Σελίδα 1 από 36 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 540
  1. 09-12-06 11:50 #1
    Προεπιλογή Αεροβική ναι αλλά... σε τι ένταση;
    Φίλοι μου
    όλοι γνωρίζουμε την αξία της αεροβικής για το μεταβολισμό του λίπους. Ομως εάν δεν γνωρίζουμε σε τι ενταση δουλεύουμε είναι σαν να περπατάμε με κλειστά μάτια. Ενα καρδιοσυχνόμετρο μας λύνει το πρόβλημα και μας ενημερώνει για τους παλμούς με τους οποίους ασκούμαστε. Η σύγχηση που υπάρχει είναι σε τί ένταση θα κάψω περισσότερο λίπος. Με χαμηλή ενταση καίμε μεγαλύτερο ποσοστό λίπους π.χ. 50%-60% ΜΚΣ (Μεγιστης Καρδιακης Συχνοτητας). Αν δηλαδή κάψω 300 θερμίδες οι περισσότερες ειναι απο λιπαρό ιστό. Αν όμως τρέξω με μεγαλύτερη ένταση 70-80% θα κάψω πρισσότερες θερμιδες στον ιδιο χρόνο π.χ. 500+ άρα και έστω με λιγοτερο ποσοστό λιπους οι θερμιδες που θα κάψω συνολικά απο αυτό θα είναι παραπάνω. Επίσης στην μεγαλύτερη ένταση κρατώ το μεταβολισμό μου ψηλά για παρα πολλές ώρες μετά την προπόνηση (εως και 12 ωρες!) πράγμα που δεν συμβαίνει στην χαμηλή ένταση. Αρα μάλλον το κέρδος που έχω είναι μεγαλύτερο όταν δουλέβω ψηλά.
    Προταση μου ειναι οι εναλλαγές της έντασης ώστε ο μέσος όρος να είναι ψήλά. Εναλλαγές της έντασης ειται στην ιδια προπονηση αεροβικής ειται σε εβδομαδιαια κλίμακα.
    Θα ηθελα την αποψή σας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-12-06 12:05 #2
    Προεπιλογή
    Φίλε μου πιστεύω ως ενα σημείο εχεις δίκιο αλλα νομίζω οτι αν δουλευεις αερόβια με ένταση μεγαλητερη απο 70% τότε υπάρχει περίπτωση να μην επαρκεί η καυση του λιπους για την εξοικονόμιση ενέργειας στον οργανισμο και ετσι να αναγκαστει να καιει μυικό ιστο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-12-06 12:17 #3
    Προεπιλογή
    Μυϊκο ιστό θα μεταβολίσεις ούτως ή άλλως, είναι ενα αναπόφευκτο κακό.Μην ξεχνας ομως οτι κάνεις παράληλα και βάρη που δεν αφήνουν να τον μειώσεις επικίνδυνα, απλά δεν θα αναπτύσεσαι με τον ίδιο ρυθμό. Αυτό ισχύει όμως γενικά στην αεροβική.
    Με ενδιαφέρει όμως η αποψή σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-12-06 12:26 #4
    Προεπιλογή
    Δεν ειναι κριμά οτι φτιάχνεις με κόπο και ιδρωτα στα βάρη να τα χάνεις στην αερόβια?
    Νομίζω πρεπει να ειμαστε προσεκτικοί γιατι ολοι μας ξέρουμε ποσο δυσκολα και με ποιες θυσίες προσπαθουμε να "χτισουμε το σώμα μας".
    Ισως θα ηταν καλήτερα να βρουμε εναν τροπο που να μπορουμε να βάλουμε στο παιχνιδι του υπολογισμου της εντασης και τον μεταβολισμο μας γιατι δεν ξέρω αν αρκεί μονο ο τυπος (220-ηλικια )Χ 65%.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-12-06 18:10 #5
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν αρκετά εργομετρικά εργαστήρια οπου οχι πολυ ακριβά μπορούν να σου υπολογίσουν με ακρίβεια την ΜΚΣ σου, γιατί ο τύπος αυτός ειναι μια γενική φόρμα και μάλιστα πιο ακριβής ειναι ο 217,4 -(0,845 Χ ηλικια) Χ %ενταση.Μην πλανιέσαι ομως γιατι και στο 65% χρησιμοποιείς μυικο ιστο και χρειάζεσαι πολλαπλάσια ωρα για να κάψεις σεβαστο αριθμο λιπαρών θερμιδων.Μην φοβάσαι ανέβασε ενταση και θα δεις, προσοχή ομως μην πηγαινεις με 90% και δεν το παιρνεις χαμπαρι αν δεν φορας καρδιοσυχνομετρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-12-06 19:00 #6
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.906
    Προεπιλογή
    Αεροβική χαμηλής έντaσης

    Στο bodybuilding και για όσους τοποθετούν την αεροβίωσή τους μετά την προπόνηση με βάρη, η αεροβική χαμηλής έντασης είναι μονόδρομος λόγω εξαντλιμένων αποθεμάτων γλυκογόνου.
    Ακόμη αεροβίωση χαμηλής ένατσης είναι μονόδρομος σε όσους εκτελούμν πρωινή αεροβίωση χωρίς λήψη υδατανθράκων νωρίτερα.
    Τέλος αεροβική χαμηλής έντασης είναι μονόδρομος στα τελευταία στάδια μιας αγωνοστικής ή μη δίετας όπου η πρόσληψη υδαταμθράκων (και θερμίδων) έχει ελαχιστοποιηθεί

    Αεροβική υψηλής έντασης (ΗΙΙΤ)

    Αν όμως η αεροβική είναι τοποθετημένη χωριστά από την προπόνηση με βάρη και δεν είναι πρωινή, τότε μπορούμε κάλλιστα να χρησιμοποιήσυμε την αεροβική υψηλής έντασης (ΗΙΙΤ) κερδίζοντας έτσι χρόνο στην καύση ίσης ποσότητας λίπους.


    Γενικά το άθλημα του bodybuilding είναι περισσότερο συνδεδεμένο με με αεροβική χαμηλής έντασης για τους παραπάνω λόγους, αλλά και για τον "υπερβολικό" φόβο των καταβολικών ορμονών που εκρίνονται από την ΗΙΙΤ και επηρεάζει τους περισσότερους bodybuilders.

    Τέλος από προσωπική εμπειρία η ΗΙΙΤ ίσως ευθύνεται για κάποια επιπλέον αποβολή ενδομυικών υγρων η οποία δεν είναι κάτι επιθυμητό στο Bodybuilding.


    MB
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-12-06 19:22 #7
    Προεπιλογή
    Θα μας ολοκλήρωνες την σημαντική επισημανση εαν μας παρεθετες ένα παραδειγμα απο κάθε κατηγορία αεροβιωσης για να γνωρίζουμε δοσολογίες.
    Thanks muscleboss...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-12-06 23:42 #8
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.906
    Προεπιλογή
    Θα αφήσω την περαιτέρω ανάπτυξη της ΗΙΙΤ για ειδικό άρθρο σύντομα. Προς το παρόν να σημειώσω κάποια πλεονεκτήματα της ΗΙΙΤ όπως η επιτάχυνση του μεταβολισμού και η καύση λίπους ακόμα και μετά την εκτέλεσή της (για αυτό άλώστε προτείνεται να μην καταναλώνετε τροφή για 30-60 λεπτά μετά την ΗΙΙΤ), την καλή άσκηση του καρδιαγγειακού συστήματος, και την αυξήμένη έκριση αυξητικής ορμόνης την οποία επιτυχγάνει (χωρίς όμως αυτό να συνδέεται με μυική ανάπτυξη)

    Συγκεκριμένα παραδείγματα και μορφές (σπρίντ, ποδήλατο, στεπ, ελλειπτικό κτλ), την διάρκειά της, τη χρονική κυκλική εναλλαγή της έντασης, καθώς και τη διατροφή που πρέπει να συνοδεύει την ΗΙΙΤ (όταν στοχεύουμε σε μυική ανάτπυξη) θα την αφήσω για κάποιο άρθρο. Ωστόσο αν κάποιος έχει έτοιμα παραδείγματα μπορεί να μας τα δώσει.

    Σχετικά με την αεροβική χαμηλής έντασης τα πράγματα ειναι πιο απλά. Απλοποιώντας το θέμα του καρδιακού ρυθμού μπορούμε να πούμε χοντρικά ότι μιλάμε για 50-60% ΜΚΣ για ένα διάστημα 30-60 λεπτών που συνήθως διαρκεί στο bodybuilding.

    Γενικά αυτό το θέμα είναι τεράστιο...

    MB
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-12-06 15:20 #9
    Προεπιλογή
    Παιδιά,
    συμφωνα με μια τελευταία συζήτηση που είχα με έναν απο τους έγκριτους καθηγητές βιοχημείας γνωστού πανεπιστημίου καταληξε στα εξής:
    Συμφωνα με τελευταίες έρευνες, μεγαλύτερη καύση του λιπώδους ιστού σε ποσοστά αλλά και απόλυτες τιμές έχουμε όταν ασκούμαστε με εντασεις της τάξης του 45%-65% της VO2max, (μεγιστης πρόσληψης οξυγόνου)ανάλογα με την φυσική μας κατάσταση.

    Τώρα, ένας γρήγορος υπολογισμός της (γιατι ο ακριβής της υπολογισμός εκτελείται μόνο σε εργομετρικα-βιοχημικά εργαστήρια), γίνεται με τον εξής τύπο:

    Τρέχουσα Καρδιακή Συχνότητα - Καρδιακή συχνότητα Ηρεμίας
    Μέγιστη Καρδιακή Συχνότητα - Καρδιακή συχνότητα Ηρεμίας

    Αυτό το κλάσμα μας αναγόμενο σε % μας δίνει το Απόθεμα Καρδιακής Συχνότητας το οποίο είναι κοντά με την VO2max

    Τρέχουσα Καρδιακή Συχνότητα :Η καρδιακη συχνοτητα με την οποία ασκούμαι
    Καρδιακή συχνότητα Ηρεμίας : Η καρδιακή μου συχνοτητα μόλις ξυπνήσω το πρωι στο κρεβάτι.
    Μέγιστη Καρδιακή Συχνότητα: Ενας απο τους τύπους για να υπολογιστεί είναι
    ΜΚΣ = 217,4 - ( 0,845 Χ Ηλικία )

    Παράδειγμα:

    Ασκούμενος 30 ετών με ΚΣ άσκησης 140 Π.Α.Λ. και ΚΣ Ηρεμίας 55 Π.Α.Λ.

    ΜΚΣ = 192,05

    Αρα, 140-55=85
    192,05-55=137,05

    85/137,05=0,62 Χ 100 = 62%

    Επομένως το 62 μας δείχνει οτι αυτός ο ασκούμενος είναι κοντα στο 62% της VO2 max,
    άρα είναι μέσα στα υψηλότερα ποσοσστά κατανάλωσης λίπους. Αν τώρα δουμε και σε τι ποσοστό της ΜΚΣ ασκείται βρίσκουμε οτι ασκείται με το 72,8 της ΜΚΣ.

    Κλείνωντας τον ρώτησα αν σε αυτά τα επίπεδα έχουμε αποδόμηση του μυϊκού ιστού και μου απάντησε οτι η αποδόμηση είναι ελάχιστη και αναπληρώνεται εύκολα με την διατροφή στην συνέχεια.

    Οπότε οσοι δεν έχεται να αφιερώσετε 50- 60 λεπτα αερόβιας σε πολύ χαμηλές εντάσεις μην πανικοβάλεστε, κάντε τους υπολογισμούς σας και ασκηθείτε 30' με παραπάνω ένταση αναπληρώνωντας με ένα postworkout ρόφημα πλούσιο σε πρωτεϊνη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-01-07 05:34 #10
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Πκαλός tasosfit 8)

    Απλά να προσθέσω κάποια links..

    Body Fat Estimator

    Target Heart Rate Calculator

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-01-07 00:20 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss
    Αεροβική χαμηλής έντaσης
    Στο bodybuilding και για όσους τοποθετούν την αεροβίωσή τους μετά την προπόνηση με βάρη, η αεροβική χαμηλής έντασης είναι μονόδρομος λόγω εξαντλιμένων αποθεμάτων γλυκογόνου.
    Ακόμη αεροβίωση χαμηλής ένατσης είναι μονόδρομος σε όσους εκτελούμν πρωινή αεροβίωση χωρίς λήψη υδατανθράκων νωρίτερα.
    Τέλος αεροβική χαμηλής έντασης είναι μονόδρομος στα τελευταία στάδια μιας αγωνοστικής ή μη δίετας όπου η πρόσληψη υδαταμθράκων (και θερμίδων) έχει ελαχιστοποιηθεί
    Γενικά το άθλημα του bodybuilding είναι περισσότερο συνδεδεμένο με με αεροβική χαμηλής έντασης για τους παραπάνω λόγους, αλλά και για τον "υπερβολικό" φόβο των καταβολικών ορμονών που εκρίνονται από την ΗΙΙΤ και επηρεάζει τους περισσότερους bodybuilders.
    Τέλος από προσωπική εμπειρία η ΗΙΙΤ ίσως ευθύνεται για κάποια επιπλέον αποβολή ενδομυικών υγρων η οποία δεν είναι κάτι επιθυμητό στο Bodybuilding.
    MB
    Δηλαδή μπορώ να κάνω μια ώρα έντονη προπόνηση με βάρη και στη συνέχεια μια ώρα αεροβική χαμηλής έντασης έχοντας σαν αποτέλεσμα κάυση λίπους και βέβαια χαμηλότερο αποτέλεσμα ως προς την επίτευξη μυικού όγκου γενικότερα σε συνδιασμό με ένα καλό μεταπροπονητικό γεύμα και γενικά στο σύνολο μια καλή διατροφή η πέφτω εντελώς έξω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-01-07 01:02 #12
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες Playmobil κ καλό posting.

    Το καλύτερο είναι να τα διαχωρίζεις - πρωί αεροβική και απόγευμα βάρη. Τωρα κάθε άλλος συνδιασμός - αεροβική πριν ή μετά τα βάρη ή βάρη το πρωί κ απόγευμα αεροβική - έχει υποδιαίστερα αποτελέσματα κ για τα 2.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-01-07 19:07 #13
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ Gasturb για το καλωσόρισμα και καλώς σας βρήκα ... Έπρεπε να το πω νωρίτερα αυτό αλλα ξεχάστηκα ....
    Gasturb ακόμα και έτσι όμως αν βρεις το χρόνο και τη διάθεση να το συνδιάσεις όπως λες πόσες φορές την εβδομάδα μου προτείνεις να το κάνω.... Και ακόμα.... να το ξεκινήσω άμεσα καθώς δεν θα έχω καθόλου απώλειες σε μυικά κέρδη ή να το ξεκινήσω κατά το Μάρτιο περίπου ;
    Αν υπάρχει thread όπου γίνονται οι συστάσεις να με συγχωρέσετε που δεν το βρήκα ,αν υπάρχει θα μεταφέρω τα επόμενα εκεί...
    Είμαι 21 ετών, 1.82 ,84 κιλά και ξεκίνησα gym πριν από δύο χρόνια όπου ζύγιζα 67 κιλά. Ναι ακούγεται υπερβολική η αλλαγή και μάλιστα σε όποιον το λέω δεν με πιστεύει και πόσο μάλιστα όταν τους λέω πως δεν έχω κάνει χρήση πρωτεϊνών κλπ. για το γνωστό λόγο που όταν είσαι άσχετος με το θέμα νομίζεις πως όποιος χρησιμοποιεί κρεατίνες κλπ. τον βλέπεις λες και κάνει χρήση ναρκωτικών ουσιών ... Τέλως πάντων αν γύριζε ο χρόνος πίσω θα έπαιρνα μια πρωτεϊνούλα για να εξασφάλιζα λίγο ταχύτερα αποτελέσματα και ίσως πιο ποιοτικά. Πάντως αυτό που με βοήθησε είναι πως ενώ δυστυχώς δεν ακολούθησα κάποια συγκεκριμένη διατροφή (και δυστυχώς ούτε ακολουθώ απλώς έχω μερικά standar όπως το να τρώω κάθε τρεις ώρες και γενικά έχω πλακωθεί στις κότες σε λίγο θα βγάλω φτερά να πετάξω ή λέπια από τις τσιπούρες και τους τόνους <---- σαν ψάρι είναι όταν κολλάει μετά το ξέρασμα LOL ) προσπάθησα και να τρώω πολύ αλλά πάνω από όλα γυμνάστηκα πολύ .Να αναφέρω βέβαια πως παρά το απότομο bam τελευταία έχω κολλήσει άγρια αλλά φταίνε και εξωγενείς παράγοντες όπως λίγο ταξίδια λίγο άρρωστος κλπ.
    Τώρα τα κέρδη μου σε κιλά είναι ως επί το πλείστον μυικά... Λίπος ιδιαίτερο δεν νομίζω να έβαλα, πάντως σίγουρα δεν έχασα... Και αν έχω πλέον αποκτήσει λίγη έστω εμπειρία στο bodybuilding, ή αν ποιο σωστά έχω μάθει τουλάχιστον να διαβάζω το σώμα μου και πως να αυξήσω τη μυική μάζα, σίγουρα είμαι πολύ περισσότερο άσχετος ως προς το πως να κάψω μυική μάζα. Το συγκεκριμένο thread με βοήθησε αρκετά απλώς επειδή τελευταία λυώνω στο squat (όλα τα λεφτά μιλάμε αν και θα πρεπε να το ξεκινήσω πολυ νωρίτερα (που είναι το emoticon που βαράει το κεφάλι στον τοίχο)) και θέλω να δώσω λίγο παραπάνω όγκο στα πόδια μου ( στο πάνω μέρος και να μην δώσω πολύ όγκο ακόμα δεν με ενδιαφέρει παρά μόνο σε κάποια λεπτομερή σημεία ίσως ) γιαυ΄το σκέφτομαι να ξεκινήσω το "κάψιμο" να το πω απλά από Μάρτη - Απρίλη... Εξάλλου δεν θέλω να κάψω και τίποτα ιδιαίτερο απλώς να τσιτώσω λίγο παραπάνω... Αυτά απο μένα συγνώμη αν σας κούρασα χαίρομαι που είμαι νέο μέλος εδώ και θα τα λέμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-01-07 19:49 #14
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Playmobil επειδή το topic είναι για την απώλεια λίπους θα επικεντρωθώ στο πρώτο σου ερώτημα με ένα απόσπασμα απο το Muscular Development / FitnessRx :

    Σε μια μελέτη, Ιάπωνες ερευνητές ανακάλυψαν ότι όταν τα βάρη έγιναν πριν απο την αερόβια άσκηση, τα επίπεδα αυξητικής ορμόνης αυξήθηκαν 16 φορές πάνω απο τα επίπεδα της ηρεμίας, ενώ όταν το αερόβιο πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε πρώτο, αυξήθηκαν 5 φορές. Η αυξητική ορμόνη είναι μια απο τις περισσότερο αναβολικές ορμόνες στο σώμα και μια ισχυρή ουσία που κινητοποιεί τα λίπη. Τα υψηλά επίπεδα αυξητικής ορμόνης επιταχύνουν τη διάσπαση των λιπών και δομούν μυϊκο ιστό.

    Οπότε αν δεν μπορούμε να διαχωρίσουμε την αερόβια μας από τα βάρη το αμέσως καλύτερο είναι να γίνεται μετά τα βάρη κ όχι πριν.

    Gasturb

    ΥΓ. Όσο για την έκρηξη βάρους΄ που λες μην σε απασχολέι καθόλου αφού κ εγώ μέχρι τα 21 - 22 μου είχα κολλήσει στα 65 κ μετά ανέβηκα στα 80 χωρις ιδιαίτερη αλλάγη στην διατροφή μου - η διαφορά οφείλεται στην αλλαγή του μεταβολισμού που πέφτει όσο μεγαλώνουμε...
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-01-07 22:45 #15
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ Gasturb... Ιδιαίτερα ενθαρυντική η μελέτη, καθώς μου είναι λίγο δύκολο να τα διαχωρίσω δυο φορές την ημέρα λόγω υποχρεώσεων, οπότε θα ακολουθήσω αυτή τη λογική
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 36 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία