1 ωρα το πολυ 2 ωρες τι κανεις δηλαδη?

    ποσο καιρο κανεις 2 ωρες τις μερες που εχεις προπονηση?η γνωμη μου ειναι να κατσεις να ξεκουραστεις 1 εβδομαδα με καλο και ποιοτικο φαγητο γιατι μου μυριζει υπερπροπονηση και οταν επιστρεψεις στις προπονησεις να κανεις 45 λεπτα με 1 ωρα το πολυ βαρη και οχι 2 ωρες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-04-09 13:11 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!

    @thegravijia

    Ευχαριστω για το πρωτο,
    Κάνω διατροφη, με διαιτολογο,
    Να μειωσω ???

    @the_big_litho

    Εχεις δίκιο την πρωτεινη την κράτησα !

    @peris

    Η εμπειρια σας φανηκε αμέσως
    Πράγματι ξεκουραστηκα φιλε μου...αναγκαστικά γιατι επαθα υπερκοπωση
    (όπως τα λες)
    εχω ξεκινησει πάλι εδω και 1μιση εβδομαδα ξανα.

    Να μειωσω βρε παιδια, αλλα τι ?? αφου το προγραμμα που κανω (το εχω βρει απο εσας εδω) αυτα λεει... και πραγματικα (εκτος της κουρασης) εχω δει σημαντικες και ωραιες αλλαγες στο σωμα μου...

    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-04-09 13:17 #6
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Καλως ηρθες!
    Ποιο προγραμμα ακριβως χρησιμοποιεις? Μηπως κανεις λιγο μεγαλα διαλειματα η βαζεις πολλες μυικες ομαδες μαζι?
    Για τη διατροφη ασε τους διαιτολογους να κουρευονται και διαβασε τα αρθρα μας. Αν δεν καλυφθεις, κανε ενα δικο σου θεμα ΕΔΩ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-04-09 13:17 #7
    Προεπιλογή
    Α sorry peris δεν σου απαντησα...

    σχεδόν δυο ωρες κάνω απο τον Γεναρη !

    κανω :

    2 φορες την εβδομαδα

    στηθος - 4 ασκησεις
    Ωμους - 3 ασκησεις
    τρικεφ - 2 ασκησεις
    Κοιλιακους - 2 ασκησεις
    ραχιαιους - 1 ασκηση

    τις αλλες 2

    Πλατη - 4 ασκησεις
    ποδια - 4 ασκησεις + 1 γαμπες
    δικεφ - 2 ή 3 ασκησεις
    κοιλιακους - ραχιαιους ως ανωτερω

    την μερα με κενο, κανω διαφορετικες που δεν κανω μεσα στην εβδομαδα...
    ολα ειναι με 3-4 σετ.

    αυτα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-04-09 13:21 #8
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ARISTOTELIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α sorry peris δεν σου απαντησα...

    σχεδόν δυο ωρες κάνω απο τον Γεναρη !

    κανω :

    2 φορες την εβδομαδα

    στηθος - 4 ασκησεις
    Ωμους - 3 ασκησεις
    τρικεφ - 2 ασκησεις
    Κοιλιακους - 2 ασκησεις
    ραχιαιους - 1 ασκηση

    τις αλλες 2

    Πλατη - 4 ασκησεις
    ποδια - 4 ασκησεις + 1 γαμπες
    δικεφ - 2 ή 3 ασκησεις
    κοιλιακους - ραχιαιους ως ανωτερω

    την μερα με κενο, κανω διαφορετικες που δεν κανω μεσα στην εβδομαδα...
    ολα ειναι με 3-4 σετ.

    αυτα..
    Πολλα ειναι ρε συ! Δεν ξερω βεβαια επαναληψεις αλλα εφοσον πας για 2 φορες την εβδομαδα καθε ομαδα νομιζω οτι ειναι πολλες ασκησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-04-09 13:22 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως ηρθες!
    Ποιο προγραμμα ακριβως χρησιμοποιεις? Μηπως κανεις λιγο μεγαλα διαλειματα η βαζεις πολλες μυικες ομαδες μαζι?
    Για τη διατροφη ασε τους διαιτολογους να κουρευονται και διαβασε τα αρθρα μας. Αν δεν καλυφθεις, κανε ενα δικο σου θεμα ΕΔΩ
    Αυτο ειναι το προβλημα ! το ειχα εκτυπωσει και τωρα δεν το ξαναβρισκω εδω μεσα...

    ηταν στην προετοιμασια αγωνων, κυκλος 15 εβδομαδων.
    ισα ισα που μεσα σε αυτο ελεγε για διαλειματα 10 " μετα απο 4 εβδομαδες 20 " μετα απο άλλες 4 30" κ.ο.κ. ανεβαζοντας τις επαναληψεις, βγαζοντας κιλα, κτλ κτλ
    και τα τηρω με ευλαβεια, κραταω χρονομετρο....

    Ευχαριστω για τις διαιτες, διαβαζω και επανερχομαι !!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-04-09 13:24 #10
    Προεπιλογή
    πολλα ε ?? δεν ξερω τι να αφαιρεσω, ολες μου φαινονται σημαντικες.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-04-09 13:24 #11
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Νομιζω το χρονομετρο ειναι καπως υπερβολικο..Δεν ξερω. γνωμη μου ειναι, αλλα δε νομιζω οτι αν κανεις 40 δευτερολεπτα διαλειμμα και οχι 30 θα χασεις απο την προοδο σου

    Για τις ασκησεις, αν θες ποσταρε το στα προγραμματα ολοκληρωμενο, για να παρεις εκει αποψεις. Αν δεν θες να κοψεις κατι, μπορεις να το αλλαξεις τελειως (να δοκιμασεις 1 μυικη ομαδα καθε φορα πχ, η μια μεγαλη κ μια μικρη)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-04-09 13:39 #12
    Προεπιλογή
    μα καλα ρε φιλε κανεις προγραμμα που ειχε τιτλο "προετοιμασια για αγωνες"...
    εσυ κανεις πολλες ασκησεις που τισ θεωρεις σημαντικες αλλα η σωστη διατροφη και η ξεκουραση ειναι πιο σημαντικα απο τισ ασκησεις

    http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4240
    δες εδω ενα πολυ απλο split...kaθε μυηκη ομαδα γυμνασε τη μια φορα τη βδομαδα αλλα αυτη τη φορα θα φροντιζεις να της δινεις και να καταλαβαινει...
    για να μεινεις απο δυναμεις που λες μαλλον φταιει η διατροφη σου και ισως ψυχολογικα σε επιρεασε οτι εκοψες τα συμπληρωματα...ξεχνα τα συμπληρωματα και αφιερωσου στα αλλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-04-09 14:00 #13
    Προεπιλογή
    @Exci

    Ισως το χρονομετρο να είναι λίγο υπερβολικό αλλα αν θες να έχεις αποτελεσματα.....
    Θα ψαξω να το βρω και θα σας το ποσταρω

    @vagg

    Γιατι ?? που είναι το κακό ?? Δεν το πηρα ετσι τυχαια... και υποδομη υπήρχε και νοημα.... το μονο που δεν υπηρχε (και τελικα όπως φανηκε χρειαζοταν) ήταν τα φ@ρμακα.... ε ?? τι λες ??

    Thanks για το tip !!! το μελεταω....
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-04-09 16:23 #14
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    1) Η προπονηση σου ειναι υπερβολικα πολλη.Μειωσε την στα 45' με 1 ωρα

    2) Διατροφη με διαιτολογο? Να φανταστω σου 'χει κοψει τα λιπαρα και σου χει βαλει κατι σε τοστ/corn flakes για τελευταιο γευμα? Επισης,σου χει μειωμενες θερμιδες?

    3) Το προγραμμα που εκανες και κανεις λεει για ανεβασμα επαναληψεων,μειωση κιλων.Αρα σου λεει "θελεις να χασεις μαζα? Οριστε".Και οχι το λαθος δεν ηταν που δεν πηρες φαρμακα.Το λαθος ηταν που το ξεκινησες.

    4) Οταν λες "υπηρχε υποδομη" τι εννοεις? Μπορεις να γραψεις λιγο τα κιλα που σηκωνεις στις βαριες ασκησεις?

    5) Λες οτι εκοψες κρεατινη για να μην σου κραταει νερα και επειδη ειναι καλοκαιρι.Ποσα νερα φανταζεσαι οτι θα σου κρατησει? Τοσο ικανα για να σου κοψουν τις γραμμες?

    6) Επισης λες οτι εκοψες κρεατινη και κουραζεσαι πολυ.Βαζω στοιχημα οτι δεν κουραζεσαι περισσοτερο απ'ο,τι οταν επαιρνες κρεατινη.Αυτο που σου συμβαινει ειναι οτι νομιζεις πως κουραζεσαι πολυ επειδη δεν παιρνεις.Με λιγα λογια,πρεπει να καταλαβεις οτι δεν σου ειναι αναγκαια για να ανεβεις και πρεπει να καταλαβεις οτι η πορεια στο bodybuilding δεν ειναι "αν παρω πρωτεϊνη και κρεατινη τοτε θα τα δωσω ολα και θα κανω συντηρηση οταν δεν παιρνω".Οποιος το λεει αυτο εχει χασει,αποδεδειγμενα.Εχω πολλα παραδειγματα στην πολη μου.10+ χρονια ενασχολησης,με ποδια 50 εκατοστων και θεωριες του "μην πεφτεις κατω απο 6 επαναληψεις γιατι δεν παιρνεις μαζα"

    Καλη συνεχεια σου ευχομαι!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billys15 : 22-04-09 στις 16:25
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-04-09 00:06 #15
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ARISTOTELIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Exci

    Ισως το χρονομετρο να είναι λίγο υπερβολικό αλλα αν θες να έχεις αποτελεσματα.....
    Θα ψαξω να το βρω και θα σας το ποσταρω

    @vagg

    Γιατι ?? που είναι το κακό ?? Δεν το πηρα ετσι τυχαια... και υποδομη υπήρχε και νοημα.... το μονο που δεν υπηρχε (και τελικα όπως φανηκε χρειαζοταν) ήταν τα φ@ρμακα.... ε ?? τι λες ??

    Thanks για το tip !!! το μελεταω....
    θα αφησω στην ακρη τα υπονοουμενα σου, κ θα μπω λιγο στο κλιμα.. οταν ενα προγραμα ειναι καθαρα για αγωνιστικη φαση προηποθετει καποια χ,ψ φυσικη κατασταση, αντοχη, γνωση του σωματος κ φυσικα αναροση. οπως καταλαβενεις μαλον δεν ειναι για τα δικα μας τα νερα...

    ενα μικρο τριπακι θα ηταν πολυ απλα να βαλεις λιγο υδατανθρακα πριν την προπονιση σου (οταν λεω πριν καμια ωρα με 45λεπτο πιο πριν - κ φυσικα αναλογα κ το τι εχει μεσα το στομαχι σου).
    απο αυτα που γραφεις φενετε οτι την ψαχνεις την δουλια, οποτε συνεχισε ετσι κ πανω απο ολα κρατα το χρονομετρο... υπερβολη αλλα σωστο...
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία