Θέμα: Βillys15's log

Σελίδα 2 από 45 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 668
  1. 06-04-07 14:39 #16
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Καταρχην,ενταση θεωρω τα να ζοριζομαι,το να κοκκινιζω,το να δινω το 100% για να βγαλω τις 2-3 τελευταιες επαναληψεις.Γιατι αν αρχισω να "τεντωνωμαι" απο την αρχη,δεν θα βγαλω τον αριθμο επαναληψεων που θελω.

    Τα σκουωτ τα αρχισα πριν κανα δημινο περιπου.Δεν εκανα απο οταν αρχισα την προπονηση με βαρη (κακως,ξερω).Οντως ειναι πολυ λιγα τα κιλα.

    Τελος,και πιο σημαντικο,αυτο που λες οτι π.χ. να ανεβαζω κιλα στα σετ και να κανω ας πουμε στο 2ο σετ 8 επαναληψεις και στο 3ο να ανεβαινω καποια κιλα και να κανω 6,η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω χρησιμοποιησει,γιατι θελω να βγαζω τις επαναληψεις ακριβως οπως λεει το προγραμμα μου.Εχεις δικιο παντως σε αυτο που λες.Εγω ανεβαινα κιλα κανοντας τις ιδιες επαναληψεις,εννοω δεν εκανα αυξομειωσεις,και ανεβαινα ανα μια-δυο βδομαδες,αναλογα.Ωστοσο,ναι μεν ανεβαζα κιλα,αλλα νομιζω οτι αν εκανα κατι σε αυτο που λες,θα ανεβαζα περισσοτερα.(btw νομιζω κατι σχετικο μου ειχε πει και ο Gt αν θυμαμαι).Παντως θα δοκιμασω ετσι απο βδομαδα.

    Θα ρωτησω μεσα απο ενα παραδειγμα: στις πιεσεις ωμων,ας πουμε,βαζω 50 κιλα.ΟΚ βγαζω 8 επαναληψεις.Μετα βαζω 55 και βγαζω αλλες 8.Στο τελευταιο σετ βαζω 60 και βγαζω 6-7.Ετσι ειναι σωστο οπως το ειπα; Ή π.χ. παω 55-60-65; Και στο τελευταιο σετ,στο 65αρι,κανω 5-6 reps.Καπως ετσι δηλαδη ειναι ΟΚ;

    Υ.Γ. δεν υπαρχει περιπτωση να "προσβληθω" απο αυτα που μου λετε.Ειναι ΟΚ.Ο καθενας λεει την αποψη του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-04-07 15:08 #17
    Retired mod
    Το avatar του χρήστη gpol

    Εγγραφή
    30-10-2006
    Περ.
    Kerkira
    Μηνύματα
    987
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    Θα ρωτησω μεσα απο ενα παραδειγμα: στις πιεσεις ωμων,ας πουμε,βαζω 50 κιλα.ΟΚ βγαζω 8 επαναληψεις.Μετα βαζω 55 και βγαζω αλλες 8.Στο τελευταιο σετ βαζω 60 και βγαζω 6-7.
    νομιζω αν εκανες ενα καλο ζεσταμα και εβαζες στο πρωτο λειτουργικο σετ 60 κιλα, θα εβγαζες σιγουρα τουλαχιστον 8 επαναληψεις, και στην επομενη προπονηση θα πηγαινες στο πρωτο λειτουργικο σετ για 65κιλα. Ετσι θα ανεβαινες πιο γρηγορα (μιλαμε για 2 λειτουργικα σετ / ασκηση, οπως ειπε ο brawny)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-04-07 15:35 #18
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Nαι το ζέσταμα απαραίτητο σε μερικές ασκήσεις αφού βοηθάει να κυκλοφορήσει το αίμα κ έπειτα να 'ζεσταθεί΄ ο μυς για να δεχτεί το μεγάλο φορτίο οπότε πας στα 2 τελευταία λειτουργικά οπού θα είσα έτοιμος για τελική κ για failure.

    Tώρα γενικά αν νιώθεις ατονία σε όλη την γυμναστική, τσέκαρε το προπονητικό σου γεύμα/ρόφημα.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-04-07 17:14 #19
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    ....Θα ρωτησω μεσα απο ενα παραδειγμα: στις πιεσεις ωμων,ας πουμε,βαζω 50 κιλα.ΟΚ βγαζω 8 επαναληψεις.Μετα βαζω 55 και βγαζω αλλες 8.Στο τελευταιο σετ βαζω 60 και βγαζω 6-7.Ετσι ειναι σωστο οπως το ειπα; Ή π.χ. παω 55-60-65; Και στο τελευταιο σετ,στο 65αρι,κανω 5-6 reps.Καπως ετσι δηλαδη ειναι ΟΚ;

    >>>Είναι λάθος έτσι, οι 8 επαναλήψεις στα δυο πρωτα σετ είναι χωρις ένταση.
    Αυτά τα δυο σετ δεν χρειάζονται.
    Αν πρόκειται για προθέρμανση, την χρησιμοποιείς λάθος, θέλει λιγότερες επαναλήψεις και μικρότερα ποσοστά κιλών.
    Η προθέρμανση ειναι προθέρμανση και όχι σετ ανάπτυξης.
    Τα λειτουργικά σετ μεχρι αποτυχίας ειναι σετ ανάπτυξης.
    Αυτά τα δυο σετ των 8 με τα 50 και 55 , τι είναι? Χάσιμο χρόνο, ενέργειας και φερνουν και κουραση.
    Μετα την προθέρμανση, όπου χρειάζεται αυτή (δεν ξανακάνεις σετ προθέρμανσης σε κάποιον μυ που ειναι ηδη ζεστός απο άλλη άσκηση άλλης συνεργαζόμενης ομάδας, π.χ. μετα απο πιέσεις πάγκου, αν κάνεις τρικέφαλο ή εμπρόσθιους ώμους, δεν θέλειξανα σετ προθέρμανσης, επίσης αν με μια ασκηση για κάποιον μυ έχεις κάνει ζεσταμα στην επόμενη για τον ίδιο μυ δεν χρειάζεσαι ζεσταμ και σετ προθέρμανσης), θα μπαινεις κατευθείαν στο πιό βαρυ σετ που μπορεις να βγάλεις τις επιθυμητές επαναλήψεις στο επιθυμητό τους όριο, όπως σου εξηγησα και στο προηγούμενο πόστ.
    Αν έμπαινες κατευθείαν (αφου εισαι ζεστός βεβαια) στα 60 κιλά στις πιέσεις ώμων και δεν σπαταλούσες δυνάμεις και ενέργεια στα σετ με 50 και 55 (στα οποία ουτε καν σε αποτυχία πηγες για να ειναι σετ ανάπτυξης) θα έφτιαχνες παραπάνω επαναλήψεις με αυτά τα 60 και όχι μόνο 6-7, αυτό σημαίνει ότι θα μπορουσες και να χρησιμοποιήσεις και παραπάνω βάρος αντι για 60.
    Ποιό ειναι καλύτερο για σενα, να φτανεις κουρασμένος στα 60 κιλά και να 6-7 ή να κάνεις μετα το ζέσταμα κατευθείαν βαριά και ας πούμε 65 ή και 70 κιλά κατα πάσα πιθανότητα για 6-7 επαναλήψεις?
    Δεν φαντάζομαι να θεωρείς καλύτερο το πρωτο, αφου στο δευτερο θα κανεις επαναλήψεις με περισσότερο βάρος.
    Περισσότερο βαρος=περισσότερη ανάπτυξη
    Περισσότερη εξοικονόμηση ενέργειας αποβάλλωντας τα περιττά σετ=περισσότερο βάρος στην προπόνηση=περισσότερη ανάπτυξη.

    Δεν νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερη ανάλυση, ηδη εξηγησα με όσα εγραψα τον βέλτιστο τρόπο για να διορθωσεις την προπόνηση σου και τα σετ σου.
    Ελπίζω τωρα να το κατάλαβες.

    Είπες 2 μηνες κάνεις Σκουωτ?
    Δεν ειναι δικαιολογία για τα κιλά που χρησιμοποιείς, όπως είπες βάζεις μονο 10 κιλά στην μπάρα, ειναι υπερβολικά λίγα, δεν ειναι δυνατόν να μη μπορεις παραπάνω, ειμαι σιγουρος ότι μπορεις.
    τωρα γιατι δεν το κάνεις ειναι άλλο θέμα.
    Η κόρη μου πάντως που ειναι 14 χρονών, δεν ειχε κάνει ποτέ βαρη πριν, μεσα σε 3 μηνες έφτασε να κάνει 55 κιλά Σκουωτ βαθιά και σε ολυμπιακή μορφή και 75 κιλά άρσεις θανάτου Romanian, φαντάζομαι καταλαβαίνεις τωρα γιατι κάποια τα βρισκω υπερβολικά λίγα και ότι πιστευω ότι μπορεις πολύ πιό πολλά.
    Μόνο την προπόνησή σου να αλλάξεις και να την κανεις όπως σου είπα και βγαζοντας τα περιττά σετ και διορθώνοντας τον διαχωρισμό σου, η δύναμή σου, τα κιλά στις ασκήσεις και κατα συνέπεια και η μυική σου μάζα θα αρχίσουν να ανεβαίνουν στα υψη, τωρα που εισαι και σχετικά αρχάριος, γιατι αν αφησεις να περασουν χρόνια και συνεχίζεις έτσι, μετα θα είναι δύσκολα θα θέλει πολύ κόπο.

    Αυτά, αν θες μπορω να σου προτείνω κάποιο πρόγραμμα σε κάποιο επόμενο ποστ, αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για δυναμη και μάζα και έχεις καταλάβει και τον τρόπο που πρότεινα.
    Αυτη ειναι η ουσία και όχι αλλά να πάρεις κάτι στο χαρτί και έληξε.
    Αν πρόκειται όμως να λες, "γιατι αυτό" και "γιατι έτσι και μα μου" ή να το προσθέσεις "σαλτσες" και να το μεταλλάξεις καλυτερα να μην το γραψω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-04-07 20:32 #20
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Αυτά, αν θες μπορω να σου προτείνω κάποιο πρόγραμμα σε κάποιο επόμενο ποστ, αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για δυναμη και μάζα και έχεις καταλάβει και τον τρόπο που πρότεινα.
    Αυτη ειναι η ουσία και όχι αλλά να πάρεις κάτι στο χαρτί και έληξε.
    Αν πρόκειται όμως να λες, "γιατι αυτό" και "γιατι έτσι και μα μου" ή να το προσθέσεις "σαλτσες" και να το μεταλλάξεις καλυτερα να μην το γραψω.

    Thanks για τη βοηθεια γενικα,αλλα θελω να ακολουθησω αυτο το προγραμμα για 3-4 εβδομαδες ακομα.(μην παει τζαμπα και το συγκεκριμενο topic )
    Μετα αλλαζω ουτως η αλλως.


    Το σπλιτ θα ηταν καλυτερο σε στηθος-ωμους-τρικεφαλους,πλατη-τραπεζιους-δικεφαλους,κοιλιακους-ποδια,με τις ιδιες ασκησεις,σετ και επαναληψεις; Αν οχι,πως θα το προτεινατε εσεις;


    Υ.Γ. BRaWNy αν εχεις χρονο και δεν εχεις προβλημα,μπορεις να γραψεις αυτο το προγραμμα που θα μου προτεινες; Αν μου το γραψεις,θα ειναι το επομενο που θα χρησιμοποιησω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-04-07 20:36 #21
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Έχω παραθέσει ένα τόπικ στα άρθρα.
    http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1493
    Το διαβάζεις και βγάζεις/παίρνεις πρόγραμμα απο εκει, δεν χρειάζεται να σου γραψω.
    Όλα εκει μέσα ειναι αναλυτικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-04-07 20:39 #22
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ναι μολις το ειδα.ΟΚ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-04-07 20:41 #23
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    ....Thanks για τη βοηθεια γενικα,αλλα θελω να ακολουθησω αυτο το προγραμμα για 3-4 εβδομαδες ακομα.(μην παει τζαμπα και το συγκεκριμενο topic)

    Εσυ σκέφτεσε να μην πάει τσάμπα το τόπικ ή να μην πάει τσάμπα ο καιρός σου?
    Γιατι να πάει τσάμπα άλλωστε, συνεχίζεις στο ίδιο τόπικ αν θες, απλά με αλλαγή προγράμματος, και εγω το έχω κάνει αυτό στα λογκς μου στα φόρουμς.
    Απο τη στιγμή που ειναι λογκ και προσωπικό δικό σου δεν θα βγεις off topic αν αυτό εννοείς.
    Log σημαινει ημερολόγιο, δεν σημαινει απαραίτητα κάτι στάνταρ, αν με πιάνεις.
    Παρόλα αυτά δικό σου είναι, κάνε όπως νομίζεις και σε βολεύει
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-04-07 22:08 #24
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Και εγώ αποψή μου Billy15 είναι να ξεκινήσεις κάτι καλύτερο ακόμα κ τώρα γιατι δεν οφείλει να χάνεις χρόνο με το άλλο.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-04-07 03:05 #25
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Σε αυτο που ειπα για το topic εδωσα εναν χιουμοριστικο,ας πουμε,τονο.Παρ'ολα αυτα,θα αλλαξω προγραμμα αφου το λετε,και θα δοκιμασω απο το αρθρο του BRaWNy το εξης:

    Δευτερα
    σκουωτ 3χ12,2χ4-7
    πρεσσα 2χ6-9
    αρσεις θανατου με αλυγιστα ποδια 2χ12,2χ6-10
    ορθιες πιεσεις γαμπων 2χ15,2χ12-15
    κοιλιακοι 3-4 σετ

    Τεταρτη
    πιεσεις επιπεδου παγκου 3χ12,2χ4-7
    επικλινεις πιεσεις 2χ6-9
    πιεσεις ωμων 2χ6-9
    πλαγιες αρσεις αλτηρων 1χ12,2χ8-10
    πιεσεις τροχαλιας 1χ12,2χ8-10

    Παρασκευη
    αρσεις θανατου 3χ12,2χ4-7
    οπισθολαιμια τροχαλια 1χ10,2χ6-9
    σκυφτη κωπηλατικη μπαρας 2χ6-9
    αρσεις τραπεζοειδων 1χ12,2χ8-10
    ορθιες καμψεις δικεφαλων με μπαρα 1χ10,2χ6-9


    Εχω μια απορια.Τους κοιλιακους μπορω να τους κανω με βαρος; Επισης,ποσες επαναληψεις ειναι οι προτινομενες; (στους κοιλιακους)
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-04-07 10:27 #26
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Έκανες καλή επιλογή, όσο για τους κοιλιακούς ναι μπορείς να τους κάνεις με βάρος και σου είπα και γενικά περι κοιλιακών κάποια πράγματα σε ένα άλλο τόπικ, και μια φορά την εβδομάδα με αυτόν τον τρόπο θα είναι ΟΚ, αν παρόλα αυτά θέλεις να προσθέσεις και μια χαλαρή προπόνηση για αυτούς κάντο σε μια μέρα με απόσταση απο την Δευτέρα, π.χ. Παρασκευή ή Πέμπτη αν θες σκέτους, μαζί ισως με αερόβια μετα απο αυτήν, απλά μην υπερβάλεις.
    Υ.Γ.Χρησιμοποίησε τα σετ προθέρμανσης αλλά και τα λειτουργικά με τον τρόπο που προτείνεται στο τόπικ των επιπέδων, μην περάσεις βέβαια ακόμη σε υψηλής έντασης μεθόδους, δυνάμωσε πρωτα κι άλλο, να προσαρμοστεί και ανάλογα και το νευρικό σου συστημα και μετά, απλά τωρα πγαινε στα λειτουργικά σε failure.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-04-07 17:54 #27
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Εδω ειμαστε και παλι.Εχουμε και λεμε:

    σκουωτ (smith):3χ12--->10 κιλα (ζεσταμα),1χ7--->30 κιλα,1χ4--->45 κιλα
    πρεσσα:1χ9--->40 κιλα,1χ9--->55 κιλα (δεν ηξερα αν μπορουσα απο το πρωτο σετ να παρω 55kg και γι'αυτο δοκιμασα πιο λιγα)
    αρσεις θανατου με ισια ποδια:2χ12--->5 κιλα (ζεσταμα),1χ8--->20 κιλα (αυτο το σετ δεν το πετυχα,μπορουσα να φτασω 10 επαν. αλλα ξεχασα να δω το οριο,που ειναι 6-10,και σταματησα στις 8 για σιγουρα ),1χ10--->25 κιλα
    ορθιες πιεσεις γαμπων:2χ15--->30 κιλα (ζεσταμα),1χ15--->50 κιλα,1χ12--->55 κιλα
    ροκανισματα:3χ10 με 10 κιλα
    υπερεκτασεις (προσθεσα κι αυτες):2χ10 με 5 κιλα

    Το ερωτημα μου ειναι αν στα σετ που κανω για ζεσταμα θα πρεπει να αλλαζω κι εκει το βαρος,ας πουμε σκουωτ κανω 3χ12,να το παω με 5-10-15 κιλα για παραδειγμα; Πρεπει να το κανω ετσι ή μπορω να μενω σταθερος στα κιλα; (οπως το εκανα,3χ12 με 10 κιλα και τα 3 σετ)

    Και κατι τελευταιο.Υπαρχει καποιο προβλημα που εβαλα και υπερεκτασεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-04-07 18:55 #28
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Όταν στο τόπικ προτείνεται να κάνεις π.χ. με το 40%, 60% και 80% του βάρους του λειτουργικού σετ, τότε αν αυξηθεί το βάρος σου στα λειτουργικά, εσυ τι λες, δεν πρέπει να αυξηθεί και στα σετ προθέρμανσης για να "ταιριάζει" και το ποσοστό?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-04-07 22:37 #29
    Προεπιλογή
    Στις αρσεις μην το πας με τελιος αλυγιστα ποδια γιατι εισαι ψηλος, προσεξε το παρα πολυ και γενικα ολοι οι ψηλοι, θα προτεινα και ζωνουλα ανετα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-04-07 20:32 #30
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Τι εκανα σημερα:

    πιεσεις επιπεδου παγκου--->1χ12-5 κιλα,1χ10-10 κιλα,1χ8-15 κιλα (ζεσταμα) και 1χ7-35 κιλα,1χ5-40 κιλα.
    επιλινεις πιεσεις αλτηρων--->1χ9-30 κιλα (15κιλοι αλτηρες),1χ6-40 κιλα (20κιλοι αλτηρες)
    πιεσεις αλτηρων--->1χ7-30 κιλα,1χ7-30 κιλα (15κιλοι αλτηρες)
    πλαγιες εκτασεις--->1χ12-10 κιλα (5κιλοι αλτηρες--ζεσταμα) και 2χ8-20 κιλα (10κιλοι αλτηρες)
    πιεσεις τροχαλιας--->1χ12-15 κιλα (ζεσταμα) και 1χ10-50 κιλα,1χ8-55 κιλα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 45 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread