Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 105
  1. 12-10-10 12:59 #31

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    χαιρομαι που ολοι στεκεστε στη λεξη "κατανοητο".
    αυτος ηταν ενας απο τους κυριους σκοπους του αρθρου.να ειναι απλο και κατανοητο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-10-10 13:19 #32
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    νικο,χθες καταφερα να το διαβασω..ωραιος
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-10-10 18:35 #33
    Προεπιλογή
    [QUOTE=savage;255691]sogoku thanks man!

    Doctorg πολυ καλη ερωτηση.
    ιδου η απαντηση.το να τρως 2 με 3 ωρες πριν την προπ ειναι το βελτιστο(κατ'εμε).
    αυτο δε σημαινει πως ολες οι υπολοιπες λυσεις ειναι για πεταμα.ισως ειναι λιγοτερο καλες,αλλα απο τη στιγμη που δεν ειμεθα επαγγελματιες και το προγραμμα μας περιλαμβανει και αλλες υποχρεωσεις,συμβιβαζομαστε με αυτες.

    εχουμε 2 επιλογες λοιπον.
    να φας 1μιση ωρα πριν την προπ και να μην φας καθολου(δηλ να μεινεις 10 ωρες νηστικος σερι)


    εγω εχω αλλη απορια: πες τωρα το 3ο μου γευμα ειναι η ωρα 2 το μεσημερι..κοιμηθω και 2 ωρες..και μετα παο γυμναστηριο..πειραζει αν το επομενο γευμα(4ο) δεν ειναι μετα απο 3 ωρες αλλα μετα απο 5 λογο γυμναστικης κυριως..κατακριβια η απορια μου ειναι στο κοματι που ειπες το γευμα να γινετε 2-3 ωρες πριν την προπονηση..ενω ολοι ξερουμε οτι κα8ε 3 ωρες περνουμε γευμα..επειδη εγω ειχα παντα την εννοια να φαω και να παω οσο πιο γρηγορα γινεται στο γυμναστηριο για να προλαβω το επομενο γευμα μετα απο 3 ωρες
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-10-10 18:42 #34
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    [QUOTE=just;256098]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    sogoku thanks man!

    Doctorg πολυ καλη ερωτηση.
    ιδου η απαντηση.το να τρως 2 με 3 ωρες πριν την προπ ειναι το βελτιστο(κατ'εμε).
    αυτο δε σημαινει πως ολες οι υπολοιπες λυσεις ειναι για πεταμα.ισως ειναι λιγοτερο καλες,αλλα απο τη στιγμη που δεν ειμεθα επαγγελματιες και το προγραμμα μας περιλαμβανει και αλλες υποχρεωσεις,συμβιβαζομαστε με αυτες.

    εχουμε 2 επιλογες λοιπον.
    να φας 1μιση ωρα πριν την προπ και να μην φας καθολου(δηλ να μεινεις 10 ωρες νηστικος σερι)


    εγω εχω αλλη απορια: πες τωρα το 3ο μου γευμα ειναι η ωρα 2 το μεσημερι..κοιμηθω και 2 ωρες..και μετα παο γυμναστηριο..πειραζει αν το επομενο γευμα(4ο) δεν ειναι μετα απο 3 ωρες αλλα μετα απο 5 λογο γυμναστικης κυριως..κατακριβια η απορια μου ειναι στο κοματι που ειπες το γευμα να γινετε 2-3 ωρες πριν την προπονηση..ενω ολοι ξερουμε οτι κα8ε 3 ωρες περνουμε γευμα..επειδη εγω ειχα παντα την εννοια να φαω και να παω οσο πιο γρηγορα γινεται στο γυμναστηριο για να προλαβω το επομενο γευμα μετα απο 3 ωρες

    Δε νομίζω ότι παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο ο χρονισμός των γευμάτων πέρα ίσως από το πρωινό και το μεταπροπονητικό.
    Hypertrophy for the win!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-10-10 18:43 #35
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Νίκο το αρθράκι σου είναι διαφωτιστικότατο και ό,τι καλύτερο για οποιονδήποτε αρχάριο!
    Hypertrophy for the win!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-10-10 21:32 #36

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    thanks stam


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο just Εμφάνιση μηνυμάτων

    εγω εχω αλλη απορια: πες τωρα το 3ο μου γευμα ειναι η ωρα 2 το μεσημερι..κοιμηθω και 2 ωρες..και μετα παο γυμναστηριο..πειραζει αν το επομενο γευμα(4ο) δεν ειναι μετα απο 3 ωρες αλλα μετα απο 5 λογο γυμναστικης κυριως..κατακριβια η απορια μου ειναι στο κοματι που ειπες το γευμα να γινετε 2-3 ωρες πριν την προπονηση..ενω ολοι ξερουμε οτι κα8ε 3 ωρες περνουμε γευμα..επειδη εγω ειχα παντα την εννοια να φαω και να παω οσο πιο γρηγορα γινεται στο γυμναστηριο για να προλαβω το επομενο γευμα μετα απο 3 ωρες
    καταρχας απο τα λιγα που ξερω (και κυριως απο αυτα που εχω διαπιστωσει στην πραξη),το νευρικο συστημα θελει τουλαχιστον καμια ωρα για να συνελθει απο τον υπνο.οποτε δε το βλεπω και πολυ καλη ιδεα να πηγαινεις με την τσιμπλα στο ματι

    απο κει και περα θεωρω καλο να εχουμε φαει ενα πληρες στερεο γευμα (κοτοπουλο με ρυζι και σαλατα και ελαιολαδο) 3 ωρες πριν,η εστω ενα πιο ελαφρυ γευμα (βρωμη με blend πρωτινη) 2 ωρες πριν.πιστεψε υτο φτανει για να εχεις παροχη αμινοξεων στο αιμα σου για καμποση ωρα και παραλληλα δε θα νιωθες βαρυς,ουτε θα εχεις τασεις εμετου,ουτε αποτομο crash απο πτωση ινσουλινης.

    τωρα οσον αφορα αυτο που λες περι γευματος ανα 3 ωρες,ειναι η μιση αληθεια.ολοκληρη η αληθεις ειναι οτι θες συνεχως θετικη ισορροοπια αζωτου(συνεχη παροχη αμινοξεων στο αιμα).με το να τρως καθε 3 ωρες κατα προσεγγιση,το πετυχαινεις κατ'ουσιαν.

    αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος το να τρως καθε 3 ωρες.ο σκοπος ειναι να εχεις θετικη ισορροοπια αζωτου(συνεχη παροχη αμινοξεων στο αιμα),οπως ειπα και πριν.αυτο ομως μπορεις να το πετυχεις πινοντας λιγα (υγρα κατα προτιμηση) αμινοξεα με λιγο υδατανθρακα(10 γραμ waxy maize κατα προτιμηση).με αυτο τον τροπο και εχεις συνεχη παροχη αμινοξεων στο αιμα και δεν θα εισαι βαρυς στην προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-10-10 22:07 #37
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    savage λες σε μια φαση στο αρθρο μετα απο 2-3 ωρες να παμε στο γυμναστηριο αφου φαμε ενα καλο γευμα εγω προσωπικα πηγαινω μετα απο 1:30 γιατι ειχα την ιδεα οτι με το να νιωθεις το στομαχι σου αδειο και να γουργουριζει η κοιλια λογικα καταβολιζεσε εκεινη την ωρα.Τελικα παρολο που ειναι αδειο το στομαχι υπαρχουν ακομα αμινοξεα στο αιμα γιαυτο λενε να τρωμε στην ουσια καθε 3-3:30 ωρες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-10-10 22:31 #38
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pan0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    savage λες σε μια φαση στο αρθρο μετα απο 2-3 ωρες να παμε στο γυμναστηριο αφου φαμε ενα καλο γευμα εγω προσωπικα πηγαινω μετα απο 1:30 γιατι ειχα την ιδεα οτι με το να νιωθεις το στομαχι σου αδειο και να γουργουριζει η κοιλια λογικα καταβολιζεσε εκεινη την ωρα.Τελικα παρολο που ειναι αδειο το στομαχι υπαρχουν ακομα αμινοξεα στο αιμα γιαυτο λενε να τρωμε στην ουσια καθε 3-3:30 ωρες?
    Νίκο επίτρεψέ μου να απαντήσω και σόρρυ για την παρέμβαση.... αλλά έλεος με τον καταβολισμό βρε παιδιά. Τι θα πει καταβολίζομαι με άδειο στομάχι που γουργουρίζει; Αυτό σημαίνει συνήθως ότι πεινάς.

    Άλλωστε, καταβολισμός συμβαίνει κάθε δευτερόλεπτο. Αυτό που πετυχαίνουμε με σωστή προπόνηση και διατροφή είναι να έχουμε μεγαλύτερο αναβολισμό από καταβολισμό.

    Πέρα από αυτό να ξεκαθαρίσω:
    1) οι πρωτεΐνες απορροφώνται στο αίμα από το λεπτό έντερο ΟΧΙ από το στομάχι. ΠΡΕΠΕΙ να αρχίσει να αδειάζει το στομάχι, ώστε να περάσει η τροφή στο δωδεκαδάκτυλο και το λεπτό έντερο. Μόνον τότε θα αρχίσει η απορρόφηση των πρωτεϊνών και των άλλων συστατικών.

    2) το λεπτό έντερο έχει μήκος 7-8 μέτρα. ΤΙΠΟΤΑ δεν περνάει από κει σε 3 ώρες ΜΟΝΟ. Γι' αυτό και λέω πως τα συχνά γεύματα δεν παίζουν μεγάλο ρόλο. Πάντα θα υπάρχει κάτι εκεί που να απορροφάται εκτός πια κι αν κάνουμε να φάμε κανα 10ωρο. Και με τις τόσο μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης που καταναλώνουμε, απίθανο η συγκέντρωση αμινοξέων στο αίμα να πέσει τόσο ώστε να επιταχυνθεί ο μυϊκός καταβολισμός.


    Σόρρυ για την παρέμβαση και το μεγάλο post...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stamthedrum : 12-10-10 στις 22:34
    Hypertrophy for the win!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-10-10 23:02 #39
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamthedrum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο επίτρεψέ μου να απαντήσω και σόρρυ για την παρέμβαση.... αλλά έλεος με τον καταβολισμό βρε παιδιά. Τι θα πει καταβολίζομαι με άδειο στομάχι που γουργουρίζει; Αυτό σημαίνει συνήθως ότι πεινάς.

    Άλλωστε, καταβολισμός συμβαίνει κάθε δευτερόλεπτο. Αυτό που πετυχαίνουμε με σωστή προπόνηση και διατροφή είναι να έχουμε μεγαλύτερο αναβολισμό από καταβολισμό.

    Πέρα από αυτό να ξεκαθαρίσω:
    1) οι πρωτεΐνες απορροφώνται στο αίμα από το λεπτό έντερο ΟΧΙ από το στομάχι. ΠΡΕΠΕΙ να αρχίσει να αδειάζει το στομάχι, ώστε να περάσει η τροφή στο δωδεκαδάκτυλο και το λεπτό έντερο. Μόνον τότε θα αρχίσει η απορρόφηση των πρωτεϊνών και των άλλων συστατικών.

    2) το λεπτό έντερο έχει μήκος 7-8 μέτρα. ΤΙΠΟΤΑ δεν περνάει από κει σε 3 ώρες ΜΟΝΟ. Γι' αυτό και λέω πως τα συχνά γεύματα δεν παίζουν μεγάλο ρόλο. Πάντα θα υπάρχει κάτι εκεί που να απορροφάται εκτός πια κι αν κάνουμε να φάμε κανα 10ωρο. Και με τις τόσο μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης που καταναλώνουμε, απίθανο η συγκέντρωση αμινοξέων στο αίμα να πέσει τόσο ώστε να επιταχυνθεί ο μυϊκός καταβολισμός.


    Σόρρυ για την παρέμβαση και το μεγάλο post...
    Δηλαδη για το μονο πραγμα που τρωμε στην ουσια καθε 3 ωρες ειναι καθαρα για κραταμε παντα σε εγρηγορση τον μεταβολισμο μας?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-10-10 23:13 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    thanks stam







    αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος το να τρως καθε 3 ωρες.ο σκοπος ειναι να εχεις θετικη ισορροοπια αζωτου(συνεχη παροχη αμινοξεων στο αιμα),οπως ειπα και πριν.αυτο ομως μπορεις να το πετυχεις πινοντας λιγα (υγρα κατα προτιμηση) αμινοξεα με λιγο υδατανθρακα(10 γραμ waxy maize κατα προτιμηση).με αυτο τον τροπο και εχεις συνεχη παροχη αμινοξεων στο αιμα και δεν θα εισαι βαρυς στην προπονηση
    δηλαδη να πινω 10 γρ waxy maize λιγο πριν την προπονηση?για να εχω ισσοροπια αζωτου η οποια ποιος ειναι ο πραγματικος σκοπος της ισσοροπιας?καλος μεταβολισμος?εχο μπερδευτει

    επισης μπορει να τυχαινει να πηγαινω για προπονηση μετα το 4ο γευμα οποταν δεν 8α μπορω να φαω ουτε ρυζι ουτε βρωμη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-10-10 23:25 #41
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pan0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη για το μονο πραγμα που τρωμε στην ουσια καθε 3 ωρες ειναι καθαρα για κραταμε παντα σε εγρηγορση τον μεταβολισμο μας?
    Sorry pan0z ούτε αυτό. Ο μεταβολισμός δεν "πέφτει" αν αργησεις να φας μερικές ωρες, χρειάζεται ολόκληρες μέρες νηστείας για να γίνει κάτι τέτοιο ή τελοσπάντων πολύ ακραία δίαιτα. Το ότι τα πολλά γεύματα αυξάνουν το μεταβολισμό δεν ισχύει. Αν εσύ τρέξεις 10 λεπτά τώρα και 10 λεπτά μετά από 3 ώρες ή 20 λεπτά συνεχόμενα, ίδιες θερμίδες δε θα κάψεις; (ίδια ταχύτητα)


    Αν κάτι σου προσφέρουν τα πολλά γεύματα (πολλά εννοώ πάνω από 3) είναι:
    1) Δε βαρυστομαχιάζεις/ φουσκώνεις, καθώς τα γεύματα είναι πιο μικρά, κι αυτό έχει σημασία για όσους έχουν ευαίσθητα στομάχια.
    2) Ρυθμίζεις καλύτερα την όρεξή σου και αποκτάς καλύτερη αίσθηση των θερμίδων που μπορεί να έχει ένα γεύμα.
    3) Έχεις τη δυνατότητα να φας μεγαλύτερη ποικιλία τροφών, οπότε και να έχεις πιο πλούσια διατροφή, και σε γεύση και σε θρεπτικά συστατικά.
    4) Έχεις την ψευδή αίσθηση ότι τρως περισσότερο (placebo effect), ακόμα κι αν είσαι σε δίαιτα.

    (τα παραπάνω είναι με βάση την εμπειρία μου και εμπειρίες γνωτών μου που έχουν δοκιμάσει και με 3 και με 6 γεύματα)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stamthedrum : 12-10-10 στις 23:29
    Hypertrophy for the win!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-10-10 23:28 #42
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο just Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη να πινω 10 γρ waxy maize λιγο πριν την προπονηση?για να εχω ισσοροπια αζωτου η οποια ποιος ειναι ο πραγματικος σκοπος της ισσοροπιας?καλος μεταβολισμος?εχο μπερδευτει
    το μοριο του αζωτου υπαρχει μονο στην πρωτεινη..
    οι υ/ες κ τα λιπαρα,εχουν ανθρακα,υδρογονο,κ οξυγονο..αλλα οχι αζωτο.

    η αποβολη του αζωτου απτο σωμα,σου δινει αρνητικη ισσοροπια στο συνολο του.
    γιατι σου δειχνει το ρυθμο,που το σωμα χρησιμοποιει την πρωτεινη.
    αν το σωμα,χρησιμοποιει πολυ πρωτεινη,εχεις αρνητικη ισσοροπια αζωτου.
    αν παρεις πρωτεινη,παλατζαρεις την ισσοροπια προς το θετικο,αρα εχεις οφελος.

    η ληψη της πρωτεινης εχει να κανει με την ισοροπια του αζωτου στο σωμα.
    οποτε αν το σωμα,αποβαλει περισοτερο αζοτο αποσο περνεις μεσω της πρωτεινης,χανεις.

    η ισσοροπια αζωτου στο σωμα,σημαινει αναβολισμο σε καλα επιπεδα.
    το αντιστροφο,οχι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-10-10 23:30 #43
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο just Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη να πινω 10 γρ waxy maize λιγο πριν την προπονηση?για να εχω ισσοροπια αζωτου η οποια ποιος ειναι ο πραγματικος σκοπος της ισσοροπιας?καλος μεταβολισμος?εχο μπερδευτει

    επισης μπορει να τυχαινει να πηγαινω για προπονηση μετα το 4ο γευμα οποταν δεν 8α μπορω να φαω ουτε ρυζι ουτε βρωμη..
    Αν η προπόνηση είναι αργά, δεν πειράζει να τρως στα τελευταία γεύματα και υδατάνθρακα
    Hypertrophy for the win!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-10-10 23:38 #44
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamthedrum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry pan0z ούτε αυτό. Ο μεταβολισμός δεν "πέφτει" αν αργησεις να φας μερικές ωρες, χρειάζεται ολόκληρες μέρες νηστείας για να γίνει κάτι τέτοιο ή τελοσπάντων πολύ ακραία δίαιτα. Το ότι τα πολλά γεύματα αυξάνουν το μεταβολισμό δεν ισχύει. Αν εσύ τρέξεις 10 λεπτά τώρα και 10 λεπτά μετά από 3 ώρες ή 20 λεπτά συνεχόμενα, ίδιες θερμίδες δε θα κάψεις; (ίδια ταχύτητα)

    εδω η εσυ μπερδευεσαι η εγω.

    δεν ειναι το ιδιο να τρεχεις 20+20 λεπτα ας ουμε απο το να τρεχεις 40 επτα με την μια.
    ιδιες θερμιδες καις, αλλα τι θερμιες καις στην πρωτη περιπτωση και τι στην δευτερη.


    Αν κάτι σου προσφέρουν τα πολλά γεύματα (πολλά εννοώ πάνω από 3) είναι:
    1) Δε βαρυστομαχιάζεις/ φουσκώνεις, καθώς τα γεύματα είναι πιο μικρά, κι αυτό έχει σημασία για όσους έχουν ευαίσθητα στομάχια.
    2) Ρυθμίζεις καλύτερα την όρεξή σου και αποκτάς καλύτερη αίσθηση των θερμίδων που μπορεί να έχει ένα γεύμα.
    3) Έχεις τη δυνατότητα να φας μεγαλύτερη ποικιλία τροφών, οπότε και να έχεις πιο πλούσια διατροφή, και σε γεύση και σε θρεπτικά συστατικά.
    4) Έχεις την ψευδή αίσθηση ότι τρως περισσότερο (placebo effect), ακόμα κι αν είσαι σε δίαιτα.

    (τα παραπάνω είναι με βάση την εμπειρία μου και εμπειρίες γνωτών μου που έχουν δοκιμάσει και με 3 και με 6 γεύματα)

    6 γευματα δεν κανεις για αυτους τους λογους.
    μην ξεχναμε τους χρονους κορυφοσης των αμινοξεων στο αιμα, αλλα και την διατηρηση του μεταβολισσμου.
    πχ δεν ειναι το ιδιο να κανεις 4-5 γευματα των 2000 θερμιδων απο το να κανεις 2 γευματα των 2000.
    μην ξεχναμε οτι ο οργανισμος μας θυμαται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-10-10 23:38 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stamthedrum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η προπόνηση είναι αργά, δεν πειράζει να τρως στα τελευταία γεύματα και υδατάνθρακα
    αυτο γινεται σε διατροφη γραμμωσης??
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία