Σελίδα 10 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 136 έως 150 από 296
  1. 27-09-11 11:06 #136
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντωνη το σκεπτικο σου εχει μαι βαση αλλα δεν λαμβανεις καποιες παραμετρους υπόψην:
    Τα προγραμματα γραμμωσης και ιδιαιτερα σε αγωνιστικες διαιτες 1-2 μηνες πριν τον επικειμενο αγωνα δεν βασίζονται στην αυξηση της δυναμης ,ούτε καν στην διατηρηση της.
    Ο αγωνιστικος κανει διαιτα προσπαθωντας να στεγνωσει χωρις να καταβολισει τους μυς του.Αρα βαρια προγραμματα δυναμης απαγορευονται δια ροπαλου.
    Σε θεμα δυναμης και υπερτροφία μυων ότι έκανε,εκανε.
    Το χαμηλο σωματικο λίπος και η γενικα ακραια διατροφη εγκυμονει κινδυνους τραυματισμων στις ηδη ταλαιπωρημενες αρθρωσεις (ειδικα σε παλαιους θαλητες με πολλα χρονακία και τραυματισμους από πίοσω τους) τις τελευταιες ημερες + εναν γενικότερα εξαντλημενο σωματικα οργανισμο.
    Οπότε μην εκλαμβανεις ως δεδομενο το chrashriσμα του ΚΝΣ λόγω των τρισετ καθως τα κιλα πέφτουν κατα πολυ.
    Μαλιστα τις τελυταιες 2 εβδομαδες πολλοι σταματανε τελειως τα σπλιτ και κανουν αυστηρα κυκλικο πρόγραμμα υψηλων επαναλήψεων.
    Γενικα δεν είναι πρόγραμμα "βασης". Απλα η αποψη μου απο αυτα που εχω δει.
    Πολυνεικε ανεφερα ηδη 2 φορες οτι ειναι προγραμμα γραμμενο απο αγωνιστικο,και αναγνωρισα οτι στην συγκεκριμμενη κατηγορια μπορει να εχει ουσια αυτο το προγραμμα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη ειναι γραμμενο απο αγωνιστικο βεβαια το δεχομαι οτι εκει μπορει να παιζουν αλλα κολπα και οντως να κανει δουλεια
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναλαμβανω οτι αναγνωριζω πως ειναι γραμμενο απο αγωνιστικο αθλητη,οποτε σε παρομοιου ειδους αθλητες που τα δεδομενα με τους υπολοιπους αλλαζουν σχεδον ολοκληρωτικα,δεν αποκλειω πως μπορει να κανει δουλεια ως π.χ τελευταιο προγραμμα πριν τον αγωνα,κ.ά
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-09-11 11:17 #137
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.612
    Προεπιλογή
    Ναι,απλα δεν ειναι το θεμα του αγωνιστικου μονο, απλα τεθηκε και θεμα δυναμης που δεν ειναι ο σκοπος αυτου του προγραμματος.
    Για αυτο σου εθεσα τις υπόλοιπες παραμετρους.
    Το ίδιο μπορεί να ισχυει και σε καποιον που κανει διαιτα και ο μεταβολισμος του εχει πεσει σε Low στροφες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-09-11 11:56 #138
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι,απλα δεν ειναι το θεμα του αγωνιστικου μονο, απλα τεθηκε και θεμα δυναμης που δεν ειναι ο σκοπος αυτου του προγραμματος.
    Για αυτο σου εθεσα τις υπόλοιπες παραμετρους.
    Το ίδιο μπορεί να ισχυει και σε καποιον που κανει διαιτα και ο μεταβολισμος του εχει πεσει σε Low στροφες.
    Βέβαι μετά στήριξαν οτι μπορεί να πάρεις σε δύναμη με αυτό το πρόγγ...
    δεν ξέρω γιατι ακούστηκε αυτό για την δύναμη ουτε γιατι μπορεί να ισχύει...εγώ ξέρω οτι απο τον πρώτο κύκλο μέχρι τον τελευταίο είχα +2 κιλά σε όλα....!Ξεκίνησα ΠΧ μια άσκηση με 8-10-14-16κιλά και μετά πήγα 10-12-16-18
    60% Diet
    30% Workout
    10% Rest

    NO PAIN - NO GAIN
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-09-11 12:33 #139
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι,απλα δεν ειναι το θεμα του αγωνιστικου μονο, απλα τεθηκε και θεμα δυναμης που δεν ειναι ο σκοπος αυτου του προγραμματος.
    Για αυτο σου εθεσα τις υπόλοιπες παραμετρους.
    Το ίδιο μπορεί να ισχυει και σε καποιον που κανει διαιτα και ο μεταβολισμος του εχει πεσει σε Low στροφες.
    Αν μιλαμε για bf απο 7% και κατω,οπου ειναι σχεδον αδυνατο να ανεβεις η' ακομα κ να διατηρησεις δυναμη με υποθερμιδικη,τοτε οκ.Αν οχι,τις οποιες πιθανοτητες ειχες να ανεβεις σε δυναμη οσο εισαι σε διαιτα η' ακομα να παρεις κ λιγοστα γραμμαρια μυων,στην ουσια τις εκμηδενιζεις με αυτο το προγραμμα.Χωρια την σχεδον σιγουρη απωλεια μυων

    @Saldi οταν καποιος ειναι αρχαριος,μπορει να ανεβει σε δυναμη με σχεδον τα παντα.Το θεμα ειναι τι γινεται οταν ξεπερασει το beginners level.

    Τεσπα αυτα απο μενα,αποσυρομαι απ το ζητημα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντωνης : 27-09-11 στις 12:35
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-09-11 12:44 #140
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μιλαμε για bf απο 7% και κατω,οπου ειναι σχεδον αδυνατο να ανεβεις η' ακομα κ να διατηρησεις δυναμη με υποθερμιδικη,τοτε οκ.Αν οχι,τις οποιες πιθανοτητες ειχες να ανεβεις σε δυναμη οσο εισαι σε διαιτα η' ακομα να παρεις κ λιγοστα γραμμαρια μυων,στην ουσια τις εκμηδενιζεις με αυτο το προγραμμα.Χωρια την σχεδον σιγουρη απωλεια μυων

    @Saldi οταν καποιος ειναι αρχαριος,μπορει να ανεβει σε δυναμη με σχεδον τα παντα.Το θεμα ειναι τι γινεται οταν ξεπερασει το beginners level.

    Τεσπα αυτα απο μενα,αποσυρομαι απ το ζητημα
    Σαφώς και μπορεί να είναι και αυτό Αντώνη...Αυτό το prog το ξεκίνησα μετά απο 4 μήνες 5φορές την εβδομάδα....Μετα ξεκίνησα αυτό και είδα διαφορά...Δεν είναι πολύς ο καιρός αλαλ δεν ξέρω αν είναι στο rookies-amature-begginers η στο medium level!
    60% Diet
    30% Workout
    10% Rest

    NO PAIN - NO GAIN
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-01-12 22:34 #141
    Το avatar του χρήστη ΦΩΤΗΣ83

    Εγγραφή
    13-01-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    152
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορω να κανω πλατη-ωμους με τις συγκεκριμενες ασκησεις??8ελω να πω δλδ υπαρχει κανενα προβλημα με το να συνδυασω τις 2 αυτες ομαδες??








    συγνωμη που επεμβαινω στην ερωτηση σου.. θα μπορείς να κανείς το εξής, μια μεγάλη μυϊκή ομάδα π.χ πλάτη με μια μικρότερη όπως τρικέφαλα η δικέφαλα (χέρια) η (πόδια)...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-01-12 23:00 #142
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geo28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    NO,αυτο δε γινεται για κανενα λογο,μη πραγματοποιησιμο,δε ξερω καν πως
    φανταστηκες οτι μπορει να γινει...καταρχας ολες αυτες οι high intensity
    super-ultra hardcore techiques ιπως δισετ ,τρισετ κλπ,αφορουν καθαρα απομονωτικες ασκησεις και οχι μπλεξιμο βασικωνη βασικων-απομονωτικων..
    η δυναμη εννοειται οτι θα πεσει στη βασικη απ τη στιγμη που υποβαθμιζεται το προπονητικο ερεθισμα σ αυτη...
    δλδ υποχρεωτικα για να βγαλεις τις απαιτουμενες επαναληψεις σε ena τετοιο τρισετ θα πρεπει να ριξεις το rm τουλαχιστον στο 60-65%,
    αλλιως δεν εχει καμια τυχη..
    πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος να μπλεκεις ασκησεις φουλ cns draining με
    assistance work στο ιδιο σετ,μονο μειωση δυναμης θα πετυχεις ,μοτι αρνητικες συεπειες εει αυτο το γεγονος..
    αν θες να κανεις αυτες τις τεχνικες κανtες σε απομονωτικες,αν και προσωπικα δε πιστευω τοσο σε τετοιες τεχνικες ακομα και αν αφορουν assistance work...
    αλλο σκοπο εχουν οι βασικες(διεγερση του νευρικου συστηματος,νευρικες προσρμογες-δυναμη και προφανως και υπερτροφια)
    και αλλο οι απομονωσης(διορθωση καποιοων αισθητικων ατελειων και ελαχιστη επιρροη στο κνς)..
    δε μπορω να καταλαβω καν πως σου περασε απ το μυαλο οτι θα μπορουσες να ανεβασεις δυναμη με τετοιο πραμα,ελεος..
    Ωραία απάντηση και ωραίο πρόγραμμα για προχωρημένους αθλητές όπως τονίζει και ο ίδιος ο κ. Υφαντόπουλος στο 1ο του πόστ.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-01-12 14:59 #143
    Προεπιλογή
    ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ: 3X10
    ΕΚΤΑΣΕΙΣ 1-1 ΧΕΡΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ
    ΣΚΟΥΟΤ
    ΑΡΣΕΙΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΕΝΤΟΜΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΟΔΙΑ

    Παιδιά αυτές τις ασκήσεις με ποιες θα μπορούσα να τις αντικαταστήσω?
    Ακόμα τα κιλά τα οποία που παίζουμε πως πάνε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-02-12 19:40 #144
    Προεπιλογή
    παιδια 8ελω να ρωτησω κατι σε σχεση με το προγρΑμα και οποιου ειναι ευκολο να απντησει.. μπορει να κανω και λα8ος αλα κα8ε μερα και με τα σουπερ σετ δεν ειναι πολυ λιγη η ωρα στο γυμναστιριο που κανουμε βαροι??? δλδ πχ την δευτερα εχει συνολο 3 ασκησεις στη8ουσ συνολικα και συπερ σετ..δεν ειναι πολυ λιγη η ωρα που 8α γιμναζομαστε με βαροι?? αντε να μας παρι κανενα 30λεπτο να τις τελειωσουμε και τις 3......και κατι αλλο γινετε το αεροβιο να το κανω στην αρχη??
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-02-12 21:04 #145
    Προεπιλογή
    κανενας???
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-02-12 09:42 #146
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.612
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marios89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια 8ελω να ρωτησω κατι σε σχεση με το προγρΑμα και οποιου ειναι ευκολο να απντησει.. μπορει να κανω και λα8ος αλα κα8ε μερα και με τα σουπερ σετ δεν ειναι πολυ λιγη η ωρα στο γυμναστιριο που κανουμε βαροι??? δλδ πχ την δευτερα εχει συνολο 3 ασκησεις στη8ουσ συνολικα και συπερ σετ..δεν ειναι πολυ λιγη η ωρα που 8α γιμναζομαστε με βαροι?? αντε να μας παρι κανενα 30λεπτο να τις τελειωσουμε και τις 3......και κατι αλλο γινετε το αεροβιο να το κανω στην αρχη??
    H προπόνηση με σουπερσετ επειδη ειναι με ενταση σαφως δεν μπορεί να διαρκει όσο μια κανονική προπόνηση.
    όσο για την αεροβίωση ειναι προτιμότερο να την κανεις μετα,αν την κανεις στην αρχη θα σου αντλήσει πολυ ενέργεια που θα την χρειαστεις στα βαρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-02-12 15:19 #147
    Προεπιλογή
    ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-02-12 23:41 #148
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    to χεις δοκιμασει κ λες οτι θα πεσεις ?
    εγω σου λεω αν βαλεις στοχο να παιζεις στα ιδια κιλα που επαιζε χωρις τα τρισετ
    οταν το τελειωσεις το συγκεκριμενο θα εχεις ανεβει

    τεσπα αυτη ειναι η αποψη μου
    μην συνεχισουμε δεν βγαινει αρκη
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-02-12 20:02 #149
    Προεπιλογή
    μπορει να μου εξηγησει κοποιος τι σημαινει πχ αυτο? ''ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΛΗΝΗ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ SUPERSET ΜΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ'''

    δλδ με λιγα λογια κανω πιεσεις στο επικληνη παγκο με αλτηρες και μολις τελειωσω το σετακι αμεσως κανω εκτασεις και μετα το διαλημα???σας παρακαλω μπορειτε να μου εξηγησετε καποιος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-02-12 19:04 #150
    Προεπιλογή
    κανενας???
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 10 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία