Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 104
  1. 10-02-12 19:36 #76
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    το ξερω..

    επικα ποστ. τα αφηνω εδω που ειναι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-02-12 23:45 #77
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Λοιπον σκέφτηκα κάτι πείτε μου αν είναι σωστό.Ο ργανισμός μας και οι μυς μας για ενέργεια χρησιμοποιούν το γλυκογώνο.Στην αναερόβια και γενικά στι ςπολύ έκρυθμες και έντονες καταστάσεις χρησιμοποιεί και καταναλώνει μεγάλες ποσότητες.Έτσι μετά επειδή έχουμε αδειάσει απο γλυκογώνο νιώθουμε πτώματα...και δεν μπορείς να συνέλθεις.Το ρωτάω αυτό,γιατί σήμερα είχα 4 ώρες γυμναστήριο,την 1η ώρα είχα πολύ έντονο αναερόβιο πρόγραμμα,και επειδή είχα και ενέργεια τα δωσα όλα!Μετά είχαι βάρη αλλά έννιωθα τελείως χάλια...τα κιλά που κάνω συνήθως και μου φένονται εύκολα σήμερα μου φαίνονταν πολύ δύσκολα!Μετά είχα κοιλιακούς και έννιωθα έτοιμος να κοιμηθώ,και μετά κικ μπόξινγκ,όπου τελικά έκανα με το σάκο γιατί ήμουν χάλια.Χθές μου είπε η Μαρια οτι παίζει με τα γαλακτικά οξέα,αλλά τα γαλακτικά οξέα δεν είναι αυτά που σε πιάνει και καίει ο μυς;;Που νιώθεις σαν να καίει πολύ έντονα!Εεε δεν είναι αυτό!...Δεν το νιώθω σχεδόν καθόλου κατα την διάρκεια της αναερόβιας.Οπότε σκέφτηκα οτι ίσως εξαντλείτε το γλυκογώνο και δεν έχω μετά ενέργεια;;Και αν όντος είναι αυτό που λέω,τι πρέπει να κάνω για να το ξαναανεβάζω στα ύψη και να έχω ενέργεια;;Γιατί δεν λέει,κάνω την πρώτη ώρα και τις υπόλοιπες σέρνομαι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-02-12 23:57 #78
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον σκέφτηκα κάτι πείτε μου αν είναι σωστό.Ο ργανισμός μας και οι μυς μας για ενέργεια χρησιμοποιούν το γλυκογώνο.Στην αναερόβια και γενικά στι ςπολύ έκρυθμες και έντονες καταστάσεις χρησιμοποιεί και καταναλώνει μεγάλες ποσότητες.Έτσι μετά επειδή έχουμε αδειάσει απο γλυκογώνο νιώθουμε πτώματα...και δεν μπορείς να συνέλθεις.Το ρωτάω αυτό,γιατί σήμερα είχα 4 ώρες γυμναστήριο,την 1η ώρα είχα πολύ έντονο αναερόβιο πρόγραμμα,και επειδή είχα και ενέργεια τα δωσα όλα!Μετά είχαι βάρη αλλά έννιωθα τελείως χάλια...τα κιλά που κάνω συνήθως και μου φένονται εύκολα σήμερα μου φαίνονταν πολύ δύσκολα!Μετά είχα κοιλιακούς και έννιωθα έτοιμος να κοιμηθώ,και μετά κικ μπόξινγκ,όπου τελικά έκανα με το σάκο γιατί ήμουν χάλια.Χθές μου είπε η Μαρια οτι παίζει με τα γαλακτικά οξέα,αλλά τα γαλακτικά οξέα δεν είναι αυτά που σε πιάνει και καίει ο μυς;;Που νιώθεις σαν να καίει πολύ έντονα!Εεε δεν είναι αυτό!...Δεν το νιώθω σχεδόν καθόλου κατα την διάρκεια της αναερόβιας.Οπότε σκέφτηκα οτι ίσως εξαντλείτε το γλυκογώνο και δεν έχω μετά ενέργεια;;Και αν όντος είναι αυτό που λέω,τι πρέπει να κάνω για να το ξαναανεβάζω στα ύψη και να έχω ενέργεια;;Γιατί δεν λέει,κάνω την πρώτη ώρα και τις υπόλοιπες σέρνομαι!
    Γιαννη ριξε μια ματια στα πινακακια και στις μορφες ασκησης πιο κατω και θα καταλαβεις.Πως το γλυκογονο μετατρεπεται σε γαλακτικο κτλ
    πχ Αναεροβια Αντοχή : Αυτή η μορφή αντοχης αποτελει το χαρακτηριστικό γνώρισμα των πολύ εντονων ασκήσεων,που συνήθως δραστηριοποιουν σχετικά μικρες μυικες ομάδες.Μια παρατεταμένη συστολη ή μια επαναλαμβανόμενη προσπάθεια μικρής διάρκειας εξαντλούν τα αποθέματα της ΑΤP και της φωσφοκρεατίνης με αποτέλεσμα την παραγωγή γαλακτικού οξέος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-02-12 00:40 #79
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Χμ,ευχαριστώ.Και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μπορώ να συνεχίζω μετά;Η το μονο που μπορω να κανω ειναι ελλατώσω την αναερόβια την 1η ώρα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-02-12 00:53 #80
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμ,ευχαριστώ.Και υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μπορώ να συνεχίζω μετά;Η το μονο που μπορω να κανω ειναι ελλατώσω την αναερόβια την 1η ώρα;
    Αναεροβια 1 ωρα???
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-02-12 00:58 #81
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Eίναι πρόγραμμα αίθουσας αλλάμ αρέσει πολύ γιατίθ έχει πολύ ένταση...δεν είμαι και σίγουρος..νομίζω όμως οτι είναι αναερόβια.Αναερόβια δεν είναι εκεί που οι παλμοί ανεβαίνουν σε πολύ υψηλά επίπεδα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-02-12 01:01 #82
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Λοιπόν αυτό είναι...αλλά τα δίνω όλα!Κουράζομαι όσο περισσότερο γίνεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-02-12 01:12 #83
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν αυτό είναι...αλλά τα δίνω όλα!Κουράζομαι όσο περισσότερο γίνεται.

    μμμ ναι αλλα δεν ειναι η καρδια στα κοκκινα ειναι εναλλαγες χαμηλης εντασης πιο υψηλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-02-12 01:21 #84
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Nαι όπως το λες είναι..δηλαδή σε μερικά είναι μέτριας έντασης...και σε διάφορα σημεία κορυφώνεται η ένταση και η καρδιά κάνει μπαμ...εξαρτάται πόσο θα δώσεις.Αλλα πραγματικά σε μερικα σημεία οι παλμοί φτάνουν στα ύψη,όχι τέρμα,αλλά πολύ έντονο.Τελικά εκτός απο το να μειώσω την ένταση υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-02-12 15:19 #85
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιάννηςς Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nαι όπως το λες είναι..δηλαδή σε μερικά είναι μέτριας έντασης...και σε διάφορα σημεία κορυφώνεται η ένταση και η καρδιά κάνει μπαμ...εξαρτάται πόσο θα δώσεις.Αλλα πραγματικά σε μερικα σημεία οι παλμοί φτάνουν στα ύψη,όχι τέρμα,αλλά πολύ έντονο.Τελικά εκτός απο το να μειώσω την ένταση υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;
    Θα κρινεις με βαση το σωμα πως αντιδραει και με τον καιρο και θα κανεις μονος σου αλλαγες με βαση αυτο που θες να κανεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-02-12 18:32 #86
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Οκ εχαριστώ πολύ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-03-12 00:15 #87
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Σήμερα πρώτη φορά έκανα κανονική αναερόβια διαλλειματική προπόνηση!Άντεξα 15 λεπτά αλλά πιστεύω θα άντεχα παραπάνω αν δεν δεν είχα ξεχάσει οτι έχω βάλει κλίση ανηφορική για το ζέσταμα.(στο 3)
    Έκανα λοιπόν 40 δευτερόλεπτα σπριντ και 70 δευτερόλεπτα αερόβιο. 10.2 ηη ταχύτητα στο αερόβιο 15 στο σπρίντ με ανηφόρα 3.Η αλήθεια είναι οτι για κανά μισάωρο μετά την διαλλειματική ήμουν ΧΑΛΙΑ.Έννιωθα έντονη δυσφορία,ζαλιζόμουν όταν σηκωνόμουν απότωμα και με το ζόρι έκανα μετά άλλο ένα 15 λεπτο αερόβιο πλεον.Το πόδι μου το δεξί πόναγε πολύ κάπου εσωτερικά με πόνο σαν αυτό όταν κουράζετια ο μύς.Μάλλον το γαλακτικό οξύ θα ήταν.Επίσης πόναγε αφού ήπια νερό η δεξιά μεριά στο πλευρό και γι αυτο βασικά σταμάτησα.Διαλλειματική έκανα και στο παρελθόν αλλά όχι με τόσο ένταση.Έκανα για 2-3 λεπτά τρέξιμο έντονο και 5 λεπτά περίπου πιο χαλαρό.Σήμερα όμως ήταν πολύ πιο ωραίο.Βέβαια έπρεπε συνέχεια να είμαι συνέχεια με το δάχτυλο στο μόνιτορ να ανεβοκατευάζω ταχύτητα -.-".Μετά από κανά μισάωρο από την αναερόβια συνήλθα και συνέχισα με αερόβια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-05-12 16:54 #88
    Προεπιλογή
    Καλησπερα παιδια,θελω να κανω μια ερωτηση!
    Εχω διαβασει οτι καλες στιγμες για να τρεξεις ειναι το πρωι με αδειο στομαχι και μολις εχεις κανει βαρη!
    Εχω ομως επισης διαβασει οτι αλλες μερες πρεπει να κανουμε αεροβια και αλλες μερες αναεροβια γυμναστικη..
    Τι ισχυει τελικα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-05-12 17:00 #89
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ARIS1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια,θελω να κανω μια ερωτηση!
    Εχω διαβασει οτι καλες στιγμες για να τρεξεις ειναι το πρωι με αδειο στομαχι και μολις εχεις κανει βαρη!
    Εχω ομως επισης διαβασει οτι αλλες μερες πρεπει να κανουμε αεροβια και αλλες μερες αναεροβια γυμναστικη..
    Τι ισχυει τελικα;
    δες εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthr...83%CE%B7%CF%82.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-06-12 15:55 #90
    Προεπιλογή
    δεν υπαρχει καλυτερος τροπος να καταβολησεις απο το να κανεις μετα απο τα βαρη 45 λεπτα ηπιας προς μετριας εντασης αεροβια..
    επι 45 λεπτα υποβαλλεις το σωμα σου στο ιδιο μονοτονο ερεθισμα..την απαιτουμενη ενεργεια θα την παρει απο τους μυς που θα καταβολιζει καθ ολη τη διαρκεια.το HIT μπορει να σε στεγνωσει πολυ γρηγοροτερα χωρις να σου προκαλεσει τον καταβολισμο που σου δινει το 45λεπτο..
    "behind every successful shredded sikkunt is a slut who broke his heart"
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία