Σελίδα 4 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 407
  1. 17-02-10 16:35 #46
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Η αναπλήρωση του μυικού γλυκογόνου είναι καλό θεωρώ να γίνεται όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να αναρρώνει ο οργανισμός και να προκαλείται μεγαλύτερη πρωτεϊνοσύνθεση. Αν μυική έχει υποστεί κόπωση και δεν αναρρώσει δεν θα βγάλει προπονήσεις σωστά και συνεπώς δεν θα αναπτυχθεί. Το ότι το spike που θα προκληθεί από το μεταπροπονητικό ρόφημα δεν θα αναπληρώσει όπως είναι φυσικό εκείνη την στιγμή το μυικό γλυκογόνο(κάτι που θέλει 20 περίπου ώρες) δεν σημαίνει ότι δεν επωφελούνται οι μύες από την άφθονη ροή μικροσυστατικών που τους φέρνει η ινσουλίνη.

    Δεν λέω ότι δεν είναι σημαντική αλλά νομίζω προέχει η μυική αναπλήρωση για τον σκοπό αυτό.

    Γενικά καλό είναι να αναφέρεις και πηγές και κατά βάση έρευνες όχι άρθρα (παραμόνο με references)

    Οτιδήποτε θες σαν επιβεβαίωση πες να σου παραθέσω
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
     

  2. 17-02-10 17:06 #47
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Ακόμη και να συμβαίνει σε βαθμό 100%, εφόσον υπάρχει ανάγκη στον οργανισμό, το ηπατικό γλυκογόνο θα χρησιμοποιηθεί για να καλύψει τις ανάγκες σε γλυκόζη στους μυς ή οπυδήποτε αλλού. Σε γενικές γραμμές, και εφόσον δεν πάμε για mr olympia, νομίζω ότι μιλάμε για μια λεπτομέρεια, αλλά θα ψάξω το θέμα πιο αναλυτικά και θα επανέλθω κάποια άλλη στιγμή.

    EDIT: επίσης, πρέπει να τονιστεί ότι όλο το θέμα γίνεται για τη φρουκτόζη. Η μπανάνα περιέχει και γλυκόζη σε μεγάλο βαθμό, αλλά και ένα ποσό αμύλώδους υδατάνθρακα, το οποίο γίνεται διαθέσιμο στο αίμα ως γλυκόζη.

    ***Όταν δίνεται απάντηση σε ένα πόστ το οποίο βρίσκεται ακριβώς πριν από τo δικό σας, παρακαλείστε να μην συμπεριλαμβάνετε μέσα στην δημοσιευσή σας (post) κ την προηγούμενη εξ' ολοκλήρου δημοσίευση του χρήστη που απαντάτε. Ο λόγος είναι η εξοικονόμηση χώρου και η μετέπειτα πιο ξεκούραστη ανάγνωση όλου του topic.***
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThePlanet : 17-02-10 στις 17:13
     

  3. 17-02-10 17:16 #48
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
    Energy 371 kJ (89 kcal)
    Carbohydrates 22.84 g (total)
    Sugars 12.23 g
    Dietary fiber 2.6 g
    Fat 0.33 g
    Protein 1.09 g

    Πηγή :http://en.wikipedia.org/wiki/Banana

    Αναλογία Φρουκτόζης-Γλυκόζης = 1:1


    ***Όταν δίνεται απάντηση σε ένα πόστ το οποίο βρίσκεται ακριβώς πριν από τo δικό σας, παρακαλείστε να μην συμπεριλαμβάνετε μέσα στην δημοσιευσή σας (post) κ την προηγούμενη εξ' ολοκλήρου δημοσίευση του χρήστη που απαντάτε. Ο λόγος είναι η εξοικονόμηση χώρου και η μετέπειτα πιο ξεκούραστη ανάγνωση όλου του topic.***
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Rock : 17-02-10 στις 17:18
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
     

  4. 17-02-10 17:39 #49
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Από nutritiondata.com για την περιεκτικότητα υδατανθράκων σε 100γρ μπανάνας (banana raw).



    Αν υπολογίσεις και το ότι τα 5.4γρ αμυλώδους υδατάνθρακα θα είναι διαθέσιμα στο αίμα ως γλυκόζη, τότε η αναλογία γίνεται χονδρικά:

    Γλυκόζη/Φρουκτόζη = 2:1

    Αυτό είναι στο περίπου γιατί δεν συνυπολογίζω τη σουκρόζη (1 μόριο γλυκόζης και 1 φρουκτόζης), η οποία ρίχνει λίγο την τελική αναλογία γλυκόζης/φρουκτόζης.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
     

  5. 17-02-10 19:39 #50
    Προεπιλογή
    Επισης συγκριτικα αναφερω και το μελι που εχει αναλογια περιπου 1:1

    Όνομα: ti.JPG Εμφανίσεις: 698 Μέγεθος: 16,1 KB
     

  6. 17-02-10 19:48 #51
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από nutritiondata.com για την περιεκτικότητα υδατανθράκων σε 100γρ μπανάνας (banana raw).



    Αν υπολογίσεις και το ότι τα 5.4γρ αμυλώδους υδατάνθρακα θα είναι διαθέσιμα στο αίμα ως γλυκόζη, τότε η αναλογία γίνεται χονδρικά:

    Γλυκόζη/Φρουκτόζη = 2:1

    Αυτό είναι στο περίπου γιατί δεν συνυπολογίζω τη σουκρόζη (1 μόριο γλυκόζης και 1 φρουκτόζης), η οποία ρίχνει λίγο την τελική αναλογία γλυκόζης/φρουκτόζης.
    Όχι ένα ένα είναι, λέει πολύ καλά πως είναι διαχωρισμένα τα σάκχαρα.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
     

  7. 17-02-10 20:19 #52

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    θα καταθεσω κ γω την γνωμη μου επι του θεματος,η οποια ειναι εντελως εμπειρικη.οπως εχω ξαναπει,εδω και κανα χρονο(ισως και λιγο παραπανω) χρησιμοποιω waxy maize,ενω τους προηγουμενους μηνες χρησιμοποιουσα δεξτροζη/μαλτοδεξτρινη.
    αυτο που εχω να καταθεσω ειναι οτι πινοντας 60 γραμ waxy maize (και 45 γραμ whey protein isolate) μετα την προπονηση χορταινω σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απ'οτι οταν επινα δεξτροζη/μαλτοδεξτρινη ( και whey protein isolate εννοειται).και μαλιστα επειδη καποιες μερες δεν τρωω στερεο γευμα 1 ωρα μετα την προπονηση,αλλα 2 ωρες μετα την προπονηση(λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων),αλλα και παλι δεν πειναω.δεν λεω οτι δεν μπορω να φαω,οτι νιωθω οτι εχω σκασει.απλα δεν νιωθω να πειναω κι ολας.
    κατι αλλο που εχει ενδιαφερον να παρατηρησει κανεις,ειναι την επιδραση του waxy maize κατα την διαρκεια επανειλημμενων εντονων αθλητικων προσπαθειων.πχ το καλοκαιρι που θα παιζω σχεδον καθε μερα μπασκετ,θα δοκιμασω να πινω waxy maize αναμεσα στα μονακια που θα παιζουμε,ωστε να δω την επιδραση του στην αμεση ανακτηση των δυναμεων μου.
     

  8. 17-02-10 21:47 #53
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.612
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γενικά καλό είναι να αναφέρεις και πηγές και κατά βάση έρευνες όχι άρθρα (παραμόνο με references)

    Οτιδήποτε θες σαν επιβεβαίωση πες να σου παραθέσω
    Φίλε Ρόκι θα σου γραψω κατι με το θαρρος που εχουμε μεταξυ μας και ελπίζω να μην με παρεξηγησεις : Η επιμονη σου που τείνει να γίνει εμμονη με τις ερευνες που πρεπει να παραθετει καποιος ακομα και στο και που σου απανταει τείνει να γίνει κουραστικη....
    Βεβαιως καλα κανετε και διαβαζετε την καθε ερευνα του καθε τυπου αλλά θα πρεπει να γνωρίζετε λίγο τα πιο νεα παιδια ότι πολλοι πρωταθλητες φτασαν να κανουν καταπληκτικες πορείες και ιδανικα σωματα πολλά χρόνια πριν και χωρίς να εχουν διαβασει όλες αυτες τις ερευνες...Με στανταρ πραγματακια ,το ευαγγελιο που λεμε...Αν θες εμενα αμφισβητησε με,αλλά ολοκληρος Κεφαλιανος τον ρωτησανε για δεξτρόζη και είπε ότι δεν εχει χρησιμοποιησει πότε....
    Εγω προσωπικα προτιμω να ακουσω καποιον εμπειρικο και ας είναι λιγότερο διαβασμενος απο έναν επιστημονα που μπορεί να είναι 70 κιλα με ρουχα και παπουτσια...
    Σίγουρα ο εχθρος του καλού είναι το βελτιστο.Για το επίπεδο παιδιων με 1-2 χρονια προπονηση όμως θεωρω ότι ψαχνετε το δεντρο και χάνετε το δασος.....
    Για προχωρημενα ατομα που εχουν φτασει καποια plateau,ναι,αυτα πλεον θα τους κανουν τις διαφορες...
    Παντως αυτό με τις ερευνες είναι κουραστικό πλεον,αλλα μην προσπαθεις να ακυρωνεις/αμφισβητεις καποιους με τριπλασια εμπειρια επειδη δεν κοτσαρουν ενα λινκ ενος αρθρου.Σορρυ για το οφ τόπικ.
    Αυτο που σου μεταφερω δεν είναι μόνο προσωπικη μου αποψη,απλα σαν administrator πρεπει να στο γραψω.
     

  9. 17-02-10 22:56 #54
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Πολύνεικε δεν αντιλέγω σε αρκετά από αυτά που λες. Αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί δρόμοι για τον ίδιο προορισμό.
    Τώρα όταν είσαι σε ένα μεγάλο επίπεδο είτε Κεφαλιανού- είτε χαμηλότερο η χορήγηση τέτοιων συμπληρωμάτων είναι κάτι λιγότερο από αμελητέα και δεν νομίζω ότι διαφωνείς.
    Δεν θέλω να φανεί ότι ακυρώνω κανένα έμπειρο, προς θεού δεν είναι αυτός ο σκοπός μου απλά θέλω να διαβάζω γαι οποιοδήποτε θέμα με ενδιαφέρει διεξοδικά.Το κάνω καθαρά για την ολοκληρωμένη λειτουργία της συζήτησης και όχι για να "την πω και καλά" σε κάποιον προσωπικά,δεν έχω τέτοιο στόχο.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
     

  10. 17-02-10 23:13 #55
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.612
    Προεπιλογή
    Το να διαβασεις τόμους ολοκληρους είναι υπερ σου,το να λες σε καποιους ότι χωρις να σου παραθεσουν ερευνες δεν δεχεσαι ως εγκυρη την γνωμη τους είναι "καπως".Anyway,δεν στο αναφερω για να σε επιπλήξω,δεν ειναι αυτός ο ρόλος μου εδω μεσα,απλα σου θετω καποια δεδομενα για να σε προβληματισουν.
    Κατα τα αλλα ,ετσι απλα για την ιστορία,και για να επαναλθω στο τόπικ εγω προτιμω μια κουταλια μελι και μια μεσαια μπανανα (αγουρη μαλιστα ) πλεον μεταπροπονητικα,μια χαρα με καλύπτει.
     

  11. 17-02-10 23:17 #56
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Ζητώ συγνώμη, απλά ήθελα να διαβάσω αυτό δεν ακύρωσα το παιδί. Ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγίσιμος. συγνώμη θα γίνομαι πιο αναλυτικός την επόμενη φορά.

    Η άγγουρη δεν είναι πολύ "στεγνή" ? Δλδ γτ την προτιμάς ? Σου αρέσει περισσότερο γευστικά ?
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
     

  12. 17-02-10 23:32 #57
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.612
    Προεπιλογή
    Την προτιμω αγουρη γιατί η ωριμη δεν μου αρεσει σαν αίσθηση και γευση..Δικια μου ιδιοτροπια....
    Η αναφορα μου παντως δεν είναι αποκλειστικα για αυτό το τόπικ αλλα πιο γενικα και δεν χρειαζεται να ζητησεις συγνωμη γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπος που το έθιξα..Σόρρυ για τα οφ σε αυτό το ενδιαφερον τόπικ,παιδια συνεχίζουμε on topic please !
     

  13. 18-02-10 02:36 #58
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που εχω να καταθεσω ειναι οτι πινοντας 60 γραμ waxy maize (και 45 γραμ whey protein isolate) μετα την προπονηση χορταινω σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απ'οτι οταν επινα δεξτροζη/μαλτοδεξτρινη ( και whey protein isolate εννοειται).
    Διάβασα το log σου και καταρχήν θα ήθελα να σου πω συγχαρητήρια για την αφοσίωσή σου στο πρόγραμμα προπόνησης/διατροφής, αλλά και για το αποτέλεσμα της προσπάθειάς σου.

    Η ερώτησή μου έχει να κάνει με τη διατροφή σου την εποχή που χρησιμοποιούσες δεξτρόζη/μαλτοδεξτρίνη και συγκεκριμένα αν η ημερήσια κατανάλωση αμυλωδών υδατανθράκων ήταν στα ίδια χαμηλά επίπεδα όπως στην τωρινή σου διατροφή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατι αλλο που εχει ενδιαφερον να παρατηρησει κανεις,ειναι την επιδραση του waxy maize κατα την διαρκεια επανειλημμενων εντονων αθλητικων προσπαθειων.πχ το καλοκαιρι που θα παιζω σχεδον καθε μερα μπασκετ,θα δοκιμασω να πινω waxy maize αναμεσα στα μονακια που θα παιζουμε,ωστε να δω την επιδραση του στην αμεση ανακτηση των δυναμεων μου.
    Πιστεύω πως σ' αυτή την περίπτωση θα δεις μεγάλη διαφορά.
     

  14. 18-02-10 03:03 #59
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι ένα ένα είναι, λέει πολύ καλά πως είναι διαχωρισμένα τα σάκχαρα.
    Απλά βλέπεις τις τιμές της ελεύθερης γλυκόζης και φρουκτόζης. Αυτό που έχει σημασία είναι η αναλογία των απλών σακχάρων μετά την ολοκλήρωση της πέψης τους γιατί αυτό δείχνει σε μεγάλο βαθμό τις ποσότητες που μεταφέρονται στο αίμα. Αλλά, όπως σου ξαναέγραψα, αν θέλεις να επιμένεις σε κάτι, εγώ δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Το λέω με φιλική πάντα διάθεση.

    Επίσης να πω ότι συμφωνώ με τον Polyneiko για το θέμα των ερευνών. Κάποια πράγματα, όπως φυσικά γνωρίζεις και ο ίδιος, έχουν ξεφύγει από το στάδιο των ερευνών. Έχουν αξιολογηθεί και επαληθευτεί πολλές φορές στην πράξη και έχουν γραφτεί τελικά σε βιβλία ως γνώση κατακτημένη. Το να ζητάμε μια έρευνα για τα πάντα είναι ανούσιο. Επίσης, τα συμπεράσματα των ερευνών είναι απόλυτα σεβαστά, αλλά δεν παύουν να είναι συμπεράσματα υπό συνεχή κρίση. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι κάνεις κάτι κακό και ίσα-ίσα που θεωρώ καλό να θέλει κανείς να ψάξει τις λεπτομέρειες, απλά (με όλο το θάρρος ως νέο μέλος) νομίζω ότι κάπου γίνεσαι λίγο υπερβολικός.
     

  15. 18-02-10 03:03 #60

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    σε ευχαριστω για τα καλα λογια,the planet!
    οσο για τα ερωτηματα σου, οταν χρησιμοποιουσα δεξτροζη/μαλτοδεξτρινη,ετρωγα υδατανθρακα σε ΟΛΑ τα γευματα,ακομα 5 λεπτα πριν κοιμηθω!!! πχ ρυζι με κοτοπουλο η ψαρι με βραστη πατατα.ΑΛΛΑ:τοτε επαιζα ακομα αγωνιστικο μπασκετ και εκανα 4 προπονησεις την βδομαδα (βαλε και τον αγωνα),οποτε μιλαμε για αλλες καυσεις,πολυ περισσοτερες.
    πιστευεις οτι επαιζαν ολα αυτα καποιο ρολο στο οτι δεν χορταινα μετα τα βαρη με τη δεξτροζη/μαλτοδεξτρινη?

    ελπιζω να εχεις και δικιο για την χρηση του waxy maize,στα διαλειμματα του μπασκετ.χεχε παλι ολοι θα λενε οτι ειμαι ντοπε και τρεχω σαν παλαβος.

    Υγ.Χαιρομαι που συνεχιζεις να γραφεις στο φορουμ,παρα την μικρο-παρεξηγηση,γιατι οι αποψεις σου ειναι ενδιαφερουσες.
     

Σελίδα 4 από 28 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία