Θέμα: Female Gym Tips

Σελίδα 643 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 143543593633641642643644645 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 9.631 έως 9.645 από 9687
  1. 25-12-12 03:05 #9631
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι συμπληρωματα ΑΚΡΙΒΩΣ παιρνεις?και σε τι συχνοτητα προπονεισαι?ξεκινησες αποτομα πολυ γυμναστικη,μειωσες /αυξησες ποσοτητα φαγητου/περνας δυσκολες περιοδους με αγχος κτλ?ειναι πολλα που παιζουν και δεν μπορεις να βγαλεις ακρη αν δεν πας σε γιατρο...και μενα μου συμβαινει αυτο αλλα ξερω οτι ειναι οταν κανω αποτομες αλλαγες σε διατροφη/γυμναστικη και περναω εντονες περιοδους με αγχος...με χτυπαει εκει και πολλες γυναικες το εχουν αυτο...

    αν συνεχιστει πας στον γιατρο σου χωρις δευτερη σκεψη...
    αυτη τη περιοδο περνω καθαρη πρωτεινη,και ενα νιτρικο χωρις κρεατινη,επερνα λιποδιαλυτη για μεγαλο χρονικο διαστημα τωρα τον εχω κανει off γιατι ’’μαζεψα’’ πολυ,προπονηση κανω 6 φορες τη βδομαδα,φαι ναι εχω μειωσει εχω περιορισει κατα πολυ υδατανθρακες,αγχος ποιος δεν εχει....,αρα ειναι απο αυτα ?
    θα δω πως θα παει και αυτος ο μηνας και αν χειροτερεψει θα συμβουλευτω γιατρο
    ευακι
     

  2. 27-12-12 12:39 #9632
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη τη περιοδο περνω καθαρη πρωτεινη,και ενα νιτρικο χωρις κρεατινη,επερνα λιποδιαλυτη για μεγαλο χρονικο διαστημα τωρα τον εχω κανει off γιατι ’’μαζεψα’’ πολυ,προπονηση κανω 6 φορες τη βδομαδα,φαι ναι εχω μειωσει εχω περιορισει κατα πολυ υδατανθρακες,αγχος ποιος δεν εχει....,αρα ειναι απο αυτα ?
    θα δω πως θα παει και αυτος ο μηνας και αν χειροτερεψει θα συμβουλευτω γιατρο
    τι εννοεις ''μαζεψες'' πολυ?προσωπικη μου αποψη οτι οι λιποδιαλυτες του εμποριου ειναι για να αδειαζει απλα η τσεπη σου...δεν βρισκω λογο να τους παρει καποιος...εχω δοκιμασει και εγω διαφορους για να δω τι παιζει κ αν τελικα παιζει κατι αλλα καταληγω οπως οι περισσοτεροι οτι ειναι για πεταμα..

    υδατανθρακες γιατι να περιορισεις?ισα ισα εσυ που κανεις και αθλημα(δεν ξερω αν πας αγωνιστικα )πρεπει να δωσεις εμφαση στην διατροφη σου και να μην κοβεις πολλα πολλα....

    τελος,μην περιμενεις να δει πως θα παει ο μηνας...απλα πηγαινε στον/στην γιατρο σου....δεν τα αφηνουμε αυτα
     

  3. 27-12-12 12:44 #9633
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη τη περιοδο περνω καθαρη πρωτεινη,και ενα νιτρικο χωρις κρεατινη,επερνα λιποδιαλυτη για μεγαλο χρονικο διαστημα τωρα τον εχω κανει off γιατι ’’μαζεψα’’ πολυ,προπονηση κανω 6 φορες τη βδομαδα,φαι ναι εχω μειωσει εχω περιορισει κατα πολυ υδατανθρακες,αγχος ποιος δεν εχει....,αρα ειναι απο αυτα ?
    θα δω πως θα παει και αυτος ο μηνας και αν χειροτερεψει θα συμβουλευτω γιατρο
    τι εννοεις ''μαζεψες'' πολυ?προσωπικη μου αποψη οτι οι λιποδιαλυτες του εμποριου ειναι για να αδειαζει απλα η τσεπη σου...δεν βρισκω λογο να τους παρει καποιος...εχω δοκιμασει και εγω διαφορους για να δω τι παιζει κ αν τελικα παιζει κατι αλλα καταληγω οπως οι περισσοτεροι οτι ειναι για πεταμα..

    υδατανθρακες γιατι να περιορισεις?ισα ισα εσυ που κανεις και αθλημα(δεν ξερω αν πας αγωνιστικα )πρεπει να δωσεις εμφαση στην διατροφη σου και να μην κοβεις πολλα πολλα....

    τελος,μην περιμενεις να δει πως θα παει ο μηνας...απλα πηγαινε στον/στην γιατρο σου....δεν τα αφηνουμε αυτα
     

  4. 27-12-12 23:28 #9634
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοεις ''μαζεψες'' πολυ?προσωπικη μου αποψη οτι οι λιποδιαλυτες του εμποριου ειναι για να αδειαζει απλα η τσεπη σου...δεν βρισκω λογο να τους παρει καποιος...εχω δοκιμασει και εγω διαφορους για να δω τι παιζει κ αν τελικα παιζει κατι αλλα καταληγω οπως οι περισσοτεροι οτι ειναι για πεταμα..

    υδατανθρακες γιατι να περιορισεις?ισα ισα εσυ που κανεις και αθλημα(δεν ξερω αν πας αγωνιστικα )πρεπει να δωσεις εμφαση στην διατροφη σου και να μην κοβεις πολλα πολλα....

    τελος,μην περιμενεις να δει πως θα παει ο μηνας...απλα πηγαινε στον/στην γιατρο σου....δεν τα αφηνουμε αυτα
    ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι για πεταμα εξοδο και τιποτα αλλο,θα αυξησω λιγο τους υδατανθρακες σιγα σιγα και θα παω γιατρο,ευχαριστω παντως
    ευακι
     

  5. 30-12-12 11:18 #9635
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι η αληθεια ειναι οτι ειναι για πεταμα εξοδο και τιποτα αλλο,θα αυξησω λιγο τους υδατανθρακες σιγα σιγα και θα παω γιατρο,ευχαριστω παντως
    Anytime περιμενω νεα σου απο γιατρο...ελπιζω να ειναι ολα κομπλε!
     

  6. 31-12-12 02:00 #9636
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    Anytime περιμενω νεα σου απο γιατρο...ελπιζω να ειναι ολα κομπλε!
    να σαι καλα
    ευακι
     

  7. 06-01-13 21:30 #9637
    Το avatar του χρήστη jelena

    Εγγραφή
    04-09-2010
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    200
    Προεπιλογή
    Κορίτσια καλησπέρα..Ήθελα να ρωτήσω γιατί είχα μία διαφωνία μ'έναν φίλο για τα καθίσματα...
    Τα γόνατα μπορούν να ξεπεράσουν τις μύτες των ποδιών??Εγω γνωρίζω πως όχι καθώς καταπονούνται τα γόνατα..αλλα μου είπε ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία αφού στόχος είναι να κατεβαίνουμε χαμηλά με τα πόδια και τους γλουτούς και αναπόφευκτα τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών

    Επιπλέον ενω μέχρι τώρα κατέβαινα πολύ καλα στα σκουωτ, εδω και κάποιο διάστημα παρατηρώ μια καμπή στη μέση και μου βγαίνει λιγο σε good mornings και λίγο σε σκουωτ....Κι ενώ πάω να το διορθώσω πάλι σε κάποια επανάληψη κατεβαίνω έτσι...ενώ προσπαθώ να κατέβω με πόδια και γλουτούς πάλι έτισ βγαίνει
    Train your mind as hard as you train your body...
     

  8. 06-01-13 22:04 #9638
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jelena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορίτσια καλησπέρα..Ήθελα να ρωτήσω γιατί είχα μία διαφωνία μ'έναν φίλο για τα καθίσματα...
    Τα γόνατα μπορούν να ξεπεράσουν τις μύτες των ποδιών??Εγω γνωρίζω πως όχι καθώς καταπονούνται τα γόνατα..αλλα μου είπε ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία αφού στόχος είναι να κατεβαίνουμε χαμηλά με τα πόδια και τους γλουτούς και αναπόφευκτα τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών

    Επιπλέον ενω μέχρι τώρα κατέβαινα πολύ καλα στα σκουωτ, εδω και κάποιο διάστημα παρατηρώ μια καμπή στη μέση και μου βγαίνει λιγο σε good mornings και λίγο σε σκουωτ....Κι ενώ πάω να το διορθώσω πάλι σε κάποια επανάληψη κατεβαίνω έτσι...ενώ προσπαθώ να κατέβω με πόδια και γλουτούς πάλι έτισ βγαίνει
    η κινηση δεν εχει σχεση με το ποσο κατεβαινεις...η κινηση ειναι μια κ δεν πρεπει να ξεπερνας τις μυτες..για το 2ο μηπως βαζεις παραπανω κιλα?

    *Σε αυτο το τοπικ απαγορευεται αυστηρα η συμμετοχη των ανδρων.Σεβαστειτε το*mods team*
     

  9. 06-01-13 22:15 #9639

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jelena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορίτσια καλησπέρα..Ήθελα να ρωτήσω γιατί είχα μία διαφωνία μ'έναν φίλο για τα καθίσματα...
    Τα γόνατα μπορούν να ξεπεράσουν τις μύτες των ποδιών??Εγω γνωρίζω πως όχι καθώς καταπονούνται τα γόνατα..αλλα μου είπε ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία αφού στόχος είναι να κατεβαίνουμε χαμηλά με τα πόδια και τους γλουτούς και αναπόφευκτα τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών

    Επιπλέον ενω μέχρι τώρα κατέβαινα πολύ καλα στα σκουωτ, εδω και κάποιο διάστημα παρατηρώ μια καμπή στη μέση και μου βγαίνει λιγο σε good mornings και λίγο σε σκουωτ....Κι ενώ πάω να το διορθώσω πάλι σε κάποια επανάληψη κατεβαίνω έτσι...ενώ προσπαθώ να κατέβω με πόδια και γλουτούς πάλι έτισ βγαίνει
    Πες του ότι είναι άσχετος..Για να μην πω κάτι άλλο. Είτε κάνουμε high bar είτε πολύ περισσότερο low bar αν τα γόνατα περνάνε μπροστά, το κάνουμε λάθος.. .

    *Σε αυτο το τοπικ απαγορευεται αυστηρα η συμμετοχη των ανδρων.Σεβαστειτε το*mods team*
     

  10. 07-01-13 15:47 #9640
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jelena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κορίτσια καλησπέρα..Ήθελα να ρωτήσω γιατί είχα μία διαφωνία μ'έναν φίλο για τα καθίσματα...
    Τα γόνατα μπορούν να ξεπεράσουν τις μύτες των ποδιών??Εγω γνωρίζω πως όχι καθώς καταπονούνται τα γόνατα..αλλα μου είπε ότι δεν έχει και μεγάλη σημασία αφού στόχος είναι να κατεβαίνουμε χαμηλά με τα πόδια και τους γλουτούς και αναπόφευκτα τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες των ποδιών

    Επιπλέον ενω μέχρι τώρα κατέβαινα πολύ καλα στα σκουωτ, εδω και κάποιο διάστημα παρατηρώ μια καμπή στη μέση και μου βγαίνει λιγο σε good mornings και λίγο σε σκουωτ....Κι ενώ πάω να το διορθώσω πάλι σε κάποια επανάληψη κατεβαίνω έτσι...ενώ προσπαθώ να κατέβω με πόδια και γλουτούς πάλι έτισ βγαίνει
    Koριτσι καλησπερα~ Ηθελα να απαντησω στην ερωτηση σου σχετικα με την διαφωνια με τον φιλο σου για τα καθισματα!

    ΟΧΙ δεν μπορουν να ξεπερασουν τις μυτες....μηπως εννοουσε οριακα οτι ΦΑΙΝΕΤΑΙ να περνανε τις μυτες?Ειναι κουλο να σου ειπε οτι ΜΠΟΡΟΥΝ να ξεπερασουν ,εκτος κ αν ειναι κουλος αυτος οποτε παμε πασο.

    Ερωτηση προς τον φιλο σου-δεν εχει σημασια αν καταπονουνται τα γονατα μονο και μονο επειδη στοχος ειναι να κατεβουμε χαμηλα κ αλλος τροπος δεν υπαρχει απο το να φερνεις μπροστα τα γονατα?

    Μη χειροτερα.Την επιλογη του να μαθεις σωστα σκουωτ και τεχνικη την σκεφτηκε?Jesuuuuuusss!Ο φιλος σου μαλλον δεν θελει το καλο σου αγαπη!

    Αυτο που λες για το σκουωτ το δικο σου ειναι λογω του οτι δεν κατεβαινεις ΚΑΘΕΤΑ αλλα ριχνεις βαρος μπροστα σαν να θες να ακουμπησεις στηθος σε γονατα.Να μαθεις να ριχνεις βαρος στις φτερνες σου(βοηθαει ενα πιατακι απο κατω σε καθε φτερνα ) και να κατεβαινεις καθετα και οχι να πεφτεις μπροστα.

    Το πιο πιθανο ειναι να εισαι αδυναμη ακομα και να μην εχει μαθει σωστα τεχνικη η να μην σου την εχουν δειξει σωστα.Ειναι λογικο .Δοκιμασε με λιγοτερα κιλα εστω και με αδεια μπαρα και χωρις μπαρα με σκουποξυλο να κανεις σωστα την κινηση και θα το βρεις.Ευλυγισια στον μηριαιο εχεις για να σε αφησει να κανεις βαθυ οποτε το τρικ βρισκεται στην τεχνικη σε σενα και ασε τον φιλο σου να λεει..μην σακατευεσαι πουλακι μου!
     

  11. 07-01-13 16:54 #9641
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Βασικά εξαρτάται. Το ότι ΠΟΤΕΕΕ δεν πρέπει, είναι ένας μύθος
    Οπότε jelena σ αυτό που σου πε ο φίλος σου είχε μάλλον δίκιο

    Τις περισσότερες φορές είναι αδύνατο όταν πας κάτω απ το παράλληλο να παραμένουν τα γόνατα πίσω από τις μύτες. Και εννοείται ότι θα βγούν μπροστά αν κάνεις full front. Είναι η φυσιολογική κίνηση αυτή.
    Επίσης εξαρτάται από τη σκελετική δομή, το μήκος και το άνοιγμα των ποδιών, το μήκος της πατούσας () κλπ
    Ειδικά αν παρατηρήσετε olympic lifters που κάνουν full squat, δε γίνεται να μην ξεπεράσουν σε κάθετη προβολή τις μύτες.
    Αν προσπαθείτε ντε και καλά να μην ξεπεράσουν τα γόνατα τις μύτες υπάρχει κίνδυνος το βάρος να μεταφερθεί στη μέση

    Πχ (αν και φροντ)




    Aπό τη στιγμή που η τεχνική είναι σωστή, οι φτέρνες παραμένουν στο δάπεδο, η μέση είναι στη σωστή γωνία, σπρώχνεις τα γόνατα προς τα έξω κλπ κλπ δεν έχει σημασία αν τα γόνατα περνάνε τις μύτες

    Ενδεικτικά για όσους έχουν όρεξη για λίγο διάβασμα

    http://www.liftbigeatbig.com/2012/09...your-toes.html
    http://www.biomechfit.com/2012/02/09...-refuse-to-die


    Επίσης με ένα googlarisma "knees past toes squat myth" θα σας εμφανιστεί πολύ πράμα.

    Και εδώ μία έρευνα που έγινε το 2003 και συμπέραναν πάνω κάτω αυτά που έγραψα
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14636100
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 07-01-13 στις 16:59
     

  12. 07-01-13 17:09 #9642
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    lila αυτο που δειχνεις δεν θεωρειται εξω απο τις μυτες των ποδιων...αυτο ειναι οριακα στις μυτες και ειναι θεμιτο.Στην αρση βαρων ειδικα οπως εδειξες το (κανω)κανουμε συνεχεια αυτο αλλα και γενικα σε σκουωτ γινεται να βγαινει ετσι το ποδι.

    Ειναι οριακα στις μυτες αλλα ποτε μπροστα γιατι επιβαρυνεις τα γονατα οποτε βιομηχανικα αν το δεις,δεν υπαρχει το εξω απο γονατα εκτος απο ενα στυλ σκουωτ που εχω κολλησει στην ονομασια και δεν θυμαμαι στο οποιο υποτιθεται οτι ΠΡΕΠΕΙ να βγαινεις μπροστα.
     

  13. 07-01-13 17:11 #9643
    Προεπιλογή
    και εγω ακριβως το ιδιο σκεφτομουν,πολυ αθλητες περνανε τα γονατα τους μπροστα, βλεπε αρση βαρων κροσ φιτ ,ωραιο ποστ λιλα
     

  14. 07-01-13 17:17 #9644
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    παιδια φαινεται οτι περναει και ειναι πραγματικα οριακα....αν περασει τις μυτες και με τοσο βαρος πανω ,καθως περναει ο καιρος κ αν γινεται με μια συχνοτητα θα βγει προβλημα.Βεβαια κανεις δεν λεει οτι και με αυτο στυλ δεν θα βγει προβλημα αργοτερα.Μεγαλο ποσοστο των αθλητων αρσης βαρων υποφερει μετα απο χρονια κ ειναι λογικο.Εαν δεν κανεις δηλαδη καποιο αθλημα εγω προτεινω να εισαι σιγουρος και να προσεχεις την γωνια και σε ποια μοιρα ερχονται γονατα-μυτες,καθαρα για προληψη.

    Εγω οταν μου λες μπροστα απο μυτες καταλαβαινω κανονικα να βγγαινει μρποστα απο το ποδι γιατι αυτο που βλεπουμε στις εικονες της αλικης,δεν ειναι μπροστα και γινεται συνεχεια.
     

  15. 07-01-13 17:18 #9645
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nastya Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω ακριβως το ιδιο σκεφτομουν,πολυ αθλητες περνανε τα γονατα τους μπροστα, βλεπε αρση βαρων κροσ φιτ ,ωραιο ποστ λιλα
    μια παρενθεση εδω,το crossfit περιεχει την αρση βαρων οποτε ναι και εκει η τεχνικη ειναι ιδια αλλα πιο τσαπατσουλικια αν ακολουθησεις το στυλ των αμερικανω που ειναι τσοπανηδες στο θεμα αρσης βαρων!
     

Σελίδα 643 από 646 ΠρώτηΠρώτη ... 143543593633641642643644645 ... ΤελευταίαΤελευταία