Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 112
  1. 09-07-10 17:37 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lasen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα και εγω καποια περιοδο(πριν 7-8 μηνες) αυτον τον πονο σε σημειο που δεν μπορουσα να οδηγησω επειδη με πονουσε και οταν εστριβα το τιμονι.
    Με 1 βδομαδα αποχη απο τα παντα και μονιμη αποχη απο καμψεις με στραβομπαρα μου περασε,τωρα τελευταια που εκανα παλι αυτη την ασκηση για να δω αν με ποναει δεν ειχα καμια ενοχληση.
    Βεβαια ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες γι`αυτο καλο θα ηταν να επισκεφθεις ενα γιατρο οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω.
    δεν νομίζω οτι η μόνιμη αποχη απο τις κάμψεις με στραβομπαρα είναι λύση...δεν είναι κάπια αδυναμία σου μπορει να συμβει στον καθένα κατα την διάρκεια της άσκησης και οχι μόνο στο χέρι
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-07-10 17:54 #32
    Προεπιλογή
    Απλα εχω δει και αλλες αναφορες για πονο που προκαλειται απο τη συγκεκριμενη ασκηση,και στο forum αν ψαξεις νομιζω θα βρεις και αλλες περιπτωσεις.
    Δεν κανω καμψεις με στραβομπαρα και επειδη με καλυπτουν οι αλτηρες και επειδη δεν θελω να ρισκαρω ξανα τραυματισμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-07-10 20:00 #33
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Exclamation
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως η ασβεστοποιός είναι χειρότερη αλλά δεν συμβαίνει κατά βάση στους ώμους ?
    Να ρωτήσω πως μπορεί να εξελιχθεί σε αυτή την μορφή η τεντονόση, είναι καθαρά θέμα χρόνου ή κάνω λάθος ?
    Αυτό είναι ένα γεγονός αλλά όχι και ο κανόνας.
    Ναι,συμβαίνει κυρίως στον ώμο και η συχνότερη είναι η ασβεστοποιός τενοντίτιδα του υπερακανθίου.Φυσικά μπορεί να παρατηρηθεί και σε κάποιον άλλο τένοντα του πετάλου των στροφέων,υπακάνθιο,υποπλάτιο (σπάνια),στρογγύλο.
    Αλλά σκέψου ότι μπορεί να παρατηρηθεί όπου έχουμε τένοντες
    Η εξέλιξη της τενοντίτιδας σε τενόντοση ή σε κάποιο άλλο επώδυνο σύνδρομο είναι καθαρά θέμα λάθους αποθεραπείας,ελλειπής αποθεραπείας,καθόλου αποθεραπείας ή επαναλαμβανομένων τραυματισμών κατά την αποθεραπεία ή κατά την περίοδο της προστασίας (έπειτα από την αποθεραπεία) είτε στην μεγάλη είτε στην μικρή.
    Δηλαδή,όλα οκ δεν πονάω άλλο,αλλά πρέπει να προσέχω.Λίγο να μην προσέξεις πας πάλι από την αρχή και πιο πίσω.
    Είναι πολλά αυτά που πρέπει να σου αναφέρω και ίσως μπερδέψω τους περισσότερους.Απλά κράτα πως η λάθος αποθεραπεία και η αναπαραγωγή του μηχανισμού κακωσης επιφέρει ελλειπή ίαση και μία φλεγμονή που υποβόσκει.
    Φυσικά αν αυτό συμβαίνει ξανά και ξανά χρονίζει και πλέον ο χρόνος μπορούμε να πούμε πως έπαιξε τον δικό του σημαντικό ρόλο.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-07-10 20:10 #34
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Wink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    σήμερα μιας και έχει περάσει μια μέρα απο την χθεσίνη προπόνηση ψηλαφίζοντας το με ψιλοπονάει οδηγούμαι στο συμπέρασμα οτι είναι κάποιος μικροτραυματισμος εκει...αλλά καλού κακού θα πάω στον φυσικοθεραπευτη της ομάδας να του ριξει μια ματια,πονάω εδώ και λίγο πιο πλάγια ακομη
    Κλασικά.
    Προτείνω,γιατρό (πάντα ξέρει κάτι παραπάνω) πάγο,αποχή,διατάσεις στα όρια του πόνου και φυσικά να σε δει και ο φυσ/τής της ομάδας.
    Πες του αν ξέρει την τεχνική του kinesio ή του medical taping να στην εφαρμώσει,θα δεις μεγάλη βελτίωση.
    Σου ποστάρω 2 αντιπροσωπευτηκές φωτό από εφαρμογή medical tape που`χω κάνει σε παρόμοια κατάσταση.Πρόσεχε η κάθε περίπτωση διαφέρει αυτές είναι απλά για να καταλάβεις τι εννοώ taping.Και κάτι ακόμη...πρέπει να ξέρει για να στα κάνει αλλιώς δεν κάνεις τίποτα.
    Όνομα: DSC01121.jpg Εμφανίσεις: 1904 Μέγεθος: 108,1 KB

    Όνομα: DSC01131.jpg Εμφανίσεις: 2381 Μέγεθος: 111,9 KB
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-07-10 20:16 #35
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Μαγεία το medical taping...κοίτα τι έκανα στο γόνατό μου που`χω χονδροπάθεια και απέκτησα και ενοχλήσεις μηνίσκου μετά από ένα low kick....
    Όνομα: DSC01167.jpg Εμφανίσεις: 2861 Μέγεθος: 164,0 KB

    ...και απλά το γόνατο δεν έκανε κιχ.Έκανα την προπόνησή μου χωρίς ενόχληση.
    Αδιάβροχο-υποαλλεργικό και μπορείς να το αφήσεις πάνω σου μέχρι και 5 ημέρες...(κάνεις μπάνιο κανονικά).
    Άξιζαν τόσα σεμινάρια....

    sorry off topic.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-07-10 20:51 #36
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ένα γεγονός αλλά όχι και ο κανόνας.
    Ναι,συμβαίνει κυρίως στον ώμο και η συχνότερη είναι η ασβεστοποιός τενοντίτιδα του υπερακανθίου.Φυσικά μπορεί να παρατηρηθεί και σε κάποιον άλλο τένοντα του πετάλου των στροφέων,υπακάνθιο,υποπλάτιο (σπάνια),στρογγύλο.
    Αλλά σκέψου ότι μπορεί να παρατηρηθεί όπου έχουμε τένοντες
    Η εξέλιξη της τενοντίτιδας σε τενόντοση ή σε κάποιο άλλο επώδυνο σύνδρομο είναι καθαρά θέμα λάθους αποθεραπείας,ελλειπής αποθεραπείας,καθόλου αποθεραπείας ή επαναλαμβανομένων τραυματισμών κατά την αποθεραπεία ή κατά την περίοδο της προστασίας (έπειτα από την αποθεραπεία) είτε στην μεγάλη είτε στην μικρή.
    Δηλαδή,όλα οκ δεν πονάω άλλο,αλλά πρέπει να προσέχω.Λίγο να μην προσέξεις πας πάλι από την αρχή και πιο πίσω.
    Είναι πολλά αυτά που πρέπει να σου αναφέρω και ίσως μπερδέψω τους περισσότερους.Απλά κράτα πως η λάθος αποθεραπεία και η αναπαραγωγή του μηχανισμού κακωσης επιφέρει ελλειπή ίαση και μία φλεγμονή που υποβόσκει.
    Φυσικά αν αυτό συμβαίνει ξανά και ξανά χρονίζει και πλέον ο χρόνος μπορούμε να πούμε πως έπαιξε τον δικό του σημαντικό ρόλο.
    Ωραία πράγματα δλδ
    Kοίτα και γω από ότι διάβασμα και έρευνα προσωπικών εμπειριών έχω κάνει κάπως έτσι το έχω καταλάβει το πακέτο.
    Ευχαριστώ για την κουβέντα.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-07-10 21:13 #37
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    ο πήχης επειδή είναι μια άρθρωση που συνέχεια τραβάει ζόρι θέλει ιδιαίτερη προσοχή και όταν μια λαβή μας ενοχλεί καλό είναι να δοκιμάζουμε διαφορετικές , μπορεί πχ στην ίσια να μας πονάει και στην στραβια όχι η το αντίθετο.

    επίσης ένα συχνό φαινόμενο που ευθύνετε η κούραση και σε επαγγέλματα που συνέχεια δουλεύει ο καρπός , εκεί δημιουργείτε και το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα .

    οι πήχεις όταν έχουμε τέτοια συμπτώματα κατ αρχήν θέλουν περιθώριο ξεκούρασης και μετα προσοχή ασκήσεις που να μην μας ζορίζουν , επίσης πολύ καλό ζέσταμα και διατάσεις και αν υπάρχει πόνος στο τέλος πάγο .

    επίσης μπορεί να μην είναι μυικός ο πόνος αλλα σε τένοντες η νεύρα η ακόμη και σε κλειδώσεις , γι αυτο θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατι αυτα τα σημεία αργούν περισσότερο να αναρώσουν . ο μυικός πόνος αναρώνει πιο γρήγορα με κάποια αλοιφή και μασαζ με διατάσεις .

    οπότε προσοχή στην επιλογή ασκήσεων αυτες που ενοχλούν τις αποφεύγουμε και αν μετα απο μια περίοδο έστω και ενεργητικής ξεκούρασης με προσεκτική εκγύμναση αν δεν υποχωρούν τα συμπτώματα τότε καλύτερα ιατρική διάγνωση

    επίσης πολύ σωστή και εμπεριστατωμένη και η τοποθέτηση του Nive
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-07-10 21:48 #38
    Προεπιλογή
    σκατά ήδη έχουν περάσει τόσες μέρες και ακόμα με πονάει...πόσο καιρο πρεπει να μείνω εκτός περιπου΄;
    Ο Χριστός πέθανε, ο Αινστάιν πέθανε, και Εγώ δεν αισθάνομαι καλά τελευταία...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-07-10 22:07 #39
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    σκατά ήδη έχουν περάσει τόσες μέρες και ακόμα με πονάει...πόσο καιρο πρεπει να μείνω εκτός περιπου΄;
    Δεν θα σου περάσει, γιατί κατά μεγάλο ποσοστό έχεις τεντονίτιδα και το κακό με αυτήν όσο δεν κάνεις αποθεραπεία σωστή ή στην προκειμένη καθόλου έχεις πολύ καλές πιθανότητες να την κάνεις τεντονόση(χρόνια).
    Πάνε σε ορθοπεδικό να σε διαγνώσει. Αν έχεις τενοντίτιδα, θα σου χορηγήσει NSAIDs(10-20 μέρες) ανάλογα με τον πόνο και το διάστημα που έχεις θα σε βάλει σε αντίστοιχους αναστολείς, παγοθεραπεία 10-15 λεπτά 2-3 φορές την μέρα, πλήρης αποχή από γυμναστήριο και κάθε κοπιαστική εργασία γιατί απλά διατηρείς την φλεγμονή και δεν την αφήνεις να γιατρευτεί και μόνο την επιδεινώνεις την κατάσταση. Βλέπεις στον 1-1,5 μήνα ότι δεν έχει φύγει συζητάς με τον γιατρό σου για έγχυση κορτιζόνης στην περιοχή με ένεση(ίσως και σε συνδιασμό με λιδοκαϊνη ..) και τέλος.

    Όλο αυτό το έγραψα σε περίπτωση που έχεις δεν έχεις τενοντίτιδα να το κοιτάξεις άμεσα και αν διαγνωσθείς με αυτήν να ξέρεις τι σε περιμένει
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-07-10 22:14 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα σου περάσει, γιατί κατά μεγάλο ποσοστό έχεις τεντονίτιδα και το κακό με αυτήν όσο δεν κάνεις αποθεραπεία σωστή ή στην προκειμένη καθόλου έχεις πολύ καλές πιθανότητες να την κάνεις τεντονόση(χρόνια).
    Πάνε σε ορθοπεδικό να σε διαγνώσει. Αν έχεις τενοντίτιδα, θα σου χορηγήσει NSAIDs(10-20 μέρες) ανάλογα με τον πόνο και το διάστημα που έχεις θα σε βάλει σε αντίστοιχους αναστολείς, παγοθεραπεία 10-15 λεπτά 2-3 φορές την μέρα, πλήρης αποχή από γυμναστήριο και κάθε κοπιαστική εργασία γιατί απλά διατηρείς την φλεγμονή και δεν την αφήνεις να γιατρευτεί και μόνο την επιδεινώνεις την κατάσταση. Βλέπεις στον 1-1,5 μήνα ότι δεν έχει φύγει συζητάς με τον γιατρό σου για έγχυση κορτιζόνης στην περιοχή με ένεση(ίσως και σε συνδιασμό με λιδοκαϊνη ..) και τέλος.

    Όλο αυτό το έγραψα σε περίπτωση που έχεις δεν έχεις τενοντίτιδα να το κοιτάξεις άμεσα και αν διαγνωσθείς με αυτήν να ξέρεις τι σε περιμένει
    γαμώτο στα καλά καθούμενα,και οχι τπτ θα με κρατήσει καιρο έξω...απο την μία σκευτομαι να πηγαίνω γυμναστηριο συντηρητικα οχι υπερβολες κτλ να κάνω και παγοθεραπεια...γτ ο πονος παλευεται αλλα απο την αλλη γτ να το ρισκάρω και μετα να πάθω χρόνια τενοντιτιδα...
    κατά μεγάλο ποσοστό εχω τενοντίτιδα,αν είμαι τυχερος τι θα είναι δλδ;
    Ο Χριστός πέθανε, ο Αινστάιν πέθανε, και Εγώ δεν αισθάνομαι καλά τελευταία...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-07-10 22:27 #41
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    γαμώτο στα καλά καθούμενα,και οχι τπτ θα με κρατήσει καιρο έξω...απο την μία σκευτομαι να πηγαίνω γυμναστηριο συντηρητικα οχι υπερβολες κτλ να κάνω και παγοθεραπεια...γτ ο πονος παλευεται αλλα απο την αλλη γτ να το ρισκάρω και μετα να πάθω χρόνια τενοντιτιδα...
    κατά μεγάλο ποσοστό εχω τενοντίτιδα,αν είμαι τυχερος τι θα είναι δλδ;
    Τενοντίτιδα έχεις κατά πάσα πιθανότητα γιατί την ξέρω την πάθηση και την έχω ψάξει διεξοδικά εδώ και λίγους μήνες γιατί έπαθα και γω και έχεις τα συμπτώματα που έχουν οι περισσότεροι αθλητές που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο. Αλλά προφανώς γιατρός δεν είμαι και δεν πρέπει να στηριχτείς στα τυφλά σε μένα ή οποιαδήποτε άλλο, πάνε άμεσα σε ορθοπεδικό να σε διαγνώσει.
    Πόσο καιρό σου είναι έτσι, άσχετο ?
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-07-10 22:45 #42
    Προεπιλογή
    Παιζεις μηπως κιθαρα?.Τι δουλεια κανεις?
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-07-10 23:20 #43
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Talking
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιζεις μηπως κιθαρα?.Τι δουλεια κανεις?
    Ψάχνεις άτομα για μπάντα..παίζω κρουστά και μέχρι πρόσφατα επαγγελματικά.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-07-10 23:27 #44
    Το avatar του χρήστη veteran29

    Εγγραφή
    09-04-2010
    Περ.
    αθηνα-λουτσ
    Μηνύματα
    392
    Προεπιλογή
    ωραιο θεμα ποιασαμε.
    κ εμενα κατα καιρους με ποιανει ειδικα με στραβομπαρα γαλλικες η ελξεις.μεχρι π εβαλα ισια μπαρα κ βρηκα την ηρεμια μου. βεβαια το δενω που κ που κ 2-3 φορες οτον ξαπλωνα μπρουμυτα κ ακουμπαγαν οι πηχεις κατω τρελαινομουν απο πονο .τωρα ολα καλυτερευσαν .ο καιρος θα δειξει.
    περαστικα στους ομοιοπαθεις
    Ευχαριστώ όσους με βοηθάνε(Βodybuilding.gr) και δεν ξεχνώ Αυτόν που με πρωτοβοηθησε ( ξέρει εκείνος!).
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-07-10 23:31 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνεις άτομα για μπάντα..παίζω κρουστά και μέχρι πρόσφατα επαγγελματικά.
    Βασικα ψαχνω ατομα με συνδρομο καρπιαιου σωληνα αλλα αφου μαζευομαστε μπαντα ωραια.
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία