Σελίδα 95 από 95 ΠρώτηΠρώτη ... 4585939495
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.411 έως 1.418 από 1418
  1. 14-06-19 14:54 #1411
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Εγώ γνωρίζω ότι τα λίπη είναι εκείνα που μπορεί να έχουν αντίκτυπο στην ανεβασμένη χοληστερίνη. Αλλά δεν επιμένω σε αυτό...

    Σύμφωνα με διάφορους διατροφολόγους καλό είναι να αποφεύγεται το κόκκινο κρέας και να περιορίζεται ως μία φορά την εβδομάδα. Εσύ καταναλώνεις τέσσερις φορές την εβδομάδα ενώ στη θέση του θα μπορούσες να βάλεις και κανένα πουλερικό ή ψάρι. Επίσης έχεις παραπάνω κόκκινο κρέας από λαχανικά και φρούτα. 1-2 φορές εβδομαδιαίως πίτσα, παστίτσιο, τοστ (χωρίς να ξέρω τι βάζεις αλλά υποθέτω τυρι με ζαμπόν ή μπεϊκον). Με βάση αυτή τη διατροφή θεωρώ τη σκόνη ως την λιγότερο ένοχη.

    Βέβαια παίζουν πολλά ακόμα ρόλο για τη χοληστερίνη όπως το αυξημένο βάρος, το κάπνισμα, το αλκοόλ, το άγχος, ο σωστός τρόπος μαγεριρέματος, η μη επαρκής κατανάλωση τροφών σε ίνες, η υπερβολική πρόσληψη τρανς και κορεσμένων λιπαρών...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-06-19 14:59 #1412
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο junglist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με διάφορα άρθρα στο ίντερνετ, η λήψη πρωτεΐνης είναι κύρια πηγή που προκαλεί ανεβασμένη χοληστερίνη.
    Εσύ υποστηρίζεις ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

    Επίσης, η υψηλή πρωτεΐνη πώς συνδέεται δηλαδή με την χοληστερίνη και την προπόνηση κάποιου που πάει 3 φορές την βδομάδα για προπόνηση με βάρη;
    Οκ μιλάμε για άτομο 40ετών, αλλά ποτέ δεν είχα τόσο υψηλή χοληστερίνη. Ενώ γυμναστική και διατροφή έχω στάνταρ για δεκαετία και βάλε.
    Μόνο την πρωτεΐνη μπορώ να σκεφτώ ως κάτι διαφορετικό στην διατροφή τους τελευταίους μήνες.

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    η ληψη πρωτεινης μπορει να σου ανεβασει την ουρια πχ, αλλα για ποιο λογο να εχει σχεση με τη χοληστερολη?
    δεν τα κοβω κ πολυ σοβαρα τα αρθρα που αναφερεις..αυτη η μετα-αναλυση του 2016 λεει διαφορετικα πραγματα ας πουμε για τη σχεση της whey κ την χοληστερολη.

    το οτι καποτε δεν ειχες, αλλα τωρα εχεις με την ιδια διατροφη κ προπονηση δεν εχει να λεει..οσο περνανε τα χρονια το σωμα φερεται διαφορετικα γιατι αλλαζουν διαφορα πραγματα..
    η πιτσα η το παστιτσιο που σπας την εβδομαδιαια διατροφη σου, συν τις 4 φορες κοκκινο κρεας μαλλον ειναι πιο υποπτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-06-19 16:21 #1413
    Προεπιλογή
    Οπότε λέτε οι 2-3 φορές την ημέρα της πρωτεΐνης είναι νορμάλ κατανάλωση και δεν δύναται να φταίει τόσο για το θέμα χοληστερίνης;
    Δεν καπνίζω και ποτά 2-3 μόνο 2-3 φορές την βδομάδα.

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-06-19 17:21 #1414
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Όσο το συζητάμε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το θέμα είναι περισσότερο πολυπαραγοντικό παρά μεμονωμένο.

    Όπως είπε ο Διονύσης, όσο μεγαλώνουμε οι "κακιές" συνήθειές μας, απ' ότι ήμασταν νεότεροι, γίνονται περισσότερο επιβαρυντικές.

    Το καλύτερο είναι να πειραματιστείς για να το διαπιστώσεις ο ίδιος και να σου φύγει η ιδέα της σκόνης.

    Ελάττωσε τα κόκκινα κρέατα, κιμάδες, πίτσες, αλκοόλ και αντικατέστησέ τα με πιο "ποιοτικές" και άπαχες τροφές και συνέχισε τη χρήση της σκόνης πρωτεΐνης και ξανά κάνε εξετάσεις να δεις τις τιμές σου.

    Επίσης, αν έχεις περιττά κιλά φρόντισε να χάσεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 14-06-19 στις 17:23
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-06-19 18:53 #1415
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο το συζητάμε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το θέμα είναι περισσότερο πολυπαραγοντικό παρά μεμονωμένο.

    Όπως είπε ο Διονύσης, όσο μεγαλώνουμε οι "κακιές" συνήθειές μας, απ' ότι ήμασταν νεότεροι, γίνονται περισσότερο επιβαρυντικές.

    Το καλύτερο είναι να πειραματιστείς για να το διαπιστώσεις ο ίδιος και να σου φύγει η ιδέα της σκόνης.

    Ελάττωσε τα κόκκινα κρέατα, κιμάδες, πίτσες, αλκοόλ και αντικατέστησέ τα με πιο "ποιοτικές" και άπαχες τροφές και συνέχισε τη χρήση της σκόνης πρωτεΐνης και ξανά κάνε εξετάσεις να δεις τις τιμές σου.

    Επίσης, αν έχεις περιττά κιλά φρόντισε να χάσεις...
    82 κιλά, 1.79 ύψος είμαι ψιλινορμαλ πιστεύω, αλλά οκ θα παίξω λίγο με όσα είπαμε

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-09-20 14:10 #1416
    Προεπιλογή
    Παιδιά καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να προτείνει ορθή χρήση για την πρωτείνη αυτή; Δηλαδή, εγώ ας πούμε την χρησιμοποιώ για υποκατάστατο πρωινού και μετά το γυμναστήριο τρώω αυγά. Είναι προτιμότερο να παίρνω την σκόνη μήπως μετά το γυμναστήριο; Θα έχω καλύτερα αποτελέσματα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-09-20 21:24 #1417
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Το πιο ορθό είναι μετά το γυμναστήριο , όχι όμως ότι είναι λάθος να φας κάτι στέρεο πχ αυγα.
    Απλά το ροφημα το χρησιμοποιούμε και για λόγους γρηγορότερης αφομοιωσης αλλα και ταχύτητας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-02-21 15:09 #1418
    Προεπιλογή
    Double Rich Chocolate & White Chocolate Raspberry, οι αγαπημένες μου γεύσεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 95 από 95 ΠρώτηΠρώτη ... 4585939495