Σελίδα 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 203
  1. 04-02-10 18:04 #46
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο outnumb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως γραφω και παραπανω οταν το κατευασμα γινεται γριγοροτερα η δυναμη που παραγει ο μυς ειναι μεγαλυτερη, και στο ανεβασμα οταν ειναι αργη η κινηση εχοθμε επισης μεγαλυτερη παραγομενη δυναμη....
    αρα αποκτουν περισσοτερη δυναμη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-02-10 18:11 #47
    Το avatar του χρήστη outnumb

    Εγγραφή
    08-01-2010
    Περ.
    North, very north
    Μηνύματα
    158
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα αποκτουν περισσοτερη δυναμη?
    Εξαρταται και απο αλλους παραγοντες η δυναμη, αλλα και αυτο που σου επα ειναι μεσα σ'αυτους τους παραγοντες
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-02-10 18:20 #48
    Προεπιλογή
    Η πλειομετρικη συστολη πραγματοποιειται οταν η εξωτερικη αντισταση υπερβαινει την δυναμη του μυος και ο μυς επιμηκύνεται καθως αναπτυσσεται ταση.
    Στην ασκηση με τον δικεφαλο το βαρος κατα την επαναφορα ελαττωνεται σταδιακα υπερνικωντας την δυναμη της βαρυτητας,οι μυες του βραχιονα επιμηκυνονται καθως συστέλλονται πλειομετρικα προκειμενου να αποτρεψουν την πτωση του βαρους.

    Η πλειομετρικη μπορει να χρησιμευσει ως ενα επιπροσθετο συστατικο ενος ποικιλου προγραμματος μυικης ενδυναμωσης και οχι ως βασικη προπονηση ενδυναμωσης.
    Ωστοσο οι πλειομετρικες ασκησεις εχουν και καθυστεριμενο μυικο πονο.
    Πλειμετρικες ασκησεις ειναι τα άλματα(αλτικες)τρεξιμο σε κατωφέρεια κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-02-10 18:33 #49
    Το avatar του χρήστη outnumb

    Εγγραφή
    08-01-2010
    Περ.
    North, very north
    Μηνύματα
    158
    Προεπιλογή
    Πολυ σωστα και αυτα που λες...
    αλλα οποιαδηποτε μυικη ομαδα και να προπονησουμε υπαρχει και η πλειομετρικη συστολη του μυος σε καθε ασκηση. επομενως η ταχυτητα συσπασης (ταχοδυναμικη σχεση μυος) ειναι ενας παραγοντας που μπορουμε να εκμεταλλευτουμε για περαιτερω ενδυναμωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-02-10 23:24 #50
    Προεπιλογή
    παντος εγω εχω παρατηρησει οτι οταν γυμναζω δικεφαλους στηθος κλπ.. ειδηκα στου δικεφαλους κατα την διαρκεια της ασκησης ενα πριξημο αλλα τετοιο που πραγματηκα στην τελευταια επαναλληψει του σετ νιωθω τον δικεφαλο να σκαει το αιμα να καιει και τα χερια να μην μπορουν να τεντοσουν πληρες ειναι καλα ολλα αυτα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-02-10 23:32 #51
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gas Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντος εγω εχω παρατηρησει οτι οταν γυμναζω δικεφαλους στηθος κλπ.. ειδηκα στου δικεφαλους κατα την διαρκεια της ασκησης ενα πριξημο αλλα τετοιο που πραγματηκα στην τελευταια επαναλληψει του σετ νιωθω τον δικεφαλο να σκαει το αιμα να καιει και τα χερια να μην μπορουν να τεντοσουν πληρες ειναι καλα ολλα αυτα?
    Ναι αυτο συμβαινει οταν γυμναζεσαι για να ενημερωθεις περισσοτερο και να σου λυθουν οι αποριες διαβασε τα διαφορα τοπικ σε προπονηση-προγραμματα κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-02-10 01:04 #52
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο outnumb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως γραφω και παραπανω οταν το κατευασμα γινεται γριγοροτερα η δυναμη που παραγει ο μυς ειναι μεγαλυτερη, και στο ανεβασμα οταν ειναι αργη η κινηση εχοθμε επισης μεγαλυτερη παραγομενη δυναμη....
    Είτε στο ανέβασμα είτε στο κατέβασμα η δύναμη είναι ακριβώς η ίδια, το βάρος είναι ίδιο, η απόσταση από τον μυ που ασκεί τη δύναμη είναι ίδια, οπότε η ροπή είναι ίδια, η διαφορά είναι ότι σε μια από τις δύο κινήσεις (θετική- αρνητική) ο μυς που γυμνάζεται προοδευτικά πιάνεται καλύτερα (για παράδειγμα στις πιέσεις μπάρας είναι εμφανές ότι το στήθος ασκεί μεγαλύτερη δύναμη στην κίνηση της μπάρας από το κατώτερο μέχρι τη μέση μιλώντας για το ανέβασμα, έτσι δίνοντας έμφαση στις αρνητικές στα τελευταία στάδια πιάνεται καλύτερα το στήθος ενώ στις θετικές οι άλλοι μύες που βοηθάνε). Η δύναμη δε χάνεται, απλώς την ασκεί άλλος μυς. Κάντε το όπως σας βολεύει, αν μπορείτε κάντε το και όλο αργά (όπως ο Dorian Yates), ακόμα καλύτερα, ή κάντε 2 προγράμματα που το ένα θα δίνει έμφαση στις αρνητικές και το άλλο στις θετικές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-02-10 01:28 #53
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Να παραθεσω μια προσφατη εμπειρια μου.

    Την τελευτεα βδομαδα,που δεν ρίχνω κανα 2ωρο ή 3ωρο υπνο το μεσιμερακι,εχω παρατηρησει οτι αργω ΠΟΛΥ περισσότερο στην αναρωση και στο πιασιμο,και ειναι και πολυ πιο εντονο το πιασιμο!

    Δεν μπορω να κανω φουλ ολοκληρωμενες κινησεις,με ενοχλουν οι μυες.
    Αυτα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-04-10 10:54 #54
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή Πιασιμο
    Το να εισαι πιασμενος μετα απο δυνατη προπονηση ειναι καλο η κακο ?
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-04-10 11:43 #55
    Προεπιλογή
    καλο!

    κατι δουλεψε σωστα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-04-10 12:45 #56
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Svein Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να εισαι πιασμενος μετα απο δυνατη προπονηση ειναι καλο η κακο ?
    Φυσικα καλο!!Αν δε πιανεσαι γενικα,κατι κανεις λαθος.Στοχος ειναι να καψεις μυικες ινες ωστε να δημιουργηθουν νεες μεγαλυτερες-δυνατοτερες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-04-10 14:44 #57
    Προεπιλογή μεγαλο πιασιμο στο στηθος για μερες!!!
    ασχετα με την προπονηση σφαιρας αποφασισα να γυμναζω μια μυικη ομαδα απο 1 φορα την εβδομαδα γιατι βλεπεις πολυ καλυτερη διαφορα γτ οι μυς ξεκουραζονται ωραια? λοιπον αφου εκανα την τελευταια προπονηση για στηθος στην ταδε ημερομηνια μετα απο μια βδομαδα ξαναγυμνασα το στηθος μου! την δευτερη φορα που γυμνασα το στηθος μου με αποχη μια βδομαδα απο την προηγουμενη προπονηση στηθους παρατηρησα οτι την επομενη μερα που ειχα ωμους δε μπορουσα να ανεβασω πολυ τους αλτηρες γτ το στηθος μου ηταν ΤΕΡΜΑ ΠΙΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ? παιδια ειναι καλο αυτο που πιανομαι τοσο πολυ?

    κανω προπονηση οχι με συγκεκριμενα σετ και επαναληψεις δλδ ξεκιναω ζεσταμα και στη συνεχεια παω στο 85% ενταση και κανω οσες επαναληψεις βγουν μεχρι που οι τελευταιες να βγαινουν με ζορι! π.χ 85 κιλα παγκο κανω 7 επαναληψεις αλλα τωρα εκανα 11 για να ζοριζομαι στις 2 τελευταιες επαναληψεις! 85% ενταση χρησημοποιησα για περιπου 5 σετ και ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΠΗΓΑ ΣΤΟ 90% ΕΝΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗς 5 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙς ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΥΟ ΒΓΑΙΝΑΝ ΜΕ ΒΟΓΓΗΤΑ ΑΛΛΑ ΒΓΑΙΝΑΝ ΜΙΣΕΣ ΔΛΔ ΕΚΑΝΑ ΜΙΣΗ ΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΘΛΗΤΗΣ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕ ΤΗ ΜΠΑΡΑ (ΒΟΗΘΟΣ)
    Ε ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΓΙΑ 4 ΜΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-04-10 15:00 #58
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο hardtraining Εμφάνιση μηνυμάτων
    στηθους παρατηρησα οτι την επομενη μερα που ειχα ωμους δε μπορουσα να ανεβασω πολυ τους αλτηρες γτ το στηθος μου ηταν ΤΕΡΜΑ ΠΙΑΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ
    Καλό είναι που πιάνεσαι, το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρεις πιο πάνω. Πρέπει να προσαρμόσεις το πρόγραμμα σου πάνω σε αυτό. Ούτε εγώ μετά από στήθος να κάνω ώμους γιατί ακόμα κι έχω τα χέρια μου τεντωμένα παράλληλα προς το πάτωμα νιώθω να με τραβάει το στήθος κάτω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-04-10 15:15 #59
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό είναι που πιάνεσαι, το μόνο πρόβλημα είναι αυτό που αναφέρεις πιο πάνω. Πρέπει να προσαρμόσεις το πρόγραμμα σου πάνω σε αυτό. Ούτε εγώ μετά από στήθος να κάνω ώμους γιατί ακόμα κι έχω τα χέρια μου τεντωμένα παράλληλα προς το πάτωμα νιώθω να με τραβάει το στήθος κάτω.
    φιλε Machiavelli εχεις δικιο αλλα η ερωτηση μου ειναι καπως γενικη δλδ ειναι καλο για τρεις μερες να πιανεται το στηθος μου? παιζω με ενταση απο 80 μεχρι 90%! αλλα το θεμα ειναι οτι δε παω σταδιακα δλδ κανω ζεσταμα και μετα μπαινω στο 80% ενταση και κανω επαναληψεις μεχρι που οι 2 τελευταιες να βγαινουν με ζορι! 80% ενταση οπως σας ειπα παιζω για 5 σετ και στη συνεχεια πεταγομαι στο 90% ενταση οπυ εχω βοηθο! στο 90% δλδ κανω οσες επαναληψεις βγουν μεχρι να με παρει κατω η μπαρα δλδ να μη μπορω να τη σηκωσω μεχρι πανω επειδη δε μπορω και λογω αυτου εχω βοηθο που με ανεβαζει τη μπαρα και την τοποθετει στη θεση της!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-04-10 15:19 #60
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Πολλές διατάσεις (πριν και μετά την προπόνηση) και δοκίμασε να κάνεις ζέσταμα με λίγα κιλά 15-20 επαναλήψεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία