Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 98
  1. 09-01-10 13:30 #1
    Προεπιλογή Δυσκοιλιότητα.
    Παιδια γεια σας και καλη χρονια! απο οταν αρχισα να καθαριζω την διατροφη μου εδω και καποιους μηνες παρατηρισα οτι πηγενα σπανιοτερα τουαλετα και ενεργουμουνα ποιο λιγο.. (αναμενομενο) το τελευταιο ομως 1,5 μινα αντιμετοπιζω προβλημα δυσκοιλιοτητας.. παω 1,2 φορες την ημερα τουαλετα αλλα ενεργουμε απειροελαχιστα.. και αισθανομε συνεχεια φουσκομενος.. τον πρωτο καιρο οταν με επιανε το αντιμετοπιζα τρογοντας σαβουρα οποτε αντιδρουσε ο οργανισμος.. και πηγενα και ενεργουμουνα πολυ καλα.. αλλα τον τελευταιο καιρο οσο σαβουρα και να φαω παλι βγαζω απιροελαχιστα με αποτελεσμα να φουσκονω ακομα ποιο πολυ! τι μου προτινετε? καποιες τροφες που βοηθανε? η καποιες καθαρες τροφες που να βοηθανε σε σχεση με αλλες τροφες? να σημιοσω οτι τρωω πολυ κοτοπουλο.. και μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακων ρυζι,πατατα,μαυρο ψωμι.. (εχω σκευτει μηπως ο πολυς υδατανθρακας φταιει.. γι αυτο.. αλλα και παλι και στο παρελθον ετρωγα πολυ υδατανθρακα και δεν με ειχε επιρεασει)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-01-10 13:41 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Δε νομίζω να οφείλεται στους υδατάνθρακες. Ίσα ίσα, οι ινώδεις απ' όσο γνωρίζω βοηθούν. Λέγεται ότι βοηθούν τα ακτινίδια, τα αποξηραμένα δαμάσκινα, ο καφές και κάποια άλλα που δε θυμάμαι τώρα αλλά θα τα ποστάρω αν μου έρθουν.

    Με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο google βγήκα αρκετά αποτελέσματα, υπάρχει και ελληνικό site για την αντιμετωπιση. Ρίξε μια ματια μπορει να βρεις κατι http://www.dyskoiliotita.gr/default.asp
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-01-10 13:45 #3
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Στο πρωινι σου καλο ειναι να εχεις βρωμη που ειναι ινωδης και βοηθαει. Αποξηραμένα δαμάσκηνα και σύκα στο τελος του πρωινου

    Επειτα τα γευματα σου θα πρεπει να συνοδευονται απο σαλατα και ελαιολαδο. Και τα δυο βοηθανε πολυ.

    Θα πρεπει καθημερια να καταναλωνεις αρκετη ποσοτητα νερου!

    Στη διατροφη σου θα πρεπει να εχεις ικανοποιητικη ληψη βιταμινων και ηλεκτρολυτών.

    Τελος αμα δεν γινεται τιποτα με τα παραπανω μπορεις να πας σε ενα φαρμακειο και να ζητησεις βοηθητικα ειτε φαρμακευτικα ειτε φυτικά.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-01-10 13:49 #4
    Προεπιλογή
    Τρεξιμο κανεις καθολου???Η κολλητη μου ειχε σοβαρο προβλημα(οχι καθε μερα αλλα μερα παρα μερα και δεν ηταν και σιγουρο)χρονιο,οταν ξεκινησε να ερχεται μαζι για τρεξιμο(οχι αγωνιστικα) το ξεπερασε επιτοπου.Με το τρεξιμο ενεργοποιουνται τα ζωτικα οργανα,με την γρηγορη ροη αιματος και πολυ συχνα οσοι τρεχουν νιωθουν και το αισθημα οτι θελουν να πανε στο μπανιο εκεινη την στιγμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-01-10 17:16 #5
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολυ παιδια.. για τις συμβουλες.. το μονο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι ακτινιδια και βρωμη το πρωι αν και ειμαι λατρης της βρομης εχω καιρο να βαλω στην διατροφη μου.. μαρια αφτο που λες εχεις απολυτο δικιο ξεχασα να αναφερω οτι τρεχω συχνα και τωρα που το σκευτομε επιδει εχω καιρο να τρεξω μπορω να πω οτι απο τοτε αρχισανε τα προβληματα.. αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτος ο λογος αλλα πυστευω ισως συμβαλει.. το περπατιμα βοηθαει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-01-10 17:27 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο _kwstas_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολυ παιδια.. για τις συμβουλες.. το μονο που δεν εχω δοκιμασει ακομα ειναι ακτινιδια και βρωμη το πρωι αν και ειμαι λατρης της βρομης εχω καιρο να βαλω στην διατροφη μου.. μαρια αφτο που λες εχεις απολυτο δικιο ξεχασα να αναφερω οτι τρεχω συχνα και τωρα που το σκευτομε επιδει εχω καιρο να τρεξω μπορω να πω οτι απο τοτε αρχισανε τα προβληματα.. αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτος ο λογος αλλα πυστευω ισως συμβαλει.. το περπατιμα βοηθαει?
    Αν ειναι σε εντονους ρυθμους ναι(να γινεται ροη αιματος να ανεβαζεις και παλμους)τοτε γινεται δουλεια ,οχι να πας βολτα στο παρκο να μην το καταλαβεις κιόλας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-01-10 18:07 #7
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    και κατι απλο επειδη σε εμενα πιανει
    μολις σηκωθεις το πρωϊ πιες ενα ποτηρι νερο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-01-10 09:08 #8
    Banned
    Εγγραφή
    11-08-2008
    Μηνύματα
    2.660
    Προεπιλογή
    Καφες το πρωι με αδειο στομαχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-01-10 09:56 #9
    Προεπιλογή
    Φύλλα Αλεξανδρείας. Φοβερό ματζούνι για τους δυσκοίλιους.
    Τα βράζεις, πίνεις μισό φλυτζάνι από το ζουμί και σε κόβει αμέσως...

    Επίσης να τονίσουμε ότι η δυσκοιλιότητα πολλές φορές είναι και πρόβλημα μεταβολισμού και εμφανίζεται συχνά σε υποθερμιδικές διατροφές όταν χτυπάς πλατό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-05-10 21:08 #10
    Το avatar του χρήστη Svein

    Εγγραφή
    29-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    887
    Προεπιλογή Δυσκοιλιότητα
    Τωρα που ελατοσα τους υδατνθραες λογο ελατοσης της γυμναστικης (λογο τραυματισμου ! ) παρατιρισα δυσκοιλιοτητα... τροω 1 ακτινιδιο την μερα και μια κουπα χαμομήλι εσεις εχετε να προτείνετε τιποτα αλλο σε φαει η συμπλήρωμα ?
    www.bodybuilding.gr The Name You Trust !!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-05-10 21:11 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Svein Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα που ελατοσα τους υδατνθραες λογο ελατοσης της γυμναστικης (λογο τραυματισμου ! ) παρατιρισα δυσκοιλιοτητα... τροω 1 ακτινιδιο την μερα και μια κουπα χαμομήλι εσεις εχετε να προτείνετε τιποτα αλλο σε φαει η συμπλήρωμα ?
    σαλατες,κ αν παλι δεν βγαλεις ακρη,προβιοτικα σε χαπι..ειναι σουπερ.

    της now foods,ειναι υπερκαλαπεριπου 8 εβρα τα 60 κ περνεις 1 την μερα.πολυ δυνατες περιεκτικοτητες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-05-10 21:30 #12
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαλατες,κ αν παλι δεν βγαλεις ακρη,προβιοτικα σε χαπι..ειναι σουπερ.

    της now foods,ειναι υπερκαλαπεριπου 8 εβρα τα 60 κ περνεις 1 την μερα.πολυ δυνατες περιεκτικοτητες.
    Μεγάλη λατρεία σου έχω να το ξέρεις(no homo)
    Η μόνη εταιρεία από επώνυμες που χρησιμοποιώ είναι η Now Foods, απλά ορκίζομαι στο όνομα αυτής της εταιρείας !
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-05-10 21:31 #13
    Το avatar του χρήστη gj

    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περ.
    sto planiti "xapi"
    Μηνύματα
    922
    Προεπιλογή
    Παρε την whey της warriorlab. αιμα θα σε παει
    Burn your muscles not your soul...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-05-10 21:35 #14
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Διονυση,αυτα τι δραση εχουν?Τα ελεγχεις ή καθε φορα πρεπει να εισαι με μια καλουμπα χαρτι στο χερι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-05-10 00:16 #15
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Φάε και πιες ένα εσπρέσσο διπλό η ένα φραπέ δυνατό με γάλα... δεν θα προλαβαίνεις...

    Βάλε και πράσινο τσάι βοηθάει...
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία