Θέμα: μπιφτεκια

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 46
  1. 10-04-11 21:39 #31
    Προεπιλογή
    Ποσα μπιφτεκια (Μεσσαιου μεγεθους) βγαζει η συνταγη αυτη και τι θρεπτικη αξια εχει ;;πρωτεινη-υδατανθρακα και λιπος ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-04-11 23:33 #32
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Τα 100 γραμμάρια μοσχαρίσιου κιμά (από στρογγυλό ή νουά) έχουν 34 γραμμάρια πρωτείνη και 9 γραμμάρια λίπος. Βάλε λίγο ακόμα γραμμάρια λίπους από το ελαιόλαδο και ελάχιστα γραμμάρια υδατάνθρακες από το ψωμί ή τη φρυγανιά. Τα άλλα συστατικά είναι αμελητέα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-04-11 09:42 #33
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 100 γραμμάρια μοσχαρίσιου κιμά (από στρογγυλό ή νουά) έχουν 34 γραμμάρια πρωτείνη και 9 γραμμάρια λίπος. Βάλε λίγο ακόμα γραμμάρια λίπους από το ελαιόλαδο και ελάχιστα γραμμάρια υδατάνθρακες από το ψωμί ή τη φρυγανιά. Τα άλλα συστατικά είναι αμελητέα.
    εδω σε ενα προγραμμα που εχω μου βγαζει οτι στα 100γ εχει 30γ πρωτεινη και 19λιπος.

    κατι ακομα σε περιοδο γραμμωσης. κανει η συχνει χρηση η οχι λογο των πολλων λιπαρων? ας πουμε πηγα πηρα 3κιλα κιμα και σκευτομε να τα κανω μπιφτεκια να εχω να τρωω οταν πρεπει.
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-04-11 19:36 #34
    Προεπιλογή
    Έφτιαξα σήμερα τα μπιφτέκια κ βγήκαν σούπερ

    Είχα μισο κιλό μοσχαρίσιο κιμά, οπότε κ απ τα υπόλοιπα υλικά έβαγα τις μισές ποσότητες.

    Αντί για σκόρδο(θα μυρίζω στο γραφείο κ ποιος μ ακούει...) έχω λάδι αρωματισμένο με σκόδρο κ δυόσμο (στο μπουκάλι με το λάδι έχω βάλει μερικές σκελίδες σκόρδο κ δυόσμο) κ έτσι τα μπιφτέκια πήραν ωραία μυρωδιά. Επίσης έβαλα κάρυ.
    Βγήκαν 5 μπιφτέκια από 150 γρ το καθένα, αλλά ξέχασα να τα ζυγίσω κ μετά το ψήσιμο.

    Πολύ ωραία πάντως η συνταγή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-04-11 20:01 #35
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Ο άπαχος μοσχαρίσιος κιμάς από νουά ή στρογγυλό έχει 34 γρ. πρωτείνη στα 100, σύμφωνα με το nutritiondata.com. Με τρία κιλά κιμά κάνεις 30 μεγάλα μπιφτέκια, αλλά πρέπει να τα φας μέσα σε 2 βδομάδες, γιατί στην κοινή κατάψυξη δεν κρατάνε παραπάνω. Πέγκι, προφανώς 150 γρ. είναι το τελικό βάρος του μπιφτεκιού (τα 100 γρ. του κιμά συν των υπόλοιπων υλικών).
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-04-11 20:39 #36
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    δεν μου απαντησε κανεις...
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-04-11 08:51 #37
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο άπαχος μοσχαρίσιος κιμάς από νουά ή στρογγυλό έχει 34 γρ. πρωτείνη στα 100, σύμφωνα με το nutritiondata.com. Με τρία κιλά κιμά κάνεις 30 μεγάλα μπιφτέκια, αλλά πρέπει να τα φας μέσα σε 2 βδομάδες, γιατί στην κοινή κατάψυξη δεν κρατάνε παραπάνω. Πέγκι, προφανώς 150 γρ. είναι το τελικό βάρος του μπιφτεκιού (τα 100 γρ. του κιμά συν των υπόλοιπων υλικών).

    Ναί!!! 150 γρ. είναι το τελικό βάρος, μαζί με βρώμη, κρεμμύδι κ.α. Αλλά φαντάζομαι με το ψήσιμο θα φύγαν τα υγρά κ θα μειώθηκε το βάρος κ απ την πείνα μου ξέχασα να το ζυγίσω....

    Την πρωτείνη δεν την υπολογίζουμε ψημένη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-04-11 09:23 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PEGY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα μισο κιλό μοσχαρίσιο κιμά, οπότε κ απ τα υπόλοιπα υλικά έβαγα τις μισές ποσότητες.

    Βγήκαν 5 μπιφτέκια από 150 γρ το καθένα,
    pegy με μισο κιλο κυμα πως εβγαλες 5 μπιφτεκια των 150? τοσο πολυ βαρος εχουν τα αλλα υλικα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-04-11 10:09 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SeXperT Εμφάνιση μηνυμάτων
    pegy με μισο κιλο κυμα πως εβγαλες 5 μπιφτεκια των 150? τοσο πολυ βαρος εχουν τα αλλα υλικα?
    καλημέρα!

    Κοίτα το βάρος έπαιζε, από 130 έως 150. Τα υλικά είναι τα ίδια της συνταγής στο μισό. Α! κ ο κιμάς ήταν 550. Αμα τα βάλεις όλα αυτά νομίζω βγαίνουν ε;

    Πόσο βάρος χάνουν στο ψήσιμο; το βάρος που κοιτάμε είναι το τελικό έτσι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-04-11 11:27 #40
    Προεπιλογή
    Εδώ και λίγες μέρες τρώω μπιφτέκια με βρώμη και έχουν φοβερή γεύση
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-04-11 13:04 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ChRiSbB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και λίγες μέρες τρώω μπιφτέκια με βρώμη και έχουν φοβερή γεύση
    φιλε εδω και καιρο τρωω με βρωμη και πραγματικα τα σπαει
    τωρα στις γιορτες εφαγα παλι κανονικα με φρυγανια και δεν ελεγαν μια
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-10-12 17:05 #42
    Προεπιλογή
    δοκιμασα κιμα απο κοτοπουλο..μια χαρα στην γευση αλλα ειναι ποιοτικος?? εχω αμφιβολιες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-10-12 20:13 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hardy Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκιμασα κιμα απο κοτοπουλο..μια χαρα στην γευση αλλα ειναι ποιοτικος?? εχω αμφιβολιες...
    καμια γνωμη???
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-05-21 06:31 #44
    Προεπιλογή
    το μπιφτέκι θεωρείται υγιεινή τροφή?
    αυτό που παίρνεις απ το κρεοπωλείο εννοώ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-05-21 16:08 #45
    Προεπιλογή
    Αν μιλάμε για μπιφτέκι από μοσχαρίσιο κιμά εξαρτάται από το πόσο λιπαρό είναι το κομμάτι του κρέατος που έχουν χρησιμοποιησει,όσο λιγότερο λιπαρό τόσο καλύτερο, μετά παίζει ρόλο το πόσο υδατανθρακα έχει μέσα το μπιφτέκι που συνήθως είναι από ψωμί, για να υπάρχει μεγαλύτερο κέρδος το ποσοστό κρέατος ( που δεν είναι και το πιο καθαρό από θέμα λίπους) μειώνεται αρκετά και αυξάνεται το ποσοστό του υδατανθρακα, αυτό είναι κάτι που γίνεται σε όλα τα τυποποιημένα τρόφιμα
    Αν το μπιφτέκι είναι από γαλοπούλα η κοτόπουλο το ιδανικό είναι να παρασκευαζεται από το στήθος των πουλερικών χωρίς την πέτσα, αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν ισχύει συνήθως ο κιμάς πουλερικών που χρησιμοποιειτε για τα έτοιμα συσκευασμένα μπιφτέκια πραγματικά δεν θα ήθελες να ξέρεις πως γίνεται.
    Το ιδανικό είναι να αγοράζεις από κάποιο κρεοπωλείο που το γνωρίζεις, και να επιλέγεις εσύ το κομμάτι κρέατος αν πρόκειται για μοσχάρι η στήθος κοτόπουλου η γαλοπούλας χωρίς την πέτσα που θέλεις, να στο κάνει κιμά και να φτιάξεις μόνος σου τα μπιφτέκια για να ξέρεις τι τρως.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία