Σελίδα 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 196 έως 200 από 200
  1. 24-03-16 21:54 #196
    Προεπιλογή
    Σε σταθερή βάση στις προπονήσεις είναι καλύτερα για την τεχνική και την πρόοδο;
    Απο ευλιγισία ευτυχώς πάμε καλά αλλά τώρα που ανεβάζω κάπως τα κιλά εξετάζω πάλι τις παραμέτρους για να χαλάει όσο το δυνατόν λιγότερο η τεχνική μου στις βαριές επαναλήψεις.
    ( την ίδια απορία έχω και για τα καθίσματα αλλά εκεί νομιζω ένα παπούτσι άρσης βαρών θα ωφελεί περισσότερο )
    -> Όλο αερόβιο , αερόβιο , πότε θα πιάσω σίδερα ???
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-03-16 22:09 #197
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Σε σταθερή βάση στις προπονήσεις είναι καλύτερα για την τεχνική και την πρόοδο;
    Απο ευλιγισία ευτυχώς πάμε καλά αλλά τώρα που ανεβάζω κάπως τα κιλά εξετάζω πάλι τις παραμέτρους για να χαλάει όσο το δυνατόν λιγότερο η τεχνική μου στις βαριές επαναλήψεις.
    ( την ίδια απορία έχω και για τα καθίσματα αλλά εκεί νομιζω ένα παπούτσι άρσης βαρών θα ωφελεί περισσότερο )
    Κοίτα...μπορείς να το εναλλάσεις. Αν έχεις αγωνιστικούς στόχους, πήγη σε αγώνες δύναμης που οι άρσεις θανάτου είναι αγώνισμα καλύτερα να εναλλάσεις τον τρόπο. Μια στο τόσο βγάζει και τα παπούτσια για να συνηθίζεις την αίσθηση...αλλά για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν χρειάζεται. Η τεχνική των άρσεων δεν εξαρτάται απ'το παπούτσι, το μόνο που καταφέρνεις είναι να μειώσεις την απόσταση αν το βγάλεις....

    Αν το σώμα σου δεν είναι αρκετά δυνατό για να σηκώσεις το φορτίο με καλή τεχνική, βγάζοντας το παπούτσι απλά θα το σηκώσεις ΠΑΛΙ με λάθος τεχνική αλλά για απειροελάχιστα μικρότερη απόσταση...

    Στα καθίσματα αν χρησιμοποιείς τεχνική low bar προτείνω flat παπούτσι (βοηθάει στην ισορροπία) αν μπορείς να ανοίξεις ικανοποιητικά τα γόνατα για να πιάσεις βάθος....Αν κάνεις high bar, θα ωφεληθείς από αρσιβαρίστικο παπουτσι...
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-16 00:18 #198
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Άρσεις χωρίς παπούτσια ποτέ δε μου άρεσαν, μερικοί το κάνουν, εγώ προτιμώ σταράκι. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να προσέχεις το πέλμα σου να είναι ενεργό στην άρση δηλαδή να μη χάνει την καμάρα του.

    Σκουωτ είτε high bar είτε low bar το αρσιβαρίστικο βοηθάει.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-03-16 23:48 #199
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή
    Παιδιά αν μου επιτρέπεται η παρέμβαση:

    Τα deads είναι πάνω από όλα (εκτος από δυναμική πολυαρθρική άσκηση)μια ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ κίνηση άρσης από το πάτωμα κάποιου βάρους.Επίσης ο παράγοντας ισορροπία είναι βασικότατος σε τέτοιου είδους κινήσεις.
    Κατανοώντας το παραπάνω, τώρα το λόγο έχει η μηχανική: Οτιδήποτε διαταράσσει την ισορροπία κατά την εκτέλεση (ειδικά στις low bar κινήσεις), μπορεί να αποδειχτεί καθοριστικό (εγώ το αποκαλώ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ)τόσο για την επιτυχή εκτέλεση με βαριά φορτία, όσο το κυριότερο για την σωματική ακεραιότητα του lifter.
    Θεωρώ (τόσο από την εμπειρία μου στη συγκεκριμένη κίνηση-η αγαπημένη μου από τις big Three)όσο και από τη μηχανική της κίνησης, ότι τα πλέον ακατάλληλα παπούτσια για τα deads είναι τα παπούτσια άρσης βαρών. Οι αρσιβαρίστες έχουν σαν κύριο μέλημα στις κινήσεις ανύψωσης (ζετέ/αρασέ),να ισορροπήσουν "προς τα πίσω" (για αυτό και το τακούνι)για να μην τους ρίξει η μπάρα ανάσκελα. Εν αντιθέσει ο deadlifter πρέπει να "ανησυχεί" για τη ροπή "προς τα εμπρός".
    Εγώ, εδώ και πολλά χρονια,τις κάνω είτε ξυπόλητος(όταν δουλεύω με πάνω από 200kg) είτε με απλή ελβιέλα FLAT (repwork).Είναι όπως και να το κάνουμε η...βασίλισσα των ασκήσεων (βασιλιάς:SQUAT)και πρέπει να της δείχνουμε τον ανάλογο σεβασμό. Δεν νομίζετε?
    Ελπίζω να βοήθησα και όχι να κούρασα με τη(γεροντική) φλυαρία μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-03-16 11:27 #200
    Το avatar του χρήστη POWERPAPPOUS

    Εγγραφή
    25-03-2016
    Περ.
    Malmö Sweden
    Μηνύματα
    60
    Προεπιλογή stay tunned
    Καλημέρα φίλοι μου.

    Διαβάζοντας όλο το topic, μεταξύ των άλλων διαπιστώνω ότι υπάρχουν πολλοί φίλοι που αναρωτιούνται πως θα ανεβάσουν επιδόσεις στο dead με ασφαλή τρόπο. Για να μη βγούμε εκτος topic, σκέφτομαι το εξής:

    Στην κατηγορια "προγράμματα" σκέφτομαι να ανεβάσω ένα OLD SCHOOL πρόγραμμα/σύστημα αύξησης κιλών στις BIG THREE (squat, dead, bench)όπως το κάναμε τότε στα ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ ΚΩΣΤΟΓΛΑΚΗ (δεν το θεωρώ διαφήμιση μιας και τα γυμναστήριο δεν υπάρχει πλέον, δυστυχώς). Το σύστημα αυτό μπορεί να γίνει με μετατροπές για να εξυπηρετήσει και σκοπούς bodybuilding σε φάση όγκου. Θα το χαρακτήριζα με τα σημερινά δεδομένα ένα POWERBUILDING πρόγραμμα.

    Το πρόγραμμα αυτό το κάναμε στο γυμναστήριο ΟΛΟΙ (ΚΑΤΣΕΡ, bodybuilders)κατά περιόδους, και έχει στην κυριολεξία μεταμορφώσει κορμιά. Ενδεικτικά σας γράφω ότι εγώ ο ίδιος από 63 kg (175cm)κατέληξα έπειτα από ενάμιση χρόνο περίπου να ζυγίζω 98 kg (όχι όλα μυϊκά βεβαια),τρομερές αποδόσεις τόσο μέσα στο ring όσο και στην αύξηση της μυικοτητας μου (συμπαγείς ογκώδεις μύες).
    Από εσάς φίλοι μου περιμένω μέσω των απόψεων/γνώσεων/επισημάνσεων/κριτικών σας, να το συζητήσουμε /βελτιώσουμε και έτσι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ να βάλουμε ένα λιθαράκι και να βοηθήσουμε τους νέους.
    Λοιπόν, ετοιμαστείτε να βουτήξουμε. Το νερό είναι θαύμα!
    Να είστε καλά!

    PS: θα το κάνω, εκτος των άλλων,και σαν απόδοση φόρου τιμής, σε μια εποχή που πέρασε (ελπίζω όχι ανεπιστρεπτί)και έναν άνθρωπο πρωτοπόρο για την εποχή του (Kωστογλακης) που από τα χερια του μεταμορφώθηκαν κορμιά.
    Moderators, συγχωρήστε μου αυτήν την στιγμιαία off topic τοποθέτηση μου. Δεν θα ξανασυμβεί.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 14 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 4121314