Καλημέρα,

Παρακολουθώ το forum από καιρό και μου έχει φανεί πάρα πολύ χρήσιμο σε διάφορα πράγματα.

Έχω την εξής απορία:
Πριν λίγο καιρό είχα πάει στον καρδιολόγο για προληπτικές εξετάσεις και επειδή έχω από μικρός ένα πολύ μικρό φύσημα στην καρδιά και πρόπτωση της μιτροειδούς, (μπορεί να είναι το ίδιο και τα δύο δεν είμαι σίγουρος), τον ρώτησα κατά πόσο μπορώ να αθλούμαι με βάρη και γενικότερα. Ο γιατρός λοιπόν μου είπε ότι η γυμναστική με βάρη θα πρέπει να αποφεύγεται, όπως και οι ασκήσεις κωπηλατικής και γενικότερα ο πρωταθλητισμός. Πολεμ. Τέχνες, μπάσκετ, ποδόσφαιρο και τέτοια δεν υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή αθλήματα που έχουν να κάνουν περισσότερο με αεροβική άσκηση. Του ανέφερα ότι κάνω γυμναστική με βάρη και μου είπε να μην σηκώνω περισσότερα από 20κιλα γενικώς.
Να σημειώσω ότι από μικρός έκανα πάντα αθλητισμό και ότι τον τελευταίο χρόνο ασχολούμαι περισσότερο με βάρη για αύξηση της μυικής μάζας.

Επειδή το συγκεκριμένο πρόβλημα (φύσημα – πρόπτωση της μιτροειδούς) είναι από όσο γνωρίζω αρκετά συχνό και υπάρχει τις περισσότερες φορές από την γέννηση του παιδιού θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει ψάξει κανείς περισσότερο ή του έχει δώσει ο καρδιολόγος του διαφορετικές συμβουλές ή μήπως ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες.
Πριν καμιά 5ενταετία που είχα πάει πάλι σε άλλον καρδιολόγο μου είχε πει κι εκείνος να μην κάνω γυμναστική με βάρη.

Για να δούμε λοιπόν τι πληροφορίες θα μαζέψουμε?