Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 34
  1. 05-02-07 13:39 #1
    Προεπιλογή Φύσημα στην καρδιά και bodybuilding?
    Καλημέρα,

    Παρακολουθώ το forum από καιρό και μου έχει φανεί πάρα πολύ χρήσιμο σε διάφορα πράγματα.

    Έχω την εξής απορία:
    Πριν λίγο καιρό είχα πάει στον καρδιολόγο για προληπτικές εξετάσεις και επειδή έχω από μικρός ένα πολύ μικρό φύσημα στην καρδιά και πρόπτωση της μιτροειδούς, (μπορεί να είναι το ίδιο και τα δύο δεν είμαι σίγουρος), τον ρώτησα κατά πόσο μπορώ να αθλούμαι με βάρη και γενικότερα. Ο γιατρός λοιπόν μου είπε ότι η γυμναστική με βάρη θα πρέπει να αποφεύγεται, όπως και οι ασκήσεις κωπηλατικής και γενικότερα ο πρωταθλητισμός. Πολεμ. Τέχνες, μπάσκετ, ποδόσφαιρο και τέτοια δεν υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή αθλήματα που έχουν να κάνουν περισσότερο με αεροβική άσκηση. Του ανέφερα ότι κάνω γυμναστική με βάρη και μου είπε να μην σηκώνω περισσότερα από 20κιλα γενικώς.
    Να σημειώσω ότι από μικρός έκανα πάντα αθλητισμό και ότι τον τελευταίο χρόνο ασχολούμαι περισσότερο με βάρη για αύξηση της μυικής μάζας.

    Επειδή το συγκεκριμένο πρόβλημα (φύσημα – πρόπτωση της μιτροειδούς) είναι από όσο γνωρίζω αρκετά συχνό και υπάρχει τις περισσότερες φορές από την γέννηση του παιδιού θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει ψάξει κανείς περισσότερο ή του έχει δώσει ο καρδιολόγος του διαφορετικές συμβουλές ή μήπως ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες.
    Πριν καμιά 5ενταετία που είχα πάει πάλι σε άλλον καρδιολόγο μου είχε πει κι εκείνος να μην κάνω γυμναστική με βάρη.

    Για να δούμε λοιπόν τι πληροφορίες θα μαζέψουμε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-02-07 14:55 #2
    Προεπιλογή
    εφ'όσον δυο Καρδιολογοι σου εδωσαν την ιδια απαντηση νομιζω ότι θα πρεπει να ακολουθησεις τις οδηγειες τους.
    ισως με την καταλληλη διατροφη και εξασκωντας τα αθληματα που σου ειπαν θα μπορέσεις να αναπτηξεις το μυικο σου συστημα περισσοτερο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-02-07 15:12 #3
    Προεπιλογή
    φιλε μου ακου τον γιατρο σου για να μην ψαχνεσε.20?ε 20.δεν ξερω αν απλα μπορεις να τα κανεις ποιο αργα τις επαναληψεις η να τις αυξησεις προκειμενου να δεις καποια διαφορα.ρωτα τον γιατρο.η υγεια ΠΡΩΤΑ
    Impossible in Nothing
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-02-07 15:54 #4

    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περ.
    In Your Mind
    Μηνύματα
    579
    Προεπιλογή
    Ο γιατρός λοιπόν μου είπε ότι η γυμναστική με βάρη θα πρέπει να αποφεύγεται, όπως και οι ασκήσεις κωπηλατικής και γενικότερα ο πρωταθλητισμός. .
    Άλλο πρωταθλητισμός άλλο αθλητισμός
    Αναρωτιέμαι το νούμερο 20 βάση ποιον στοιχείων το έβγαλε. 20 κιλά για ποιά άσκηση;Το γενικά μου ακούγεται πολύ αόριστο και μη τεκμηριομένο.Όσο καιρό γυμνάζεσαι αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα; Η προπόνηση με βάρη βοηθάει στην επίτευξη καλύτερης υγείας και σωματικής κατάστασης και ιδιαίτερα σε μικρές ηλικίες. Επίσης δυναμώνει και γυμνάζει την καρδία. Αν οι καρδιολόγοι που πήγες είναι στυλ albert (έγινα κακός ) τότε απλά πήγαινε σε άλλον. Δεν χάνεις τίποτα να πας σε αθλίατρο και να του πείς τι έχεις. Η αεροβική δεν γυμνάζει την καρδία καλύτερα απο την προπόνηση. Αν έχεις κάνει κάποια επέμβαση στην κάρδια τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Δικιά μου εκτίμηση
    O Ruhl κλέβει το Sida του Piki
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-02-07 16:00 #5
    Προεπιλογή
    Το ρώτησα μήπως το έχει ακούσει και κανείς άλλος γιατί μερικές φορές αν οι ίδιοι οι γιατροί δεν έχουν ασχοληθεί με τον αθλητισμό ή και με το συγκεκριμένο άθλημα και είναι πολύ επιφυλακτικοί. Γι'αυτό νομίζω ότι πρέπει να ρωτάμε αθλήτιατρους. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχουν μόνο οι καρδιολόγοι. Εκτός κι αν υπάρχει κάποια ειδικότητα που δεν ξέρω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-02-07 16:02 #6
    Retired mod
    Το avatar του χρήστη gpol

    Εγγραφή
    30-10-2006
    Περ.
    Kerkira
    Μηνύματα
    987
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmysr6
    Το ρώτησα μήπως το έχει ακούσει και κανείς άλλος γιατί μερικές φορές αν οι ίδιοι οι γιατροί δεν έχουν ασχοληθεί με τον αθλητισμό ή και με το συγκεκριμένο άθλημα και είναι πολύ επιφυλακτικοί. Γι'αυτό νομίζω ότι πρέπει να ρωτάμε αθλήτιατρους. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχουν μόνο οι καρδιολόγοι. Εκτός κι αν υπάρχει κάποια ειδικότητα που δεν ξέρω.
    δεν αναρωτηθηκες αυτο που σου τονισε και ο duke? γιατι μεχρι 20κιλα ? που στηριζεται αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-02-07 16:08 #7

    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περ.
    In Your Mind
    Μηνύματα
    579
    Προεπιλογή
    Ο καριολόγος σου είπε ότι υπάρχει αυτή η "αδυναμία" της καρδιάς σου (το βάζω σε εισαγωγικά). Ο αθλίατρος θα σου πει αν και τι μπορεί να γίνει με την προπόνηση σου. Ειδικά 20 κιλά για τα πόδια είναι "αέρας" ούτε που το καταλαβαίνεις. Αν τρέχεις πχ στο ποδόσφαιρό που σου είπε η καρδία επιβαρύνεται πολύ περισσότερο από μια προπόνηση με βάρη.

    Duke Nukem
    [me hides again]
    O Ruhl κλέβει το Sida του Piki
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-02-07 16:18 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Duke-Nukem
    Ο γιατρός λοιπόν μου είπε ότι η γυμναστική με βάρη θα πρέπει να αποφεύγεται, όπως και οι ασκήσεις κωπηλατικής και γενικότερα ο πρωταθλητισμός. .
    Άλλο πρωταθλητισμός άλλο αθλητισμός
    Αναρωτιέμαι το νούμερο 20 βάση ποιον στοιχείων το έβγαλε. 20 κιλά για ποιά άσκηση;Το γενικά μου ακούγεται πολύ αόριστο και μη τεκμηριομένο.Όσο καιρό γυμνάζεσαι αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα; Η προπόνηση με βάρη βοηθάει στην επίτευξη καλύτερης υγείας και σωματικής κατάστασης και ιδιαίτερα σε μικρές ηλικίες. Επίσης δυναμώνει και γυμνάζει την καρδία. Αν οι καρδιολόγοι που πήγες είναι στυλ albert (έγινα κακός ) τότε απλά πήγαινε σε άλλον. Δεν χάνεις τίποτα να πας σε αθλίατρο και να του πείς τι έχεις. Η αεροβική δεν γυμνάζει την καρδία καλύτερα απο την προπόνηση. Αν έχεις κάνει κάποια επέμβαση στην κάρδια τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Δικιά μου εκτίμηση
    Το 20 κιλά όυτε εγώ ξέρω από που το έβγαλε.Το είπε έτσι γενικώς από όσο κατάλαβα. Θα ρωτήσω και κανέναν αθλίατρο για να ξέρουμε, όπως και κάποια στιγμή θα πάρω και μια γνώμη κι από άλλον καρδιολόγο για να το διασταυρώσω.
    Πάντως όταν τον ρώτησα "κι αν κάνω γυμναστική με βάρη τι θα πάθω;" μου είπε ότι μπορεί να μου δημιουργηθούν αρρυθμίες και ότι αυτό θα με επηρεάσει και ψυχολογικά".
    Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ κατά την γυμναστική είναι ότι όταν βάλω σε μια άσκηση τα μέγιστα κιλά ή κάνω ένα βαρύ πρόγραμμα όπως super set μερικές φορές με ποιάνουν κάτι σαν νευρόπονοι μετά την γυμναστική το βράδυ. Ίσως να είναι και φυσιολογικό και να συμβαίνει σε όλους, αφού σίγουρα η καρδιά και ο οργανισμός καταπονείται περισσότερο με κάποια πιο έντονη άσκηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-02-07 17:30 #9

    Εγγραφή
    12-11-2005
    Περ.
    In Your Mind
    Μηνύματα
    579
    Προεπιλογή
    Το ψυχολογικά που το ξέρει; Καριολόγος με εντριβή στην ψυχολογία είναι; Αυτά που σου είπε αβάσιμα είναι. Οι νευρόπονοι, πιασίματα το βράδυ και συνήθως το πρωί μετά από προπόνηση οφείλονται στην ταλαιπορία των μυών και στην παραγωγή μιας τοξίνης ώστε να αποφευκτεί τύχων υπερπροπόνηση τους. Το πιάσιμο είναι κάλο στοιχείο του ότι η προπόνηση που έκανες είχε αποτέλεσμα.

    Duke Nukem
    [me hides again]
    O Ruhl κλέβει το Sida του Piki
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-02-07 18:44 #10
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Εγω ειχα ενα μικρο φυσημα παλια αλλα μου εχει φυγει.Δεν σου ειπε τιποτα για το αν θα φυγει σε σενα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-02-07 08:52 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    Εγω ειχα ενα μικρο φυσημα παλια αλλα μου εχει φυγει.Δεν σου ειπε τιποτα για το αν θα φυγει σε σενα;
    Σε άλλους φεύγει με τον καιρό, εμένα όχι. Είμαι ήδη 28 οπότε δεν νομίζω να φύγει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-02-07 20:29 #12
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ρωτα τον τι να κανεις για να το διωξεις.Κανα φαρμακο ισως;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-04-09 16:10 #13
    Προεπιλογή καρδια φυσημα
    ειχα επισκεφθει τον γιατρο τισ προαλλες για εμβολιο και μου ειπε οτι μπορει να εχω ενα μικρο φυσημα στην καρδια και να το κοιταξω οποτε μπορω σε καρδιολογο

    Εχει κανεις κατι παρομοιο? Ξερετε κατα ποσο θα μου επιτρεψει να ασκουμαι με βαρη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-04-09 16:16 #14
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχα επισκεφθει τον γιατρο τισ προαλλες για εμβολιο και μου ειπε οτι μπορει να εχω ενα μικρο φυσημα στην καρδια και να το κοιταξω οποτε μπορω σε καρδιολογο

    Εχει κανεις κατι παρομοιο? Ξερετε κατα ποσο θα μου επιτρεψει να ασκουμαι με βαρη?
    ο γιατρος θα στα πει αυτα οχι εμεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-04-09 17:11 #15
    Προεπιλογή
    Δεν είναι κατι που θα πρεπει να ανησυχεις, το εχω ψαξει παρα πολύ, γιατί εχει γεννηθεί με φύσημα η μεγάλη μου κόρη.
    Τα συμπτώματα ειναι συνήθως καποιο τσίμπημα κ ταχυπαλμίες
    Να αθλείσαι οσο ποιο πολύ μπορείς κανει καλό
    Εννοείται για περισσότερες λεπτομέρειες να επισκεφτείς κ ενα γιατρό, αλλά για το συγκεκριμένο θέμα μην ανχώνεσαι δεν υπάρχει λόγος το εχουν παρα πολύ ανθρωποι
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία