Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 83
  1. 06-07-08 22:52 #1

    Εγγραφή
    23-06-2008
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    3
    Προεπιλογή Κύφωση
    Παιδιά τι ασκήσεις να κάνω για να σταματήσω να καμπουριάζω?έχω νεανική κύφωση και τελος πάντων καμπουριάζω.ξέρω ότι ο σκελετός δεν διορθώνεται τώρα(19 χρονών) αλλά για να βελτιωθεί λίγο η εμφάνιση που να εστιάσω?στήθος?πλάτη?ώμους?και τι ασκήσεις να κάνω πέρα απο μονόζυγο που έχω ακούσει ότι βοηθάει πολύ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-07-08 23:44 #2
    Προεπιλογή
    το καλυτερο οπως ειπες και εσυ ειναι να κανεις πλατη,στηθος και ωμους.για πλατη σου προτεινω να κανεις κωπηλατικη μπαρας,ελξεις σε τροχαλια,κωπηλατικη σε τροχαλια και κωπηλατικη αλτηρα.επισης καλο ειναι να γυμναζεις ολο το σωμα σου για να μην υπαρξει μυϊκη ασυμμετρια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-07-08 11:31 #3
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Δεν ξερω αν ισχυει,αλλα ενας γυμναστης ειχε πει σε εναν φιλο μου που εχει λιγο κυφωση/σκολιωση (ηταν χειροτερα πιο παλια,τωρα εχει στρωσει) οτι αρσεις και λοιπες ασκησεις που κανεις την συγκεκριμενη κινηση,που σκυβεις δηλαδη,θα ηταν καλυτερο να τις αποφευγει για να μην ξανα υπαρξει προβλημα.Τωρα δεν ξερω τι γινεται...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-07-08 12:18 #4
    Προεπιλογή
    ισως να ισχυει αυτο.θα μπορουσε να μαθει περισσοτερα απο τον ορθοπεδικο του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-07-08 15:24 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    μια σωστή εκγύμναση με βάρη με σωστή εκτέλεση των βασικών ασκήσεων βοηθάει στη σωστη στάση του σκελετού , έχω παραδείγματα παιδιών εφήβων που είχαν κύφωση και σκολίωση σε βαριά μορφή μάλιστα ο ένας βρισκόταν σε ένα στάδιο πρίν την εγχείρηση κάνοντα βασικές ασκήσεις για το στήθος και ανοίγματα πουλόβερ στο τέλος όπως και τις ασκήσεις για την πλάτη αλλά με σωστή εκτέλεση επειδή ήταν σε νεαρή ηλικία μειωνόταν τα συμπτώματα σταθερά μετα απο κάθε παρακολούθηση απο τον γιατρό τους και ο ένας απέφυγε το ενδεχόμενο της επέμβασης απλά επειδή υπήρχε πάντα το ενδεχόμενο να ξαναχάσει έδαφος αν σταματούσε την προπόνηση όταν πήγε στο στρατό είχε χαρτί απο γιατρό για να γυμνάζετε τουλάχιστον 2 με 3 φορές την εβδομάδα.
    δηλαδή η γυμναστική με βάρη βοηθάει οχι μόνο στην μυική ανάπτυξη αλλά και στην σωστή στάση του σκελετου αρκεί να γίνονται σωστά οι ασκήσεις και με το κατάληλο βάρος.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-07-08 15:29 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    μπορεί ο σκελετός στα 19 να μην αναπτύσετε άλλο αλλα δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να εξαλειφθεί το πρόβλημα της κυφωσης κάνοντας συγχρόνως
    και σωστές διατατικές αλλά παράλληλα προσέχοντας να μην ξεχνιώμαστε και να έχουμε όσο το δυνατόν σωστότερη στάση στο σώμα μας.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-07-08 16:31 #7

    Εγγραφή
    23-06-2008
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Θα προσπαθήσω να το διορθώσω όσο μπορώ. Απλώς φοβάμαι και να μη χειροτερέψει αν γυμνάσω τους μύεις της περιοχής.Εννοώ να γίνει πιο εμφανές.Εντάξει εννοείται πως θα γυμνάσω γενικά το σώμα μου αλλα για το συγκεκριμένο πρόβλημα μήπως πρέπει να εστιάσω κάπου πιο πολύ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-07-08 16:48 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    με σωστή εκτέλεση και κιλά που τα ελέγχουμε δεν γίνετε ζημιά εκτός αν υπάρχει πρόβλημα σκελετικό με φθορα σε σπόνδυλο η ολίσθηση σπονδύλου.
    αυτό το πρόβλημα μόνο με γυμναστική διορθώνετε και ασκήσεις διατατικές δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-07-08 20:40 #9
    Προεπιλογή
    Έχω ασχοληθεί λίγο με αυτό το θέμα και θα σου έλεγα να αυξήσεις τις ασκήσεις πλάτης σε μηχανήματα!Τροχαλία,κωπηλατική και πολύ μονόζυγο για πλάτη!!!Αν δεν είναι σε προχωρημένο στάδιο μπορεί να διορθωθεί!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-09-09 01:23 #10
    Προεπιλογή
    Οπως ακριβως σου ειπαν παιζουν κυριως ρολο ασκησεις πλατης.

    Ψαξε αν εχεις στο γυμναστηριο σου ενα μηχανημα που λεγεται upper back.

    Μοιαζει με την κινηση που κανεις οταν τραβας κουπι και βοηθα να ισιωσει και να ανοιξει και η πλατη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-09-09 13:17 #11
    Προεπιλογή Κυφωση
    Καλησπερα παιδια, ονομαζομαι Κωστας και ειμαι 38 ετων.
    Εδω και περιπου 4 μηνες σσχολουμαι ερασιτεχνικα με τα βαρη. Εχω σπιτι εναν παγκο ,μπαρα,αλτηρες και βαρη.
    Κανω κυριως τις βασικες ασκησεις, σε 2 προπονησεις της 1.5 ωρας ανα εβδομαδα για ολες τις μυικες ομαδες. Η διατροφη μου ειναι σχετικα καλη(ελαφρως υποθερμιδικη).
    Αυτους τους 4 μηνες που γυμναζομαι κανω ταυτοχρονα και ελαφρια διαιτα και εχω χασει περιπου 10 κιλα. Ειμαι 1.70 και 66 κιλα (πριν 4 μηνες ημουν 76 κιλα).

    Θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακατω προβλημα μου.
    Εχω παρατηρησει οτι εχω αρχισει ελαφρως να καμπουριαζω και θελω να ρωτησω εαν αυτο μπορει να οφειλετε σε ελειπες προγραμμα η λαθος ασκησεις (π.χ. να γυμναζω το στηθος περισσοτερο απο την πλατη, με αποτελεσμα το καμπουρισμα).

    Εαν μπορει καποιος απο εσας να με βοηθησει η να μου προτεινει ασκησεις που θα με βοηθησουν να επανελθω ''στα ισια μου''. Εαν ειναι ευκολο τις ασκησεις να μου τις γραψετε λιγο περιγραφικα γιατι δεν γνωριζω ορολογια ασκησεων.

    Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

    Υ.Γ. Να αναφερω οτι πριν ξεκινησω ημουν για πολλα χρονια εντελως αγυμναστος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-09-09 16:35 #12
    Προεπιλογή
    τωρα το παρατηρησες???εισαι σιγουρος οτι δεν υπηρχε απο πριν???δεν μπορει να οφειλετε στο οτι γυμναζεις περισσοτερο το στη8ος...καποιος εχει ανοιξει 8εμα "κυφωση"κοιτακσε το...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-09-09 17:04 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    σε καμια περίπτωση ενα πρόγραμμα γυμναστικης με βαρη δεν κάνει καμπούρα σχετικα να είναι ολοκληρωμένο , όλες οι ασκήσεις αν εκτελούνται σωστα βοηθαν στην σωστη σταση του σώματος .

    αυτό έχει να κάνει περισσότερο με προδιάθεση και κακή σταση του σώματος σε όλη την διάρκεια της μέρας , τέτοια συμπτώματα εξαλείφονται με την γυμναστική με βάρη , γι αυτό και έχω στο γυμναστήριο παιδια με σχολίωση κύφωση η λόρδωση που έρχονται να βελτιώσουν την κατασταση και με παραπεμπτικό γιατρού με θεαματικα αποτελέσματα .

    απλα όταν υπάρχει προδιάθεση πρέπει να εκτελούνται σωστα οι ασκήσεις και να γίνονται σωστες διατατικές
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-09-09 00:43 #14
    Προεπιλογή
    Eυχαριστω για τις απαντησεις.

    Η αληθεια ειναι οτι δεν προκειται για εντονο καμπουριασμα, το οποιο ομως το παρατηρησα τους τελευταιους μηνες. Ενδεχομενως να υπηρχε, αλλα μετα την αποχωρηση της κοιλιας(-10 κιλα, λογω της διαιτας) να φανηκε περισσοτερο.


    Απλα, εαν καποια στιγμη βρειτε χρονο θα ηθελα να μου προτεινετε καμια ασκηση που ισως βοηθησει.


    Υ.Γ. Δεν ξεχναω βεβαια οτι ειμαι και 38 χρονων ! ! !
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-09-09 01:09 #15
    Προεπιλογή
    ολες οι ασκησεις τησ πλατυσ με πρωτο και καλυτερο το μονοζυγο...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία