Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 46
  1. 19-07-11 18:01 #16
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ναι,καθιστε και πιστεψτε τις βλακιες που γραφει καποιος στο ιντερνετ.
    και το τελευταιο με τον nubret ητανε το τελιωτικο χτυπημα...
    ενταξει εσυ φιλος αν δεν προσυλητιστουμε ολοι στο να παιρνουμε φαρμακα και οτι μονο με αυτα φτιαχνεις δυναμη και ογκο δεν θα ησυχασεις..το γεγονος οτι μπορει να εχεις μια Α εμπειρια δεν σε κανει καλυτερο και σημαντικοτερο εδω μεσα απο το ποιο νεο και αμαθες μελος..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gym Εμφάνιση μηνυμάτων
    ginus δωσε βιβλιογραφια απο κατω κ αν θες πατα μια μεταφραση να διαβασουν κ αυτοι που δεν τα πανε καλα με τα αγγλικα και να μπορεσουν να σχολιασουν αν θελουν,ναι?
    δεν εχω μελετη πανω σε αυτο το θεμα...απλα ειναι συνοθυλευμα γνωσεων που συμφωνω και για αυτο το ανεβασα...οπως και λογικα ξερεις λογω ενασχολησης ειναι θεμα μυικων ινων καταρχας και προπονησης κατα δευτερον...εκανε την μεταφραση ο τασος και τον ευχαριστω..
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-07-11 18:04 #17
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει εσυ φιλος αν δεν προσυλητιστουμε ολοι στο να παιρνουμε φαρμακα και οτι μονο με αυτα φτιαχνεις δυναμη και ογκο δεν θα ησυχασεις..το γεγονος οτι μπορει να εχεις μια Α εμπειρια δεν σε κανει καλυτερο και σημαντικοτερο εδω μεσα απο το ποιο νεο και αμαθες μελος..


    δεν εχω μελετη πανω σε αυτο το θεμα...απλα ειναι συνοθυλευμα γνωσεων που συμφωνω και για αυτο το ανεβασα...οπως και λογικα ξερεις λογω ενασχολησης ειναι θεμα μυικων ινων καταρχας και προπονησης κατα δευτερον...εκανε την μεταφραση ο τασος και τον ευχαριστω..
    οκ απλα νομιζα ειναι απο καπου παρμενο,βιβλιο,σελιδα κατι...και οχι οτι ειναι αποψη καποιου αλλα οκ ...!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-07-11 18:12 #18
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    To σωστο ειναι "η αυξηση δυναμης φερνει ογκο"

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-07-11 18:32 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. This greater peripheral strength increase will allow the trainee to use slightly heavier weights in the 12-15 rep range, which is where the lion share of muscle growth stimulus happens. If this were not an inviolable truth, then people would get huge doing several sets of 3-5 reps. But they don't. They get strong. Not huge.
    4. The increased peripheral strength allows higher reps with sub-maximal weights, and therefore greater muscle damage signals for growth. After several workouts in this weight/rep range, (along with continued proper nutrition and sleep) the trainee will achieve greater size commensurate with their testosterone levels.
    Για μενα το κλειδι ειναι εδω και κυριως στο 4.
    Αν κανεις περισσοτερα κιλα, θα εχεις πιο ευκολα και για περισσοτερες reps τα λιγοτερα κιλα. Κανείς που κανει δυναμη δε μπορει να παραλειψει αυτο το σταδιο. Εχει το πλεονεκτημα να κανει οτι θελει, βγαζει τη μονη και μετα ολα τα αλλα ειναι ευκολα. Δεν υπαρχουν αδυναμοι ανθρωποι, απλως ανθρωποι που δεν κανουν προπονηση δυναμης.
    Εγω κανω προπονηση δυναμης και με τον ογκο μου ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-07-11 18:34 #20
    Προεπιλογή
    Εγω θεωρω οτι οι μυες για να μεγαλωσουν θελουν μεγαλο βαρος, με τις σωστες επαναληψεις βεβαια.
    Αναρωτιεμαι ομως, αν εχει σημασια το νουμερο ή η επιβαρυνση που νιωθει ο μυς, δηλαδη εννοω οτι ενας τυπος που σηκωνει 50 κιλα για 10 επαναληψεις μεγιστο και ενας αλλος 100 κιλα για 10 επαναληψεις μεγιστο, δεν θα νιωθουν το ιδιο πραγμα ουσιαστικα στους μυς τους? (δεν ξερω τι γινεται με τους συνδεσμους και τους τενοντες βεβαια )
    Οποτε δεν εχει σημασια ποσο δυνατος εισαι, αλλα ποσα κιλα χρησιμοποιεις αναλογα με το ποσο δυνατος εισαι.

    Αυτο αναρωτιεμαι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MusclesOfShadow : 19-07-11 στις 18:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-07-11 18:45 #21
    Προεπιλογή
    α χα πουλακι μου ...ειδες την υπογραφη μου ε??ωραιος.....εχω να πω καταφατικα ναι εγω...αλαλ οπως ειπε ο τασος καλυτερο ειανι να λεμε η αυξηση δυναμης φερνει ογκο...οχι απλα η δυναμη..και με αυτο θα κανω ενα κοπυ πευστ του dante[dc training]που για μενα τ αλεει ολα σ εμαι παραγραφο...
    I believe he who makes the greatest strength gains (in a controlled fashion) as a bodybuilder, makes the greatest muscle gains. Note: I said strength gains--everyone knows someone naturally strong who can bench 400 yet isn't that big. Going from a benning 375 bench to 400 isn't that great of a strength gain and won’t result in much of a muscle gain. But if I show you someone who went from 150 to 400 on a bench press, that guy will have about 2.5 inches more of muscle thickness on his pecs. That is incredible strength gain and will equal out into an incredible muscle gain. Ninety-nine percent of bodybuilders are brainwashed that they must go for a blood pump and are striving for that effect--(go up and down on your calves 500 times and tell me ifour calves got any bigger). And those same 99% in a gym stay the same year after year. It's because they have no plan, they go in, get a pump and leave. They give the body no reason to change. Powerbodybuilders and powerlifters plan to continually get songer and stronger on key movements. The body protects itself from ever increasing loads by getting muscularly bigger=adaption. I’M going to repeat this and hammer it home because of its importance: THE PEOPLE WHO MAKE THE GREATEST STRENGTH GAINS OVER TIMEWILL MAKE THE GREATEST SIZE GAINS OVER TIME ACCORDING TO THEIR GENETIC POTENTIAL. If you reading this never get anywhere close to your ultimate strength levels (AT WHATEVER REP RANGE) you will never get to your utmost level of potential size.
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-07-11 18:49 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    α χα πουλακι μου ...ειδες την υπογραφη μου ε??ωραιος.....εχω να πω καταφατικα ναι εγω...αλαλ οπως ειπε ο τασος καλυτερο ειανι να λεμε η αυξηση δυναμης φερνει ογκο...οχι απλα η δυναμη..και με αυτο θα κανω ενα κοπυ πευστ του dante[dc training]που για μενα τ αλεει ολα σ εμαι παραγραφο...
    I believe he who makes the greatest strength gains (in a controlled fashion) as a bodybuilder, makes the greatest muscle gains. Note: I said strength gains--everyone knows someone naturally strong who can bench 400 yet isn't that big. Going from a benning 375 bench to 400 isn't that great of a strength gain and won’t result in much of a muscle gain. But if I show you someone who went from 150 to 400 on a bench press, that guy will have about 2.5 inches more of muscle thickness on his pecs. That is incredible strength gain and will equal out into an incredible muscle gain. Ninety-nine percent of bodybuilders are brainwashed that they must go for a blood pump and are striving for that effect--(go up and down on your calves 500 times and tell me ifour calves got any bigger). And those same 99% in a gym stay the same year after year. It's because they have no plan, they go in, get a pump and leave. They give the body no reason to change. Powerbodybuilders and powerlifters plan to continually get songer and stronger on key movements. The body protects itself from ever increasing loads by getting muscularly bigger=adaption. I’M going to repeat this and hammer it home because of its importance: THE PEOPLE WHO MAKE THE GREATEST STRENGTH GAINS OVER TIMEWILL MAKE THE GREATEST SIZE GAINS OVER TIME ACCORDING TO THEIR GENETIC POTENTIAL. If you reading this never get anywhere close to your ultimate strength levels (AT WHATEVER REP RANGE) you will never get to your utmost level of potential size.
    Αυτο ναι, συμφωνω....
    Αν και ο johnie jackson δεν ειναι και ο πιο μεγαλος bber που εχω δει, θεωρω πως εχει δικιο ο πεπεισμενος!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-07-11 18:52 #23
    Προεπιλογή
    ελα ρε πεπεισμενε
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-07-11 18:59 #24
    Προεπιλογή
    να γραψω και μια μικρη μεταφραση με τα οσα αγγλικα ξερω...
    λεει...εγω πιστευω οτι αυτος που θα εχει τα περισσοτερα κερδη σε δυναμη[σε κοντρολαρισμενο επιπεδο] θα εχει και τ απερισσοτερα μυικα κερδη...λεει ομως προσεξτε ειπε οπιος εχει κερδη σε αυξηση δυναμης οχι αυτος που ειναι απο τη φυση του δυνατος και μπορει να κανει 180 κιλα παγκο δεν θα εχει και τοση μαζα...αυτος ομως που θα παει απο τα 70 κιλα στα 180 στον παγκο [πχ σε 1 χρονο] αυτουνου το στηθος θα εχει 2,5 ιντσες[6,8 εκατοστα] μεγαλυτερη μυικη πυκνοτητα....αυτο ειναι απλα απιστευτη αυξηση δυναμης σε μικρο χρονικο διαστημα και θα φερει απιστευτη αυξηση σε μαζα...99%των μποντυμπυλντερ ειναι ξερομυαλοι και νομιζουν οτι πρπει να πηγιανουν μονο για την αιματωση,πρηξιμο στο γυμναστηριο και αυτος γινεται μετα ο σκοπος τους[εαν το πιστευεται αυτο σηκωστε τις γαμπες σας 500 φορες και περιμενετε να δειτε εαν θα μεγαλωσουν]και αυτο το 99% παραμενει ιδιο καθε χρονο...ειναι επειδη δεν εχουν σχεδιο,πηγαινουν στο γυμναστηριο πρηζονται και φευγουν...δνε δινουν στο σωμα καπιο λογο για να αλλαξει...οι παουερμποντυμπυλντερς και οι παουερλιφτερς προσπαθουν να γινονται συστηματικα δυνατοτεροι και δυνατοτεροι στις βασικες ασκησεις[ασκησεις κλειδια]...
    το σωμα προστατευει τον εαυτο του απο το νεο βαρος κανοντας το μυικα δυνατοτερο απο ερεθισμα που δεχεται..θα προσπαθησω να το ξαναπω αυτο και να το τονισω οσο το δυνατον καλυτερα μπορω επειδη ειναι σημαντικο....ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΙΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΕΡΔΗ ΣΕ ΑΥΞΗΣΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΥΙΚΑ ΚΕΡΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΕΝΕΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ...εαν το διαβαζετε αυτο και δεν καταφερετα ποτε να φτασετε εστω λιγο κοντα στα μεγιστα επιπεδα δυναμης[σε οπιοδηποτε ευρος επαναληψεων]που μπορειτε αν φτασετε δεν θα αποκτησετε ποτε τη μεγιστη μαζα που θα μπορουσατε
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-07-11 19:17 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    α χα πουλακι μου ...ειδες την υπογραφη μου ε??ωραιος.....εχω να πω καταφατικα ναι εγω...αλαλ οπως ειπε ο τασος καλυτερο ειανι να λεμε η αυξηση δυναμης φερνει ογκο...οχι απλα η δυναμη..και με αυτο θα κανω ενα κοπυ πευστ του dante[dc training]που για μενα τ αλεει ολα σ εμαι παραγραφο...
    I believe he who makes the greatest strength gains (in a controlled fashion) as a bodybuilder, makes the greatest muscle gains. Note: I said strength gains--everyone knows someone naturally strong who can bench 400 yet isn't that big. Going from a benning 375 bench to 400 isn't that great of a strength gain and won’t result in much of a muscle gain. But if I show you someone who went from 150 to 400 on a bench press, that guy will have about 2.5 inches more of muscle thickness on his pecs. That is incredible strength gain and will equal out into an incredible muscle gain. Ninety-nine percent of bodybuilders are brainwashed that they must go for a blood pump and are striving for that effect--(go up and down on your calves 500 times and tell me ifour calves got any bigger). And those same 99% in a gym stay the same year after year. It's because they have no plan, they go in, get a pump and leave. They give the body no reason to change. Powerbodybuilders and powerlifters plan to continually get songer and stronger on key movements. The body protects itself from ever increasing loads by getting muscularly bigger=adaption. I’M going to repeat this and hammer it home because of its importance: THE PEOPLE WHO MAKE THE GREATEST STRENGTH GAINS OVER TIMEWILL MAKE THE GREATEST SIZE GAINS OVER TIME ACCORDING TO THEIR GENETIC POTENTIAL. If you reading this never get anywhere close to your ultimate strength levels (AT WHATEVER REP RANGE) you will never get to your utmost level of potential size.
    Φιλε πεπεισμενε,οσο κ αν ειμαι κ εγω λατρης των προγραμματων δυναμης,το συγκεκριμμενο αρθρο που παρεθεσες ειναι απλα μια αποψη,χωρις καποια σοβαρη τεκμηριωση απο πισω
    Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν μπορει να δωθει σαφη απαντηση στο συγκεκριμμενο ερωτημα,γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει σαφη ερωτηση.Δηλαδη στο ''η αυξηση δυναμης φερνει ογκο?''Χμμ..Για τι αυξηση δυναμης μιλαμε?Σε ποιο επιπεδο?Ποσο % αυξηση και σε ποσο χρονικο διαστημα?Σε αρχαριους,μεσους η' προχωρημενους αθλητες?Και καπου εδω μπαινει και το κλασικο οτι ολα τα σωματα δεν ειναι ιδια...

    Επιπλεον,για να μεγαλωσει ο μυς δεν ειναι απαραιτητο να μεγαλωσει και το φορτιο,αφου μπορεις να πετυχεις τεραστια επιβαρυνση και με πολλους αλλους τροπους...
    Εξαλλου νομιζω ολοι εχουμε δει αθλουμενους που ειναι στα βαρη 4 και πανω χρονια,και χωρις να σηκωνουν αρκετα κιλα(για τον χρονο που ασκουνται)να εχουν μια πολυ καλη μυικοτητα.Φυσικα μεχρι ενος οριου,αφου ειναι πρακτικα αδυνατον να δεις ατομο με 45εκ. χερι στο 10% λιπος να κανει 60 κιλα παγκο..Εξαλλου αυξηση δυναμης μπορει να επιτυχει κανεις κ με το κλασικο ββ σπλιτ...Μικρη αυξηση αναλογικα με καποιο αλλο προγραμμα,αλλα αυξηση
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-07-11 19:43 #26
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Το σίγουρο είναι πως η γνώση είναι δύναμη. Τώρα για όλα τα άλλα περί ορέξεως...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-07-11 19:45 #27
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σίγουρο είναι πως η γνώση είναι δύναμη. Τώρα για όλα τα άλλα περί ορέξεως...
    +1000.. τα ειπες ολα...
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-07-11 19:58 #28
    Προεπιλογή
    το σιγουρο ειναι ενα...πως τιποτα δεν ειναι σιγουρο σε αυτο το κοσμο........


    υ.γ οντως ανεβασα κατι που με συμφερει και συμβαδιζει με εμενα...αλαλμποριε καπιος να πειραματιστει και να δει...να προσπαθησει πχ σε ενα μηνα να ανεβασει 10 κιλα πχ στον παγκο....σε οπιο ευρος επαναληψεων θελει αυτος...και εαν δεν παρει μαζα..δεν χρειαζεται να το ξανακανει...εγω παντως οταν ανεβαινω 10-15-20 κιλα σε μερικες ασκησεις το μηνα τοτε ΕΓΩ βλεπω διαφορες...οποτε θα το συνεχισω...για εμενα αυτη η προταση ισχιει....οπως πχ και για τον κολεμαν εαν καπιος ακουγε ποτε τα λεγομενα του...αλλα δεν διαφωνω με κανεναν...ολα ειναι trial kai error
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-07-11 20:19 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν δωσεις στον μυ νεο ερεθισμα να μεγαλωσει,δηλαδη περισσοτερα κιλα,τοτε γιατι να μεγαλωσει?
    το ερεθισμα δεν θα μπορουσε να ειναι και περισσοτερες reps ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-07-11 20:27 #30
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο magavaTOUT Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ερεθισμα δεν θα μπορουσε να ειναι και περισσοτερες reps ?
    Nαι γι αυτο λεμε αυξηση δυναμης. Αν κανεις πιο πολλες ρεπς με το ιδιο βαρος σημαινει οτι για τον προηγουμενο αριθμο ρεπς θα μπορεις να κανεις περισσοτερο βαρος. Αλλα καποια στιγμη θα πρεπει να ανεβασεις τα κιλα, οταν πια τα προηγουμενα σου φαινονται ευκολα

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία