Σελίδα 5 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 540
  1. 06-05-09 08:37 #61
    Το avatar του χρήστη Geo84

    Εγγραφή
    15-04-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    666
    Προεπιλογή
    Κατά τη δική μου άποψη αν δε θες να χάσεις σε μυικό όγκο και γενικότερα άμα θες να μεγαλώσεις δε πρέπει να τρέχεις πάνω από 15 με 20 λεπτά την μέρα..8,5 με 9,5km/h.Αυτό άμα κάνεις και βάρη τις ίδιες μέρες και μοιρασε το 5 λεπτά (να σαι και ξεκούραστος) στην αρχή για ζέσταμα και 10-15 λεπτά στο τέλος για αποθεραπεία.Αν θες να πάρεις όγκο βέβαια δε πρέπει να τρέχεις καθόλου στο τέλος.Άμα έχεις ξεχωριστές μέρες αερόβια-βάρη μπορείς να κάνεις παραπάνω π.χ. άμα κάνεις 2-3 μέρες τη βδομάδα από 25-30 λεπτά σερί τρέξιμο δεν θα χάσεις.Απλά να μη τρέχεις τις άλλες μέρες.

    Απ ότι είπες το σώμα σου δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα λίπους παρά μόνο στην κοιλιά...οπότε δε νομίζω ότι έχεις ανάγκη να τρέχεις με τις ώρες καθώς τρέχοντας θα χάνεις από παντού και όχι μόνο απ τη κοιλιά με αποτέλεσμα να φαίνεσαι πολύ αδύνατος σε μερικά σημεία και ακόμα να είσαι πλαδαρός στην περιοχή την κοιλιάς...δε λέω το τρέξιμο γυμνάζει τα πόδια και το κάτω κάτω μέρος του κορμού σου (οι φλέβες εκεί που πέταξα και γω και η γραμμή του άδωννννη κωλολένε) αλλά όχι τόσο το μέρος όπου μαζέυεται το λίπος...εγώ θα έλεγα να κάνεις μια διατροφη και ένα πρόγραμμα όγκου να πάρεις μάζα και μετά ρίξτο στη δίαιτα και στη γράμμωση...θα κάψεις και λίπος καλύτερα...(αυτό κάνω και γω τώρα)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geo84 : 06-05-09 στις 08:42
    "I'd keep going until I felt one more rep would rip the muscle from the bone."

    Tom Platz.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-05-09 09:16 #62
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Η αερόβια θέλει min 20 λεπτά για να πιάσει τόπο. Τα λιγότερα είναι ζέσταμα και όχι προπόνηση για κάψιμο λίπους ή για βελτίωση της καρδιοαναπνευστικής λειτουργείας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-05-09 11:14 #63
    Το avatar του χρήστη Geo84

    Εγγραφή
    15-04-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    666
    Προεπιλογή
    Κοιτα εγώ στην αρχή που έτρεχα 20 λεπτά σερι κάθε μέρα από 9,5 μέχρι 12 km/h με βοήθησε να χάσω λίπος και να φτιάξω το κάτω μέρος του κορμού μου και τα πόδια μου...350 θερμίδες δεν είναι και λίγο έτσι κι αλλιώς...άσε που ένιωθα πιο fit..εγώ απλά είπα τι πρέπει να κάνει για να μην γίνει σα χτικιάρης σε όλο του το άλλο σώμα απλά για να φύγει το λίπος στη κοιλιά του...προφανώς δεν έχει μυικό όγκο και πρέπει να πάρει πρώτα...
    "I'd keep going until I felt one more rep would rip the muscle from the bone."

    Tom Platz.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-05-09 11:51 #64
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αερόβια θέλει min 20 λεπτά για να πιάσει τόπο.
    Συμφωνω, εκτος αν πας το πρωι νηστικος λιγοστευεις αυτο το χρονο
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-05-09 12:06 #65
    Προεπιλογή
    ρε παιδια πανω στο θεμα του αεροβιου πιστευετε οτι υπαρχει διαφορα στο ειδος της ασκησης? δηλαδη ειναι ο διαδρομος καλυτερος απο ποδηλατο ή ελλειπτικο? αναφερομαι σε γυμναστηριο η στο σπιτι, διοτι πιστευω δε συγκρινεται τιποτα με το τρεξιμο στη φυση..αλλα αν αν ας πουμε καποιος παρει στο σπιτι μηχανημα τι να επιλεξει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-05-09 12:18 #66
    Το avatar του χρήστη anjelica

    Εγγραφή
    27-04-2009
    Περ.
    Φθιοτηδα.Αγ.
    Μηνύματα
    968
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_big_litho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω, εκτος αν πας το πρωι νηστικος λιγοστευεις αυτο το χρονο
    Δηλαδη?παμε σε 15 λεπτα?Πριν απο 2 χρονια ετρεχα καθε πρωι 30 λεπτα,καπου 3 χμ με αποτελεσμα σε 3 μηνες απο 52 κιλα πηγα στα 46Και οταν σταματησα ακομα εχανα!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-05-09 12:26 #67
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Γνωμη μου, μετα προσωπικη εμπειρια πανω μου και απο αθλητες που γυμναζω, αν πηγαινεις πρωι νηστικος καλο ειναι να μην ξεπερνας 30 λεπτα και οχι πανω απο 3 φορες την εβδομαδα.
    Βεβαια αναλογα και σε τι επιπεδα λιπους εχεις βαλει στοχο να φτασεις. Το παραπανω πιστευω πως ειναι ιδανικο για καυση λιπους χωρις μεγαλες απωλεις μυικες και εντονο στοιχειο του καταβολισμου
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-05-09 19:59 #68
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Tελικα δε βλεπω να συμφωνειτε ποια μορφη (αργος ρυθμος+μεγαλυτερη διαρκεια vs ΗΙΤ) ειναι καλυτερη για διατηρηση μυικης μαζας, ε?

    Τουλαχιστον βλεπω οτι συμφωνειτε οτι καλυτερα ειναι το πρωι πριν το πρωινο. (Αλλα και παλι, τι επιπτωσεις εχει αυτο? Η αεροβια με πεσμενη ινσουλινη?..)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-05-09 21:15 #69
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Αν υπηρχε στανταρ απαντηση θα ηταν ολοι 100 κιλα κομματια...
    Στην επιστημη του αθλητισμου και γενικα στις επιστημονικες ερευνες δεν υπαρχουν στανταρ απαντησεις.
    Βλεπεις μια ερευνα που λεει αυτο και μετα αλλη ερευνα το ανατρεπει...
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-05-09 21:52 #70
    Το avatar του χρήστη skrwz21

    Εγγραφή
    19-01-2009
    Περ.
    Athina
    Μηνύματα
    458
    Προεπιλογή
    πινουμε νερο κατα την διαρκεια αεροβιας προπονησης, ναι η οχι και σε τι ποσοτητα ? (ιδια οπως σε προπονηση με βαρη?)
    καποιοι υποστηριζουν οτι αν θες να στεγνωσεις καλυτερα (σε περιοδους γραμμωσης παντα) καλο ειναι να μην πινεις νερο εκεινες τις ωρες αφου σκοπος ειναι να χασεις και τα νερα..

    θελω να ακουσω γνωμες ειδικα απο αγωνιστικους πανω σε αυτο!
    ισχυει κατι τετοιο ?
    Practice makes perfect !
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-05-09 22:15 #71
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Βασικα δεν πινω νερο κατα τη διαρκεια γιατι αρχιζει και κυματιζει στο στομαχι μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-05-09 00:04 #72
    Το avatar του χρήστη skrwz21

    Εγγραφή
    19-01-2009
    Περ.
    Athina
    Μηνύματα
    458
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα δεν πινω νερο κατα τη διαρκεια γιατι αρχιζει και κυματιζει στο στομαχι μου..
    να σου πω την αληθεια και γω καπως ετσι τις μερες που κανω μονο αεροβια, δλδ λεω αφου θα τρεξω να χασω να κανω, γιατι να πιω να φουσκωσω με το νερο ?
    το αφηνω για το τελος καλυτερα ή στο γευμα μετα..
    η μπορει να πιω αλλα οχι οπως οταν κανω βαρη
    Practice makes perfect !
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-05-09 00:35 #73
    Προεπιλογή
    παντως ακουγεται οτι με το που ξυπνησεις λιγος σκετος καφες ή ενα φλιτζανι τσαι πριν την αεροβια ασκηση βοηθαει στην απωλεια λιπους...το "χωρις ζαχαρη" εννοειται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-05-09 00:51 #74
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    ^^ Ισχυει αυτο, το εχω δοκιμασει με καφεινη σε χαπι. Βεβαια δεν ξερω τι επιπτωσεις ισως να εχει σε καποια οργανα...
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-05-09 01:55 #75
    Το avatar του χρήστη yannis88

    Εγγραφή
    16-09-2008
    Περ.
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    194
    Προεπιλογή
    Διάβαζα στον Poliquin το άρθρο του για τη hit αερόβια...¨οταν λέει 40 sec στο high intensity εννοεί στην 100% ταχύτητα που μπορούμε την κάθε στιγμή ή μία συγκεκριμένη?γιατι δε νομιζω να μπορούν πολλοί να κρατήσουν max ταχύτητα για 40 δευτερα...
    Great minds discuss ideas,average minds discuss events,small minds discuss people.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 36 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία