Θέμα: Σκοινάκι

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 61
  1. 11-03-09 11:02 #1
    Προεπιλογή Το σκοινακι
    ΔΕΝ νομιζω να ΓΕΛΑΣΕΙ κανεις με αυτο που εγραψα????
    χτες πηρα ενα σκοινακι και λεω να αρχησω να κανω πρωτη φορα βεβαια!!!
    διαβασα ενα περιοδικο και ελεγε οτι βοηθαει στη χασιμο λιπους.
    αν ξερει καποιος να μου πει
    1) Τ ωρες πρεπει να κανεις αν εχει ωρες!
    2) ποση ωρα?
    3) που βοηθαει??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-03-09 14:17 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Το σκοινακι ειναι ενας τροπος αεροβικης που βοηθαει πολυ στο καψημο λιπους καθως ανεβαζεις σφηγμους και ιδρωνεις πολυ. Δεν εχω δοκιμασει να κανω ποτε αλλα πιστευω ειναι αρκετα καλο.
    Τα μονα μειονεκτηματα ειναι πως θελει το χωρο του, ωστε να μην ενοχλεις κανενα και δεν ξερω κατα ποσο επιβαρυνει τα γονατα στο μεγαλο σωματικο βαρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-03-09 15:47 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκοινακι ειναι ενας τροπος αεροβικης που βοηθαει πολυ στο καψημο λιπους καθως ανεβαζεις σφηγμους και ιδρωνεις πολυ. Δεν εχω δοκιμασει να κανω ποτε αλλα πιστευω ειναι αρκετα καλο.
    Τα μονα μειονεκτηματα ειναι πως θελει το χωρο του, ωστε να μην ενοχλεις κανενα και δεν ξερω κατα ποσο επιβαρυνει τα γονατα στο μεγαλο σωματικο βαρος.



    Ναι,είναι ένα τρόπος αεροβικής και λόγω των κραδασμών που δημιουργούνται θέλει σωστό έδαφος από ξύλο ή στο σπίτι στο χαλί λόγω του παρατεταμένου κραδασμού από τις αναπηδήσεις,σωστό παπούτσι που να έχει καλή απορρόφηση.Βέβαια το μεγάλο σωματικό βάρος είναι ένας αρνητικός παράγοντας σε κάθε μορφή παρατεταμένης διάρκειας άσκησης λόγω της συνεχόμενης πίεσης στις αρθρώσεις όπου υπαρχει και μεγαλύτερος κίνδυνος για μελλοντικές τενοντίτιδες και πόνους(σύνδρομα υπέρχρησης).



    [ΔΕΝ νομιζω να ΓΕΛΑΣΕΙ κανεις με αυτο που εγραψα????
    χτες πηρα ενα σκοινακι και λεω να αρχησω να κανω πρωτη φορα βεβαια!!!
    διαβασα ενα περιοδικο και ελεγε οτι βοηθαει στη χασιμο λιπους.
    αν ξερει καποιος να μου πει
    1) Τ ωρες πρεπει να κανεις αν εχει ωρες!
    2) ποση ωρα?
    3) που βοηθαει??]


    Κάθε μορφή άσκησης βοηθάει στο κάψιμο λίπους αλλα εξαρτάται και από πολλους παράγοντες,διάρκεια,ένταση,τέμπο.Το σκοινάκι κυρίως είναι ένα καλός τρόπος για ζέσταμα πριν μπεις στο κυριώς πρόγραμμα.Τώρα για κάψιμο λίπους αν έχεις την ΜΚΣ στο 60% σε παρατεταμένη άσκηση κυρίως ώρα και πάνω θα κάψεις λίπος μιας και η ένταση είναι χαμηλή και βοηθάει στο να έχεις διάρκεια,στο σκοινάκι επειδή οι εντάσεις είναι πιο ψηλές και φτάνουν στο 80% της MKΣ δεν θα μπορέσεις να κρατηθεις σε σταθερό ρυθμο(τέμπο)σε παρατεταμένη διάρκεια γιατί θα γαλακτώσεις.Τώρα απο σένα εξαρτάται τι θες?Τώρα αν θες να αποκτήσεις περισσότερο ανοχή στο γαλακτικό είναι καλος τρόπος η προπόνηση με σκοινακι κυρίως αν το κάνεις και διαλλειματικα(γυμνάζονται τα πόδια και γενικα όλο το σώμα στο σύνολό του)νιώθεις κάψιμο στους μυες..Πάντως για κάψιμο λίπους δεν θα έβαζα τίποτα πιο πάνω από το τρέξιμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-03-09 03:12 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    στο σχοινάκι ισχύει ότι για όλες τις μορφές αερόβιας απλα αν δεν έχεις σωστή τεχνική είναι κουραστικό και γαλακτώνεις αν δεν έχεις σωστή τεχνική και καταληλα παπούτσια να έχεις και σωστο πάτωμα την ζημια δεν την γλυτώνεις μακροπρόθεσμα .

    έχει μεγαλύτερη κατανάλωση θερμίδων στον ίδιο χρόνο με ποδήλατο η διάδρομο , αλλά ένας με καλή τεχνική κάνει για διάρκεια χωρίς να κουράζετε και χωρίς πρόβλημα τραυματισμού γιατί η σταση του σώματος βοηθάει στην απορόφηση κραδασμών απο τούς μυς , αλλα όσο καλό και να είναι, εγω πχ που πηδάω σαν αρκούδα δεν θα με οφελούσε και ούτε μπορω να κάνω διάρκεια . οπότε αρκούμε σε άλλες μορφες αερόβιας σε αθλητες αντοχής όμως η πολεμικών τεχνών είναι ευεργετικό.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-05-09 12:19 #5
    Προεπιλογή Σκοινάκι
    Ειναι καλο για αεροβια?Βριεμαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ το τρεξιμο ρε παιδια...ενω σκινακι κανω χαλαρα και μισαωρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-05-09 13:48 #6
    Προεπιλογή
    Απο τις καλυτερες μορφες αεροβιας ειναι το σχοινακι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-05-09 16:29 #7
    Προεπιλογή
    Οντως ειναι πολυ καλη αεροβια...γυμναζεις ποδια, χερια, ιδρωνεις...αστα να πανε...

    Εγω ομως συνεχιζω κ προτειμω διαδρομο...
    Με το σχοινακι κουραζομαι, λαχανιαζω, κ μετα θελω να κατσω κανα τεταρτο
    για να ηρεμησω
    Μπρος τα καλλη, τι ειναι ο πονος..... !
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-05-09 19:30 #8
    Προεπιλογή
    το εκανε και ο Ροκυ..

    εγω παντως δε μπορω να κανω γιατι μπερδευει στα ποδια μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-05-09 09:18 #9
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.565
    Προεπιλογή
    Καλη μορφή αεροβικης,αυτό προϋποθετει όμως να έχεις καλή τεχνικη και να κανεις αδιακοπα για αρκετα λεπτα,εννοω να μην μπερδευεται το σκοινακι συνεχεια στα ποδια σου και να σταματας ανα μισό λεπτο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-05-09 09:52 #10
    Προεπιλογή
    δεν ξερω αν ειναι εντελώς ασχετο αυτο που Θα ρωτήσω , αλλά μιας και πιασατε αυτό το Θεμα , τι ειναι καλύτερο ποδηλατο , διαδρομος , σχοινάκι ή εναλλαγή και των τριων ;;;;;

    Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-05-09 10:03 #11
    Προεπιλογή
    τρεξιμο στο παρκο με πολλα δεντρα γυρω σου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-05-09 10:46 #12
    Προεπιλογή
    ναι γινεται και αυτό !!!!! Εξαιρετική ιδεα , ευχαριστω ταμάλα !!!!!

    Απλά αναρωτιομουν για εκεινες τις μερες που δεν προλαβαινω την βολτα στο παρκο με τα πολλά δεντρα γυρω μου
    τι Θα ηταν προτιμοτερο να κανω σπιτι μου .....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-05-09 10:49 #13
    Προεπιλογή
    και βεβαια γινεται! αρκει να μην εφημερευεις την προηγουμενη!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-05-09 10:53 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Olga Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι γινεται και αυτό !!!!! Εξαιρετική ιδεα , ευχαριστω ταμάλα !!!!!

    Απλά αναρωτιομουν για εκεινες τις μερες που δεν προλαβαινω την βολτα στο παρκο με τα πολλά δεντρα γυρω μου
    τι Θα ηταν προτιμοτερο να κανω σπιτι μου .....
    χρονος και καιρικές συνθηκες ειναι το θεμα..κοιτα εξαρταται που μενεις..αν μενεις σε πολυκατοικια παρε κατι που δε θα ενοχλει..και διαδρομος, στεπ δε λενε γιατι θα χτυπανε και ο αποκατω θα ανεβει με αγριες διαθεσεις.

    ενω ποδηλατο δεν ειναι τοσο προβλημα. το ελλειπτικο ειναι πανακριβο,οποτε ενα ποδηλατακι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-05-09 11:14 #15
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Olga Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξερω αν ειναι εντελώς ασχετο αυτο που Θα ρωτήσω , αλλά μιας και πιασατε αυτό το Θεμα , τι ειναι καλύτερο ποδηλατο , διαδρομος , σχοινάκι ή εναλλαγή και των τριων ;;;;;

    Ευχαριστω
    ποιο ειναι καλύτερο ρώτησε ρε παιδια οχι ποιο κάνει λιγότερο θόρυβο,

    ισως το ελλειπτικό ειναι το καλύτερο γιατι κινούνται και χέρια και πόδια ταυτόχρονα=καις περισσότερες θερμίδες Olga.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία