Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 21-07-11 17:35 #1
    Προεπιλογή Βοήθεια για προπόνηση-διατροφή
    Καλησπέρα σε όλους.

    Καταρχήν να συστηθώ μιας και πριν λίγες ώρες έφτιαξα το λογαριασμό μου στο forum. Με λένε Ισίδωρο, 15 χρονών και θα ήθελα τις συμβουλές σας.
    Είμαι 1.69 και 61 κιλά. Άρχισα γυμναστική εδώ και 1 χρόνο και σε συνδυασμό με διατροφή, από τα 52 κιλά που ήμουν πέρσι τέτοιο καιρό, ήρθα στα 61. Όλα στο σπίτι καθώς δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χρόνος για γυμναστήριο.
    Πριν 1 βδομάδα (τώρα το καλοκαίρι έχω όσο χρόνο θέλω..!) άρχισα το γυμναστήριο. Εννοείται ότι τώρα που το άρχισα, θα το συνεχίσω και το χειμώνα. Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε συμβουλές για προπόνηση και διατροφή για να αυξήσω το μυικό μου όγκο και γενικότερα την δύναμη. Να σημειώσω ότι έχω ψάξει στο forum και γενικότερα στο internet για προγράμματα προπόνησης, διατροφή κλπ αλλά επειδή υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις και δεν μπορείς να βγάλεις ένα σίγουρο συμπέρασμα, θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο. Αν επίσης μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο συγκεκριμένο topic, θα ήταν επίσης χρήσιμο για μένα.
    Στόχος μου είναι να φτιάξω ένα καλογυμνασμένο σώμα χωρίς υπερβολές. Πάντα πίστευα ότι είναι σημαντικό να διατηρούμε το σώμα μας σε καλή κατάσταση.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Ισίδωρος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isid : 21-07-11 στις 17:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-07-11 17:38 #2
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Isid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Καταρχήν να συστηθώ μιας και πριν λίγες ώρες έφτιαξα το λογαριασμό μου στο forum. Με λένε Ισίδωρο, 15 χρονών και θα ήθελα τις συμβουλές σας.
    Είμαι 1.69 και 61 κιλά. Άρχισα γυμναστική εδώ και 1 χρόνο και σε συνδυασμό με διατροφή, από τα 52 κιλά που ήμουν πέρσι τέτοιο καιρό, ήρθα στα 61. Όλα στο σπίτι καθώς δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χρόνος για γυμναστήριο.
    Πριν 1 βδομάδα (τώρα το καλοκαίρι έχω όσο χρόνο θέλω..!) άρχισα το γυμναστήριο. Εννοείται ότι τώρα που το άρχισα, θα το συνεχίσω και το χειμώνα. Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε συμβουλές για προπόνηση και διατροφή για να αυξήσω το μυικό μου όγκο και γενικότερα την δύναμη. Να σημειώσω ότι έχω ψάξει στο forum και γενικότερα στο internet για προγράμματα προπόνησης, διατροφή κλπ αλλά επειδή υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις και δεν μπορείς να βγάλεις ένα σίγουρο συμπέρασμα, θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο. Αν επίσης μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο συγκεκριμένο topic, θα ήταν επίσης χρήσιμο για μένα.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Ισίδωρος
    καταρχας καλως ηρθες.κατα δευτερον τα αρθρα διατροφων στο φορουμ τα διαβασες?αν ναι τοτε να σου πω το εξης.τρωγε καθαρα κ τρωγε πολυ.κατα τη γνωμη μ ξεκινα με μηχανηματα στο γυμναστηριο για να αποφυγεις τραυματισμους κ βρες ενα καλο γυμναστη.μη κανεις πολλα βαρη δε χρειαζεται.κ στανταρ δε χρειαζεσαι συμπληρωματα για κανενα λογο
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-07-11 17:50 #3
    Προεπιλογή
    Ναι έχω διαβάσει απλώς επειδή είναι λίγο δύσκολο να τα ακολουθήσω ζήτησα μήπως μπορείτε να μου πείτε κάτι πιο προσαρμοσμένο στην ηλικία μου.. Οποιαδήποτε συμβουλή θα μπορούσε να με βοηθήσει.
    Όσο για τα συμπληρώματα, πιστεύω ότι εξυπακούεται..!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-07-11 17:51 #4
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Isid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι έχω διαβάσει απλώς επειδή είναι λίγο δύσκολο να τα ακολουθήσω ζήτησα μήπως μπορείτε να μου πείτε κάτι πιο προσαρμοσμένο στην ηλικία μου.. Οποιαδήποτε συμβουλή θα μπορούσε να με βοηθήσει.
    Όσο για τα συμπληρώματα, πιστεύω ότι εξυπακούεται..!
    κοιτα τρωγε απλα πολυ κ καθαρο φαγητο.τι ακριβως σου ειναι δυσκολο?
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-07-11 17:59 #5
    Προεπιλογή
    Να ας πούμε δεν μπορώ να τρώω όποτε θέλω. Προσαρμόζομαι στο πότε τρώνε οι άλλοι (κυρίως στο μεσημεριανό και βραδινό). Ούτε μπορώ να τρώω ό,τι θέλω, γιατί πάλι ισχύει το ίδιο. Δεν γίνεται ας πούμε το μεσημέρι να τρώνε οι άλλοι κάτι κι εγώ κάτι άλλο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-07-11 18:25 #6
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Isid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ας πούμε δεν μπορώ να τρώω όποτε θέλω. Προσαρμόζομαι στο πότε τρώνε οι άλλοι (κυρίως στο μεσημεριανό και βραδινό). Ούτε μπορώ να τρώω ό,τι θέλω, γιατί πάλι ισχύει το ίδιο. Δεν γίνεται ας πούμε το μεσημέρι να τρώνε οι άλλοι κάτι κι εγώ κάτι άλλο..
    κ γιατι δε γινεται παρακαλω?με τις ωρες δν υπαρχει θεμα τη διατροφη προσαρμοζεις στη ζωη σ οχι τη ζωη σ στη διατροφη.κ δν ειναι 2 γευματα ολη η μερα αλλα 5-6-7....δηλαδη αν φας το απογευμα θα σου την πουν ασ πουμε?
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-07-11 18:42 #7
    Προεπιλογή
    Όχι αυτό. δες..
    Στο "Διατροφή όγκου για αρχάριο λέει (ένα κομμάτι της):

    Μεσημεριανό (16:00)
    250 γρ. καστανό ρύζι με φλοιό
    200 γρ. κοτόπουλο (φιλέτο στήθος) ή άπαχο ψάρι
    Πράσινη σαλάτα
    1 κ. της σούπας ελαιόλαδο

    Απογευματινό (18:00)
    1 γιαούρτι 0%

    Βραδυνό (21:00)
    250 γρ. μακαρόνια ολικής άλεσης
    200 γρ. κοτόπουλο (ή τόνο σε νερό)
    1 γιαούρτι 0% με 4 καρύδια

    Στο απογευματινό δεν υπάρχει πρόβλημα. Το μεσημέρι όμως δε γίνεται να φάω ούτε ρύζι ούτε κοτόπουλο, γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα έχουμε άλλο φαγητό.. Ούτε το βράδυ γίνεται να φάω μακαρόνια και κοτόπουλο, γιατί πάλι θα υπάρχει άλλο φαγητό. (Αν πω να τα φτιάξω μόνος μου, δεν θα με αφήσουν.. θα μου πουν ότι υπάρχει φαγητό και να φάω απ'αυτό.. Όπως γίνεται δηλαδή στις περισσότερες οικογένειες..)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-07-11 21:54 #8
    Προεπιλογή
    καλο ειναι να μην κανεις βαρη σε αυτη την ηλικια να ξερεις δεν θα ψηλωσεις και γενικα επειδη εισαι πανω στην αναπτυξη καλο ειναι να μην καταπονεις ετσι το σωμα σου!!
    τωρα μερικοι αν πουν το αντιθετο δικαιωμα τους αλλα εγω αυτης της αποψης ειμαι.παιξε κανα μπασκετ καμια μπαλα κανε σκαte kai bmx που θα εισαι και πιο αλανι και τα βαρη αφησε τα για μετα τα 18
    αν δεν κρατιεσαι και θες να γινεις ντουκι απο μικρος ,,, για το φαι στο σπιτι τις μερες που δεν θα εχετε κρεας μπορεις να τρως αυτο που φτιαχνει η μανα σου και να εχεις και μερικα ασπραδια που ειναι και φτηνα αλλα οπως ειπαμε στα 15 εισαι στην αναπτυξη και πρεπει να τρως ολα τα φαγητα και να μην μεινεις μονο με ρυζια και κοτοπουλο!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-07-11 23:24 #9
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stel106 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο ειναι να μην κανεις βαρη σε αυτη την ηλικια να ξερεις δεν θα ψηλωσεις και γενικα επειδη εισαι πανω στην αναπτυξη καλο ειναι να μην καταπονεις ετσι το σωμα σου!!
    τωρα μερικοι αν πουν το αντιθετο δικαιωμα τους αλλα εγω αυτης της αποψης ειμαι.παιξε κανα μπασκετ καμια μπαλα κανε σκαte kai bmx που θα εισαι και πιο αλανι και τα βαρη αφησε τα για μετα τα 18
    αν δεν κρατιεσαι και θες να γινεις ντουκι απο μικρος ,,, για το φαι στο σπιτι τις μερες που δεν θα εχετε κρεας μπορεις να τρως αυτο που φτιαχνει η μανα σου και να εχεις και μερικα ασπραδια που ειναι και φτηνα αλλα οπως ειπαμε στα 15 εισαι στην αναπτυξη και πρεπει να τρως ολα τα φαγητα και να μην μεινεις μονο με ρυζια και κοτοπουλο!!
    +1 αλλα ποιος απαγορευσε τροφες αλλου τυπου οπως ψαρι η οσπρια?αυτα κ αν παιζουν στη διατροφη ενος bb-er...
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-07-11 23:36 #10
    Προεπιλογή
    Εγώ παιδιά δεν ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω κάποιο συγκεκριμένο αυστηρό πρόγραμμα διατροφής. Όπως ήδη προειπώθηκε, δεν γίνεται να τρώω συνέχεια ρύζια και κοτόπουλα.. Και να'θελα, δεν θα μπορούσα. Απλώς θα ήθελα κάποιες οδηγίες διατροφής αλλά και προπόνησης προσαρμοσμένες στην ιδιαίτερη ηλικία μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-07-11 23:39 #11
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Isid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παιδιά δεν ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω κάποιο συγκεκριμένο αυστηρό πρόγραμμα διατροφής. Όπως ήδη προειπώθηκε, δεν γίνεται να τρώω συνέχεια ρίζια και κοτόπουλα.. Και να'θελα, δεν θα μπορούσα. Απλώς θα ήθελα κάποιες οδηγίες προσαρμοσμένες στην ιδιαίτερη ηλικία μου..
    γυμναστικη με βαρος σωματος το καλυτερο.χτιζεις θεμελια καταρχας κ ενδυναμωνεσαι.τρωγε τα παντα.απλα τρωγε καθαρα.μη προτυμας δλδ πατατακια αναψυκτικα σουβλακια κτλπ.τρωγε 2 φορες τη βδομαδα κ απο δαυτα εισαι κ στην ηλικια π σε παιρνει κ αφου δν θες να ασχολιθεις κ ιδιαιτερα σοβαρα εισαι οκ.παντως παιζουν κ υγιινες νοστημιες τυπου φυστικοβουτηρο ας πουμε.παντα με μετρο ολα αυτα ομως
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-07-11 23:57 #12
    Προεπιλογή
    Όχι όχι, θέλω να ασχοληθώ σοβαρά αλλά χωρίς υπερβολές, ούτε σε διατροφή, ούτε σε γυμναστική. Ιδίως σ'αυτή την ηλικία.
    Για την διατροφή το κατάλαβα. Ισορροπημένη διατροφή, αρκετά γεύματα, ποικιλία στα φαγητά και αποφυγή αναψυκτικών, chips κλπ.
    Τώρα όσων αφορά την προπόνηση, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα στο forum που θα μου συστήνατε; Να πω ότι είμαι 1.69 και 61 κιλά, και ότι στοχεύω κυρίως σε όγκο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isid : 23-07-11 στις 00:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-07-11 00:39 #13
    Προεπιλογή
    Καμία συμβουλή για την προπόνηση...;
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-07-11 01:12 #14
    Προεπιλογή
    λοιπον ... για θεμα διατροφης: κοψε τα πολλα γλυκα (προσοχη δν λεω κοψε τα γλυκα) , τα chips κτλπ...τρωγε ο,τι καλο σου μαγειρευουν ελεος 15 χρονων εισαι μην ακουω βλακειες τρωγε τα ΠΑΝΤΑ απλα με εγκρατεια στις μ***κιες (ξερεις τι εννοουμε)...

    απο προπονηση.. αρχικα σου συστηνω να αρχισεις καποιο αθλημα (αν δν κανεις ηδη)...παραλληλα μπορεις να κανεις στο σπιτι μονοζυγο, push ups, κοιλιακους , αλματα ,σχοινακι.. αν μπορεις/εχεις αλτηρες κανε και με τους αλτηρες ....

    Ενδεικτικο Προγραμμα (χωρις τους αλτηρες)
    1)Push Up <> Μονοζυγο (ουσιαστικα κανεις μια επαναληψη push up κατω απ το μονοζυγο και αμεσως σηκωνεσαι και με μικρο αλματακι κανεις μονοζυγο)
    2)Σχοινακι + Στατικα αλματα (κατεβαινοντας οσο πιο κατω μπορεις και πηδωντας με ολη σου τη δυναμη)
    3)Γεμισε τσαντα με βιβλια και γυμνασε δικεφαλα / τρικεφαλα με ασκησεις π ηδη ξερεις.
    κανεις 1)-->2)-->3) και επαναλαμβανεις κανοντας 8-10 γυρους. ( αν σ ενδιαφερει κατι τετοιο μ λες να το αναλυσουμε περισσοτερο) . Αν ομως θες ντε και καλα γυμναστηριο μ λες για να σ πληροφορησω αναλογως για καποιο προγραμμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-07-11 21:12 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Isid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Καταρχήν να συστηθώ μιας και πριν λίγες ώρες έφτιαξα το λογαριασμό μου στο forum. Με λένε Ισίδωρο, 15 χρονών και θα ήθελα τις συμβουλές σας.
    Είμαι 1.69 και 61 κιλά. Άρχισα γυμναστική εδώ και 1 χρόνο και σε συνδυασμό με διατροφή, από τα 52 κιλά που ήμουν πέρσι τέτοιο καιρό, ήρθα στα 61. Όλα στο σπίτι καθώς δεν υπήρχε ο απαιτούμενος χρόνος για γυμναστήριο.
    Πριν 1 βδομάδα (τώρα το καλοκαίρι έχω όσο χρόνο θέλω..!) άρχισα το γυμναστήριο. Εννοείται ότι τώρα που το άρχισα, θα το συνεχίσω και το χειμώνα. Θα ήθελα λοιπόν να μου δώσετε συμβουλές για προπόνηση και διατροφή για να αυξήσω το μυικό μου όγκο και γενικότερα την δύναμη. Να σημειώσω ότι έχω ψάξει στο forum και γενικότερα στο internet για προγράμματα προπόνησης, διατροφή κλπ αλλά επειδή υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις και δεν μπορείς να βγάλεις ένα σίγουρο συμπέρασμα, θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο. Αν επίσης μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο συγκεκριμένο topic, θα ήταν επίσης χρήσιμο για μένα.
    Στόχος μου είναι να φτιάξω ένα καλογυμνασμένο σώμα χωρίς υπερβολές. Πάντα πίστευα ότι είναι σημαντικό να διατηρούμε το σώμα μας σε καλή κατάσταση.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Ισίδωρος
    κοιτα επειδη εισαι στην αναπτυξη καλυτερα να αφησεις τα βαρη για αργοτερα αν ομως δεν κρατιεσαι μπορεις να κανεις πολλες επαναληψεις με λιγα κιλα και επισης σου συνιστω να κανεις αεροβια ασκηση πχ. διαδρομο, ελλειπτικο και βεβαια αν εχεις το χρονο και την δυνατοτητα να κανεις κολυμβηση που ειναι οτι πρεπει γιατι θα ψηλωσεις και γενικα θα γυμνασεις ολο σου το σωμα οχι βεβαια οπως με τα βαρη και να ξερεις οτι κανεις πολυ καλα που αρχιζεις τη γυμναστικη απ αυτη την ηλικια.απο διατροφη δεν χρειαζεται να ανησυχεις πολυ το μονο που χρειαζεται ειναι να τρως υγεινα και αν μπορεις να κανεις μικρα γευματα ανα τρεις ωρες επειδη βοηθας ετσι το μεταβολισμο σου πχ φαε κανενα τοστακι αλλα γενικα μην αγχωνεσαι εχεις καιρο μπροστα σου ολα στην ωρα τους
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulos perakis : 25-07-11 στις 21:26
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία