Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 120 από 120
  1. 20-11-13 18:45 #106
    Προεπιλογή
    Που είναι το πρόβλημα τότε; Μπορεί ο συνάδελφος που επέλεξες να υπερέβαλε λίγο για να σε φοβίσει να κάτσεις φρόνιμος. Ειδικά αν σε είδε λίγο "ζωηρό". Κάνε την θεραπεία σου και όταν φύγουν τα συμπτώματα και σταθεροποιηθείς θα ξεκινήσεις την γυμναστική. Ότι χρειαστείς στείλε μου και προσωπικό μήνυμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-11-13 21:37 #107
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο navagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όσον αφορά στο πρόβλημα μέσης του παιδιού, είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να δώσεις συμβουλές για θέματα σπονδυλικής στήλης μέσα από ένα φόρουμ.
    Υπερβαλλεις παρα πολυ, εγω σου λεω ειμαι οριακα για χειρουργειο η κηλη μου, οποιος γιατρος ή φυσικοθεραπυτης ειδε την μαγνητικη τρομαξε, με ρωταγε αν παραλυουν τα ποδια μου, αν εχω ακρατεια ουρων και τετοια και 2 χειρουργοι μου προτειναν χειρουργειο (αν και σε αυτη τους την συμβουλη βοηθησε η χοντρη αμοιβη που θα επαιρναν).

    Και ομως μετα απο καποιες διορθωσεις και αποφυγη ορισμενων ασκησεων και χειροπρακτικη, κανω μια χαρα γυμναστικη και παραλληλα ο πονος μειωνεται.

    Το παιδι απο οτι του ειπαν εχει πολυ μικρες κηλες. Αν εγω που ειμαι οριακα, αν κανω αλλη μια στραβη την εβαψα, μπορω να γυμναζομαι επαρκως με καποια προσοχη ειναι δυνατον να μην μπορει εκεινος? Επιπλεον εφοσον τα δοκιμαζω ολα πανω μου που εχω το ιδιο και κατα πολυ σοβαροτερο προβλημα πιστευω οτι μπορω να δωσω συμβουλες

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο navagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλα αυτά, όμως, και μόνο που ψάχνεις για περαιτέρω πληροφορίες για τόσο σημαντικό ζήτημα από εδώ μέσα, σημαίνει ότι δεν έχεις εμπιστευτεί τους επαγγελματίες υγείας στους οποίους έχεις απευθυνθεί. Συμβουλή σου δίνω να ζητήσεις και δεύτερες γνώμες (κυρίως από ορθοπεδικό) και αν είναι δυνατόν αυτοί που θα μιλήσεις να γνωρίζουν από αθλητισμό (...και βάρη)
    Κανενας γιατρος ή φυσικοθεραπευτης δεν θα κατσει να σου εξηγησει. Θα σε ρωτησει αν βγαζεις λεφτα απο τον αθλητισμο, θα του πεις οχι και θα σου πει να τα κοψεις ολα για να ειναι σιγουρος.

    Βεβαια αν θελει κανεις να εχει αχρειαστη υπερβεβαιοτητα οτι δεν θα παθει κατι, μπορει να ακολουθησει τις συμβουλες των γιατρων και να κανει μονο περπατημα για την υπολοιπη ζωη του. Επισης μπορει να κλειστει στο σπιτι και να μη βγαινει ποτε. Ετσι θα ειναι παντα υγιης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos2 : 20-11-13 στις 21:41

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-11-13 23:03 #108
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Δισκοκήλη σε νέους!!!
    Και εγω το ίδιο, 3 κηλες παρά Τσακ χειρουργείο, χτυπαγαν νεύρα στα ποδια, δεν έκανα καν φυσιοθεραπεία και 3 χρόνια τώρα δεν έχω τη παραμικρή ενόχληση και κανω full γυμναστικη απλά προσέχω λίγο τα κιλα σε ασκήσεις όπως dealift, squat κτλ.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-11-13 00:46 #109
    Προεπιλογή
    Σήμερα που έκανα την πρώτη φυσικοθεραπεία ο γιατρός διαπίστωσε πως έχω υπερτροφικούς μυς στον θώρακα αλλά αδύναμους κοιλιακούς και ραχιαίους και θα πρέπει να ενδυναμωθούν. Είναι γεγόνός πως από παλιά ένιωθα κάποιες ενοχλήσεις στη μέση αλλά ήταν πολύ σποραδικές και μεμονωμένες και δεν έδινα σημασία, κάποια πράγματα γίνονται υποχθόνια και δεν τα καταλαβαίνουμε!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-11-13 03:22 #110
    Προεπιλογή
    αν και το θεμα των τραυματισμων ειναι καπως επικινδυνο να απανταται μεσα απο φορουμ θα δωσω και γω την συμβουλη μου.αν καταλαβα φιλε αποστολη εχεις παθει κηλη δισκων.πως την επαθες?εκανες καποια ασκηση λαθος η σου προεκυψε σταδιακα.επισης συμβουλευσου και αλλους γιατρους,διοτι κυκλοφορουν πολλοι που ειναι τελειως ασχετοι.το οτι σου ειπε να μην ξανακανεις βαρη ειναι νομιζω βλακεια εκ μερους του.ρωτα επισης για το αναποδο κρεμασμα.ανθρωποι που ειχαν παθει κηλες δισκου ΣΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.παιδια το αναποδο κρεμασμα για τη μεση ειναι κατι το καταπληκτικο.ξερω αρκετους που ειχαν προβλημα με τη μεση τους και εγιναν καλα απ αυτο.νομιζω λοιπον οτι το κρεμασμα αναποδα επιβαλλεται να το δοκιμασεις,ισως να σου αλλαξει τη ζωη και το προβλημα που σε απασχολει να μην σε απασχολησει ποτε ξανα στη ζωη σου.επισης μολις επανελθεις απ τον τραυματισμο δωσε μεγαλη εμφαση σε κοιλιακους-ραχιαιους
    [B"Οτι δεν καταφερες ειναι οτι δεν ποθησες αρκετα."Καζαντζακης
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-11-13 22:19 #111
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonispowerlift Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και το θεμα των τραυματισμων ειναι καπως επικινδυνο να απανταται μεσα απο φορουμ θα δωσω και γω την συμβουλη μου.αν καταλαβα φιλε αποστολη εχεις παθει κηλη δισκων.πως την επαθες?εκανες καποια ασκηση λαθος η σου προεκυψε σταδιακα.επισης συμβουλευσου και αλλους γιατρους,διοτι κυκλοφορουν πολλοι που ειναι τελειως ασχετοι.το οτι σου ειπε να μην ξανακανεις βαρη ειναι νομιζω βλακεια εκ μερους του.ρωτα επισης για το αναποδο κρεμασμα.ανθρωποι που ειχαν παθει κηλες δισκου ΣΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.παιδια το αναποδο κρεμασμα για τη μεση ειναι κατι το καταπληκτικο.ξερω αρκετους που ειχαν προβλημα με τη μεση τους και εγιναν καλα απ αυτο.νομιζω λοιπον οτι το κρεμασμα αναποδα επιβαλλεται να το δοκιμασεις,ισως να σου αλλαξει τη ζωη και το προβλημα που σε απασχολει να μην σε απασχολησει ποτε ξανα στη ζωη σου.επισης μολις επανελθεις απ τον τραυματισμο δωσε μεγαλη εμφαση σε κοιλιακους-ραχιαιους
    Το πρόβλημα μάλλον έγινε σταδιακά, χωρίς να καταλαβαίνω τίποτα. Είτε έκανα λάθος κάποια άσκηση είτε όχι, το πρόβλημα εξελισσόταν υποχθόνια, καθώς δεν είχα αξιόλογες ενοχλήσεις στη μέση. Και ο οξύς πόνος στη μέση προκλήθηκε απρόσμενα μια μέρα, ενώ καθόμουν σε καναπέ, 7 μέρες μετά την τελευταία μου προπόνηση μου.Από τότε υπάρχει ένας αμβλύς πόνος που εμφανίζεται ανά διαστήματα. Κάνω φυσικοθεραπεία με μαλάξεις και υπέρηχους αλλά δεν φαίνεται να έχει και θεαματικά αποτελέσματα. Βέβαια οι ενοχλήσεις δεν είναι τρομερές ευτυχώς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-11-13 23:04 #112
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αποστολος1992 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα μάλλον έγινε σταδιακά, χωρίς να καταλαβαίνω τίποτα. Είτε έκανα λάθος κάποια άσκηση είτε όχι, το πρόβλημα εξελισσόταν υποχθόνια, καθώς δεν είχα αξιόλογες ενοχλήσεις στη μέση. Και ο οξύς πόνος στη μέση προκλήθηκε απρόσμενα μια μέρα, ενώ καθόμουν σε καναπέ, 7 μέρες μετά την τελευταία μου προπόνηση μου.Από τότε υπάρχει ένας αμβλύς πόνος που εμφανίζεται ανά διαστήματα. Κάνω φυσικοθεραπεία με μαλάξεις και υπέρηχους αλλά δεν φαίνεται να έχει και θεαματικά αποτελέσματα. Βέβαια οι ενοχλήσεις δεν είναι τρομερές ευτυχώς.
    δοκιμασε αναποδο κρεμασμα και θα σωθεις
    [B"Οτι δεν καταφερες ειναι οτι δεν ποθησες αρκετα."Καζαντζακης
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-12-13 02:05 #113
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο antonispowerlift Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκιμασε αναποδο κρεμασμα και θα σωθεις
    Πως το κανεις το αναποδο κρεμασμα? Υπαρχει ειδικος εξοπλισμος?

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-12-13 22:14 #114
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια αν θελει κανεις να εχει αχρειαστη υπερβεβαιοτητα οτι δεν θα παθει κατι, μπορει να ακολουθησει τις συμβουλες των γιατρων και να κανει μονο περπατημα για την υπολοιπη ζωη του. Επισης μπορει να κλειστει στο σπιτι και να μη βγαινει ποτε. Ετσι θα ειναι παντα υγιης
    Χεχε ποσο συμφωνω μαζι σου, δεν μπορεις να το διανοηθεις.
    Φιλε Αποστολη, σε ριχνω 7 χρονια, ομως και εγω στην ηλικια σου κοντα την ειχα παθει. Σπονδυλολισθηση 3ου βαθμου οσφυικου Ο4-Ο5, πανω απο την λεκανη δηλαδη. Το ειχα παθει σε αγωνα παγκρατιου απο λαθος τοποθετηση του γοφου μου σε προσπαθεια ριψης του αντιπαλου. Μικρος ο βαθμος της ολισθησης μεν, ο οποιος επειτα απο αμετρητες φυσιοθεραπειες/χειροπρακτικες/ειδικα μηχανηματα αποσυμφορησης σπονδυλικης στηλης, κρεμες, χαπια, μυοχαλαρωτικες ενεσεις αναμεσα στους σπονδυλους, ζωνες κλπ κλπ αρχισε να μην με ενοχλει. Ολα αυτα εωσοτου πηγα στρατο και εκει τερμα το πανηγυρι.
    Με μια πληρως ασυνειδητη κινηση (σηκωμα βαρυ φορτιου απο το εδαφος) τσουπ, βρηκαμε νευρο και εκτοτε μουδιαζε το δεξι ποδι, μεχρι το πελμα. Περπατημα με το ζορι εβγαζα 200 μετρα. Παραμικρη καμψη, εστω και για να δεσω τα αρβυλα και βροντουσαν κεραυνοι στην οσφυικη χωρα. Δεν πηγαινε αλλο ωσπου αποφασισα τελικα το βιδωμα, δηλαδη σπονδυλοδεσια (και αφαιρεση δισκου προφανως) και απο τοτε (εχει 3 χρονια) το μουδιασμα και ο πονος στο δεξι ισχυο δεν υπαρχει καν. Αν και δεν μπορω να επιστρεψω σε αυτο που αγαπησα (παγκρατιο), προσπαθω να αναπληρωσω εστω στο ελαχιστο την ενταση με το bodybuilding, το οποιο ξεικνησα συστηματικα (6 μερες τη βδομαδα) εδω και 1μιση χρονο. Στις προπονησεις οταν ημουν στην ηλικια σου, καναμε και αρσεις θανατου και καθισματα και βατραχακια σε κερκιδες γηπεδου και περιστροφες κορμου με κονταρια και λακτισματα σε σακο και αλλα χιλια δυο που απαιτουσαν μεγιστη δυναμη και πιεση της σπονδυλικης στηλης. Και η αληθεια ειναι πως μολις ειδα τις μπαρες προπερσι στο γυμναστηριο, στο μυαλο μου ερχοντουσαν οι αναμνησεις της εντασης των προπονησεων του παγκρατιου και ημουν ετοιμος να κανω καταληψη μεσα στο gym κοπανωντας τα μεχρι να λιποθυμησω, προσπαθωντας να διωξω τις κακες αναμνησεις του ανυποφορου πονου της μεσης, της αδυναμιας να σταθω ορθιος για πανω απο 5 λεπτα και φυσικα της βαθιας καταθλιψης που με ειχε πιασει στα 25 μου.

    Σαφως και μπηκα στον πειρασμο να κανω αρσεις θανατου και δυστυχως εκανα το καλοκαιρι (μεχρι τοτε ομως ειχα μαμηθει καθε μερα στο μονοζυγο, κοιλιακους, ραχιαους και pushups.) Οπ πονος και το πιασιμο στην μεση (ειδικα μετα το σηκλωμα απτο κρεβατι η οταν επιστρεφω απο τη δουλεια) υπαρχουν μεν αλλα σε μικρο βαθμο, αλλα και παλι εκανα βλακεια εστω που το σκεφτηκα να κανω τετοιες ασκησεις (αρσεις θανατου, κωπηλατικη ορθιος, καθισματα με μπαρα).

    Απλα να σε προιδεασω πως το μεγαλυτερο ποσοστο των γιατρων θα σου πουν να κοψεις ψαλιδι το gym (πιστεψε με, εχω παει σε παρα πολλους, ειτε ορθοπεδικους, ειτε νευροχειρουργους, εκ των οποιων οι μισοι ειχαν βουδιστικες κοιλιες και γεματα τασακια). Αν εχεις τα φραγκα η καλη ιδιωτικη ασφαλεια, προτεινω να σε παρακολουθησει αθλιατρος, ο οποιος θα σου υπαγορευσει ειδικες ασκησεις που μπορεις να κανεις και στο σπιτι(ειτε με σωματικο βαρος ειτε με λαστιχα), να γραφτεις σε κολυμβητηριο (με βοηθησε αμετρητα το ελευθερο κολυμπι και ιπτιο με κοφτα βατραχοπεδιλα. Εκανα 3 χιλιομετρα καθε μερα και μολις τελειωνα ενιωθα αναγεννημενος. Καλυτερα να αποφυγεις το προσθιο επειδη επιβαρυνει την μεση και λεκανη). Θα πρεπει επισης να εισαι αδυνατος στην κοιλιακη χωρα, για να μην επιβαρυνεις την μεση σου κι αλλο, οποτε η διατροφη ογκου, αν ακολουθεις, να σου ειναι πολυ προσεγμενη.

    Εγω πλεον σε ημερα προπονησης πλατης, εχω καταργησει τις αρσεις θανατου και κωπηλατικη ορθιος με μπαρα και τις εχω αντικαταστησει με κωπηλατικη με μπαρα-σταυρο σε παγκο (οπου ολος σου κορμος ειναι ξαπλωμενος και δεν επιβαρυνεται η μεση σου) και μονή κωπηλατικη με αλτηρα, με το αλλο χερι να ακουμπαει γερα στο rack με τους αλτηρες.

    Μην τολμησεις και το ριξεις στα παυσιπονα και μυοχαλαρωτικα, γιατι αυτα μονο να επιβαρυνουν την υγεια σου και να καταπραυνουν τον πονο θα καταφερουν. Αντ'αυτου, συμπεριελαβε τακτικα ακσησεις σωματικου βαρους στο τελος της προπονησης σου
    • κοιλιακους με σηκωμενα τα γονατα σε ορθια γωνια,
    • ραχιαιους ξαπλωμενος,
    • ραχιαιους με εκτασεις των αντιπαλων ακρων. Δηλαδη πατωμα να ακουμπανε τα γονατα και παλαμες και να σηκωνεις ταυτοχρονα και να κρατας για 10 δευτερολεπτα τεντωμενο το δεξι ποδι και αριστερο χερι
    • ξαπλωμενος μπρουμυτα να κρατας τεντωμενα τα χερια σου και να κοιτας πανω στον ουρανο για 20 δευτερολεπτα
    • ελξεις μονοζυγο, οσες μπορεις και ακομη παραπανω (πλεον κανω 10χ5 καθημερινα προτου απο καθε προπονηση)

    οπως καθως και αλλες πολλες ασκησεις που θα σου δειξει ο αθλιατρος η φυσιοθεραπευτης.
    Συμπερασματικα, εφοσον δεν σου χτυπαει πονος/μουδιασμα στο ποδι, μπορεις να ξεπερασεις το προβλημα, αλλα θα πρεπει να εχεις καθαρο μυαλο οταν περπατας στο gym και βλεπεις τους σβατζενεγκηδες να κοπανανε με μαγκια τις 10 πλακες στις αρσεις θανατου και να φτυνουν αιμα απο τα ματια οταν ξαπλωνουν την 300κιλη μπαρα στο squat rack. Και τι δεν θα δινα να μπορουσα να το κανω σαν κι αυτους, ελα ομως που το σκαρι μας δεν επιτρεπει κατι τετοιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tommygr : 03-12-13 στις 22:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-12-13 22:36 #115
    Προεπιλογή
    Εγω πλεον λεω στον νευροχειρουργο μου πως πηγαινω στο gym μονο για διαδρομο και κοιλιακους/ραχιαιους. Σιχαθηκε η ψυχη μου να τους ακουει τοσα χρονια μην κανεις αυτο, μην παρεις πρωτεινη,μην υπερπροπονεισαι, μην ιδρωνεις πολυ κλπ. Αυτη την ενταση και εκτονωση που συνηθισα ψυχολογικα οταν εκανα παγκρατιο, δεν μπορω να την αναπληρωσω ουτε με περπατημα σε χορταρι, ουτε με κολυμπι, ουτε με πιλατες (που παρεμπιπτοντως βοηθαει σε προβληματα μεσης, οσο περιεργο κι αν ακουγεται για τους αντρες), παρα μονο με 2ωρο καθημερινο σιδεροκοπανημα και γλυκου πιασιματος των μυων την επομενη μερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-12-13 04:11 #116
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tommygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πλεον λεω στον νευροχειρουργο μου πως πηγαινω στο gym μονο για διαδρομο και κοιλιακους/ραχιαιους. Σιχαθηκε η ψυχη μου να τους ακουει τοσα χρονια μην κανεις αυτο, μην παρεις πρωτεινη,μην υπερπροπονεισαι, μην ιδρωνεις πολυ κλπ. Αυτη την ενταση και εκτονωση που συνηθισα ψυχολογικα οταν εκανα παγκρατιο, δεν μπορω να την αναπληρωσω ουτε με περπατημα σε χορταρι, ουτε με κολυμπι, ουτε με πιλατες (που παρεμπιπτοντως βοηθαει σε προβληματα μεσης, οσο περιεργο κι αν ακουγεται για τους αντρες), παρα μονο με 2ωρο καθημερινο σιδεροκοπανημα και γλυκου πιασιματος των μυων την επομενη μερα.
    'Ηδη έχω τελειωσει τις φυσικοθεραπειες και ξεκινησα καποιες ασκησεις κοιλιακων ραχιαίων για ενδυνάμωση και συνάδουν με αυτές που προτείνεις. Ο πόνος έχει περιοριστεί στο ελάχιστο και αισθάνομαι πλέον απλές και μικρές ενοχλήσεις σποραδικά και μεμονωμένα. Η αλήθεια είναι πως ακούω ορθοπαιδικό και φυσικοθεραπευτή σαν ευαγγέλιο(όχι βέβαια πως ο΄τι μου ζητάνε να κάνω με χαλάει μέχρι τώρα). Ένα πράγμα που παρατήρησα όμως εδώ και δύο με τρεις βδομάδες είναι πως όταν σφίγγω το πόδι(σφίξιμο όχι τέντωμα) νίωθω έναν μετρίας έντασης οξύ πόνο κατά μήκος του γοφού και πάνω από το γόνατο, καθώς και όταν σηκώνω το πόδι όπως όταν το σηκώνουμε για να το βάλουμε πάνω από το άλλο όταν κάνουμε σταυροπόδι. Ο φυσικοθεραπευτής είπε πως είναι ισχιαλγία και πως θα περάσει από μόνο του με τον καιρο. Ισχυέι όντως αυτό? υπαρχει περίπτωση να είναι κατι άλλο(πχ τενοντίτιδα αφού πλέον χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τα πόδια για να σκύψω πλέον ή όταν σηκώνω βάρη)? Ο πόνος είναι γενικά μικρός!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-12-13 14:00 #117
    Προεπιλογή
    Πες μου λιγο κατι:
    Οταν στεκεσαι ορθιος (πχ στην δουλεια η σε κανα μπαρακι) μετα απο ποση ωρα νιωθεις το μουδιασμα;
    Επισης, ξαπλωσε ανασκελα στο πατωμα και σηκωσε το ποδι τεντωμενο. Σε πιανει το τσιμπημα κατευθειαν;
    Μαγνητικη η αξονικη τομογραφια εκανες;
    Αν οχι, πηγαινε κανε μια σε παρακαλω, γιατι με απλη ακτινογραφια δεν μπορει να φανει η πιεση της δισκοκηλης στην ριζα.
    Και αντι για ορθοπεδικο, αυτη την φορα πηγαινε σε νευροχειρουργο. Μονο αυτος μπορει να σου κρινει σωστα τον βαθμο της δισκοκηλης.
    Η χειρουργικη επεμβαση (αφαιρεση δισκου στην δικια σου περιπτωση, οχι σπονδυλοδεσια) θα σου ειναι εσχατη λυση και να επιμενεις στον νευροχειρουργο για αυτο το θεμα.
    Παντως εμενα με ειχε βοηθησει πολυ το drx9000 (ρωτα τον φυσιοθεραπευτη η χειροπρακτικο) και ημουν σχεδον για ενα χρονο χωρις σημαντικες ενοχλησεις. Εως που ηρθε η ζημια στον στρατο και δεν αντεξα αλλο.
    http://www.youtube.com/watch?v=90qTtpFNu5Q
    Θα σε βοηθησει σημαντικα (μπορει και μονιμα) στην αποσυμπιεση της κηλης σου

    Ειναι ακριβο αν δεν στο καλυπτει η ασφαλεια, οποτε ρωτα πρωτα στον ορθοπεδικο της ασφαλειας σου αν στο καλυπτει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tommygr : 12-12-13 στις 14:03
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-12-13 00:40 #118
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tommygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μου λιγο κατι:
    Οταν στεκεσαι ορθιος (πχ στην δουλεια η σε κανα μπαρακι) μετα απο ποση ωρα νιωθεις το μουδιασμα;
    Επισης, ξαπλωσε ανασκελα στο πατωμα και σηκωσε το ποδι τεντωμενο. Σε πιανει το τσιμπημα κατευθειαν;
    Μαγνητικη η αξονικη τομογραφια εκανες;
    Αν οχι, πηγαινε κανε μια σε παρακαλω, γιατι με απλη ακτινογραφια δεν μπορει να φανει η πιεση της δισκοκηλης στην ριζα.
    Και αντι για ορθοπεδικο, αυτη την φορα πηγαινε σε νευροχειρουργο. Μονο αυτος μπορει να σου κρινει σωστα τον βαθμο της δισκοκηλης.
    Η χειρουργικη επεμβαση (αφαιρεση δισκου στην δικια σου περιπτωση, οχι σπονδυλοδεσια) θα σου ειναι εσχατη λυση και να επιμενεις στον νευροχειρουργο για αυτο το θεμα.
    Παντως εμενα με ειχε βοηθησει πολυ το drx9000 (ρωτα τον φυσιοθεραπευτη η χειροπρακτικο) και ημουν σχεδον για ενα χρονο χωρις σημαντικες ενοχλησεις. Εως που ηρθε η ζημια στον στρατο και δεν αντεξα αλλο.
    http://www.youtube.com/watch?v=90qTtpFNu5Q
    Θα σε βοηθησει σημαντικα (μπορει και μονιμα) στην αποσυμπιεση της κηλης σου

    Ειναι ακριβο αν δεν στο καλυπτει η ασφαλεια, οποτε ρωτα πρωτα στον ορθοπεδικο της ασφαλειας σου αν στο καλυπτει.
    Εχω ήδη κάνει μαγνητική και έδειξε πως ο μεσοσπονδύλιος δίσκος Ο4-Ο5 προβάλει λίγο προς τα εξώ δημιουργώντας μικρή στένωση σε μια ρίζα, του νεύρου, δεν έχει σπάσει ο πηκτοειδής πυρήνας αφού η προβολή ούτως ή άλλως είναι πολύ μικρή. Παράλληλα και οι πόνοι είναι πολύ υποφερτοί και μικροί , σποραδικοί και συνήθως το κακό συμβαίνει με το κρύο(αυτά για τη μέση). Όσον αφορά στο πόδι όταν το σηκώνω ενώ είμαι ξαπλωμένος ανάσκελα δεν νιωθω κάτι ιδιαίτερο, βέβαια νίωθω μια πολύ ελαφρά ενόχληση-δυσφορία σε αντίθεση με το άλλο πόδι που είναι παντελώς ανάλαφρο. Πότέ δεν νίωθω μούδιασμα. 'Όταν είμαι όρθιος δεν έχω κάποιο θέμα(βεβαια δεν είμαι και για πολύ ώρα όρθιος γιατί δεν χρειάζεται συνήθως) Ο πόνος στο πόδι είναι οξυς-διαπεραστικός κατά μήκος στο μπούτι και συμβαίνει όταν σφίγγω το μπούτι(όπως σφίγγεις τους κοιλιακούς πχ) και σε κάποιες κινήσεις όπως όταν σηκώνω λυγισμένο το πόδι στηρίζοντας όλο το βάρος στο μπούτι και μόνο κατά τη διάρκεια της κίνησης, όχι όταν ειναι πλέον σηκωμένο!. Δεν ανησυχώ πολύ γιατί δεν ενοχλεί καθόλου στην κίνηση όταν περπατάω οπουδήποτε ούτε όταν τρέχω. Δισκεκτομή και άλλα τέτοια δεν θα κάνω αφού το προβλημα μηχανικά ειναι μικρο, και η εγχείριση που λές σιγουρα δεν καλύπτεται από την ασφάλεια του δημοσίου που έχω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-12-13 21:56 #119
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.808
    Προεπιλογή
    πάντα σε θέματα υγείας μια δεύτερη γνώμη και τρίτη πολλες φορες χρειάζετε να έχουμε καλύτερη εκτίμηση του προβλήματος
    το να πεί όμως ο γιατρός ενα η δυο μήνες αποχή απο βάρη και κάθε είδους επιβάρυνση δεν είναι καθόλου τραγικό ,(εδω κρίνετε η υγεία για το υπόλοιπο της ζωής μας στους δυο μήνες και στον ένα θα κολήσουμε ?) αρκεί να πεί συγκεκρημένα τι ακριβώς να κάνουμε , γιατι πολλες φορες οι γιατροι επειδη δεν έχουν γνώσεις αθλιτιατρικής αντι να μπούν στην διαδικασία να εξηγήσουν τι πρέπει και συγκεκρημένες ασκήσεις να κάνουμε , λένε μην κάνεις τίποτε ,η ξάπλα και έτσι το πρόβλημα διογκώνετε και η κατάσταση χειροτερεύει

    εμένα μετα το ατύχημα με είχαν πεί δεν θα ξαναπερπατησω κανονικα , γιατι απλα λείπει κομάτι απο επιγονατίδα και τένοντα και ενα μέρος τετρακεφάλου και αν θα περπατάς μόνο κουτσαίνοντας, οπότε καμία ελπίδα για γυμναστικη με βάρη και πρωταθλητισμό και αυτα εν έτος 1989 και εγω με αυτα που ήξερα μόνος μου και αργοτερα με την βοήθεια ενός γιατρου αθλητιάτρου που ήταν με ειδικότητα σε γόνατα , γιατρος του ΠΑΟΚ και στην Αυστρια στο πανεπιστήμιο για κακώσεις γονάτων απο το σκί , απλα με επιβεβαίωσε αυτα που έκανα και με πρόσθεσε σημαντικες ασκήσεις που έκανα για να καταφέρω όχι να γινω καλα γιατι αυτο ποτε δεν θα γινόταν αλλα να γυμνάζομαι κανονικά

    το μόνο λάθος ήταν ότι έπρεπε να γυμνάζομαι όχι να κάνω πρωταθλητισμό , εκεί το παράκανα και βγήκε μετα απο χρόνια σοβαρή ζημιά , γι αυτο λέω δεν χρειάζετε βιασύνη και ούτε υπερβολές όταν έχουμε πρόβλημα ειδικα στη μεση πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό και να κάνουμε ότι χρειάζετε , γιατι όσο είμαστε νέοι όλα δείχνουν διαφορετικά , όταν όμως μεγαλώνουμε και επιβαρύνουμε την κατάσταση τότε τα πράγματα μπορει να γίνουν τραγικά , αλλα δυστυχώς ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω να τα διορθώσουμε

    δυνάμωμα η μεση με σωστο τρόπο , αποφυγή κραδασμών και κάθετης πίεσης με βάρος , ασκήσεις αποσυμφόρησης όπως έλξεις και το μηχάνημα ανάκλησης , ανάποδου κρεμάσματος δηλαδή βοηθάει και αποσυμφορίζει τους δίσκους
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-12-13 09:58 #120
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    ως παθων θα πω και γω 2 πραγματα.
    εχω 2 δισκοκήλες χαμηλα. οι περισσοτεροι εκει εχουν. πρεπει να γινε οταν ημουν 20 χρονων που εκανα αναποδη κωπηλατική και με τραβηξε η μεση. λουμπαγκο και κρεβατι για κανα 20ημερο.
    απο τοτε με επιασε 2,3 φορες βαρβατα, απο λαθη και σηκωμα βαρων στη δουλεια.
    Μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν. Ομως χειροτερα ειναι να μη γυμναζεσαι. Διοτι ατροφουν οι μυς που αγκαλιαζουν τη σπονδυλικη στηλη και κρατανε το κορμο.
    Εκανα και παρα πολλα χρονια κικ που επιβαρυνει τη μεση. Συνηθως ειχα πονακια, μια το ισχυο, μια ο τετρακεφαλος μια η γαμπα. Την τελευταια φορα κλειδωσε η γαμπα και με το τρεξιμο ποναγε το νευρο. Χειροπρακτική σε πολυ καλο φυσικοθεραπευτη μου ξεκλειδωσε μεση, νευρα κτλ. Απο τοτε πλακωσα παλι τα βαρη και σταδιακα ΠΟΛΥ σταδιακά φορτωσα κιλα σε αρσεις θανατου. Περσι εκανα με 100 κιλα εξαρες και 8αρες. Χωρις ζωνες κτλ. Δε με ποναει, σιγουρα δεν ειναι και η μεση που ειχα πριν το τραυματισμο, ομως δε με εμποδισει στο να γυμναζομαι με ζορια.
    Αυτο που θελει ειναι οταν νιωθεις "βαρυς" να κανεις φυσικοθεραπεια. Για να μαλακωνουν οι μυς πλατης μεσης και να ξεκλειδωνουν οι σπονδυλοι.
    Με πολυ καλη τεχνικη και πολυ σταδιακο φορτωμα κιλων κανεις τα παντα στο γυμναστηριο. Σκουωτ, αρσεις, κωπηλατικες. Και χτιζεις ετσι και δυνατο κορμο που σε βοηθαει στο να μη τραυματιστεις παλι.
    Για νυστερια και τετοια δε το συζητω. Πρεπει να σαι σε αναπηρικο καροτσακι για να μπεις σε τετοια διαδικασι.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678