Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 80
  1. 23-06-09 00:08 #31
    Προεπιλογή
    Το σκεπτικό που κάνω έτσι τους κοιλιακούς-ραχιαίους είναι πρώτον για μεγαλύτερη καύση λίπους άφου είναι με άδειο στομάχι κι επειδή δεν έχω την δυνατότητα να έχω έναν διάδρομο σπίτι ώστε να κάνω τρέξιμο μόλις ξυπνήσω το πρωί και δεύτερον με το να κάνω ξεχωριστά τους κοιλιακούς αποφορτίζω αρκετά περισσότερο το πρόγραμμα με τα βάρη που ήδη έχουνε και το τρέξιμο κι αν βάλω και κοιλιακούς στη μέση ο μυικός καταβολισμός είναι σιγουρότατος κι επίσης με τις 2 διαφορετικές στιγμές της ημέρας(πρωί-απόγευμα)της τρίτης και της πέμπτης που γίνεται η άσκηση κρατιέται έτσι υψηλά ο μεταβολισμός όλη την διάρκεια της ημέρας,
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-06-09 13:14 #32
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Το πρωτο που λες κοιλιακοι με αδειο στομαχι δεν ισχυει, μαλλον τα μπερδεψες λιγο.
    Λεμε αεροβια με αδειο στομαχι για να στραφει ο οργανισμος στις αποθηκες λιπους γρηγοροτερα εφοσον εχει λιγοτερο γλυκογονο στο συστημα.
    Οι κοιλιακοι ειναι δραστηριοτητα αυξησης και αναπτυξης καποιας συγκεκριμενης μυικης ομαδας, δεν ειναι αεροβια ασκηση,δεν καινε λιπος, οποτε δεν εχει υποσταση να μην εχεις καποια θρεπτικα συστατικα στο στομαχι σου οταν αναπτυσεις μυες.
    Οσο για την αποφορτιση απο την απογευματινη προπονηση συμφωνω σ αυτο αν και δεν παιζει παραπανω λογο στον να καταβολιστεις περισσοτερο
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-06-09 14:19 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_big_litho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρωτο που λες κοιλιακοι με αδειο στομαχι δεν ισχυει, μαλλον τα μπερδεψες λιγο.
    Λεμε αεροβια με αδειο στομαχι για να στραφει ο οργανισμος στις αποθηκες λιπους γρηγοροτερα εφοσον εχει λιγοτερο γλυκογονο στο συστημα.
    Οι κοιλιακοι ειναι δραστηριοτητα αυξησης και αναπτυξης καποιας συγκεκριμενης μυικης ομαδας, δεν ειναι αεροβια ασκηση,δεν καινε λιπος, οποτε δεν εχει υποσταση να μην εχεις καποια θρεπτικα συστατικα στο στομαχι σου οταν αναπτυσεις μυες.
    Οσο για την αποφορτιση απο την απογευματινη προπονηση συμφωνω σ αυτο αν και δεν παιζει παραπανω λογο στον να καταβολιστεις περισσοτερο

    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-06-09 23:09 #34
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ μαζί σου ότι οι κοιλιακοί είναι κι αυτή μυική ομάδα αναπτυσσόμενη,αλλά πιστεύω ότι είναι ταυτόχρονα και για απώλεια λίπους και πχ από τότε που εφάρμοσα το πρωινό σύστημα οι κοιλιακοί μου είναι σε αρκετά καλύτερη κατάσταση από πριν,ο μεταβολισμός μου αρκετά βελτιωμένος με τις 2 διπλές προπονήσεις τις 2 ημέρες,η κούραση πολύ λιγότερη από όταν τα έκανα όλα αυτά μαζί και φυσικά όταν μετά τα βάρη χτυπήσεις κοιλιακούς και τρέξιμο την άλλη μέρα ήταν λογικό να έχω χάσει κι ας έχω ξεσκιστεί στο φαί.

    Όλα αυτά βέβαια αποτελούν προσωπικές μου απόψεις κι είναι κι ανάλογα τι ταιριάζει πιο πολύ στο κάθε άτομο γι αυτό κι ανταλλάζουμε απόψεις.Πάντως και το τρέξιμο το μείωσα σε 2 φορές την εβδομάδα από 4 κι είδα κάποια διαφορά στην αύξηση όγκου.Εγώ είχα σκοπό να χάσω κάποιο περιττό λίπος από την στιγμή που τα έχω καταφέρει σε έναν μεγάλο βαθμό,επικεντρώνομαι τώρα περισσότερο στην αύξηση μυικού όγκου με όσο καλύτερη διατροφή μπορώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-06-09 15:18 #35
    Προεπιλογή
    Οταν κάποιος θέλει να βάλει μυικά κιλα, πρέπει τουλάχιστον να κανει καρδιαγγειακη άσκηση ωστε να πληθύνουν τα τριχοειδή αγγεία (περισσοτερα=μεταφορα θρεπτικών συστατικων) και επιπλέον μπορεί αυκολότερα να ρυθμίσει τις ενεργειακές του απαιτήσεις.

    Ογκος=καθολού αερόβια είναι θεωρίες του παρελθόντος. Εξαίρεση άτομα με εξαιρετικά υψηλό μεταβολισμό. Για τους υπόλοιπους 90% των αθλούμενων είναι αναγκάια.
    Victory is reserved for those who are willing to pay its price. - Sun Tzu
    It does not matter how slowly you go so long as you do not stop. - Confucius
    scientia potentia est/Η Γνώση είναι Δύναμη - Francis Bacon

    Madcow's 5x5 Calculator
    Rippetoe's Logbook Calculator
    Rippetoe SS Training Videos

    http://i34.tinypic.com/21lsygl.png
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-06-09 15:55 #36
    Προεπιλογή
    Καρδιακή συχνότητα άσκησης ίση με το 70% της μέγιστης(140 παλμοί ανα λεπτό για νεαρούς ενήλικες)αντιστοιχεί σε άσκηση μέτριας έντασης η οποία είναι δυνατό να συνεχίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα με μικρή ή μηδαμινή καταπόνηση.Αυτο το επίπεδο προπόνησης αναφέρεται συχνά ως προπόνηση συζήτησης και είναι ικανής έντασης ώστε να επιφέρει αποτέλεσμα,όχι όμως τόσο εξουθενωτικό ώστε να σποτρέπει ένα άτομο να μιλά κατά την διάρκεια της άθλησης.

    Ροη και κατανομή αίματος : Η αερόβια προπόνηση προκαλεί μεγάλη αύξηση της αιματικής ροής των ασκούμενων μυών η οποία αφείλεται : 1)στην βελτίωση της μέγιστης καρδιακής παροχής 2)στην ανακατανομή του αίματος από μη ενεργές περιοχές στις ενεργές και 3)στην αύξηση του δικτύου τριχοειδών αγγείων στο μυικό ιστο

    Σύσταση του σώματος : Η συστηματική αερόβια προπόνηση προκαλεί μείωση του σωματικού λίπους και συχνα μια ελαφριά αύξηση της μυικής μάζας για παχύσαρκα ή ευτραφή άτομα.Όταν η άσκηση χρησιμοποιείται μόνη της ή σε συνδιασμό με δίαιτα το μεγαλύτερο μέρος της απώλειας βάρους συνίσταται σε λίπος,σε σύγκριση με την δίαιτα αφεαυτή.Αυτο πιθανώς οφείλεται στο γεγονός ότι η άσκηση έχει μια προφυλακτική επίδραση στη μυική μάζα του σώματος.

    Βιβλιογραφία : Φυσιολογία της άσκησης (ΤΕΦΑΑ) Βασίλης Κλεισούρας


    Άλλος σημαντικός παράγοντας των δρομικών αγωνισμάτων μεγάλης διάρκειας είναι η προμήθεια καυσίμων από τον αερόβιο μεταβολισμό,Αυτά τα καύσιμα είναι οι υδατάνθρακες με την μορφή γλυκογόνου στο αίμα και τα λίπη στους μυικούς ιστούς.Η προμήθεια του γλυκογόνου επιφέρει στο σώμα ενέργεια,που αντιστοιχεί σε 4.1 Kcal(17.2KJ)ανά γραμμάριο σωματικού βάρους ενώ τα λίπη με την μορφή λιπαρού οξέος 9.3 Kcal(38.9KJ).Οι πρωτείνες επιστρατεύονται μονο όταν παρουσιαστεί υψιλό επίπεδο εξάντλησης των υδατανθρακών προσφέροντας 4.1Kcal(17.2KJ) ανά γραμμαριο.

    Βιβλιογραφία : Προπονητική (ΤΕΦΑΑ) Σταύρος Τζωρτζής


    Τέλος να διευκρινήσω πως οταν γινεται αναφορά για αερόβια αναφερόμαστε κυρίως σε παρατεταμένη άσκηση αντοχής μεγαλύτερη απο μια ώρα(μια εως τρεις ώρες) για να υπάρξουν και οι απαιτούμενες προσαρμογές και με συχνότητα τουλάχιστον 3 φορές την βδομάδα.

    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-07-10 10:11 #37
    Το avatar του χρήστη traffic

    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    155
    Προεπιλογή Αεροβικη σε περιοδο ογκου
    Αρχισα προσφατα διατροφη ογκου(μετα απο γραμμωση) και σκεφτομαι να κανω 2 αεροβιες προπονησεις την εβδομαδα για να μην ξεφυγει εντελος το λιπος που θα βαλω πανω μου!δεν λεω να μην λιπωσω καθολου,δεν γινεται,απλα να το περιορισω εστω λιγο.Τι προτεινετε? Αεροβιο χαμηλης εντασης νηστικος το πρωι,HIIT νηστικος το πρωι, η καποιο απ τα 2 αλλα σε αλλη φαση της ημερας??
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-07-10 10:55 #38
    Προεπιλογή
    εγω θα σου ελεγα αεροβια μετα τα βαρη.30'-40' 2 φορες την εβδομαδα,αναλογα παντα κ με το πως αντιδρα το σωμα σου με την διατροφη που κανεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-07-10 11:16 #39
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thanasis reaction Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θα σου ελεγα αεροβια μετα τα βαρη.30'-40' 2 φορες την εβδομαδα,αναλογα παντα κ με το πως αντιδρα το σωμα σου με την διατροφη που κανεις.
    κατι τετοιο κανω κ γω,αλλα για λιγοτερο..

    δλδ 3 φορες απο 20 μετα τα βαρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-07-10 11:19 #40
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο traffic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχισα προσφατα διατροφη ογκου(μετα απο γραμμωση) και σκεφτομαι να κανω 2 αεροβιες προπονησεις την εβδομαδα για να μην ξεφυγει εντελος το λιπος που θα βαλω πανω μου!δεν λεω να μην λιπωσω καθολου,δεν γινεται,απλα να το περιορισω εστω λιγο.Τι προτεινετε? Αεροβιο χαμηλης εντασης νηστικος το πρωι,HIIT νηστικος το πρωι, η καποιο απ τα 2 αλλα σε αλλη φαση της ημερας??
    η αεροβια ειναι καλη οποια ωρα της ημερας και αν την κανεις,αλα τα μεγιστα αποτελεσματα ερχονται με την πρωινη αεροβια,επειδη εισαι πολες ωρες (απο τον υπνο)νηστικος.
    η πρoταση μου ειναι 15 λεπτα χαμηλης εντασης, 20 λεπτα HIIT.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-07-10 11:32 #41
    Προεπιλογή
    Παιδιά υπάρχει κάποιο τοπικ σχετικά με interval training που να περιέχει προγράμματα κτλ?

    Προσωπικά μέχρι τώρα όταν κάνω αερόβια κάνω εναλλάξ περπάτημα και τζογκινγ. Ο λόγος που σταματάω το τρέξιμο είναι η κούραση και μόνο. Από ότι καταλαβάινω το ΗΙΙΤ είναι κάτι παραπλήσιο.

    Προσωπικά με ενδιαφέρει αυτό το θέμα πολύ.
    Pain is Temporary, Glory is Forever
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-07-10 11:44 #42
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CROCOJET Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά υπάρχει κάποιο τοπικ σχετικά με interval training που να περιέχει προγράμματα κτλ?

    Προσωπικά μέχρι τώρα όταν κάνω αερόβια κάνω εναλλάξ περπάτημα και τζογκινγ. Ο λόγος που σταματάω το τρέξιμο είναι η κούραση και μόνο. Από ότι καταλαβάινω το ΗΙΙΤ είναι κάτι παραπλήσιο.

    Προσωπικά με ενδιαφέρει αυτό το θέμα πολύ.
    ριξε μια ματια σε αυτην τη συζητηση

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...erval+training
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-07-10 11:50 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGEXX1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ριξε μια ματια σε αυτην τη συζητηση

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...erval+training
    Thanks George!
    Pain is Temporary, Glory is Forever
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-07-10 15:51 #44
    Το avatar του χρήστη traffic

    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    155
    Προεπιλογή
    δηλαδη καλυτερα να το κανω μετα τα βαρη ε? Εγω ελεγα να το εκανα το αεροβιο 2-3 φορες την βδομαδα τις κενες μου μερες πρωι νηστικος μπας και εχω μεγαλυτερα οφελη,αυτο που με απασχολει ειναι μην εχω πολυ καταβολισμο ετσι και πσιλοπηγενει τσαμπα η προσπαθεια για ογκο.......
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-07-10 15:54 #45
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο traffic Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη καλυτερα να το κανω μετα τα βαρη ε? Εγω ελεγα να το εκανα το αεροβιο 2-3 φορες την βδομαδα τις κενες μου μερες πρωι νηστικος μπας και εχω μεγαλυτερα οφελη,αυτο που με απασχολει ειναι μην εχω πολυ καταβολισμο ετσι και πσιλοπηγενει τσαμπα η προσπαθεια για ογκο.......
    θα εχεις κατΑολισμο
    οταν κανεις ογκο ξεχνατην αεροβια

    αντε κανε κανα hit την βδομαδΑ
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία