Σελίδα 15 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 211 έως 225 από 256
  1. 16-07-14 13:08 #211
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lazarust800 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, ρε Γκοτζιλα που'χει να πεσει.
    Φιλε κι εγω Αυλωνα ειχα παρουσιαστει (μαυροσκουφης, οδηγος αρματος μαχης), προ αμνημονεύτων χρονών ομως,
    αν και δεν νομιζω να αλλαξαν τα πραγματα και πολυ, εξαλλου στρατος ειναι αυτος, ολα αλλαζουν κι ολα τα ιδια μενουν.

    Απο γυμναστικη εχετε να ριξετε ΠΟΛΥ περπατημα, λογο του τεραστιου μεγεθους του ΚΕΤΘ, οποτε αυτο θα ειναι σαν γυμναστικη γιατι εγω τοσο καιρο που ειμουν εκει μεσα ΔΕΝ ειδα γυμναστηριο. (τουλαχιστον για τους απλους στρατιωτες, τωρα αν εχει για τους μονιμους δεν το γνωριζω.)

    Παντως μην αγχωνεσαι, τωρα που ειναι μονο 9 μηνες η θητεια εχει γινει κολεγιο ο στρατος και τιποτα παραπανω.

    τελεια μια χαρα θα περασω! παντως απο την στιγμη που το κρατος εχει στρατιωτικη θητεια για τους πολιτες του θα πρεπει να μεριμνησει ωστε οι συνθηκες διαμονης να ειναι "πιο ανθρωπινες" δεν γινετε τωρα να μην υπαρχουν καινουργια γυμναστηρια και το φαγητο να γτπ. αμα μια αλλη ευρωπαικη χωρα ειχε στρατιωτικη θητεια σιγουρα οι συνθηκες διαβιωσης θα ηταν καλυτερες
    υ.γ στην ελβετια λεει εχουν 3 χρονια υποχρεωτικη θητεια? δεν εχω ψαξει βεβαια τις συνθηκες διαβιωσης για συγκριση
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-07-14 12:29 #212
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Cool
    ο στρατός είναι ότι χειρότερο μπορεί να τύχει σε έναν αθλητή , σε κόβει πάνω στα καλά σου , παλιά ήταν και 18 μήνες !! λές και είμαστε επαγγελματίες !! , δεν υπάρχει περίπτωση να διατηρήσεις μυϊκό ιστό ..
    ο σβαρτζενέγκερ λιποτάκτισε απο τον αυστριακό στρατό και τιμωρήθηκε με 4 μήνες φυλακή γιατί το έσκασε προκειμένου να λάβει μέρος σε αγώνες !!!! . Και τώρα θέτω το ερώτημα έχει υπηρετήσει κάποιος αξιωματικός αμισθί την πατρίδα? χωρίς αποδοχές , χωρίς εφάπαξ καταβολή χωρί.. χωρίς ?
    ΚΑΝΕΝΑΣ !!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-07-14 01:56 #213
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν εξεταζουμε το τι ειναι ηθικο η σωστο οσον αφορα το συστημα του στρατου κλπ..
    οποτε μεινετε στο θεμα,γιατι καποια ποστ μεταφερθηκαν στα οφ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-07-14 14:56 #214
    Προεπιλογή
    Επίδει δεν γίνεται να αποφύγετε τον στρατό αναγκαστικά θα πάτε πίσω στα σχέδια σας . Δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεστε και ρωτάτε τη φαγητό θα έχει και οτιδήποτε άλλο . Το καλύτερο είναι να περάσετε όσο πιο καλά μπορείτε γιατί είναι όμορφη εμπειρία που δεν θα την ζήσετε πότε ξανά . Ο στρατός είναι αμφίρροπο πράμα και πότε δεν θα σας έρθουν όπως τα υπολογίζεται , εκτός αν υπάρχει κάποιο βύσμα που για εμένα είναι για τους φλ@@ρους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-07-14 16:45 #215
    Προεπιλογή
    Kαι τι θα γινει αν πατε και δεν τρωτε και πολυ καλα?
    Θα χασετε μυικη μαζα και κατι εγινε?

    Ω διαολε δα!

    Μετα το στρατο που θα σφξουν τα γαλατα και ισως και προπονηση να μην μπορειτε να πατε τοτε να δειτε γλεντια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-11-14 21:41 #216
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή BBing και στρατός
    Καλησπέρα παιδιά

    Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι μπορούμε να κάνουμε μέσα στον στρατό....Ok δεν πετάω στα σύννεφα...Απλά σκεφτόμουν ένα πρόγραμμα προπόνησης με σωματικό βάρος, απ'την άλλη υπάρχουν μυϊκές ομάδες που δεν μπορείς αν δεν έχεις εμπειρία και αρκετή δύναμη να γυμνάσεις με το σώμα (π.χ ώμοι γτ δεν νομίζω ότι τα push-ups και οι βυθίσεις αρκούν)...Οπότε ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

    1. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βγάλω ένα πρόγραμμα με ασκήσεις με το σώμα μου
    2. Μπορώ να πάρω βάρη μαζί μου στον στρατό;
    3. Από φαγητό τι παίζει;
    4. Έχει καθόλου προπόνηση στις ειδικές δυνάμεις; Γτ σκέφτομαι να δηλώσω ειδικές δυνάμεις....
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-07-15 13:45 #217
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    ήθελα να ρωτήσω αν ξερει κανεις αν στην κύπρο το φαγητό είναι καλύτερο και αν εχει γυμναστηριο που σε αφηνουν να κανεις

    τωρα για ελλαδα ήθελα να ρωτησω ποσες ωρες σε αφηνουν την ημέρα να φύγεις και αν μπορω να εχω μεσα σοκολατες πρωτεινής και ροφήματα

    ή καπου που να ξερει καποιος που εχει παει οτι ειναι καλα σε θεματα εξόδων γυμναστηρίου κτλπ

    Y.Γ. να πω οτι δεν ρωταω για Ε.Δ. και επισης αν ξερει κανεις τι παίζει με τις άδειες στην ΚΥΠΡΟ..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amateur666 : 22-07-15 στις 13:53
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-07-15 22:20 #218
    Προεπιλογή
    Όλα είναι σχετικά δεν μπορεί να σου πει κανένας πως και τι, πχ φαγητό καλό κλπ παίζει ρόλο και από τη μονάδα που θα πας και τον μάγειρα και πολλά...

    Όσον αφορά την προπονηση στην Κύπρο κλπ δεν ξέρω τι παίζει, εγώ από προσωπική εμπειρία που ήμουν Ε.Δ και στο πεύκο αλλά και στον Βόλο μας αφήναμε θυμάμαι ένα 2ωρο να κάνουμε στο γυμναστήριο του στρατοπέδου, όλα αυτά με την πρυποθεση ότι δεν θα είχες να κάνεις τίποτα άλλο...

    Τώρα για έξω γυμναστήριο δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολεύει αν έχει εκεί κοντά και ΑΝ θα έχεις έξοδο για να πας...

    Από πρωτεΐνες κλπ εγώ είχα πάρει αλλά μετά από καιρό, στην αρχή δεν ξερω να σου πω γιατί λογικά θα έχει έλεγχο στην πύλη και μπορεί να το βρούνε, τουλάχιστον έτσι ήταν σε μένα...

    Ελπίζω να βοήθησα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LostAvenue : 22-07-15 στις 22:23
    It doesn't matter how many times u fall down, it matters how many times u get up...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-07-16 14:49 #219
    Προεπιλογή Στρατός και Διατροφή
    Καλησπέρα παιδιά, το σεπτέμβρη μπαίνω στρατό και σκέφτομαι τι θα κάνω με τη διατροφή μου.Τα τελευταία 10 χρόνια βρίσκομαι σε πολυ αυστηρή διατροφή, σοκολάτα και άλλα γλυκά έχω να φάω απο το 2005 και έχω αποφασίσει για την ακρίβεια να μην ξαναφάω ποτέ.Τα τελευταία χρόνια έχω και υποθυροειδισμό αλλά με 5 προπονήσεις τη βδομάδα και την διατροφή που προανέφερα είμαι στο επίπεδο που θέλω.Το θέμα είναι πως τα βγάζω πέρα στο στρατό???? Είμαι διατεθημένος να το κουράσω πααααρα πολυ για να διατηρήσω τη διατροφή μου όσο το δυνατόν περισσότερο.Περιμένω συμβουλές όπως και προτάσεις για το τι φαγητά να κρύψω στη βαλίτσα μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-07-16 16:57 #220
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    περαστικά σου τότε !! όχι για την διατροφή στο στρατό αλλα για τις στερήσεις τις άδικες και την διαδικασία που έβαλες στον οργανισμό σου να διατηρείτε σε μια κατάσταση κατ αυτόν τον τρόπο , γιατι όπως τον έμαθες έτσι πάει και αυτός
    Εκτός αν δεν σ αρέσουν και τα έτρωγες με το ζόρι , εκεί αλλάζει το πράμα
    λές και αν έτρωγες έστω μια φορα την εβδομάδα και γλυκα και κάποια λιπαρά θα γινόσουν χειρότερος , μάλλον καλύτερος , όλα είναι και θέμα θερμίδων , αν δηλαδή φάς κατι που δεν ενδείκνυται στην καθημερινή διατροφή 1-2 φορές την εβδομάδα και είναι μέσα στην ημερήσια πρόσληψη θερμίδων , νομίζεις θα χαλάσεις η θα βάλεις λίπος , εφόσον και γυμνάζεσαι
    αυτό λέγετε πύρρειος νίκη να πετύχεις μια φόρμα με τόσες στερήσεις και το επόμενο βήμα είναι να αποστειρωθείς κιόλας , αυτα ούτε εγω που κατέβαινα σε αγώνες και πολλοι και κατεβάζουμε πολυ χαμηλα το ποσοστο λίπους δεν τα κάνουμε
    και τα φαγητα στο στρατό απο ότι θυμάμαι πριν 31 χρόνια μια χαρα ήταν
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-07-16 17:11 #221
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, το σεπτέμβρη μπαίνω στρατό και σκέφτομαι τι θα κάνω με τη διατροφή μου.Τα τελευταία 10 χρόνια βρίσκομαι σε πολυ αυστηρή διατροφή, σοκολάτα και άλλα γλυκά έχω να φάω απο το 2005 και έχω αποφασίσει για την ακρίβεια να μην ξαναφάω ποτέ.Τα τελευταία χρόνια έχω και υποθυροειδισμό αλλά με 5 προπονήσεις τη βδομάδα και την διατροφή που προανέφερα είμαι στο επίπεδο που θέλω.Το θέμα είναι πως τα βγάζω πέρα στο στρατό???? Είμαι διατεθημένος να το κουράσω πααααρα πολυ για να διατηρήσω τη διατροφή μου όσο το δυνατόν περισσότερο.Περιμένω συμβουλές όπως και προτάσεις για το τι φαγητά να κρύψω στη βαλίτσα μου.
    μια χαρα ειναι η διατροφη στο στρατο δεν χρειαζεται να κρυψεις τιποτα. σοκολατες και γλυκα μονο στο κψμ θα βρεις αντε να βρεις καμια μερεντα στο πρωινο αλλα εχεις και αλλες επιλογες και ετσι μπορεις να αποφυγεις την μερεντα εγω θυμαμαι επαιρνα απο το κψμ γιαουρτι vitaline το μεγαλο και ημουν μπομπα με ενα τετοιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-07-16 19:27 #222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    περαστικά σου τότε !! όχι για την διατροφή στο στρατό αλλα για τις στερήσεις τις άδικες και την διαδικασία που έβαλες στον οργανισμό σου να διατηρείτε σε μια κατάσταση κατ αυτόν τον τρόπο , γιατι όπως τον έμαθες έτσι πάει και αυτός
    Εκτός αν δεν σ αρέσουν και τα έτρωγες με το ζόρι , εκεί αλλάζει το πράμα
    λές και αν έτρωγες έστω μια φορα την εβδομάδα και γλυκα και κάποια λιπαρά θα γινόσουν χειρότερος , μάλλον καλύτερος , όλα είναι και θέμα θερμίδων , αν δηλαδή φάς κατι που δεν ενδείκνυται στην καθημερινή διατροφή 1-2 φορές την εβδομάδα και είναι μέσα στην ημερήσια πρόσληψη θερμίδων , νομίζεις θα χαλάσεις η θα βάλεις λίπος , εφόσον και γυμνάζεσαι
    αυτό λέγετε πύρρειος νίκη να πετύχεις μια φόρμα με τόσες στερήσεις και το επόμενο βήμα είναι να αποστειρωθείς κιόλας , αυτα ούτε εγω που κατέβαινα σε αγώνες και πολλοι και κατεβάζουμε πολυ χαμηλα το ποσοστο λίπους δεν τα κάνουμε
    και τα φαγητα στο στρατό απο ότι θυμάμαι πριν 31 χρόνια μια χαρα ήταν
    Καλησπέρα Ηλία! Γενικά είμαι πολυ ιδιότροπος άνθρωπος και είτε το πιστεύεις είτε όχι μου είναι πιο εύκολο να απέχω τελείως απο τα γλυκά απο το να τα τρώω με μέτρο. Για την ακρίβεια πλέον δεν αισθάνομαι καν οτι τα στερούμαι, απλά δεν υπάρχουν για εμένα.Γενικά είμαι πολυ ευχαριστημένος απο τη διατροφή μου, τη σωματική μου κατάσταση και την υγεία μου, ο στρατός θα με βγάλει απο αυτή την τέλεια πειθαρχία-ισορροπία που έχω βρεί και πραγματικά προβληματίζομαι για το τι θα κάνω.Μικρός ήμουν πολυ χοντρός και έχει τύχει να βάλω πριν λίγα χρόνια μέχρι και 10 κιλά λίπος σε λίγους μήνες όταν απείχα απο τη γυμναστική παρόλο που έκανα διατροφή οπότε καταλαβαίνεις το άγχος μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-07-16 20:05 #223
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    οχι απλα καταλαβαίνω αλλα τα έχω δεί όλα στη ζωή μου μέσα σ αυτο το χώρο
    έχω δεί άτομα να χάνουν έως και 90 κιλά , κοπέλες να το πώ κομψά παχουλές οι οποίες κατέβαιναν αργότερα σε αγωνες και έγιναν πρωταθλήτριες και πάντα είχαν το φόβο μήπως παχύνουν ξανα
    αυτό είναι για μένα κατάντια , γιατι η τροφή και το νερο είναι ζωή αλλα και απόλαυση και κατάλαβαν αργότερα ότι μπορούσαν να τρωνε και αυτα που φοβόταν χωρίς τον φόβο μην ξαναπαχύνουν , προσέχοντας απλα θερμίδες , αλλα και το βασικότερο να λαμβάνονται απο την διατροφη τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για το σώμα
    και στο θέμα μας ο στρατός έχει καλό διατροφολόγιο και ο καθένας απο κεί και πέρα μπορει να τρωει και αυτα που θέλει , πχ το 85 που ήμουν εγω στο στρατο και η διατροφη ήταν άγνωστη λέξη για μένα και ας ήμουν καταγραμμωμένος , είχα ενα συνάδελφο που ήταν ββερ και θυμάμαι έβαζε στην καραβάνα μούσλι και το γάλα που μας έδιναν και έτρωγε , όπως ήταν λογικό όλοι τον δούλευαν και έλεγαν ρε συ τα γαιδούρια τρώνε πίτουρα , εγω όμως αν και άσχετος απο διατροφη , έλεγα τι λέτε ρε βλάκες αυτός ξέρει τι τρώει και γιατί.

    και εφόσον τον αρέσει και ξέρει γιατι το κάνει καλά κάνει και γι αυτο είναι έτσι , δηλαδη μυώδης και γυμνασμένος
    οποτε απο την μία δεν γίνετε να λέμε εγω δεν έχω πρόβλημα και μ αρέσει η διατροφη που κάνω και την κάνω με όρεξη , αλλα απο την άλλη να με πιάνει πανικός μη τυχόν και για κάποιο διάστημα δεν καταφερω να την κάνω ακριβώς και χαλάσω το σώμα μου , δηλαδη άγχος

    σ αυτες τις περιπτώσεις όταν είναι μονόδρομος όπως ο στρατός , απλα κοιτάμε να μην παίρνουμε πλεόνασμα θερμίδων και τουλάχιστον δεν θα φορτωθούμε με σαβούρα και όταν με το καλό επανέλθουμε και είμαστε πολίτες τοτε γρήγορα επανερχόμαστε στα παλιά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-07-16 20:33 #224
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, θα προσπαθησω να τις ακολουθήσω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-07-16 00:58 #225
    Το avatar του χρήστη Mpozos

    Εγγραφή
    17-01-2012
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.331
    Προεπιλογή
    φιλε μου, μπορω να σου δώσω μερικές χρήσιμες συμβουλές, μιας που απολύθηκα πρόσφατα( 336). αν και η μονάδα μου ηταν πολύ ιδιότροπη και αυστηρή ( 1. μ.αλ ) οσο περνάει ο καιρος και ξεψαρώνεις μπορείς να περνας ολο και περισσότερα πράγματα μέσα, αυτα που ειχα ολους τους μηνες στην θητεια μου μαζι μου ήταν : μεριδες σε σακουλακια τροφίμων απο 80γρ βρώμη και 1 σκουπ πρωτεινη + καρυδια η αμύγδαλα. αυτο μαζι με το γαλα απτον στρατο ( εγω εβαζα νερο ) + 1 φρουτο ηταν το πρωινο μου ολες τις ημέρες. έκλεισες με πρωινό λοιπόν. 2 φορες την βδομαδα θα εχετε οσπρια ( εμεις ειχαμε 1 στις 7 γιατι 7/7 μας ειχαν κρέας, μερικες φορες και 2 φορες /ημερα κρέας ). θα εχεις 2 τονους σε νερο μαζι σου καθε βδομαδα αν θες και 3, ετσ ώστε οταν εχετε οσπρια, ανοιγεις τον τονο, τον βαζεις μες τα οσπρια σαν κύριος και κανεις και το μεσημεριανο σου. ( μπορεις και βραδυνο να βαλεις τονο μονο με σαλατα που θα παιρνεις απο εκει ( μαζι με αρκετο ελαιολαδο για να βγαζεις θερμιδες ) αλλες ημερες θα εχεις και φαγητα τα οποια μπορεις να φας, οπως μοσχαρι/κοτοπουλο ( αναλόγως την μονάδα.... γτ περασα και απο μοναδες που εβγαζαν γενικα αθλια φαγητα) ! αυτα θα ειναι τα στανταρ που θα κουβαλας! τονο βρωμη και πρωτεινη. στην αρχη δεν θα παρεις τιποτα μαζι σου, γιατι θα στα παρουν στο κέντρο. οταν πας στην μοναδα στις εξοδους και μονο θα τα αγοραζεις και θα τα περνας μεσα κανονικα και κανεις δεν θα σου λεει τίποτα! οταν παλιώσεις με τον καιρό, και κανεις κονέ με τους μαγειρες οπως εκανα και εγώ, θα πηγαινεις μεσα στα ψυγεια και θα κανεις οτι γουστάρεις! εγω πηγαινα και εκρυβα μεσα στα ψυγεία φιλετα κοτοπουλα, γιαουρτια 2% πολλα αυγα κ.α που βαριεμαι να αναφέρω. οποτε ηθελα πηγαινα ψυγείο στον ελευθερο μου χρονο και έτρωγα. ολα αυτα βεβαια οταν ειχα παλιώσει και εκανα τα κονέ. οποτε φρόντισε απο τωρα αυτοι που εχουν ειδικότητα "μάγειρας" να τους εχεις απο κοντά! φιλάκια και καλή θητεία εύχομαι..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 15 από 18 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ... ΤελευταίαΤελευταία