Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 79 από 79
  1. 22-03-21 02:08 #76
    Προεπιλογή
    Ειδικα η σαρδελα σε κονσερβα δεν μου αρεσει ...ειναι πολυ μαλακια , θα προτιμησω Τονο.
    Συνοδεια σε οσπριο (το συνηθιζω για να γινεται πληρες προφιλ αμινοξεων το γευμα ,αλλα κ μαρεσει) παστη που την ξεπλενεις φυσικα.
    Κ για ψητη μονο φρεσκια ,απ τα καλυτερα κ φθηνοτερα ψαρια.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-03-21 22:57 #77
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Η κονσέρβα είναι κονσέρβα όπως και να το κάνουμε , καλά κάνουν και παίρνουν όσοι θέλουν αλλα εγω προσωπικα αυτα τα έχω υπόψιν για κανένα πόλεμο κατοχή κτλ για εύκολη τροφη για αποθήκευση , ενω σαρδέλες πλέον πιο ασφαλή ψάρια και τα παίρνουμε εύκολα έτοιμα ψητα , αφου πλέον εδω τα δικά μας ψαραδικα τα πουλάνε με μια μικρή επιβάρυνση μαγειρεμένα έτοιμα για μασαμπούκα

    Και έχω ξαναπεί εδω στο φόρουμ πρός τους υγιεινούληδες , οτι ακόμη και τα φρέσκα λαχανικά που τρώνε , αν δεν γνωρίζουν την προέλευση είναι σαν να βάζουν δηλητήρια στο τραπέζι τους ενω νομίζουν τρώνε υγιεινα και το χειρότερο και πιο επικίνδυνο είδος είναι η πατάτα , γιατι στην πατάτα κατα την διάρκεια της καλλιέργειας ρίχνουν κάτι φάρμακα που είναι σκέτο δηλητήριο , όταν όμως απο την μερα ραντίσματος περάσει το διάστημα που απαιτείται μεχρι την συγκομιδη δεν υπάρχει πρόβλημα , αλλα το θέμα είναι κανείς δεν μπορει να το ελέγξει και ούτε να το καταλάβει
    Ακόμη και το νερό που πίνουμε η ποτίζονται σε κάποιες περιοχές τα λαχανικα είναι τιγκα σε βαρεα μέταλλα και αρσενικο , άρα ολα είναι σχετικά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-03-21 15:21 #78
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TripleDH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ τρώω 3-4 κονσερβακια την εβδομάδα, δεν τα μπορώ και παραπάνω, αλλά παράλληλα μου δίνει μια εναλλαγή στα κλασσικά γεύματα. Μέχρι εκεί νομίζω είναι οκ. (Εξάλλου έχουμε τόσα πολλά που δεν ελέγχουμε πλεον στην ακεραιότητα των τροφών που λαμβάνουμε σε θέματα επεξεργασίας και συντηρητικών)
    Γνώμη μου είναι εάν μπορείς να τον περιορίσεις θα είναι καλύτερα.
    Ο τόνος "κουβαλάει"πολλά βαρέα μέταλλα τα οποία τα οποία είναι ότι χειρότερο για τον οργανισμό καθώς δεν μπορεί να τα αποβάλλει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-03-21 17:52 #79
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ απόλυτα.. Τόνος, σολομός κ οτιδήποτε είναι σε φιλέτο όπως ξιφίας δυστυχώς είναι πολύ επιβλαβή για την υγεία.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456