Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 66
  1. 11-08-09 13:41 #16

    Εγγραφή
    08-07-2009
    Περ.
    θυρα7
    Μηνύματα
    302
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχεις θεμα να τραυματισεις τον πήχυ,αρκει να βαλει τα κιλα που μπορείς έτσι ώστε να μην πιεζονται υπερβολικα και παραλληλα να κανεις ολοκληρωμενη την κίνηση.
    Καποιες αλλες ασκησεις που βοηθανε επίσης για τους πηχεις είναι καμψεις με μπαρα όπως κανουμε για δικεφαλους αλλα θα πιανεις την μπαρα με αναποδη λαβη..
    Επίσης οι καμψεις Zotmann αν τις εχεις ακουστα,κανεις καμψεις με αλτηρες όπως για δικεφαλα ,εναλλαξ,απλά όταν κατεβαζεις τον αλτηρα αρχιζεις και τον στρεφεις έτσι ώστε όταν ο αλτηρας φτασει κατα ο καρπος πλεον θα κοιταζει προς το ποδι σου,όχι αναποδα,δεν ξερω αν σε βοηθαει η περιγραφη μου.
    Τελος και οι καμψεις σφυριων πιανουν πήχυ.Ελπίζω να σε βοηθησα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-09-09 17:35 #17

    Εγγραφή
    08-07-2009
    Περ.
    θυρα7
    Μηνύματα
    302
    Προεπιλογή
    παιδια αυτες οι λαβες ειναι καλες για την αυξηση της δυναμης του πυχη???
    http://www.x-tremestores.gr/216/esho...9&category=577
    αν οχι τι μου προτεινετε???
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-09-09 22:09 #18

    Εγγραφή
    08-07-2009
    Περ.
    θυρα7
    Μηνύματα
    302
    Προεπιλογή
    μαγκες αν μπορειτε απαντηστε καποιος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-10-09 18:35 #19
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Να προσθέσω και μια άσκηση ακόμα η οποία δίνει μάζα στον πήχη ...

    Είστε καθιστοί ή όρθιοι και ακόμα καλύτερα σε επικλινή πάγκο.
    Παίρνετε από ένα αλτήρα στο κάθε ΄χέρι ,να είναι βαρια΄τα κιλά σε σημείο που να σηκώνονται ...
    Η άσκηση είνα ιόπως είναι οι κάμψεις με αλτήρες σε στάση σφυρί για βραχιόνιο(κατά βάση αλλά και πήχεις..) μόνο που τον αλτήρα 8α τον φτάνετε μόνο μέχρι ορθή γωνία(90 μοίρες) και όχι μέχρι πάνω .
    ¨Ετσι απομονώνουμε κατά βάση τον πήχη από τον δικέφαλο(μεγάλο κεφάλι και βραχιόνιο..)

    Αρκετά καλή άσκηση και "χτυπάει" όλο τον βραχίονα !
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-11-11 21:41 #20
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και απο μένα.

    Φιλε μου αν ψάχνεις ακόμα άσκηση. εχω να σου προτείνω μια που έμαθα και έχει σίγουρα αποτελέσματα.
    παίρνεις μια μπάρα και δένεις απο την μεση την άκρη ενος σχοινιού, στην άλλη άκρη κρεμάς κάποιο βάρος. παίρνεις
    λοιπόν την μπάρα και την φέρνεις στο ύψος του ώμου σου , με ελαφρά τεντομένα τα χέρια σου, και αρχίζεις
    να μαζεύεις το σχοινί με το βάρος γυρνώντας μόνο τους καρπους και ξανά πάλι κάτω. επανέλαβε όσες φορές μπορείς.
    Ελπίζω να βοήθησα και να δείς αποτέλεσμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-11-11 22:39 #21
    Προεπιλογή
    Πάρε ένα ξύλο(ας πούμε σκουπόξυλο) μήκους τέσσερεις παλάμες σου (αν βρεις μεγάλης διαμέτρου-χοντρή λαβή-ακόμη καλύτερα).
    Τρύπησέ το στη μέση του-έτσι ώστε να σχηματιστούν δυο λαβές-και πέρασε από τη τρύπα ένα ανθεκτικό σχοινί,μήκους τέτοιου ώστε
    να έχεις τα χέρια σου στη πρόταση και το σχοινί να ακουμπάει στο πάτωμα. Δέστο κόμπο ώστε να μένει στη "λαβή" και στο άλλο άκρο
    δέσε ένα 2κιλό. Από τη πρόταση κρατάς τη "λαβή" δεξιά και αριστερά του σχοινιού (οι παλάμες κοιτούν κάτω) και αρχίζεις να τυλάς και
    να ξετυλάς το σχοινί στη "λαβή". Το εν λόγω όργανο ονομάζεται Ρόλερ. Η άσκηση "βασιλιάς" για τους πήχεις_
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-12-11 11:48 #22
    Προεπιλογή
    Πωπω που την θυμήθηκες την άσκηση. Την έκανα στο παλιό γυμναστήριο και κανονικά μου πέθαινε τα χέρια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-12-11 12:17 #23
    Προεπιλογή εγω μονο αυτον βλεπω !!!που ειναι νατουραλ χαχαχα
    ειμαι ο πιο τρελοσ λογικοσ και ο πιο λογικοσ τρελοσ!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-12-11 00:45 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο winny Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια πολυ καλη ασκηση που κανω εγω ειναι η εξης:

    στεκεσαι ορθιος και βαστας με τα χερια τεντομενα και πισω απο το γλουτο μια μπαρα (κατα προτιμηση ολυμπιακη) και στη συνεχεια την ανασηκωνεις μονο με τους καρπους

    για την πανω πλευρα του πυχη φερνεις την μπαρα μπροστα σου, παλι χαμηλα και την ανασηκωνεις απο μπροστα (σαν να ανηγεις το γκαζι σε μηχανη)

    πιανει πολυ καλα αυτη η ασκηση!!!
    αυτη την ασκηση κανω και εγω..αρκετα καλη..δεν καταπονουνται παρα πολυ οι καρποι
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-12-11 00:47 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαντικο σημειο που πολλοι αμελουν. Γυμναζεται καπως και με τις βασικες ασκησεις δικεφαλου αλλα δεν ειναι το ιδιο.
    Για να γινεις σαν τον Ποπαυ λοιπον και να μην χανεις ποτε σε "Bras de fer" ή "Arm wrestling" !

    Κανονικη λαβη


    Αναποδη λαβη


    Μπορεις να παιξεις και με καλωδια αντι για μπαρα αλλα αρχισε απο αυτο.
    και αυτες πολυ καλες ακησεις...αλλα μετα απο καποιο σημειο οι καρποι παθαινουν πλακα...καταπονουνται αρκετα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-12-11 00:52 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Timoleon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα ξύλο(ας πούμε σκουπόξυλο) μήκους τέσσερεις παλάμες σου (αν βρεις μεγάλης διαμέτρου-χοντρή λαβή-ακόμη καλύτερα).
    Τρύπησέ το στη μέση του-έτσι ώστε να σχηματιστούν δυο λαβές-και πέρασε από τη τρύπα ένα ανθεκτικό σχοινί,μήκους τέτοιου ώστε
    να έχεις τα χέρια σου στη πρόταση και το σχοινί να ακουμπάει στο πάτωμα. Δέστο κόμπο ώστε να μένει στη "λαβή" και στο άλλο άκρο
    δέσε ένα 2κιλό. Από τη πρόταση κρατάς τη "λαβή" δεξιά και αριστερά του σχοινιού (οι παλάμες κοιτούν κάτω) και αρχίζεις να τυλάς και
    να ξετυλάς το σχοινί στη "λαβή". Το εν λόγω όργανο ονομάζεται Ρόλερ. Η άσκηση "βασιλιάς" για τους πήχεις_
    μια φορα ειχα δοκιμασει να την κανω..ειχε φερει ενα εξαρτημα ενας φιλος στο γυμναστηριο (απο τα extreme stores) και την εκανα..και αυτη πολυ καλη ασκηση...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-05-12 14:08 #27
    Το avatar του χρήστη Νικος Τ.

    Εγγραφή
    27-04-2012
    Περ.
    Heraklion,Crete
    Μηνύματα
    193
    Προεπιλογή Ασκήσεις Γυμναστικής για τον Πήχη!
    Ποιος ειναι ο καλύτερος τρόπος για να γύμνασις τον πήχη ;

    Ελατήριο χεριού
    Μπάρα
    Σχοινί με τροχαλία και βάρος

    ετσι ξερω εγω της ασκήσεις δεν ξέρω αν στέκουν η ονομασίες
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-05-12 14:09 #28
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...AE%CF%87%CE%B7

    Ασκησεις για τον πηχη
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-05-12 17:27 #29
    Προεπιλογή
    το ελατήριο χεριού κάνει δουλεία ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-05-12 12:45 #30
    Το avatar του χρήστη Νικος Τ.

    Εγγραφή
    27-04-2012
    Περ.
    Heraklion,Crete
    Μηνύματα
    193
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο s0k0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...AE%CF%87%CE%B7

    Ασκησεις για τον πηχη
    αυτη η ασκηση με την μπαρα δεν δημιουργει προβλημα στον καρπο ;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ελατήριο χεριού κάνει δουλεία ?

    οχι φιλε πρεπει να κανεις τοσα πολλα σετ/επαν. για να πεις οτι κανεις κατι!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία