Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 02-10-09 23:28 #1
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή Ασκήση αυχένα
    Για πείτε μου παλικάρια (κυρίως, γιατί δε θέλω να φανταστώ γυναίκα με ένα σβέρκο τεράστιο!), κάνετε καμία άσκηση για την εκγύμναση του αυχένα? Και για να γίνω πιο κατανοητός, του μυ, (των μυών?) που βρίσκονται πάνω απ τους τραπέζιους. Ξέρω μια άσκηση που περνάς έναν ιμάντα στο κρανίο και τραβάς την τροχαλία προς τα πίσω, ενώ κάθεσαι, μόνο με το κεφάλι. Είναι παλεστική άσκηση, απλά ήθελα να μάθω αν χρήζει σπουδαιότητας η εφαρμογή της στο bodybouilding.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-10-09 23:34 #2
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Νομιζω πως δεν θα ηθελα να παιζω με τον αυχενα μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-10-09 10:50 #3
    Προεπιλογή
    ρε Στελιο τι να γυμνασεις στον αυχενα? δηλαδη τι 8α πετυχεις με ενα γυμνασμενο αυχενα? και τι θα πει γυμνασμενος αυχενας? ασε μην κανεις καμια ζημια καλυτερα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-10-09 11:14 #4
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Οι τυπάδες το κάνουν για να μπορουν να "βγαίνουν" απ' τα κλειδώματα, να έχουν δύναμη στο λαιμο ωστε να τραβιούνται. Παλεστές καθως είπα...
    Τώρα στο θέμα μας! Τέτοιες ασκήσεις χοντρενουν το λαιμο, αυτό δε ξέρω αν ειναι καλό στο bobybuilding ή όχι. Γι αυτό άνοιξα το θεμα και ρώτησα αν τις εκτελέι κάποιος, απ' ότι φαίνεται όχι!
    Όσο για την ασφαλεια, δε νομιζω να υπαρχει θέμα αν εκτελειται σωστα (όπως με όλες) γιατι βλεπω καθημερινα ανθρωπους να την κάνουν.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-10-09 00:08 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    βεβαίως και υπάρχει άσκηση για τον αυχένα και σε κάποιες περιπτωσεις επιβάλετε η λόγω τραυματισμού και θέλουμε να δυναμώσουμε κατα κάποιον τροπο τον αυχένα , αλλα στο ββ δεν χρειάζετε γυμναζετε η ενεργοποιήτε με ασκήσεις τραπεζοειδών η απλα τοποθετώντας την μπάρα στο σκουωτ και εμέσως με αρκετες ασκήσεις , οπότε δεν συντρεχει λόγος , εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα .

    αλλωστε οι περισσότεροι ββερ έχουν σβέρκα τεράστια εγω πχ στα ντουζένια μου δεν υπάρχει πουκαμισο να με κλείνει και αν ήθελα γραβάτα έπρεπε να ενώσω 2 μαζί και δεν γυμναζα καν σβέρκο , δεν είναι κατι που πρέπει να απασχολεί όπως και η εκγυμναση των πήχεων , εκτός αν υπάρχει λόγω κληρονομικότητας αισθητη ασυμμετρία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-10-09 11:37 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Οκ Ηλία, σ'ευχαριστώ.
    Ήσουν πολύ κατατοπιστικός
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-10-09 23:56 #7

    Εγγραφή
    08-07-2009
    Περ.
    θυρα7
    Μηνύματα
    302
    Προεπιλογή
    φιλε στελιο ο αυχενας ειναι ενα απο τα πιο ευαισθητα αν οχι το πιο ευαισθητο σημειο του ανθρωπου.δεν χρειαζεται να το επιβαρυνεις.οσο σωστη τεχνικη και να εχεις που νομιζω οτι το 100% δεν το εχει κανενας δεν υπαρχει λογος να ρισκαρεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-12-10 00:50 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Θυμήθηκα το θέμα αυτό λόγο ενός τραυματισμού στο σβέρκο, κάνοντας πιέσεις ώμων με μπάρα....... όρθιος

    Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε δουλεμένους τους μύες που κρατάνε το κεφάλι μας παιδιά.
    Ας αφήσουμε το bbing και ας δούμε παραπέρα, ένας δυνατός σβέρκος θα μπορούσε παραδείγματος χάριν να σώσει τη ζωή μας σε ένα σοβαρό τροχαίο ατύχημα.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-12-10 17:45 #9
    Προεπιλογή
    ειναι απαρετητη που και που να γυμναζουμε τον αυχενα.αλλα κοσμια!ειναι μερος με πολλα κοκαλα και τα προβληματα δε περνανε ευκολα στον ευχενα.
    εγω οταν κανω ταχιαιους βαζω το βαρος 10κιλο δισκο στο κεφαλι ετσι ωστε να γυμναζεται.και κανω ασκησεις με το βαρος μου ξαπλωτος στο στρωμα.η οταν κανω γεφυρα κανω κυκλο με τα χερια και ακουμπαω το κεφαλι ετσι ωστε να νιωσω ενα ζεσταμα στον αυχενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-12-10 21:48 #10
    Προεπιλογή
    Ειναι σημαντικο να υπαρχει μια συμετρια.. και εκει μυς ειναι. Γυμναζω 1 φορα την εβδομαδα τον αυχενα με βαρος 5 κιλα πλακα σε ενα παγκο ξαπλωμενος το κεφαλι εξεχει και προσεκτικα σηκωνω μονο απο τον αυχενα το κεφαλι απο καθε κατευθυνση, πανω μετα κατω, αριστερα-δεξια. Προσομοιωνοντας τις ασκησεις που κανεις με το "κρανος" που δενεις βαρη.
    Θελει -προσοχη και ζεσταμα, δν ειναι για τελειως αρχαριους.

    Απλα χτυπαει ασχημα αν εχεις μεγαλη πλατη και ενα μικρο αυχενα..
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-02-11 14:38 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνοντας πιέσεις ώμων με μπάρα....... όρθιος
    αρχικα διαφωνω μαζι σου, αν χτυπας το κεφαλι σου για την ασκηση κι οχι για τον τραυματισμο

    πορσωπικα εχω στaματησει να κανω ασκησεις καθιστος και τη συγκεκριμενη την κανω με leg drive απο 1/2 Η.Β. squat

    τωρα αν νοιωθεις οτι πρεπει να δουλεψεις τον αυχενα σου βεβαιως κ να το κανεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-04-19 11:25 #12
    Προεπιλογή
    Το αισθητικό θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Όσον αφορά όμως το πρακτικό σκέλος, θα μου επιτρέψετε να υπεραμυνθώ της ανάγκης για την εκγύμναση του αυχένα. Εφόσον γίνει σωστά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, κατ' αντιστοιχία με τα squats και τα deadlifts. Στην πάλη και τα μαχητικά αθλήματα η εκγύμναση αυχένα είναι must γιατί στον αυχένα βρίσκεται το knock out. Δυνατός αυχένας σημαίνει no-knock out. Στην πάλη έχει σακατευτεί πολύς κόσμος λόγω πτώσης στον αυχένα. Για όσους δεν ασχολούνται με τέτοια σπορ, κανείς δεν αποκλείει ότι μπορεί να παραστεί ανάγκη οποιαδήποτε στιγμή στον δρόμο. Επίσης προσφέρει ανακούφιση από χρόνιους αυχενικούς πόνους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-04-19 15:04 #13
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Έτσι είναι φίλε! Γυμνασμένος μυς, περισσότερη δύναμη άρα και λιγότερα αυχενικά προβλήματα.

    Και στo ερώτημα του stelakou (δεν περιμένω απάντηση μετά από δέκα χρόνια) αν φαίνεται ωραίο ένας "χοντρός" λαιμός στο bodybuilding, σαφώς και φαίνεται ωραίο ένας "χοντρός" λαιμός σε έναν "χοντρό" κορμό (όπου χοντρό=γυμνασμένο) γιατί υπάρχει μία συμμετρία. Το αντίθετο δεν φαίνεται ωραίο: ένας "χοντρός" κορμός με έναν λεπτό λαιμό γιατί εκεί δεν υπάρχει συμμετρία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-04-19 00:19 #14
    Προεπιλογή
    Συνήθως κάποιος με καλά γυμνασμένα τραπς θα έχει κ καλό λαιμό πάντως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-10-19 14:12 #15
    Προεπιλογή
    This trainging tips is so good and simple to do.
    Απάντηση με παράθεση