Σελίδα 13 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 181 έως 195 από 489
  1. 28-02-11 01:02 #181
    Προεπιλογή
    ενημερωτικα αν ξερει καποιος να μου απαντησει που το χει χρησιμοποιησει με τη χρηση του προιοντος για ενα μηνα υπαρχει περιπτωση να βλαψει ανεπανορθωτα το θυροειδη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-02-11 01:08 #182
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενημερωτικα αν ξερει καποιος να μου απαντησει που το χει χρησιμοποιησει με τη χρηση του προιοντος για ενα μηνα υπαρχει περιπτωση να βλαψει ανεπανορθωτα το θυροειδη?
    οτι θα τον επηρεασει θα τον επηρεασει
    τωρα το ανεπανορθωτα δεν μπορει να στο πει κανεις
    αλλα αξιζει να το ρισκαρεις ρε φιλε,πανε σε κατι αλλο που δεν παιζει με θυροειδη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-02-11 01:18 #183
    Προεπιλογή
    συμφωνω απολυτωως φιλε μου αλλωστε χρησιμοποιω το απλο και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απλα επειδη πολλοι που το χουν παρει και χουν κανει μετα εξετασεις δεν ειχαν τιποτα πειραγμενο για αυτο ροταω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-02-11 01:22 #184
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω απολυτωως φιλε μου αλλωστε χρησιμοποιω το απλο και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απλα επειδη πολλοι που το χουν παρει και χουν κανει μετα εξετασεις δεν ειχαν τιποτα πειραγμενο για αυτο ροταω..
    ειναι στο ατομο
    και εγω με αυτην την λογικη πηρα καποτε το μιτοτροπιν αλλα ελα που εμενα τον επηρεασε.στις τελευταιεσς μου εξετασεις ηταν σε καλυτερο επιπεδο αλλα οχι και τελειες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-03-11 17:27 #185
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lef Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι στο ατομο
    και εγω με αυτην την λογικη πηρα καποτε το μιτοτροπιν αλλα ελα που εμενα τον επηρεασε.στις τελευταιεσς μου εξετασεις ηταν σε καλυτερο επιπεδο αλλα οχι και τελειες
    Τι εννοεις στον επηρεασε; Τι εξετασεις εκανες; Στις γενικες αιματος θα εδειχνε καποιο προβλημα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-03-11 17:59 #186
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις στον επηρεασε; Τι εξετασεις εκανες; Στις γενικες αιματος θα εδειχνε καποιο προβλημα;
    αιματολογικες εκανες αλλα το ζητας να σου βγαλουν αποτελεσματα και για θυροειδη.στην γενικη δεν βγαζει
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-03-11 19:04 #187
    Προεπιλογή
    Τι επιπτωσεις ειχες; Τι γινεται αν αλλαξει ο θυροειδης σου; Πως μπορω να το καταλαβω; Ειχα παρει το μιτοτροπιν το καλοκαιρι, αλλα δεν εχω δει κατι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-03-11 03:04 #188
    Προεπιλογή
    Το ότι ο θυρεοειδής θα επηρεαστεί είναι σίγουρο, αλλιώς το συμπλήρωμα δεν θα είχε αποτέλεσμα.

    Στις εξετάσεις αίματος θα αναμένεις να δεις λίγο ανεβασμένες τις Τ3 και Τ4 και ελαττωμένη την TSH (η θυρεοτρόπος ορμόνη που ευθύνεται για την έκκριση των άλλων δύο να το πω χονδρικά), γιατί αφού ο οργανισμός παίρνει εξωγενώς την ορμόνη, ο υποθάλαμος καταστέλεται και δε δίνει σήμα για παραγωγή T3 και Τ4. Τώρα εδώ είναι το θέμα μας. Συνήθως, ακόμα και οι ασθενείς που χορηγούμε παραπάνω Τ4 απ' ότι χρειάζεται, παραμένουν ευθυρεοειδικοί. Αν παρατηρηθούν οι μεταβολές που ανέφερα παραπάνω, η διακοπή χορήγησης του φαρμάκου είναι συνήθως αρκετή για να επιστρέψει ο θυρεοειδής σε φυσιολογική λειτουργία μετά από μερικές ημέρες. Λέω συνήθως! Γιατί υπάρχει και πιθανότητα (μικρή, δε λέω) το όλο σύστημα υποθάλαμος-υπόφυση να κατασταλεί μόνιμα. θεωρώ ότι οι πιθανότητες αυτές είναι εξαιρετικά μικρές με τα ίχνη Τ2 που περιέχει το Lipo6Black, αλλά σίγουρα αυξάνονται αρκετά αν πάρεις παραπάνω από το προβλεπόμενο ή αν δεν ακολουθείς τον κύκλο και κάνεις κατάχρηση. Το ίδιο αν αποφασίσεις να κάνεις κανένα ευφάνταστο stack...

    Άραγε ένας θυρεοειδής που μπαίνει σε διαδικασία υπερλειτουργίας κινδυνεύει να ξυπνήσει μικρούς όζους και να κάνει βρογχοκήλες σε βάθος χρόνου? Άραγε υπάρχει περίπτωση σε άτομα με γενετική προδιάθεση σε αυτοάνοσα νοσήματα να ξυπνήσουν αυτοάνοσες θυρεοειδίτιδες? Άραγε αυξάνεται η πιθανότητα ανάπτυξη καρκινικών κυττάρων όταν αυτά υπερλειτουργούν και γιατί όχι να αρχίσουν να υπερδιαιρούνται... Μήπως ο φαρμακευτικός υποθυρεοειδισμός που υπάρχει μικρή περίπτωση να δημιουργηθεί μετά τη διακοπή του συμπληρώματος χρειαστεί το άτομο να λαμβάνει ες αεί Τ4 για να είναι ευθυρεοειδικό?
    Όλα αυτά είναι υπό συζήτηση και ίσως ένας καλά καταρτισμένος Ενδοκρινολόγος να βοηθούσε τη συζήτηση. Όχι ότι θα μπορούσα να πειστώ εύκολα ακόμα και να μου έλεγε "μην ανησυχείς, πάρε άφοβα"

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

    1) Κίνδυνοι υπάρχουν, αλλά όλα είναι άθροισμα πιθανοτήτων. Αν οι εξετάσεις θυρεοειδούς σας ήταν πάντα φυσιολογικές και δεν υπάρχει ιστορικό θυρεοειδοπάθειας στο σόι, είναι μικρές οι πιθανότητες να δημιουργήσετε μόνιμο πρόβλημα, με βάση τις ως τώρα γνώσεις της Ιατρικής. Ακόμα και τότε όμως μην παίρνετε παραπάνω από αυτό που προτείνει η εταιρία (ίσως παρακάτω μάλιστα) και μην κάνετε stack με άλλα σκευάσματα που διεγείρουν τον θυρεοειδή, αλλά και άλλα διεγερτικά γενικότερα.

    2) Αν δείτε τις εξετάσεις αίματος επηρεασμένες κατά την θεραπεία, μην τα βάφετε μαύρα λες και ήρθε το τέλος του κόσμου. Είναι μάλλον αναμενόμενο. Αν οι τιμές είναι εξαιρετικά επηρεασμένες, διακόψτε και επαναλλάβετε τις εξετάσεις μετά από 2 εβδομάδες. Λογικά όλα θα είναι καλά.

    3) Χρησιμοποιήστε το συμπλήρωμα με δική σας εθύνη. Ξέρετε τα υπέρ, ξέρετε τα κατά. Όπου γέρνει η ζυγαριά για εσάς.

    4) Αν αποφασίσετε να πάρετε (όπως εγώ) ευχηθείτε να μην είστε εσείς οι άτυχοι

    5) ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 21, ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη duke2gr : 09-03-11 στις 03:03
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-03-11 03:11 #189
    Προεπιλογή
    Παιδες αβιαστα παρηγγειλα το εν λογω λιποτροπικο απο Αμερικη, αλλα διαβαζοντας διαφορα σχολια αρχιζω και εχω δευτερες σκεψεις σχετικα με το αν θα το ξεκινησω η οχι που σημαινει οτι ισως μου μεινει να το κοιταω τελικα!!! Ειμαι 85 κιλα 1,95 υψος και γυρω στο 15% λιπος. Καποιος ειπε οτι γιαυτα τα επιπεδα λιπους το Lipo ισως ειναι υπερβολικο και νομιζω οτι εχει δικιο. Το αλλο θεμα που μ'απασχολει ειναι που περιεχει Τ2 και πραγματικα δεν ξερω αν θελω μπω σαυτην την διαδικασια. Να αρκεστω στο Phenylstack που το εχω ξαναχρησιμοποιησει ή να το ξεκινησω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-03-11 10:40 #190
    Προεπιλογή
    Καλά παιδιά ούτε εγώ συνιστώ πλέον οτιδήποτε επηρεάζει τον θυροειδή αλλά νομίζω ότι οι πιθανότητες να δημιουργήσεις μόνιμο πρόβλημα είναι τραγικά απειροελάχιστες με Τ2....
    Εδώ με Τ3 και επανέρχεσαι μια χαρά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-03-11 18:01 #191
    Προεπιλογή
    παιδια τι ειναι πιο "ασφαλη" και πιο αποτελεσματικο??το lipo black η το ******** σε σιροπι απο το φαρμακειο??
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-03-11 18:06 #192
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SGP Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια τι ειναι πιο "ασφαλη" και πιο αποτελεσματικο??το lipo black η το ******** σε σιροπι απο το φαρμακειο??
    το ενα ειναι σιροπι κ το αλλο λιποδιαλυτης..
    τα πιο ασφαλη ειναι η προσεγμενη διατροφη,κ ασκηση.
    κ δεν αναγραφουμε φαρμακα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-03-11 18:15 #193
    Προεπιλογή
    συγνωμη που εγραψα φαρμακο αλλα σε ενα θεμα στο φορουμ αναφερεται κανονικα το ονομα αυτου του σιροπιου...απλα επειδη λετε τοσα για το lipo ρωτισα μηπως ειναι καλυτερο το αλλο
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-03-11 18:18 #194
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SGP Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη που εγραψα φαρμακο αλλα σε ενα θεμα στο φορουμ αναφερεται κανονικα το ονομα αυτου του σιροπιου...απλα επειδη λετε τοσα για το lipo ρωτισα μηπως ειναι καλυτερο το αλλο
    ναι νταξ,καμια φορα ξεφευγει κ τπτ

    για μενα μην παρεις τπτ απτα 2..παρε κατι πιο απλο σε λιποδιαλυτη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-03-11 09:11 #195
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο duke2gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι ο θυρεοειδής θα επηρεαστεί είναι σίγουρο, αλλιώς το συμπλήρωμα δεν θα είχε αποτέλεσμα.

    Στις εξετάσεις αίματος θα αναμένεις να δεις λίγο ανεβασμένες τις Τ3 και Τ4 και ελαττωμένη την TSH (η θυρεοτρόπος ορμόνη που ευθύνεται για την έκκριση των άλλων δύο να το πω χονδρικά), γιατί αφού ο οργανισμός παίρνει εξωγενώς την ορμόνη, ο υποθάλαμος καταστέλεται και δε δίνει σήμα για παραγωγή T3 (μέρος της οποίας στη συνέχεια γίνεται Τ4). Τώρα εδώ είναι το θέμα μας. Συνήθως, ακόμα και οι ασθενείς που χορηγούμε παραπάνω Τ4 απ' ότι χρειάζεται, παραμένουν ευθυρεοειδικοί. Αν παρατηρηθούν οι μεταβολές που ανέφερα παραπάνω, η διακοπή χορήγησης του φαρμάκου είναι συνήθως αρκετή για να επιστρέψει ο θυρεοειδής σε φυσιολογική λειτουργία μετά από μερικές ημέρες. Λέω συνήθως! Γιατί υπάρχει και πιθανότητα (μικρή, δε λέω) το όλο σύστημα υποθάλαμος-υπόφυση να κατασταλεί μόνιμα. θεωρώ ότι οι πιθανότητες αυτές είναι εξαιρετικά μικρές με τα ίχνη Τ2 που περιέχει το Lipo6Black, αλλά σίγουρα αυξάνονται αρκετά αν πάρεις παραπάνω από το προβλεπόμενο ή αν δεν ακολουθείς τον κύκλο και κάνεις κατάχρηση. Το ίδιο αν αποφασίσεις να κάνεις κανένα ευφάνταστο stack...

    Άραγε ένας θυρεοειδής που μπαίνει σε διαδικασία υπερλειτουργίας κινδυνεύει να ξυπνήσει μικρούς όζους και να κάνει βρογχοκήλες σε βάθος χρόνου? Άραγε υπάρχει περίπτωση σε άτομα με γενετική προδιάθεση σε αυτοάνοσα νοσήματα να ξυπνήσουν αυτοάνοσες θυρεοειδίτιδες? Άραγε αυξάνεται η πιθανότητα ανάπτυξη καρκινικών κυττάρων όταν αυτά υπερλειτουργούν και γιατί όχι να αρχίσουν να υπερδιαιρούνται... Μήπως ο φαρμακευτικός υποθυρεοειδισμός που υπάρχει μικρή περίπτωση να δημιουργηθεί μετά τη διακοπή του συμπληρώματος χρειαστεί το άτομο να λαμβάνει ες αεί Τ4 για να είναι ευθυρεοειδικό?
    Όλα αυτά είναι υπό συζήτηση και ίσως ένας καλά καταρτισμένος Ενδοκρινολόγος να βοηθούσε τη συζήτηση. Όχι ότι θα μπορούσα να πειστώ εύκολα ακόμα και να μου έλεγε "μην ανησυχείς, πάρε άφοβα"

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

    1) Κίνδυνοι υπάρχουν, αλλά όλα είναι άθροισμα πιθανοτήτων. Αν οι εξετάσεις θυρεοειδούς σας ήταν πάντα φυσιολογικές και δεν υπάρχει ιστορικό θυρεοειδοπάθειας στο σόι, είναι μικρές οι πιθανότητες να δημιουργήσετε μόνιμο πρόβλημα, με βάση τις ως τώρα γνώσεις της Ιατρικής. Ακόμα και τότε όμως μην παίρνετε παραπάνω από αυτό που προτείνει η εταιρία (ίσως παρακάτω μάλιστα) και μην κάνετε stack με άλλα σκευάσματα που διεγείρουν τον θυρεοειδή, αλλά και άλλα διεγερτικά γενικότερα.

    2) Αν δείτε τις εξετάσεις αίματος επηρεασμένες κατά την θεραπεία, μην τα βάφετε μαύρα λες και ήρθε το τέλος του κόσμου. Είναι μάλλον αναμενόμενο. Αν οι τιμές είναι εξαιρετικά επηρεασμένες, διακόψτε και επαναλλάβετε τις εξετάσεις μετά από 2 εβδομάδες. Λογικά όλα θα είναι καλά.

    3) Χρησιμοποιήστε το συμπλήρωμα με δική σας εθύνη. Ξέρετε τα υπέρ, ξέρετε τα κατά. Όπου γέρνει η ζυγαριά για εσάς.

    4) Αν αποφασίσετε να πάρετε (όπως εγώ) ευχηθείτε να μην είστε εσείς οι άτυχοι

    5) ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 21, ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ THREAD!



    εγω που χα κανει εξετασεις και ειχα κανονικα τ3,τ4 αλλα αυξημεννο tsh αν το παρω θα μου κανει καλο???
    ???
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 13 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία