Θέμα: Glyco-Maize (ON)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 43
  1. 11-02-09 18:08 #1
    Προεπιλογή Glyco-Maize (ON)
    καλησπέρα. αγόρασα σήμερα το glyco maize της ΟΝ που έχει μέσα waxy maizε starch. θυμήζει πολύ στην όψη το άμυλο αραβοσίτου και το αλευρι. είναι άγλυκο εντελώς. περίμενα να μοιάζει με δεξτρόζη. έχει δοκιμάσει κάποιος?




    Beyond the Basics: 35 grams of concentrated carbohydrates per scoop Packed with fast-acting, high-molecular weight Waxy Maize Starch and Trehalose for intermediate energy. Contains Carbogen digestive enzymes to enhance utilization. Unflavored versatility: supercharge your protein, weight-gainer, creatine, and amino acid drinks with GLYCOMAIZE.

    Supplement Facts:

    Serving Size: 1 Scoop (40g)
    Servings Per Container: 50

    Amount Per Serving:
    Calories 140
    Calories From Fat 0
    Total Carbohydrate 35g
    Dietary Fiber 0g
    Sugars 3g


    Other Ingredients:
    Waxy Maize Starch, Trehalose

    4.4lbs.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-02-09 21:11 #2
    Προεπιλογή
    υδατανθρακας κανε ενα σερτς στο γοογλε θα σβγαλει οτι θες να μαθεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-02-09 07:00 #3
    Προεπιλογή
    Εχω δοκιμασει το Waxy maize της IDS. Καλαμποκι ειναι φιλε μου ειναι ενας υδατανθρακας 80 φορες γρηγοροτερος σε αφομοιοσει απο την δεξτροζη. Μην περιμενεις να δεις καποια διαφορα. δεξτροζη που ειναι και πιο οικονομικη με διαφορα
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-02-09 13:10 #4
    Προεπιλογή
    Μια από τα ίδια. Εγώ έχω δοκιμάσει bulk σκόνη vs malto-dext και η μόνη διαφορά ήταν ότι βάζοντας στο μεταπροπονητικό shake protein + waxy maizε starch σ' έπιανε "λιγούρα" λίγο πιο γρήγορα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-09-09 12:05 #5
    Προεπιλογή Glyco-Maize (ON)
    Γεια σας,ειμαι καινουργιος εδω..καλες συζητησεις να εχουμε..
    Λοιπον,στο ψητο τωρα...για μεταπροπνητικο υδατανθρακα χρησιμοποιω το εν'λογω συμπληρωμα.....απο πισω δεν αναφερει αν προκειται για δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη......απλα λεει οτι περιεχει δυο ειδη υδατανθρακα..Γνωριζει κανεις?????




    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες   
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-09-09 15:39 #6
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-09-09 16:05 #7
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Και γιατί δεν παίρνεις γλυκόζη και μαλτοδεξτρίνη; Το να γνωρίζει κάποιος το τι υδατάνθρακες περιέχει αυτό μου φαίνεται δύσκολο. Εξάλλου απ' ότι καταλαβαίνω το μόνο που κάνει είναι να δίνει φυσικά ενέργεια και να βοηθά στο να επανακτήσουν οι μυς γλυκογόνο. Πράγμα που κάνει πολύ καλά η γλυκόζη ή η μαλτοδεξτρινη, πιο σίγουρα και πιο οικονομικά. Ίσως να είναι καλύτερο όμως για χρήση σαν γεύμα μιας και τα άλλα λόγω υψηλού γλυκαιμικού δείκτη δεν προτείνονται (αν και αυτό δεν το καταλαβαίνω, αλλά για να το λένε έτσι θα είναι .
    Καλώς ήρθες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-09-09 16:15 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί δεν παίρνεις γλυκόζη και μαλτοδεξτρίνη; Το να γνωρίζει κάποιος το τι υδατάνθρακες περιέχει αυτό μου φαίνεται δύσκολο. Εξάλλου απ' ότι καταλαβαίνω το μόνο που κάνει είναι να δίνει φυσικά ενέργεια και να βοηθά στο να επανακτήσουν οι μυς γλυκογόνο. Πράγμα που κάνει πολύ καλά η γλυκόζη ή η μαλτοδεξτρινη, πιο σίγουρα και πιο οικονομικά. Ίσως να είναι καλύτερο όμως για χρήση σαν γεύμα μιας και τα άλλα λόγω υψηλού γλυκαιμικού δείκτη δεν προτείνονται (αν και αυτό δεν το καταλαβαίνω, αλλά για να το λένε έτσι θα είναι .
    Καλώς ήρθες.
    Ελα μολις τους βρηκα...τον εναν τον λενε ''waxy maize''.....και το αλλο ειναι μοριο γλυκοζης..Λογικα θα προκειται για εναν υψηλου και εναν χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη..Τωρα τι ειδος ειναι το waxy maize....
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-09-09 16:57 #9
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Μάλιστα, αραβόσιτος σε "κέρινη" μορφή( μετάφραση waxy maize). Δε ξέρω. Ας μιλήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα, αλλά καλαμπόκι για μεταπροπονητικό δεν έχω δει πουθενά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-09-09 17:08 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, αραβόσιτος σε "κέρινη" μορφή( μετάφραση waxy maize). Δε ξέρω. Ας μιλήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα, αλλά καλαμπόκι για μεταπροπονητικό δεν έχω δει πουθενά.
    Λοπον και εγω το εψαξα και απο το ειδα σε αλλα φορουμ αλλα και στο bodybuilding.com λενε οτι εκρινει την ινσουλινη και αναπληρωνει το γλυκογονο δυο φορες πιο γρηγορα απο τα αντιστοιχα(ματλτο,δεξτροζη).Θα δω πως θα λειτουργησει σε εμενα και θα σας πω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-09-09 17:29 #11
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Να μας πεις και κάποιος γνώστης να μας πει αν έχει νόημα η τόσο γρήγορη επανέκκριση ινσουλίνης και αναπλήρωση του γλυκογόνου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-09-09 17:44 #12
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Μετά από την προπόνηση με βάρη το σώμα βρίσκεται σε υπογλυκαιμική κατάσταση. Το ζάχαρο στο αίμα και τα επίπεδα της ινσουλίνης έχουν μειωθεί δραστικά. Αμέσως μετά από την άσκηση τα φυσικά επίπεδα αυξητικής ορμόνης αγωνίζονται να αυξηθούν όσο τα επίπεδα της ινσουλίνης προσπαθούν να επανακάμψουν από την υψηλά καταβολική κατάσταση.

    Ένα συμπλήρωμα που να συνδυάζει υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη αμέσως μετά την προπόνηση θα αυξήσει άμεσα τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα και θα προκαλέσει μια κατάσταση υπεργλυκαιμίας. Αυτό με τη σειρά του θα προκαλέσει αύξηση στην παραγωγή ινσουλίνης.
    Η νέα ποσότητα ινσουλίνης στο αίμα θα οδηγήσει τα απαραίτητα γλυκόζη και αμινοξέα στους μυς με αυξημένη ταχύτητα.
    Τα αυξημένα αυτά επίπεδα γλυκόζης θα αρχίσουν να προκαλούν νέα έκκριση αυξητικής ορμόνης στο αίμα, την ορμόνη κλειδί για την παραγωγή του αυξητικού παράγοντα ινσουλίνης (Insulin Growth Factor).

    Γιατί υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη; Γιατί προσφέρουν αυξημένους ρυθμούς απορρόφησης και απότομη έκκριση ινσουλίνης. Όσο το γρηγορότερο μεταφερθεί η γλυκόζη στο αίμα και στους μυς, τόσο λιγότερη πρωτείνη καταστρέφεται και τόσο περισσότερο γλυκογόνο αποθηκεύεται.

    Μεταπροπονητική Διατροφή
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-09-09 19:45 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ralph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοπον και εγω το εψαξα και απο το ειδα σε αλλα φορουμ αλλα και στο bodybuilding.com λενε οτι εκρινει την ινσουλινη και αναπληρωνει το γλυκογονο δυο φορες πιο γρηγορα απο τα αντιστοιχα(ματλτο,δεξτροζη).Θα δω πως θα λειτουργησει σε εμενα και θα σας πω

    http://www.bodybuilding.com/fun/waxy...tarch_myth.htm


    Προσωπικά θα ακολουθούσα τα βαασικα και δοκιμασμένα (Δεξτρόζη - Μαλτοδεξτρίνη) όπως αναφέρει και το σχετικό άρθρο περι μεταπροπονητικής διατροφής
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-09-09 20:40 #14
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πόσες φορές δε το έχω διαβάσει αυτό... Διαβάζοντας λοιπόν και κάποια πράγματα από άλλα φόρουμ, αν το αντέχει η τσέπη σου παρ' το. Το παίρνεις μαζί με κάτι άλλο; Πες μας την άποψη σου για γεύση,διαλυτότητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-09-09 20:43 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πόσες φορές δε το έχω διαβάσει αυτό... Διαβάζοντας λοιπόν και κάποια πράγματα από άλλα φόρουμ, αν το αντέχει η τσέπη σου παρ' το. Το παίρνεις μαζί με κάτι άλλο; Πες μας την άποψη σου για γεύση,διαλυτότητα.
    Το περνω μαζι με τη whey της ον.Απο διαλυτοτητα πολυ καλα..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία