Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 43
  1. 07-05-09 21:28 #1
    Προεπιλογή Άντρας ή Γυναίκα!
    Δε ξέρω αν υπάρχει σχετικό topic , αν υπάρχει ας σβηστεί και όποιος θεωρεί ότι θίγεται από το ποστ , δε χρειάζεται να συμμετέχει.

    Λοιπόν , στη σύγχρονη εποχή , όπου οι ρόλοι των δύο φύλλων , αν υπάρχουν πλέον , έχουν αντιστραφεί , ποιο φύλλο θεωρείτε ότι πρέπει να ηγείται του άλλου , με άλλες λέξεις , ποιος πρέπει να είναι ο αρχηγός?

    Προσωπικά το δικό μου μοτίβο σχέσης , οικογένειας κ.τ.λ είναι το καθαρό πατριαρχικό πρότυπο. Δηλαδή : Το αρσενικό πρέπει να είναι ο ηγέτης και να απολαμβάνει του απόλυτου σεβασμού και της υπακοής στα δημοκρατικά πάντα πλαίσια του θηλυκού , που απαιτείται να είναι ένα σκαλί πάντα πιο κάτω από το αρσενικό , εφόσον ο τελευταίος πληρεί όλες τις προϋποθέσεις ενός μικρού "ηγέτη".
    Οι δικές σας?

     

  2. 07-05-09 21:48 #2
    Προεπιλογή
    Το ιδιο λιγο πολυ πιστευω και εγω.Οι μοντερνισμοι σε στυλ "ειμαιστε απολυτα" ισοι ειναι γι αεμενα παντα,τουλαχισοτν χαζοι.Διοτι ολοι αυτο λενε για ισοτητεςς αλλα για παμε πχ σε ενα δικασητιρο και ξαφνικα η γυναικα γυναιτε θυμα.Ειτε ειμαστε ολοι ισοι και ΑΠΟΛΥΤΑ ειτε ας κατσουν στα αυγα τους οι αντρακλες και οι φεμινιστριες να βρουμε την ησηχια μας ολοι εμεις οι υπολοιποι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη embrance : 08-05-09 στις 05:21
     

  3. 07-05-09 22:32 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο embrance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιδιο λιγο πολυ πιστευω και εγω.Οι μοντερνισμοι σε στυλ "ειμαιστε απολυτα" ισοι ειναι γι αεμενα παντα,τουλαχισοτν χαοι.Διοτι ολοι αυτο λενε για ισοτητεςςαλλα για παμε πχ σε ενα δικασητιρο και ξαφνικα η γυναικα γυναιτε θυμα.Ειτε ειμαστε ολοι ισοι και ΑΠΟΛΥΤΑ ειτε ας κατσουν στα αυγα τους οι αντρακλες και οι φεμινιστριες να βρουμε την ησηχια μας ολοι εμεις οι υπολοιποι.
    +10000!!!

     

  4. 07-05-09 23:38 #4
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ Isis μαζί σου ΑΛΛΑ ελάχιστοι είστε που πληρειτε τις προυποθέσεις!!!!
     

  5. 08-05-09 00:22 #5
    Προεπιλογή
    Συμφωνω μαζι σου isis και εγω..
    Ο ανδρας ειναι απο τη φυση του και γενετικα προορισμενος να ειναι ο κυνηγος!Παντα πρεπει να ειναι ενα σκαλι πανω..και πρεπει να ειναι αυτος που κανει τη γυναικα να νιωθει ασφαλεια.
    Εξ ου και γιατι ανεκαθεν οι ανδρες ηταν πιο ψηλοι απο τις γυναικες και το προτυπο του ανδρα βασει αγαλματων ειναι μυωδης..
    Τεσπα,αλλου ηθελα να καταληξω..στη σχεση σαφως και πρεπει να υπαρχει ισοτητα,οι αποφασεις να λαμβανονται απο κοινου κλπ.
    Αλλα ο ανδρας ειναι αυτος που ειναι ο "αρχηγος".Απο εκει και περα αλληλοσεβασμος πρεπει να υπαρχει..τα "γυναικα,παντοφλες και εφημεριδα" αλλου..Αλλο να σεβεσαι και να εκτιμας τον αλλο..και αλλο να εισαι υποχειριο λογω φοβου..Αλλο δεος..αλλο φοβος..
    Δυο ατομα εμπιστευομαι..το ενα ειμαι εγω και το αλλο δεν εισαι εσυ!

    Μπορει να μην με ξερω καλα..αλλα με ξερω καλυτερα απο οποιονδηποτε..
     

  6. 08-05-09 00:26 #6
    Προεπιλογή
    αντρας.
     

  7. 08-05-09 00:55 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    είναι εύκολο να πώ και γώ αυτός που πρέπει απο την φύση τι πιό απλό , αλλα δεν είναι έτσι στην σημερινή εποχή κατ εμέ πρέπει να το έχει ο άντρας , αλλα για να μην ακουστώ εγωιστής η φαλοκράτης , θα πώ με πάσα ειληκρίνεια αυτός που τό χει!! γιατί αν το έχει αυτός που πρέπει χωρίς να τόχει το κλείσαμε το μαγαζί , με την προυπόθεση βέβαια να υπάρχει κοινή συγκατάθεση για τούς ρόλους , δυστηχώς εκεί φτάσαμε

    ο άντρας απο την φύση του είχε αυτα τα αρχέγονα χαρακτηριστικά του ηγέτη του προστάτη και του κυνηγού αλλα αυτά χάθηκαν με την πάροδο τού χρόνου σιγά σιγα και με γοργούς ρυθμούς τα τελευταία χρόνια και αν δείτε πλέον το ανδρικό φύλλο τείνει να ξεπεράσει σε ομορφιά και την γυνάίκα και βλέπω ζευγάρια περισότερο οι γυναίκες να λέν πόσο όμορφοι είναι στους άνδρες παρα το αντίθετο , είναι η έξέληξη τέτοια τι να κάνουμε και δεν είναι τίποτε εμείς την γλυτώνουμε το αστείο θα είναι μην μετά απο μερικά χρόνια μας θέλουν μόνο για την διαιώνηση του είδους .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
     

  8. 08-05-09 00:57 #8
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    εαν αντίθετα με αυτα που ορίζει η φυση η γυναικα ειναι πανω απο τον αντρα εχουμε μια σχεση η ενα γαμο που με τον καιρο θα καταλήξει σε απογοητευση πρωτίστως της γυναικας δε λεω του αντρα γιατι αν συμβιβάζεται ετσι σημαινει πως ειναι και μαλθακός και δεν μπορει να κανει κουμαντο, συμβιβάζεται και βολεύετε μεχρι να φάει ποδι η να τρώει κερατο και να μη μιλαει μάλιστα.

    φυσικά δε φταιει η γυναίκα γιαυτο, παντα η γυναικα προσπαθεί να κανει ''κουμάντο'' χωρις ομως να το θελει στην πραγματικότητα αλλα για να τεστάρει την κατασταση, στην πραγματικότητα τη ''χαλαει'' οταν βλεπει το αρσενικό να την υπακούει σαν το σκυλακι τις.

    Πηστεψτε με όλα στο χερι το αντρα είναι, και μη μπερδεύεστε πως τα μπρατσα η η δήθεν μαγκια κανει καποιον αρσενικό, πρεπει να ‘’τοχει’’ αν δεν τοχει δεν γινεται ουτε με δήθεν μαγκιές ουτε με τα μπράτσα…………………………………………………………………..



     

  9. 08-05-09 01:00 #9
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατ εμέ πρέπει να το έχει ο άντρας , αλλα για να μην ακουστώ εγωιστής η φαλοκράτης , θα πώ με πάσα ειληκρίνεια αυτός που τό χει!! γιατί αν το έχει αυτός που πρέπει χωρίς να τόχει το κλείσαμε το μαγαζί , με την προυπόθεση βέβαια να υπάρχει κοινή συγκατάθεση για τούς ρόλους , δυστηχώς εκεί φτάσαμε
    α ρε ηλια στο ιδιο μικος κυματος ειμαστε, καλα που δεν αργισα να το γραψω γιατι θα λεγανε πως σε αντιγραφω χαχαχαχααχαχαχαχ

     

  10. 08-05-09 01:13 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    γειά σου ρε φώτη ,απλά και γω λέω την άποψη μου και δεν θεωρώ είμαι ο μόνος που πιστεύει κάτι τέτοιο , απλά φτασαμε σε σημείο να εξυμνούμε το δεδομένο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
     

  11. 08-05-09 01:44 #11
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή
    Ευτυχισμένες και πλήρεις οικογένειες είναι αυτές που ο άντρας έχει βρει τον ρόλο του και οδηγεί , αντίθετα δυσλειτουργικές οικογενειές είναι αυτές που ο άντρας έχασε τον ηγετικό του ρόλο (για διαφορούς λόγους). Προσωπική μου άποψη είναι πως η ευτυχία ή η δυστυχία μιας οικογένειας οφείλεται εξ ολοκλήρου στον άντρα.
     

  12. 08-05-09 03:03 #12
    Προεπιλογή
    Καθε φυλο εχει τα δικα του χαρακτηριστικα.Τωρα,ναι,οντως ο αντρας ειναι ανωτερος σε αρκετα πραγματα-κυριως λογω της φυσης του-αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οι γυναικες ειναι κατωτερες.Απλα οι αντρες σε ορισμενους τομεις ειναι καλυτεροι.

    Οσο για τις φεμινιστριες εχω να πω οτι μου φαινεται πως αυτες θελουν να θεωρουνται ισοι με τους αντρες αναλογα με το αν τις συμφερει ή οχι.Π.χ. αν ενας εργοδοτης ελεγε σε μια γυναικα οτι θα παιρνει χαμηλοτερο μισθο απο εναν αντρα(λεμε τωρα) θα γινοταν χαμος και θα ζηταγε ισοτητα.Αν ομως εμενε εγκυος μετα θα ζηταγε αλλα και θα ηθελε ειδικη μεταχειριση

    ΔΕΝ ειμαι εναντιον τετοιων φαινομενων,δεν κατηγορω τις γυναικες δλδ(για να μην παρεξηγηθω)απλα το σχολιαζω.Εγω δεν εχω προβλημα με το αν σαν αντρας θεωρουμαι κατωτερος η ανωτερος...
    Champions Never Quit


    Το μονο μερος οπου η επιτυχια ειναι πριν την εργασια ειναι το λεξικο
     

  13. 08-05-09 10:22 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konstantina Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ Isis μαζί σου ΑΛΛΑ ελάχιστοι είστε που πληρειτε τις προυποθέσεις!!!!
    +1000!

     

  14. 08-05-09 18:22 #14
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Η γυναικα πρεπει να ειναι κατω απο τον αντρα και ο αντρας να σεβεται την γυναικα.
     

  15. 09-05-09 14:03 #15
    Προεπιλογή
    Φυσικα και συμφωνώ με όσα ειπαν οι προλαλησαντες ,


    ΚαΘε ενας εχει ενα σημαντικό ρολο μεσα στην σχεση / φαμιλια και ειναι καιριας σημασίας ..... Αν η γυναίκα τηρήσει /σεβαστει το δικό της κομμάτι , βοηΘα αυτόματα και τον άντρα να σεβαστεί οχι μονο το δικό της αλλά και να αναπτυξει το δικό του ...... Και τουμπαλιν , φυσικά ......

    Δεν ειναι τυχαίο αλλωστε , που λένε οτι πισω απο έναν ισχυρό άντρα , κρυβεται παντα μια ισχυρή γυναίκα .......


    Σαν μια καλοδουλεμένη Θεατρική παρασταση , για να πεσει η αυλαία , η παρασταση να ολοκληρωΘει , το χειροκρότημα να επιβραβευσει την προσπαΘεια , πρεπει καΘε ηΘοποιός να παιξει τον ρόλο του .... καλως ή λιγοτερο καλώς , Θαρρω καμια σημασία δεν εχει , παρα μονο η προσπαΘεια , η υπομονή και η επιμονή σε αυτό ..........

    ....... Η πιστη στην αγάπη ........
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία