Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 80
  1. 17-06-09 14:35 #1
    Προεπιλογή περίοδος όγκου και αερόβια
    ειναι λαθος αν σε περιοδο ογκου κανεις καθε πρωι 15 με 20 λεπτα αεροβια ασκηση σε χαμηλη συχνοτητα πχ. περπατημα σε διαδρομο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-06-09 16:07 #2
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Δεν είναι πολύ λάθος αλλα όχι και ιδανικό μιας και σίγουρα καίγεται ένα μικρό ποσοστό μυών......οποτε δεν συνισταται αερόβια άσκηση και όγκος.....!!!!
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-06-09 16:48 #3
    Προεπιλογή
    Οχι δεν είναι λαθος μιας κ με τέτοια ενταση που λες πιο πολύ σε ζεσταμα μυών προκύπτει.Μην φοβάστε οτι θα καψετε μυες δεν καίγονται ετσι ευκολα.Για να χασεις μυικό(καψεις μύες)θα πρεπει να κάνεις υπερπροπόνηση με ασιτία μαζι.Οι μυες για να αναπτυχθούν ισα ισα που θέλουν ερέθισμα και αυτο προκύπτει με προπόνηση και σωστη διατροφή για ανάπτυξή τους.
    Παραδειγμα:Οι μαραθωνοδρόμοι που έχουν πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους αλλα και μυικού σκέψου οτι βγάζουν όγκο προπόνησης 240 + χλμ την βδομαδα με διπλές προπονήσεις την ημέρα και με διατροφή χαμηλή σε πρωτείνες(κυρίως υδατάνθρακα δουλεύουν)και βαρη ελάχιστα.Εκει ναι δεν αναπτύσεται μυικό.
    Άλλο παραδειγμα,είμαι γυναίκα(δεν παραγω την τεστοστερόνη που παραγει ένας άντρας)αλλα καθε μερα τρεχω αερόβιο+αναεροβιο +βαρη το απογευμα+σωστή διατροφη και μόνο μυική αναπτυξη βλεπω στο σώμα μου παρα χασιμο μυών(προπόνηση 6μερες την βδομαδα,ουτε συμπληρώματα παίρνω).Μην φοβάσαι για το μυικό και προπονήσου!!Φαγητό φούλ+προπόνηση φούλ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-06-09 18:01 #4
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν είναι λαθος μιας κ με τέτοια ενταση που λες πιο πολύ σε ζεσταμα μυών προκύπτει.Μην φοβάστε οτι θα καψετε μυες δεν καίγονται ετσι ευκολα.Για να χασεις μυικό(καψεις μύες)θα πρεπει να κάνεις υπερπροπόνηση με ασιτία μαζι.Οι μυες για να αναπτυχθούν ισα ισα που θέλουν ερέθισμα και αυτο προκύπτει με προπόνηση και σωστη διατροφή για ανάπτυξή τους.
    Παραδειγμα:Οι μαραθωνοδρόμοι που έχουν πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους αλλα και μυικού σκέψου οτι βγάζουν όγκο προπόνησης 240 + χλμ την βδομαδα με διπλές προπονήσεις την ημέρα και με διατροφή χαμηλή σε πρωτείνες(κυρίως υδατάνθρακα δουλεύουν)και βαρη ελάχιστα.Εκει ναι δεν αναπτύσεται μυικό.
    Άλλο παραδειγμα,είμαι γυναίκα(δεν παραγω την τεστοστερόνη που παραγει ένας άντρας)αλλα καθε μερα τρεχω αερόβιο+αναεροβιο +βαρη το απογευμα+σωστή διατροφη και μόνο μυική αναπτυξη βλεπω στο σώμα μου παρα χασιμο μυών(προπόνηση 6μερες την βδομαδα,ουτε συμπληρώματα παίρνω).Μην φοβάσαι για το μυικό και προπονήσου!!Φαγητό φούλ+προπόνηση φούλ!
    και πάρε και κάνα συμπλήρωμα ....αλλα με ρέγουλα !!!!
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-06-09 18:12 #5
    Προεπιλογή
    και πάρε και κάνα συμπλήρωμα ....αλλα με ρέγουλα !!!!

    Σε ευχαριστώ για την συμβουλή αλλα μετα απο 20χρονια καθημερινης προπονησης τα πρωτα 15 μεσα στο στιβο και τα υπόλοιπα 5 για μενα λογω μικροβίου με προπόνηση)δεν πιστευω οτι ηταν αναγκαίο.Ξερω πολύ καλα τα ορια μου και το σώμα μου και το τι χρειαζομαι και αν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-06-09 21:39 #6
    Προεπιλογή
    πιστευετε οτι καλυτερα θα ηταν με αδιο στομαχι η να πιω λιγο πρωτεινη πριν την αεροβια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-06-09 21:53 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΚΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστευετε οτι καλυτερα θα ηταν με αδιο στομαχι η να πιω λιγο πρωτεινη πριν την αεροβια?

    Δεν θα σε βλάψει,αν σε βολευει πιες λίγο πρωτείνη,προσωπικα στην αερόβια κοιταω να την κανω με άδειο στομαχι γιατι μετα το μισαωρο αν εχω φαει κατι εχω καούρες και με άλλους δρομείς που το έχω συζητήσει το ίδιο πρόβλημα έχουν κ αυτοί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-06-09 22:33 #8
    Το avatar του χρήστη Geo84

    Εγγραφή
    15-04-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    666
    Προεπιλογή
    Δε θα "κάψεις" μυς με τόσο.Εδώ μπορεί να χάσεις ελάχιστο με κανονική αερόβια.Είναι πιο πολύ ζέσταμα βεβαια και δε καταλαβαίνω γιατί την κάνεις.Εφόσον είσαι σε όγκο εγώ λέω να μην αναλώνεσαι σε τέτοια πρωινά αλλα άμα θες αερόβια κάνε μόνο μια μέρα τη βδομάδα 30 λεπτά τρέξιμο.Εννοείτε ότι 5-10 λεπτάκα διαδρομο ή ποδήλατο πριν τα βάρη μπορείς (για μένα πρέπει) να κάνεις.Δεν είναι αερόβια είναι ζέσταμα.
    "I'd keep going until I felt one more rep would rip the muscle from the bone."

    Tom Platz.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-06-09 23:42 #9
    Προεπιλογή
    πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο το πρωι κ σε χαμηλη ενταση γιατι οταν κανεις σε χαμηλη ενταση δεν καις πολυ μυικο ιστο κ επισης το πρωι απ οτι ξερω καις μονο λιπος. θελω να κανω αεροβια οταν ειμαι σε περιοδο ογκου γιατι αλλο να εχεις να χασεις 5 με 7 κιλα το καλοκαιρι που κανεις γραμμωση κ αλλο να εχεις 15 ειναι λιγο δυσκολο και χανεις και περισσοτερο μυικο ιστο στην γραμμωση επειδή έχουν μειώθει οι θερμιδες. οποτε αυτο που φοβασαι μιν παθεις με την αεροβια οταν εισαι σε περιοδο ογκου το παθενεις και με το παραπάνω οταν κανεις γραμμωση... η γνωμη μου ειναι να κρατας μια ισορροπια και να μιν γινοντε μεγαλες αυξομειωσεις βαρους
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-06-09 23:45 #10
    Προεπιλογή
    οπως λεει και ο φιλος ο geo 'ειμαι στον ογκο και το καλοκαιρι' οπως και εγω και πολυ καλα κανει και μην ανχωνεσια καθολου ακη για το χασιμο μυων....οσο τρως μην φοβασαι...αλλωστε εχεις και λιπος να καψεις αμα φας ο μυς θα τραφει ειτε κανεις αεροβια ειτε δεν κανεις...εγω να φανταστεις κανω μια ωρα καθε μερα ποδηλατο + βαρη και οχι μονο δεν καταβολιζομαι αλλα περνω και κιλα με τοση μμασα που ριχνω και τοση προπονηση που κανω....και χρεισιμοποιω το λιπος που βαζω για ενεργεια και ομολογω οτι πρωτη φορα με τοσο φαγητο κρατιεμαι τοσο καθαρος...τελειος δεν ειμαι αλλα την παλευω πολυ καλα....κανει καλο...και κρατας το λιπος σου σε καλα επιπεδα....και μην ανχωνεσαι δεν χανεις μυεισ τοσο ευκολα...φαε και μην σε νοιαζει τιποτα και γυμνασου οσο μπορεις....
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-06-09 23:52 #11
    Προεπιλογή
    Οταν λες χαμηλή ένταση δηλαδή πόσο?Στους πόσους παλμούς είναι η καρδιά σου?Το πρωι ναι καις λίπος αλλα πρέπει να τρέξεις αρκετή ώρα να κάψεις πρώτα γλυκογόνο να εξαντλήσεις κάπως τις αποθήκες γλυκογόνου σου κ μετα ο οργανισμος θα στραφει περισσοτερο στο λίπος δεν καις λίπος απο το πρωτο βήμα.Αν κανεις την αερόβια σου στο 60% της ΜΚΣ(μεγ.καρδ.συχνοτ.)σου 2-3 φορες την βδομαδα ,κανεις την σωστή διατροφη σου και την μυική ενδυνάμωση σου δεν εχεις να φοβάσαι για καψιμο μυικου ιστου(δεν καιγεται τοσο ευκολα).
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-06-09 23:56 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως λεει και ο φιλος ο geo 'ειμαι στον ογκο και το καλοκαιρι' οπως και εγω και πολυ καλα κανει και μην ανχωνεσια καθολου ακη για το χασιμο μυων....οσο τρως μην φοβασαι...αλλωστε εχεις και λιπος να καψεις αμα φας ο μυς θα τραφει ειτε κανεις αεροβια ειτε δεν κανεις...εγω να φανταστεις κανω μια ωρα καθε μερα ποδηλατο + βαρη και οχι μονο δεν καταβολιζομαι αλλα περνω και κιλα με τοση μμασα που ριχνω και τοση προπονηση που κανω....και χρεισιμοποιω το λιπος που βαζω για ενεργεια και ομολογω οτι πρωτη φορα με τοσο φαγητο κρατιεμαι τοσο καθαρος...τελειος δεν ειμαι αλλα την παλευω πολυ καλα....κανει καλο...και κρατας το λιπος σου σε καλα επιπεδα....και μην ανχωνεσαι δεν χανεις μυεισ τοσο ευκολα...φαε και μην σε νοιαζει τιποτα και γυμνασου οσο μπορεις....

    + 100000
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-06-09 18:48 #13
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κανεις την αερόβια σου στο 60% της ΜΚΣ(μεγ.καρδ.συχνοτ.)σου 2-3 φορες την βδομαδα ,κανεις την σωστή διατροφη σου και την μυική ενδυνάμωση σου δεν εχεις να φοβάσαι για καψιμο μυικου ιστου(δεν καιγεται τοσο ευκολα).
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-06-09 21:07 #14
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    στην μονη περιπτωση που κυνδινευεις να χασεις μυικο ιστο ειναι να κανεις 0,5 ωρα αεροβια στην παρακατω ενταση!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=K8pqx...eature=related
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-06-09 22:08 #15
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΚΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι λαθος αν σε περιοδο ογκου κανεις καθε πρωι 15 με 20 λεπτα αεροβια ασκηση σε χαμηλη συχνοτητα πχ. περπατημα σε διαδρομο?
    για μενα μονο θερμιδες καις και σε παει πισω στην μυικη αναπτυξη ..
    μην ξεχνας οτι το σωμα συνηθιζει την αεροβια και δεν καιει τις ιδιες θερμιδες μετα απο καποιο διαστημα..
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία