Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 74
  1. 23-05-13 15:56 #46
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    πολυ απλα τα διαχωρίζουμε ανάλογα με το που στοχεύουμε , αν κάνουμε ποδήλατο για 10 λεπτα με αυξανόμενη ένταση να ανεβάσουμε πχ στιγμιαία υψηλούς σφυγμούς και στυλ πυραμίδας και μετα κατεβασμα σε διάρκεια όπως είπα 10-15 -20 λεπτα αυτο έχει καρδιαγγειακά οφέλη και το κάνουν ββερ όχι σε περίοδο γράμμωσης αλλα στον όγκο για να δουλέψει διαφορετικα η καρδια σε σχέση με την αναερόβια που είναι τα βάρη

    'ενω λέμε αερόβια καθαρά όταν έχουμε μέση ένταση για μεγάλη διάρκεια με σκοπό την μείωση του λίπους και πάντα ΄'ελεγα και σε νέους αθλήτες μου αλλα και σε προχωρημένους ββερ , μην φοβάστε να κάνετε καρδιαγγειακές ασκήσεις ακόμη και στον όγκο ακόμη και αν δεν στοχεύετε στην μείωση του λίπους , απλα για την υγεία της καρδιας , αυτος είναι ο άτυπος διαχωρισμός που τα ξεχωρίζουμε ώστε να γινετε κατανοητό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-05-13 16:13 #47
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αυτο στα λογια μονο γινεται σαν διαχωρισμος..στην πραξη διαχωρισμος δεν υπαρχει αν κ καταλαβαινω πως το εννοεις αυτο το παραδειγμα.
    αεροβια=καρντιο γιατι αλλιως μπορουμε να θεωρησουμε οτι κ τα βαρη που σου αυξανουν τους ρυθμους της καρδιας ειναι καρντιο..

    οπως επισης κ με ενα καλο σετ καθισματα εχεις πολυ μεγαλο χρεος οξυγονου,αλλα αυτο δεν καθιστα τα σκουατ ουτε "καρντιο", ουτε αεροβια.
    αεροβια δεν τα καθιστα γιατι η διαρκεια δεν υπαρχει κ καρντιο παλι οχι,γιατι απο πανω γραψαμε οτι τα βαρη ειναι αναεροβια..
    υπαρχει κενο λογικης αν τα συνδεσουμε αυτα.

    η καρδια επισης μια χαρα γυμναζεται με τα βαρη,ειναι αποδεδειγμενο χρονια τωρα κ το εχω ξαναγραψει κ σε αλλα ποστ,δεν υπαρχει αναγκη απο συγκεκριμενη προπονηση εκγυμνασης της καρδιας(?).
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-05-13 16:48 #48
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    αυτο ούτε γι αστειο μην το λες εδω μεσα τα βαρη γυμνάζουν μια χαρα την καρδια υπο ορισμένες συνθήκες και τρόπο όπως η ένταση , επαναλήψεις κιλα κτλ , μια προπόνηση συνηθισμένη ββ μιας και είμαστε φόρουμ ββ γυμνάζει αλλα όχι όπως πρέπει την καρδια (γιατι εφόσον ο μυς αιματώνετε η πόμπα δουλεύει ) όπως θα δουλεψει συνεχόμενα σταθερα για μετρια ένταση η ιντερβαλ

    αυτο το λεω εγω που όχι δεν έκανα αερόβια αλλα και το πρώτο γυμναστηριο που πήγαινα δεν είχε ούτε ποδήλατο , αλλα είχα φυσικη κατάσταση μουλαριου απο το σκουώτ αλλα λόγω σετ με πολλες επαναλήψεις και μικρα διαλείματα , πράγμα που αργότερα το έκοψα σ αυτο το στυλ και εκανα τις μεταγενεστερες μεθόδους με πιο μεγάλα διαλείματα βαρυα σετ και λιγότερα για ανάπτυξη καθαρα

    και το συμπέρασμα όταν αργότερα έκανα αεροβιο έστω αραια σε καρδιολογικές εξετάσεις είχα τεράστια διαφορα καλύτερη εικόνα της καρδιας σε όλες τις εξετασεις υπέρηχο , τεστ κοπώσεως , καρδιογράφημα, τρίπλεξ

    γι αυτο όσο πιο βαρυς και μυώδης είναι κάποιος καλό είναι να κάνει καρδιαγγειακες ασκήσεις , ενω εγω δεν έκανα πάντα έλεγα να κάνουν , επειδη εγω στην ουσια έκανα καθε μερα αερόβια λόγω κουραστικής εργασίας σε μηχανουργείο η σε αγροτικες χειρονακτικές εργασίες που ανεβαζα πιο πολλους σφυγμούς απο την αερόβια

    οπότε αποδεδειγμένα η καρδιο προπόνηση χρειάζετε και επιβάλετε για να έχουμε καλή υγεία και ευεξία ειδικα στους ββερ που είναι πολλα κιλα , γιατι πέρα απο την φιγούρα η υγεία και καλή φυσική κατάσταση έχει μεγαλύτερη αξία
    ακόμα και γιόγκα να κάνει ενας ββερ ακόμα καλύτερα , αυτα που κάποτε τα κοροίδευα πλέον έχω καταλάβει στην πράξη την σημασία και αξία τους
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-05-13 17:13 #49
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    η αμερικανικη ομοσπονδια για την καρδια προτεινει τις ασκησεις με βαρη για ανθρωπους με καρδιακα προβληματα μια χαρα κ οπως πρεπει.
    περισοτερα εδω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-05-13 17:40 #50
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    ρε συ συνελθε και καταλάβαινε τι λέμε ούτε καν μπαίνω στην διαδικασία να διαβασω το λίνκ που έβαλες , η αμερικανική ομοσπονδία αναφέρετε σε ανθρώπους με προβλήματα στην καρδια και ήπιες ασκήσεις με βάρη βοηθούν στην ανάταξη , αυτα εγω δεν περίμενα την αμερικανική ομοσπονδία γιατι τα έκανα απο το 89 όταν συνεργαζόμουν με τους μεγαλύτερους καρδιολόγους της εποχής και με χαρτι με έστελναν ασθενείς όταν μετα απο μια περίπτωση καρδιοπαθούς σε επόμενες εξετάσεις είδαν πολύ καλύτερη κλινικη εικόνα και θυμάμε χαρακτηριστικα ο γιατρός όταν του είπε ο ασθενής πάω γιατρε χωρίς να σε ρωτήσω και κάνω γυμναστικη και με είπε ο ηλίας τι να κάνω και τοτε αυτός του είπε απλα " και μια ώρα απο μένα"

    ενω λέμε σαν πρόληψη και πολυπλευρικότητα εκγύμνασης είναι το καλύτερο πόσο πιο λιανα να το κάνω , εγω επειδη βαριέμε την αερόβια και έλεγα πάντα πρέπει να με έχεις με πιστόλι στον κρόταφο για να κάνω , κυκλοφορώ με το ποδήλατο και νιώθω πραγματικα πολυ πιο ωραία , γι αυτο και έχω άποψη δεν περιμένω καμια έρευνα να με πεί τι είναι καλύτερο όταν το βλέπω με την δική μου έρευνα
    και αφού είναι έτσι ας απαξιώσει η ομοσπονδία αυτούς που κάνουν αερόβια , άλλο η γυμναστικη που κάνει ο μεσος αθλούμενος και αυτός που χρησιμοποιεί τα βάρη και άλλο ο μεσος ββερ που στοχεύει στην μυική ανάπτυξη
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-05-13 17:43 #51
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δεν το καταλαβαινω το υφος σου κ δεν σε τιμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-05-13 18:00 #52
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    που το είδες το υφος δεν ξερεις ότι χρησιμοποιώντας κάποιος (δεν αναφερομαι σε σενα ) ωραίο ύφος και ωραίες εκφρασεις λέγοντας παπαρολογίες μπορει να σπάσει καποιος περισσότερο τα νεύρα του άλλου?
    εγω δεν είπα ποτε οτι είμαι του κατηχητικου ούτε του πανεπιστημίου και έξω να με δεις έτσι μιλάω , αλλα όταν εσυ κρίνεις και λές σε κάποιους μέλη υποδείξεις τουλάχιστον μην τα κανεις ο ίδιος , εδω άλλα λεει η γιαγια άλλα ακούν τ αυτια , εκπέμπεις σε διαφορετική συχνότητα, αυτο αν δεν είναι παρερμηνία μπορει να χαρακτηριστει ώς κακοπροαίρετο και αυτο αρκεί , γραπτός λόγος είναι ο καθενας όπως θελει το ερμηνεύει

    πως την είδες τη δουλεια να περάσουμε το μύνημα μακρυα απο την αερόβια και μόνο βάρη? εδω εγω λέω που δεν τα κάνω παρ όλα αυτα δεν μπορω να το θεωρήσω σωστο , γιατι όπως λες διαβαζουν και νεα παιδια και λιγότερο σχετικοι μην δίνουμε παραπληροφόρηση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-05-13 18:11 #53
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν μπορουσες να διαβασεις το λινκ που ανεβασα θα εβλεπες οτι μιλαει οχι μονο για ατομα με προβληματα,αλλα κ για υγιεις ανθρωπους που αθλουνται..

    υποδειξεις δεν κανω σε κανενα,ουτε εκρινα κανενα στα ποστ μου,την αποψη μου γραφω.
    αν τωρα εσυ τα περνεις σαν υποδειξεις κ δικαιολογεις ατακες τυπου "συνελθε" κλπ,κατι δεν παει καλα.

    αυτα περι συχνοτητων τα γραφεις κ τα ξαναγραφεις σε διαφορα μελη..στον τασο2,στον αλλο προχθες που εγραφε για την γυναικομαστια κ γενικα σε οποιον δεν παει με τα νερα σου..οποτε εμενα εδω μη μου τα γραφεις γιατι το ξερω το παραμυθι.
    ισως θα επρεπε να αναρωτηθεις επειδη ο μονος που γραφει για συχνοτητες καθε λιγο κ λιγακι εδω μεσα εισαι εσυ,μηπως εσυ τελικα εκπεμπεις αλλου κ περιμενεις απο ολους τους αλλους να συμφωνουν μαζι σου..
    αντε καθε φορα τα ιδια κουραστικο καταντησε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-05-13 18:25 #54
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    τωρα και συνήγορος έγινες βλέπω υπεράσπισης , καλα δεν έχεις καταλάβει οτι εσυ είσαι απόλυτος στο θεμα λέγοντας άχρηστη την αερόβια? ενω εγω αναφερω ότι καλό ειναι να την κάνει κάποιος? έχει έξτρα οφέλη , σωνει και καλά με το ζόρι πάω να το επιβάλω ?

    αν δεν σε ήξερα δεν θα τα έλεγα αυτα , εσυ αναφέρεσε σε άλλα πόστ και τοπικ , ενω το θεμα είναι εδω συγκεκρημένο το παράλογο δεν καταλαβα πιο είναι και το άκυρο

    και πρίν κάθεσαι να ψάχνεις και να βρίσκεις για να κρίνεις τους άλλους ενω είσαι άνθρωπος της προσφορας , το αβαταρ σου να δει κανείς People=Shit δειχνει πολλα

    και δεν σκεύτηκες ότι αυτα που λές εσυ τωρα για μενα ότι προσπαθω να περάσω την άποψη μου με το ζόρι , άνετα μπορει να ειπωθει και το αντιθετο
    εγω δεν επιδίωξα να είμαι αρεστος ούτε θα πάω για δημαρχος και για δημόσιες σχέσεις αλλα κάποια πράγματα χρησιμα μεσα απο την εμπειρία μου , απλα και χρήσιμα και αν κάνεις μια ανακεφαλαίωση στα πόστ σου θα δείς προσπαθείς με νυχια και με δόντια να αποδείξεις ότι δεν χρειάζετε η αερόβια

    ποιός είναι λοιπόν ο ισχυρογνώμων? και κόψτο τωρα διονύση γιατι έχει ξεφυγει το θέμα , εδω παμε να απλουστεψουμε τα πράγματα και όχι να τα μπερδέψουμε περισσότερο , δες τον τίτλο του τοπικ και αντε να δούμε τι συμπέρασμα θα βγάλει κανείς με τα τελευταία πόστ

    και για να είμαι ον τοπικ σε γενικές γραμμες η αερόβια υπο προυποθέσεις όχι λιώσιμο δεν καταστέλει τα αποτελέσματα της μυικής υπερτροφίας , εφόσον βέβαια τρωμε σωστα και υπερθερμιδικά και κάνουμε αερόβια όχι μαραθώνιο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-05-13 18:56 #55
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εγώ το ίδιο. Τρέχω 12 χλμ 2-3 φορές την εβδομάδα. Δεν είναι να παθαίνω κάτι, μια χαρά όγκο παίρνω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dejan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμη κι εκεί εξαρτάται από το διατροφικό του πλάνο. Προσωπικά πήρα όγκο (περίπου 5-6 κιλά σύνολο) παρόλο που τρέχω και 60+ λεπτά... και... ποτέ κάτω από το 13-13.5..... Αν ίσχυε αυτό οι δρομείς δεν θα πάχαιναν ποτέ ^_^
    μαλλον και οι δυο σας ειστε σχετικα με μικρο ογκο η αρχαριοι στα βαρη γιατι δεν εξηγειται εγω με γρηγορο βαδην μιας ωρας να χανω σταθερα κιλα..επισης φυσικα παιζουν και ρολο οι ημερισιες θερμιδες που προσλαμβανουμε το σημαντικοτερο
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-05-13 19:12 #56
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον και οι δυο σας ειστε σχετικα με μικρο ογκο η αρχαριοι στα βαρη γιατι δεν εξηγειται εγω με γρηγορο βαδην μιας ωρας να χανω σταθερα κιλα..επισης φυσικα παιζουν και ρολο οι ημερισιες θερμιδες που προσλαμβανουμε το σημαντικοτερο
    Εγώ παραδέχομαι ότι είμαι και αρχάριος και στα βάρη και στον όγκο. Από εκεί και μετά όμως αναλαμβάνουν οι θετικές επιστήμες. Σκέψου το εξής σενάριο: Ότι προπόνηση και να κάνεις τρέφεσαι και με επάρκεια συστατικών και μικρο-μακροσυσταστικών ενώ ταυτόχρονα είσαι ισοθερμιδικός ή υπερθερμιδικός. Υπάρχει περίπτωση να χάσεις? Το πιθανότερο αποτέλεσμα ειδικά στη δεύτερη κατηγορία είναι μάλλον όχι. Ειδικά όταν έχεις υπερεπάρκεια θερμίδων αυτές δεν μπορούν να εξαφανιστούν προφανώς θα αποθηκευτούν.

    Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια διαδικασία ή κάποιος λόγος ώστε να αρχίσεις να καταβολίζεις πρωτείνες δεν βλέπω κάποιο προφανή λόγο μείωσης του μυικού ιστού.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-05-13 19:25 #57
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dejan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παραδέχομαι ότι είμαι και αρχάριος και στα βάρη και στον όγκο. Από εκεί και μετά όμως αναλαμβάνουν οι θετικές επιστήμες. Σκέψου το εξής σενάριο: Ότι προπόνηση και να κάνεις τρέφεσαι και με επάρκεια συστατικών και μικρο-μακροσυσταστικών ενώ ταυτόχρονα είσαι ισοθερμιδικός ή υπερθερμιδικός. Υπάρχει περίπτωση να χάσεις? Το πιθανότερο αποτέλεσμα ειδικά στη δεύτερη κατηγορία είναι μάλλον όχι. Ειδικά όταν έχεις υπερεπάρκεια θερμίδων αυτές δεν μπορούν να εξαφανιστούν προφανώς θα αποθηκευτούν.

    Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάποια διαδικασία ή κάποιος λόγος ώστε να αρχίσεις να καταβολίζεις πρωτείνες δεν βλέπω κάποιο προφανή λόγο μείωσης του μυικού ιστού.
    ε αυτο δεν ειπα και εγω?αλλα κακα τα ψεμματα αεροβικη συν διατροφη συν βαρη ειναι εγγυημενη λυση για να χασεις λιπος πολυ καλυτερα και αποτελεσματικοτερα απο μονο σωστη διατροφη και βαρη οι μυς σε καποιον begginer παντως να ξερεις οτι μπορουν να αυξυθουν ακομα και σε υποθερμιδικη
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-05-13 19:27 #58
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    δεν ειναι ετσι ακρειβως τα πραγμματα., σε εναν ββερ που τα (ειδικα) μυικα κιλα που εχει επανω του ειναι αρκετα, και εχουν μπει με πολυ κοπο και βασανα, τα πραγμματα αλλαζουν. και δεν αναφεροντε σε κανενα βιβλιο διαιτολογιας, βιολογιας, και ναχαμε να λεγαμε. μετα απο καποιες φασεις θα πρεπει να στραφουμε στους κανονες εμπειριας και να αφησουμε το διαβασμα (οχι πως δεν κερδιζεις γνωσεις απο αυτο) , μιας και οι περισοτεροι απο εμας (βαζω και τον απαισιο εαυτο μου μεσα) δεν εχουν καταφερει και τρελα πραγμματα με το σωμα τους. δεν εχουμε γινει και τεραστιοι απο αυτα που γραφουν τα βιβλια.

    αλλωστε το εχουμε ξαναπει..

    μια ερευνα ερχετε για να αναθεωρησει την προυγουμενη, η να συγκρουστει μαζι της.

    θα εγραφα κιαλλα , αλλα βαριεμε. εχει και ζεστη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-05-13 19:27 #59
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    αν όμως βαγγέλη δεν έκανες και ανάλογη διατροφη και μείωση θερμίδων πιθανόν να ήσουν στα ίδια κιλα και ούτε να έβλεπες μείωση λίπους , όλα είναι συνάρτηση διατροφης με αερόβια , που όπως έχουμε ξαναπεί το γρήγορο περπάτημα σε βαριούς αθλητες είναι πιο καλό και χωρις προβλήματα με το ίδιο αποτέλεσμα αν γινετε με αναλογη ένταση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-05-13 19:31 #60
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    [QUOTE]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε αυτο δεν ειπα και εγω?αλλα κακα τα ψεμματα αεροβικη συν διατροφη συν βαρη ειναι εγγυημενη λυση για να χασεις λιπος πολυ καλυτερα και αποτελεσματικοτερα απο μονο σωστη διατροφη και βαρη οι μυς σε καποιον begginer παντως να ξερεις οτι μπορουν να αυξυθουν ακομα και σε υποθερμιδικη[/QUOTE]
    να πω πάνω σ αυτο πως πολλες φορες και την τελευταία φορα που κατεβηκα σε αγωνες , με το που άρχιζα διατροφη αγωνιστικη και έτρωγα κανονικα τα γευματα μου , καθαρα χωρις σαβούρα έχανα αλλα συγχρόνως γεμιζαν οι μυς μου όχι ότι έβαζα απλα κιλα αλλα ξυπνούσαν οι μυς και σε 2 μηνες ήμουν ετοιμος αγωνιστικα

    πράγμα που δεν θα συνέβαινε αν βρισκόμουν στο ξεκίνημα μου να χτισω μυς , ήταν κατι σαν να τους ειχα αδειάσει και να ξαναγεμιζαν , που αποδεικνύει και την μνήμη του σώματος
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία