Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 34 από 34
  1. 30-04-12 15:11 #31

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    590
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφερω το θεμα μιας και εχω κατι σημαντικο να πω που δεν ειπωθηκε.
    Εχω ακριβως το ιδιο πραγμα. Ηπια προπτωση μητροειδους βαλβιδας.
    Ο καρδιολογος μου το χε βρει στα 18 μου οταν ξεκινουσα να γυμναζομαι σοβαρα. Τοτε με ειχε τρομοκρατησει με τα κιλα στο γυμναστηριο οπως και το παιδι που ρωταει και ειχα πεσει σχεδον σε καταθλιψη. Μετα αποφασισα να συνεχισω σαν να μην υπηρχε γιατι δεν αντεχα αλλο.

    Ε μετα απο 7 χρονια κανω καθε χρονο υπερηχογραφημα και η προπτωση ειναι στον ιδιο βαθμο που ηταν στα 18 μου, ενω οχι μονο δεν μειωσα τα κιλα οπως μου ειπε αλλα τωρα σηκωνω τα διπλασια.

    Γενικα οι γιατροι πολλες φορες ειναι υπερβολικα υπερβολικοι. Το κανουν βεβαια για να εινια σιγουροι οτι δε θα παθουμε κατι αλλα οταν λες σε καποιον να κοψει κατι που του εχει λατρεια ειναι διαφορετικα τα παγματα. Πρεπει να το εξεταζουν πιο σοβαρα απο το να λενε απλα κοψτα ολα...

    Αυτα ειχα να πω. Και οσοι εχετε φυσημα μη ψαρωνετε, δεν ειναι τιποτα...


    Οντως εχεις δικιο !...
    Ο καρδιολογος στην αρχη μου ειπε να εχω χαμηλους ρυθμους κλπ ...
    Αλλα πηγα για δευτερη γνωμη στον οικογενοιακο μας γιατρο ( Πολυ τσακαλακος ) και μου ειπε οτι μην ψαρωνεις με την ανεπαρκεια μητρωειδους κλπ , ενα απλο φυσημα ειναι και βατραχανθρωπος που λεει ο λογος μπορει να γινεις ...


    Γενικα παντως η προπ. μητροειδους ειναι αρκετα συνηθησμενη στους εφηβους και ειδικα στις γυναικες ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-07-12 09:14 #32
    Προεπιλογή φυσημα καρδιας
    Πήγα στο γιατρό και μου είπε πως έχω φύσημα στη καρδία δηλαδή πως έχω δυο βαλβίδες αντις τρεις και πρέπει να κόψω τα πολλά βάρη γιατί δεν μπορεί να αντέξει μεγάλες πιέσεις. Ξέρει κάποιος πόσο πρέπει να μειωσω τα κιλά και πόσα σετ να κάνω και πόση ώρα να κάνω στο γυμναστήριο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-07-12 09:33 #33
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Συγχωνεύτηκε με παρόμοιο θέμα, διάβασε το τόπικ από την αρχή
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-02-13 17:02 #34
    Προεπιλογή
    Ζητω συγνομη για τα λαθη.
    Υπαρχη μια περιπτοση που θα ηθελα να την μιραστω μαζη σας.
    Το παλικαρη ειναι 32 ετων, ασχολειτε με το amateur bodybulding 7 χρονια, ειχε ενα μηστικο που το εκριβε καλα και καλα εκανε.
    Απο τα 25 ανακαλυψε οτι εχει δυπτιχη αορτη και στενοση αορτηκης βαλβιδας, εκ γενετης.
    Απο μικρος μπαλα και στηβο, δεν ειχε θεμα και δεν ηξερε τιποτα, με σηνεπεια η καρδια του να εχει μεγαλοση, απο το ζορι που τραβαγε εν'αγνεια του αυτη γυμναζοταν και μεγαλονε, εχει διμιουργιθη μεγαλοκαρδια.
    Του ειπαν να τα κοψη αυτα τα αθληματα, τον πειρε απο κατο, αγανακτισε και καποια στιγμη αποφασησε να αρχησει τα βαρη.
    Παρολο το προβλημα του, καθε χρονο απο τοτε και η αιματολογικες του, αλλα και οι υπεριχοι καρδιας του, βγενουν o.k, παρολα τα ζορια και τα πρωγραμματα διναμης στο gym και τα συμπληροματα και ολα αυτα, ουτε τα τοιχοματα εχουν αλλαξη σε παχυνση αλλα ουτε και το μεγεθος της καρδιας, σε σημειο που ο γιατρος που τον παρακολουθη να παραξενεβετε.
    Μεχρι τωρα ολα θετικα οσο αφορα τα βαρη, το παλικαρη εχει αρχιση και αγχονετε, πιστευει λογο ηλικειας οτι μπορη να προκιψη ξαφνικα κατι κακο, ψαχνη τροπο και λιση, να κανει τα βαρη του αλλα με περιορισμενη πιεση προς την καρδια.
    Η γνομη και θελω και την βοηθια σας.
    Τρελενεται τοσα χρονια για το 5/3/1 στης βασικες ασκησεις μονο (πιεσεις παγκου-σκουος-αρσεις θανατου-πιεσεις ομων) και 2x8 ή 3x8 στης υπολιπες εκτος γαμπων και κοιλιακων, εχει φτιαξη ωραιο σωμα, πολυ ογκοδες, ενταξη, φοβατε πολυ τωρα τελεφταια.
    Με ενα ψαξημο που εκανα, ειδα οτι, τουλαχιστον, σε τετοια καρδιακα θεματα δεν ειναι καλη καθολου η τελεφταια επαναλιψη του 5/3/1, αυτα τα μεγιστα κιλα στην τελευταια επαναλιψη δεν κανουν καλο, δεχετε τρελο ζορι η καρδια.
    Πιστευω οτι βολευουν πολυ τα λιγα κιλα με της πολλες επαναλιψης, ο γιατρος που του κανει τον υπεριχο καρδιας τα τελεφταια 4 χρονια, του προτινει αυτο που λεω, λιγα κιλα με πολλες επαναλιψης και αεροβιο.
    Του προτινα για της βασικες του το 12/10/8/6 ή 10/8/6/15 του Vince Gironda, επισεις εχω σκευτη για της βασικες ακομα και τα 3x8 ή 4x8 και ας παραμινουν οι υπολιπες ασκησεις στα 3x8 ή 2χ8.
    Για της υπολιπες ασκησεις εκτος των 4αρων βασικων, του πρωτινα 2 super setακια να εχει, αφου κανει καλο και το αεροβιο θα βοηθισουν και ας κρατησει και τα 20-30 λεπτα αεροβιο μετα τα βαρη του.
    Οποιες διποτε προτασεις δεκτες.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123