Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 30
  1. 03-05-10 14:44 #1

    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Athens, Ilion
    Μηνύματα
    4
    Προεπιλογή Μείωση BMI μόνο με άσκηση-γίνεται;
    Καλησπέρα, νέος εδώ στο forum σας. Επειδη ξερω πως οι περισσότεροι εδω μεσα ειστε τουμπανοι και πολυ καλα γυμνασμένοι θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Δεν με ενδιαφερει προς στιγμην να γραμμωθω ή να φουσκωσω τους μυς μου για να γινω σαν τα κουκλάκια τοu Action Man ή τοu Max Steel θέλω απλως να χάσω κάποια περιττα κιλα ετσι ώστε ο δεικτης μαζας σωματος(BMI) να φτάσει στην μέση της κατηγοριας του φυσιολογικού (γύρω στο 22). Ακόμη θέλω να εξαφανιστει και η κοιλια που εχω

    Εγώ αυτη την στιγμή εχω 25,7 (ύψος 1,85 και βάρος 88 κιλα) και ειμαι 18 χρονων. Η αλήθεια είναι πως δεν αθλουμαι και πολυ συχνα, τρεχω καποιες φορες όποτε μου καπνίσει ή παιζω κανα ποδοσφαιρο ή μπασκετ έξω (το ποδηλατο που μου αρεσε το εχω ψιλοδιαλυσει ) .

    Αυτο που ζητάω απο εσας ειναι να μου προτείνετε αθλητικές δραστηριότητες (με προγραμμα) για να χασω κιλα χωρις να μειωσω το φαγητο μου το οποιο ΘΑ ειναι αυτο:

    Πρωι
    Μπωλ δημητριακα με γαλα πληρες

    Μεσημέρι
    Οτι μου βάλει η μανα μου *

    Απόγευμα (οχι παντα)
    Ίσως κάποιος χυμός ή φρούτο

    Βράδυ
    Το ιδιο*


    *Σε φυσιολογικές ποσοτητες

    Το θα πιο πανω το λεω γιατι προσφατα είχα ξεσκιστει στις πιτσες, σουβλακια, κρεπες κτλ

    Υ.Σ: Το ποδηλατο μου φτιάχνεται και μου αρεσει και η κολυμβηση

    Y.Σ2: Γίνεται ολο αυτο που ζηταω; Φυσιολογικο φαγητο + τακτικη ασκηση = απωλεια 12 κιλών; (12 κιλα χρειαζομαι να χασω για να μειώσω το BMI). Και την κοιλία ε μην την ξεχναμε- ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ

    Υ.Σ3: Θυμίζω οχι γράμμωση - μονο χασιμο κιλων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-05-10 18:28 #2
    Προεπιλογή
    Δεν με ενδιαφερει προς στιγμην να γραμμωθω
    Ακόμη θέλω να εξαφανιστει και η κοιλια που εχω
    Και την κοιλία ε μην την ξεχναμε- ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ
    Υ.Σ3: Θυμίζω οχι γράμμωση - μονο χασιμο κιλων!
    stay full
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-05-10 18:32 #3
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    μεγαλε τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου.Και με αυτη τη διατροφη οτι και να θες να κανεις δεν πας πουθενα!!!Ξεκινα διαβασε το φορουμ και τα αρθρα του!!!!!!!
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-05-10 19:50 #4
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Πάντως αυτό το BMI είναι τρομερά χαζό bigboss, μην ασχολείσαι μαζί του, κοίτα να είσαι όπως σ' αρέσει και να είσαι υγιής κάνοντας εξετάσεις και όχι υπολογίζοντας διάφορες γενικότητες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-05-10 20:01 #5
    Το avatar του χρήστη mpambis

    Εγγραφή
    06-03-2010
    Περ.
    Α.Δημήτριος
    Μηνύματα
    49
    Προεπιλογή
    Δεν νομίζω οτι με τέτοια διατροφή αντέχεις άσκηση.
    Loved by few..Hated by many...Respected by all.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-05-10 20:06 #6
    Προεπιλογή
    με αυτη τη διατροφη δν προκιτε να κανεις τιποτα!στην αρχη μπορει να χασεις καποια κοιλα που το περισσοτερο θα ειναι νερο αλλα μετα θα μεινεις στασιμος.εαν δν φτιαξεις την διατροφη σου δν γινετε τιποτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-05-10 23:53 #7
    Το avatar του χρήστη mpambis

    Εγγραφή
    06-03-2010
    Περ.
    Α.Δημήτριος
    Μηνύματα
    49
    Προεπιλογή
    Φυσιολογικό φαγητό τι εννοείς; 2γεύματα την μέρα; Γιατί το απογευματινό και το βραδινό είναι ανύπαρκτα. Ασε που και το πρωινό δεν είναι οτι καλύτετο. Διάβασε το φόρουμ και θα μπορέσεις να φτιάξεις φυσιολογική διατροφή. 12 κιλά είναι πάρα πολλά και το 22 είναι πολύ χαμηλός δείκτης μάζας.
    Loved by few..Hated by many...Respected by all.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-05-10 00:24 #8
    Προεπιλογή
    To BMI μπορει να θελει να το μειωσει ξερω γω για καποια δουλεια πχ πανεναλλαδικες ή καποια προκυρηξη.

    Δεν ειναι χαζο ρε φιλε Machiavelli το ΒΜΙ και επειδη ξερω που θα διαφωνησεις, το ΒΜΙ δε το νοιαζει αν εισαι 90 κιλα, 1,80 υψος με 10% λιπος, 5% λιπος ή 25% λιπος. Μετραει το βαρος αμιγως και για αυτο εχει δημιουργηθει. Ειτε εισαι στο 1.80 90 κιλα τερας, ειτε ενας παχουλουλης δε παυεις και στις δυο περιπτωσεις να εισαι 90 κιλα.

    Ειναι πολυ χρησιμο στο γενικο πληθυσμο σιγουρα χρειαζεται και δινει μια πρωτη εικονα που συχνα ειναι και σωστη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-05-10 00:47 #9
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Δηλαδή αν πάει στην προκύρηξη ένας με 5% και μεγάλο BMI θα του πουν δεν κάνεις πάνε χάσε τους μύες σου; Ή αν είναι να βγεις Ι στο στρατό που κοιτάνε BMI θα σου πούνε δε μας νοιάζει που είσαι θηρίο, έχεις το τάδε BMI σε βγάζω Ι3; Εκτός αν πρόκειται για δείκτη που μετράει το πόσο κατάλληλοι είναι οι αστράγαλοι μας για να σηκώσουν το βάρος μας, οπότε εκεί βρίσκω μια χρησιμότητα.
    Αυτό ακριβώς, το BMI δε το νοιάζουν αυτά που είπες. Δε βλέπω που διαφωνούμε και γιατί πρέπει να πάψω να το θεωρώ χαζό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-05-10 01:59 #10
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή
    το bmi ...είναι για τους αχρηστους διαιτολογους και για τις γκομενες..απο τοτε που βγηκαν αυτοι οι actio man οπως τους λες..το bmi πηγε απο κει που ηρθε...και ηρθε το ποσοστο λιπους!
    μπαινεις σε ενα φορουμ bbing κοροιδευεις ουσιαστικα οσους ειναι μυωδεις και γραμμωμενοι και περιμενεις και βοηθεια..προσωπικα παρε ενα Χ !
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-05-10 02:22 #11

    Εγγραφή
    03-05-2010
    Περ.
    Athens, Ilion
    Μηνύματα
    4
    Προεπιλογή Μειωση ΒΜΙ
    @mpambis Έλα είσαι και συνονόματος. Φυσιολογικό φαγητο, ναι δεν εκφραστικα σωστα. Εννοουσα φυσιολογική ποσότητα φαγητου. Λεγοντας φυσιολογικη εννοω για παραδειγμα την ποσοτητα που σου σερβίρουν αν πας να φας σε κάποιο εστιατόριο. Οσο για το 22, ειδα πως ειναι το φυσιολογικό επιπεδο .

    @Machiavelli,Nick Πράγματι θέλω να μειώσω το βάρος μου για να πάω καλα σε καποια αθληματα που απαιτουνται για κάποια προκήρυξη. Δεν ξερω και εγω να σας πω την αλήθεια ποσο σοβαρο είναι το BMI αλλά μου φαίνεται αξιοπιστο.

    @Machiavelli Δεν ζητανε ουτε BMI ουτε κιλα. Μονο το υψος. Όμως πρεπει να εισαι ικανος να κανεις καποια αθληματα (σφαιροβολια, αλμα εις υψος/μηκος, 1000μ τρεξιμο, 100μ) και για να τα κανεις θες να εχεις λιγοτερα κιλα γιατι αλλιως πολυ απλα δεν γινεται.

    @jGod Η αληθεια είναι πως δεν μου αρεσει να βλέπω τοσο υπερβολική γραμμωση. Μου φαίνεται τελειως αφυσικο και οχι και ιδιαίτερα ομορφο. Προσωπικα για μενα, ολα εχουν και κάποιο οριο. Δεκτο το Χ σου , εξαλου ο καθενας μας εχει δικες του αποψεις.

    Βασικα εσενα Jgod οπως σε βλεπω στην pic δεν σε βλεπω να ξεπερνας τα προσωπικα μου όρια!



    @All να το συνεχίσω εδω το post μου ή να ρωτησω αλλου για διαιτα ; Απο αυτα που είπατε με βγάλατε ανηκανο να γυμναστω (χωρις αλλαγη διατροφης)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-05-10 06:24 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bigboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, νέος εδώ στο forum σας. Επειδη ξερω πως οι περισσότεροι εδω μεσα ειστε τουμπανοι και πολυ καλα γυμνασμένοι θέλω να σας ρωτήσω κάτι. Δεν με ενδιαφερει προς στιγμην να γραμμωθω ή να φουσκωσω τους μυς μου για να γινω σαν τα κουκλάκια τοu Action Man ή τοu Max Steel θέλω απλως να χάσω κάποια περιττα κιλα ετσι ώστε ο δεικτης μαζας σωματος(BMI) να φτάσει στην μέση της κατηγοριας του φυσιολογικού (γύρω στο 22). Ακόμη θέλω να εξαφανιστει και η κοιλια που εχω

    Εγώ αυτη την στιγμή εχω 25,7 (ύψος 1,85 και βάρος 88 κιλα) και ειμαι 18 χρονων. Η αλήθεια είναι πως δεν αθλουμαι και πολυ συχνα, τρεχω καποιες φορες όποτε μου καπνίσει ή παιζω κανα ποδοσφαιρο ή μπασκετ έξω (το ποδηλατο που μου αρεσε το εχω ψιλοδιαλυσει ) .

    Αυτο που ζητάω απο εσας ειναι να μου προτείνετε αθλητικές δραστηριότητες (με προγραμμα) για να χασω κιλα χωρις να μειωσω το φαγητο μου το οποιο ΘΑ ειναι αυτο:

    Πρωι
    Μπωλ δημητριακα με γαλα πληρες

    Μεσημέρι
    Οτι μου βάλει η μανα μου *

    Απόγευμα (οχι παντα)
    Ίσως κάποιος χυμός ή φρούτο

    Βράδυ
    Το ιδιο*


    *Σε φυσιολογικές ποσοτητες

    Το θα πιο πανω το λεω γιατι προσφατα είχα ξεσκιστει στις πιτσες, σουβλακια, κρεπες κτλ

    Υ.Σ: Το ποδηλατο μου φτιάχνεται και μου αρεσει και η κολυμβηση

    Y.Σ2: Γίνεται ολο αυτο που ζηταω; Φυσιολογικο φαγητο + τακτικη ασκηση = απωλεια 12 κιλών; (12 κιλα χρειαζομαι να χασω για να μειώσω το BMI). Και την κοιλία ε μην την ξεχναμε- ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ

    Υ.Σ3: Θυμίζω οχι γράμμωση - μονο χασιμο κιλων!
    Aν θέλεις το BMI σου χαμηλό για κάποιο λόγο έχει καλώς,αλλιώς θα συμφωνήσω με τον Machiavelli ότι είναι εντελώς άχρηστο για κάποιον που γυμνάζεται.Όσον αφορά τη διατροφή σου,δεν νομίζω να είναι δύσκολο να βάλεις ένα δεκατιανό(π.χ ένα τοστ με γαλοπούλα+1 φέτα τυρί 10%+μάυρο ψωμί).
    Γενικά,η διατροφή σου δεν είναι καλή για κάποιον που γυμνάζεται.....αν εσύ κάνεις ποδήλατο 30 λεπτά,δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά μην περιμένεις τα αμεσότερα αποτελέσματα.Ασε που αν μέχρι τώρα κατέβαζες μόνο σαβούρα,και μόνο η αλλαγή σε πιο υγειινά φαγητά,θα κάνει την διαφορά σε συνδυασμό με την όποια γυμναστική.
    anyway good luck!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-05-10 11:18 #13
    Προεπιλογή
    @jGod Η αληθεια είναι πως δεν μου αρεσει να βλέπω τοσο υπερβολική γραμμωση. Μου φαίνεται τελειως αφυσικο και οχι και ιδιαίτερα ομορφο. Προσωπικα για μενα, ολα εχουν και κάποιο οριο. Δεκτο το Χ σου , εξαλου ο καθενας μας εχει δικες του αποψεις.

    Βασικα εσενα Jgod οπως σε βλεπω στην pic δεν σε βλεπω να ξεπερνας τα προσωπικα μου όρια!



    @All να το συνεχίσω εδω το post μου ή να ρωτησω αλλου για διαιτα ; Απο αυτα που είπατε με βγάλατε ανηκανο να γυμναστω (χωρις αλλαγη διατροφης)[/QUOTE]

    *παιδια θα ηταν καλο να μιλαμε καλυτερα σε εναν ανθρωπο που εχει αγχος-προβλημα με το σωμα του και να τον στηριξουμε. ετσι κι αλλιως μια βοηθεια ζητησε.. Εγω καποτε ημουν 140 κιλα λιπος ολο.... κατεβηκα με μια διαιτα στα 95 και τωρα ειμαι 115 με ελαχιστο ποσοστο λιπους. η διατροφη μου τοτε ηταν πρωι ενα τοστ τυρι γαλοπ. και 1 χυμο
    το απογευματινο 1 φρουτο..
    και τα κυριως γευματα, ψητο + σαλατα(μεσημερι βραδυ)
    με αυτη τη διαιτα εχασα 40 κιλα...


    δεν ειναι τιποτα δυσκολο φιλε μου.. κανει μια παρομοια διατροφη και συνεχισε την ασκηση που κανεις..ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ και ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.. καλη τυχη
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-05-10 13:28 #14
    Το avatar του χρήστη mpambis

    Εγγραφή
    06-03-2010
    Περ.
    Α.Δημήτριος
    Μηνύματα
    49
    Προεπιλογή
    Συνονόματε σταμάτα στα κιλά που σε ικανοποιούν...Πάντος αν θες να πάς στο 22 για κάποιο σκοπό όπως π.χ. για στρατιωτικές σχολές απ' οτι άκουσα οτι το όριο πήγε απο το 25 στο 27.
    Loved by few..Hated by many...Respected by all.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-05-10 14:02 #15
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bigboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσιολογικό φαγητο, ναι δεν εκφραστικα σωστα. Εννοουσα φυσιολογική ποσότητα φαγητου. Λεγοντας φυσιολογικη εννοω για παραδειγμα την ποσοτητα που σου σερβίρουν αν πας να φας σε κάποιο εστιατόριο. Οσο για το 22, ειδα πως ειναι το φυσιολογικό επιπεδο .
    Πάλι δεν εκφράζεσαι σωστά μάλλον...αν πας σε μια ταβέρνα ελληνική σου φέρνει και παραγγείλεις μπφτέκια ή μπριζόλα σου φέρνουν 200+ γρ ψημένο κρέας μια τηγανιά πατάτες κλπ. Αν πας σε ένα gourmet εστιατόριο θα σου σερβίρουν 100-150 γρ κρεας, λιγο ρύζι, λίγο μαρούλι, λίγες πατάτες.
    Φυσιολογική ποσότητα φαγητού είναι αυτή που χρειάζεται ο οργανισμός για να μην υποσιτίζεται και ποικίλει από άτομο σε άτομο...
    Αν φτάσεις 22 και δε σου αρέσει το σώμα σου τι θα κάνεις? Απλά επειδή διάβασες ότι είναι φυσιολογικό? Παίζουν πολύ παράγοντες, το BMI είναι ένας πολύ γενικός δείκης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bigboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αληθεια είναι πως δεν μου αρεσει να βλέπω τοσο υπερβολική γραμμωση. Μου φαίνεται τελειως αφυσικο και οχι και ιδιαίτερα ομορφο. Προσωπικα για μενα, ολα εχουν και κάποιο οριο. Δεκτο το Χ σου , εξαλου ο καθενας μας εχει δικες του αποψεις.

    Βασικα εσενα Jgod οπως σε βλεπω στην pic δεν σε βλεπω να ξεπερνας τα προσωπικα μου όρια!

    ξεκίνα γράμμωση τότε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bigboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο αυτα που είπατε με βγάλατε ανηκανο να γυμναστω (χωρις αλλαγη διατροφης)
    Κατά την άποψή μου με αυτά που τρως δε θα μπορείς να προπονηθείς καλά και θα επιβαρύνεις τον οργανισμό σου...Και σαφώς θα θες να έχεις και επιδόσεις στα αθλήματα. Πως θα βελτιώσεις τις επιδόσεις σου αν δεν προπονεισαι σωστά?
    Διάβασε τα θέματα διατροφής στο φορουμ, δε χρειάζεται λιμοκτονία για να πετύχεις τους στόχους σου...

    Καλώς ήρθες στο φόρουμ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ramrod : 04-05-10 στις 14:17
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία