Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 114
  1. 09-06-10 20:55 #16
    Το avatar του χρήστη michael-nrg

    Εγγραφή
    02-12-2009
    Περ.
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    126
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    την πρωτεΐνη δεν θα την χρησιμοποιήσει σαν καύσιμο, αλλά θα έχει ανέβει το γλυκογόνο, οπότε δεν έχεις απόλυτα αποτελέσματα στο κάψιμο λίπους!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-06-10 20:58 #17
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogoku Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μας το εξηγησεις λιγο αυτο φιλε beefmeup?
    το σωμα εχει προτεραιοτητες στην χρηση των θρεπτικων συστατικων που του δινεις κ τα χρησιμοιποιει αναλογα σε επι μερους καταμερισμο,αναλογα την στιγμη που του τα δινεις..αυτο λεγεται,nutrition partitioning.

    μετα την προπο,κ αφου εχεις φθηρει μυικο ιστο,η πρωταρχικη χρηση της προτεινης απτο σωμα ειναι να τροφοδοτησει τους μυς με αμινο..κ εκει πανε.
    κ οχι να γινει ενεργεια,για να γεμισει τις αδειες αποθηκες γλυκογονου.

    ...το λαθος που γινεται,ειναι οτι ολοι υποθετουν οτι σε καθε προπονηση,οι αποθηκες γλυκογονου αδειαζουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ..αυτο δεν ισχυει,γιατι εχει να κανει με πολλους παραγοντες.
    αλλα κ παλι,αν αδειασουν,η πρωτεινη ΔΕΝ ειναι η πηγη που θα τις τροφοδοτησει..αντιθετως θα σταματησει τον μυικο καταβολισμο,που αυτο μας ενδιαφερει σε αυτη την φαση,κ ΟΧΙ να ανπληρωσουμε ενεργεια(γιατι αλλωστε??θα ξανακανεις προπο μετα απο 2 ωρες??).

    κ κατι αλλο..η αναπληρωση του γλυκογονου,ΔΕΝ γινεται μετα την προπο,οτι κ να παρεις,απλα ξεκιναει,κ ειναι μια διαδικασια που μπορει να παρει μεχρι κ 1-2 μερες αναλογα τις συνθηκες.

    αν τωρα παρεις,προτεινη μετα την προπο,κ πριν την αεροβια,θα ανεβασεις την ινσουλινη σου,κ αυτο δεν σε βοηθαει αν θες να καψεις λιπος..

    κ τα αμινο,μονα τους την ανεβαζουν,αλλα οχι το ιδιο.οποτε,η δεν περνεις τπτ,η περνεις αμινο να εισαι σιγουρος οτι θα πανε στους μυς που εχεις γυμνασει,αλλα δεν θα καουν σαν ενεργεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-06-10 21:15 #18
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    την πρωτεΐνη δεν θα την χρησιμοποιήσει σαν καύσιμο, αλλά θα έχει ανέβει το γλυκογόνο, οπότε δεν έχεις απόλυτα αποτελέσματα στο κάψιμο λίπους!!
    +10000000
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-06-10 21:16 #19
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    σωστά όλα αυτά αλλά αν θες να παίξεις με τις λεπτομέρειες, δεν παίρνεις τίποτα!! κάνεις αερόβια μετά τα βάρη χωρίς αμινο και χωρίς πρωτεΐνη. όπως και το πρωί.
    ο στόχος είναι να γραμμώσεις και όχι να έχεις τύψεις αν χάσεις και καμία ίνα από το ιστό σου!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-06-10 21:19 #20
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε για πλακα δεν γινεται αυτο.
    Μου αρέσει η σιγουριά σου. Τα αμινοξέα, εκτός από "δομικό υλικό" είναι και καύσιμο. Είναι εξαιρετικά πιθανό ένα μεγάλο ποσοστό των αμινοξέων του αίματος να χρησιμοποιηθούν ως καύσιμο. Δεδομένης της κατάστασης στην οποία βρίσκεται ο οργανισμός μετά τα βάρη, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα που θα τον εμποδίσει να κάνει κάτι τέτοιο. Ο λίγος υδατάνθρακας της whey δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες για ενέργεια.

    Είμαι ανοιχτός στο να αλλάξω γνώμη, αν μου δώσεις μια ικανοποιητική εξήγηση.

    EDIT: Να προσθέσω ότι δεν είναι κακό (εκτός ίσως από την επίπτωση στην τσέπη μας) ένα μέρος των αμινοξέων να χρησιμοποιηθεί ως καύσιμο. Για έναν αθλητή, για παράδειγμα, που κάνει σοβαρή γράμμωση ίσως να είναι μάλιστα ο μόνος τρόπος να καλυψει εν μέρει τις ανάγκες για ενέργεια χωρίς να καταφύγει στη λήψη υδατάνθρακα ή λιπών.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ThePlanet : 09-06-10 στις 21:25
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-06-10 21:19 #21
    Προεπιλογή
    ωραια..τελος..βάρη και μετα αεροβικη και μετα την πρωτεινη..κατι εντελως ασχετο και εντελος ήλι8ιο() το καροτο κανει στη διατροφη γράμμωσης ή ειναι κατι σαν τα φρουτα που απαγορευόνται?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-06-10 21:26 #22
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αρέσει η σιγουριά σου. Τα αμινοξέα, εκτός από "δομικό υλικό" είναι και καύσιμο. Είναι εξαιρετικά πιθανό ένα μεγάλο ποσοστό των αμινοξέων του αίματος να χρησιμοποιηθούν ως καύσιμο. Δεδομένης της κατάστασης στην οποία βρίσκεται ο οργανισμός μετά τα βάρη, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα που θα τον εμποδίσει να κάνει κάτι τέτοιο. Ο λίγος υδατάνθρακας της whey δεν επαρκεί για να καλύψει τις ανάγκες σε υδατάνθρακες.

    Είμαι ανοιχτός στο να αλλάξω γνώμη, αν μου δώσεις μια ικανοποιητική εξήγηση.
    NUTRIENT PARTITIONINGδεν τα βγαζω απτο μυαλο μου ρε παιδες..

    Protein
    Protein does double duty in the energy partitioning game: it promotes muscle growth and reduces fat storage. Due to its nitrogen content, protein is not as easy for the body to convert into stored fat as carbohydrate or fat itself.The body prefers to use protein to support the muscles and other protein-containing tissues, especially when there is a high demand for protein in the body, which is the case when you exercise regularly or eat fewer calories than your body burns in a day. Studies have shown that dieters lose more fat and retain more muscle on a high-protein low-calorie diet than they do on a moderate-protein low-calorie diet.

    κ δεν με ενδιαφερει να αλλαξω την γνωμη κανενος εδω μεσα..επειδη εχω παρεξηγηθει στο παρελθον..απλα γραφω,οτι ξερω,κ οτι εφαρμοζω χρονια επανω μου,κ συνεχιζω να μαθενω οσο μπορω..

    το αν πειθω κοσμο ειναι το λιγοτερο που με ενδιαφερει..το να μαθω κατι που δεν ξερω,ειναι το περισσοτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beefmeup : 09-06-10 στις 21:35
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-06-10 21:27 #23
    Το avatar του χρήστη Haris Pilton

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Shao Lin
    Μηνύματα
    1.341
    Προεπιλογή
    Ίσως και να γινοταν γλυκογένεση και μετατροπής της πρωτεΐνης σε υδατάνθρακα ,αν είμαστε απο περίοδο νηστείας ,οχι η θρησκευτική νηστεία ,αλλά μετά από πολλές-πολλές ώρες αφαγίας. ( fasted mode )

    Aλλα και πάλι ,πιστεύω είναι αρκετή η λεύκινη για να ξεκινήσει τη πρωτεινοσυνθεση ,ακόμα και μετά απο πάρα πολλές ώρες άδειου στομαχιού.

    Κατ`άλλα +1 ChickenMeUp ,lol.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-06-10 21:42 #24
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σωμα εχει προτεραιοτητες στην χρηση των θρεπτικων συστατικων που του δινεις κ τα χρησιμοιποιει αναλογα σε επι μερους καταμερισμο,αναλογα την στιγμη που του τα δινεις..αυτο λεγεται,nutrition partitioning.

    μετα την προπο,κ αφου εχεις φθηρει μυικο ιστο,η πρωταρχικη χρηση της προτεινης απτο σωμα ειναι να τροφοδοτησει τους μυς με αμινο..κ εκει πανε.
    κ οχι να γινει ενεργεια,για να γεμισει τις αδειες αποθηκες γλυκογονου.
    Δεν είχα δει ότι το έχεις εξηγήσει.

    Το πρόβλημα είναι ότι δίνεις μια εξήγηση στα μέτρα των δικών σου "θέλω". Το σώμα δεν ξέρει ότι θέλουμε να βάλουμε μυς. Το σώμα αντιδρά σε ερεθίσματα. Χρειάζεται ενέργεια; Θα την πάρει από τον πιο συμφέροντα γι'αυτό τρόπο.

    Ακόμη και η απορρόφηση των αμινοξέων από το λεπτό έντερο, η είσοδος τους στα μυικά κύτταρα και η πρωτεϊνοσύνθεση χρειάζονται ενέργεια. Ειδικά η τελευταία είναι άμεσα συνδεδεμένη με την έναρξη της πλήρωσης του γλυκογόνου των μυών. Μπορεί η αναπλήρωση των αποθεμάτων γλυκογόνου των μυων να μη χρειάζεται να γίνει άμεσα στο 100%, αλλά οπωσδήποτε κάποιου βαθμού αναπλήρωση είναι απαραίτητη ώστε να υποστηριχθεί η πρωτεϊνοσύνθεση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-06-10 21:51 #25
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το πρόβλημα είναι ότι δίνεις μια εξήγηση στα μέτρα των δικών σου "θέλω".γιατι φιλε μου?? Το σώμα δεν ξέρει ότι θέλουμε να βάλουμε μυς. Το σώμα αντιδρά σε ερεθίσματα. Χρειάζεται ενέργεια; Θα την πάρει από τον πιο συμφέροντα γι'αυτό τρόπο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Due to its nitrogen content, protein is not as easy for the body to convert into stored fat as carbohydrate or fat itself.The body prefers to use protein to support the muscles and other protein-containing tissues, especially when there is a high demand for protein in the body, which is the case when you exercise regularly or eat fewer calories than your body burns in a day. Studies have shown that dieters lose more fat and retain more muscle on a high-protein low-calorie diet than they do on a moderate-protein low-calorie diet.

    κ δεν με ενδιαφερει να αλλαξω την γνωμη κανενος εδω μεσα..επειδη εχω παρεξηγηθει στο παρελθον..απλα γραφω,οτι ξερω,κ οτι εφαρμοζω χρονια επανω μου,κ συνεχιζω να μαθενω οσο μπορω..

    το αν πειθω κοσμο ειναι το λιγοτερο που με ενδιαφερει..το να μαθω κατι που δεν ξερω,ειναι το περισσοτερο.
    δεν εχει σχεση με τα δικα μου θελω..

    κοιτα,απλα..

    ΑΝ υπαρχει αναγκη για αμινο στους μυς,κ του δωσεις,θα πανε εκει.γιατι ετσι λειτουργει το σωμα.

    αν οχι,παιζει αυτο που λες για ενεργεια.

    ειναι σαν να κρατας μια πετρα στο χερι..ΑΝ δεν της ασκησεις δυναμη,πεφτει κατω..ο νομος τησ βαρυτητας ισχυει..

    αλλα το οτι,ΑΝ πεταξεις την πετρα ψηλα,θα παει πανω,ΔΕΝ ακυρωνει το νομο της βαρυτητας..απλα εκεινη τη στιγμη,γινεται αυτο που ειναι λογικο να γινει βαση συνθηκων.να παει ψηλα η πετρα,λογω της δυναμης που της εδωσες..

    τα παντα,τη δεδομενη στιγμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-06-10 21:57 #26
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    NUTRIENT PARTITIONINGδεν τα βγαζω απτο μυαλο μου ρε παιδες..

    Protein
    Protein does double duty in the energy partitioning game: it promotes muscle growth and reduces fat storage. Due to its nitrogen content, protein is not as easy for the body to convert into stored fat as carbohydrate or fat itself.The body prefers to use protein to support the muscles and other protein-containing tissues, especially when there is a high demand for protein in the body, which is the case when you exercise regularly or eat fewer calories than your body burns in a day. Studies have shown that dieters lose more fat and retain more muscle on a high-protein low-calorie diet than they do on a moderate-protein low-calorie diet.
    Καταρχήν δεν σε κατηγόρησε κανείς ότι δεν ξέρεις.

    Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Δίνεις στο σώμα σου ενέργεια μέσω του pw γεύματος. Ο οργανισμός σου κάνει καταμερισμό της ενέργειας που του δίνεις (energy partitioning) για να καλύψει τις ανάγκες του. Δεν θα αλλάξει τις προτεραιότητες των αναγκών του ανάλογα με το είδος της τροφής και κατ' επέκταση της ενέργειας που του έδωσες. Έχει όλους τους μηχανισμούς να παράγει γλυκόζη από όλα τα μακροδιατροφικά στοιχεία και αυτό ακριβώς θα κάνει, ανεξάρτητα με το τι έφαγες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-06-10 22:04 #27
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν δεν σε κατηγόρησε κανείς ότι δεν ξέρεις.

    .
    φιλε μην το περνεις προσωπικα..εγω τουλαχιστον,οχι..κ ουτε ειπα οτι με κατηγορησε κανεις..το εγραψα κ πιο πανω,οτι ολοι μαθαινουμε εδω μεσα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-06-10 22:41 #28
    Το avatar του χρήστη ThePlanet

    Εγγραφή
    14-01-2010
    Μηνύματα
    76
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μην το περνεις προσωπικα..εγω τουλαχιστον,οχι..κ ουτε ειπα οτι με κατηγορησε κανεις..το εγραψα κ πιο πανω,οτι ολοι μαθαινουμε εδω μεσα..
    Εγώ δεν το παίρνω σίγουρα προσωπικά. Απλά το έγραψα για την περίπτωση το παίρνεις εσύ προσωπικά. Να είσαι σίγουρος ότι λαμβάνω πάντα υπόψη την εμπειρία των άλλων.

    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-06-10 22:43 #29
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ThePlanet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν το παίρνω σίγουρα προσωπικά. Απλά το έγραψα για την περίπτωση το παίρνεις εσύ προσωπικά. Να είσαι σίγουρος ότι λαμβάνω πάντα υπόψη την εμπειρία των άλλων.

    οχι ρε φιλε,δεν χαλιεμαι ετσι ευκολα.ουτε παρεξηγω,no worries.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-06-10 23:13 #30
    Προεπιλογή
    Mεγαλο μοχαμπετι ανοιξα ε?Εγω καταλαβα χοντρικα η ετσι θελω μαλλον οτι τα αμινοξεα αυτην την στιγμη θα πανε και σε μυς και μερος τους για ενεργεια χωρις να μειωσει την λιπολυση.Εσεις τι κανετε βασικα μετα απο βαρη και πριν απο αεροβια?
    Φυσικοθεραπεια
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία