Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 26

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 11-03-13 02:34 #1
    Προεπιλογή Ταση λιποθυμιας κατα την προπονηση
    καλησπερα!σημερα κατα τη διαρκεια της προπονησης,πηγα καποια στιγμη να πιασω τους αλτηρες και ενιωσα τα χερια μου αδυναμα,επεσαν οι αλτηρες και εκατσα σε εναν παγκο καθως ενιωθα οτι θα πεσω κατω.για ενα 10λεπτο το κεφαλι μου ηταν παρα πολυ κοκκινο,ειχα προβλημα με τις ανασες μου,ενοχληση στο στηθος και ενιωθα οτι ειχε στεγνωσει τελειως το στομα μου.σταματησα την προπονηση στη μεση και εκατσα να ξεκουραστω,μεχρι που επεσαν λιγο οι παλμοι μου,επανηλθε το χρωμα στο κεφαλι μου και ηρεμησα.εχω κανει προσφατα εξετασεις αιματος εξονυχιστικες και τριπλεξ καρδιας και ηταν ολα αψογα.πιστευω οτι φταει οτι πριν 1μιση ωρα ειχα φαει ενα φιλετο κοτοπουλο με λιγο σαλατα.βλακεια μου,αλλα δεν προλαβαινα.μηπως να το κοιταξω καλυτερα με μια επισκεψη στον καρδιολογο μου ή τσαμα ανησυχω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-03-13 03:10 #2
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Φιλε απο εδω αντε να ξερουν 1-2 ατομα τι συμβαινει.Καλυτερα πανε στον καρδιολογο για να 'χεις και το κεφαλι σου ησυχο.Ισως ειναι απλα λογω κουρασης μες στη μερα ή το οτι δεν χωνεψες το γευμα,δεν ξερω.. Μια επισκεψη καλη ειναι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-03-13 09:05 #3
    Προεπιλογή
    όταν κάνουμε προπόνηση με ένταση ανεβαίνει η αρτηριακή πίεση και οι σφυγμοί,
    οπότε αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα και συμβαίνουν σε πολλούς,
    προσπάθησε να κάνεις την προπόνηση σου ήρεμος, χωρίς άγχος, χωρίς την νοοτροπία "γερά με τσαμπουκά",
    και κυρίως χωρίς να ανεβάζεις σφίξεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-03-13 10:38 #4
    Προεπιλογή
    μάλλον δεν παίρνεις σωστά τις αναπνοές σου στην διάρκεια του σετ.
    Trust yourself, dig deep down and ask yourself: ‘who do you want to be?’. Not what, but who. arnold schwarzenegger.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-03-13 11:02 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν κάνουμε προπόνηση με ένταση ανεβαίνει η αρτηριακή πίεση και οι σφυγμοί,
    οπότε αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα και συμβαίνουν σε πολλούς,
    προσπάθησε να κάνεις την προπόνηση σου ήρεμος, χωρίς άγχος, χωρίς την νοοτροπία "γερά με τσαμπουκά",
    και κυρίως χωρίς να ανεβάζεις σφίξεις.
    η αληθεια ειναι οτι οντως βιαζομουν και εμπαινα πολυ γρηγορα στα σετ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-03-13 12:21 #6
    Προεπιλογή
    Μήπως γενικός η διατροφή σου δεν είναι σωστή?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-03-13 12:46 #7
    Προεπιλογή
    Φιλε ηρεμησε. Αφου εκανες εξετασεις και βγηκαν οκ δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα.
    Προσπαθησε να κανεις προπονηση αφου νιωθεις οτι εχεις χωνεψει πολυ καλα το προηγουμενο γευμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-03-13 13:29 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TAKI BOY Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως γενικός η διατροφή σου δεν είναι σωστή?
    η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη,αν εξαιρεσουμε το γεγονος οτι δεν μπορω να φαω κανονικο μεσημεριανο λογω σχολης και αρκουμαι σε ενα σαντουιτσς τονου ή γαλοπουλας που παιρνω μαζι μου.γενικα κανω προσεγμενα γευματα,με σαλατες και φρουτα.επισης παιρνω και πολυβιταμινες μετα το φαι.θα το παρακολουθησω και στην αυριανη προπονηση,τι αλλο να κανω.απλως ανησυχησα μηπως ειναι κατι που πρεπει να κοιταξω εγκαιρα σε καποιο γιατρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-05-14 10:34 #9
    Προεπιλογή
    Το σοφότερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα γιατρό, κοίτα και τις αιματολογικές σου.

    Μικρός είχα παρόμοιο σύμπτωμα (ταση για λιποθυμια και λιποθυμία) όταν ήμουν συνήθως νηστικός και στεκόμουν μέσα σε πολύ κοσμο(πχ εκκλησία ).

    Τεσπα είχα γενικά χαμηλό σίδηρο. Τώρα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Αλλά, πιστεύω σε όλους ισχύει αυτό, μερικές φορές όταν κάθονται χαλαροί (οπως στις διατάσεις )και σηκωθούν απότομα τους πιανει μια μικρη ζαλάδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-05-14 10:53 #10
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftko Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... και στεκόμουν μέσα σε πολύ κοσμο(πχ εκκλησία ).


    Αυτο να το κοιταξεις.... Ισως να χρειαζεσαι επειγοντως εξορκισμο

    Πλακα κανω (αυτο ελειπε) το παθαινω και γω μεσα σε εκλησια να λιποθυμω στα καλα καθουμενα, (απο πολυ μικρος θυμαμαι το ειχα πρωτοπαθει) και αυτο οφειλεται στο οτι ο χωρος ειναι κλειστος, το οξυγονο ειναι περιορισμενο, πολυς κοσμος που μετατρεπει το λιγοστο οξυγονο σε Co2, και τα κερια/λιβανια/θυμιατα που και αυτα συμβαλουν στη μειωση του οξυγονου.

    Εγω απορω πως ολοι δε πεφτουν σα τραπουλοχαρτα εκει μεσα
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-05-14 11:06 #11
    Προεπιλογή
    Χαχα. Offtopic αλλά θυμάμαι(βασικα μου το λέγανε γιατί εκείνη την στιγμη δεν θυμασαι τι και πώς ) μια φορά ήταν γεμάτη και εγώ στη μέση μέση και πέφτω κάτω. Ο παπάς φοβήθηκε και έλεγε κάτι προσευχές. Ε οταν συνήλθα με είχαν βγάλει έξω, με σηκωμενα τα πόδια και λίγα λίτρα νερό χυμένο νερό γυρω μου.
    Αυτό με τα πόδια να το ξέρετε σε τέτοιες περιπτώσεις. Και πολύ βασικό, πάντα να βγάζετε τον λιπόθυμο σε ανοιχτό χώρο και πότε να μην κάνετε κυκλο(απο ανθρώπους )γυρω του.

    Πάντως ναι ένας από τους λόγους που το παθαίνα στην εκκλησία ήταν στις που λες. Χαίρομαι που βρήκα και άλλον γιατί έχω συναντήσει ελάχιστους.

    Πάντως το έχω πάθει και σε άλλες περιπτώσεις αλλά πάντα έπρεπε είτε να έχει πολύ κόσμο είτε να είναι εξουθενωμένος και πχ εκεί που είμαι χαλαρός να σηκωθώ απότομα, αλλά αυτό συνήθως προκαλει μεγάλη ζάλη και σπάνια να ειχα πέσει κάτω ,σίγουρα πρέπει να ξανακατσω όμως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-05-14 13:02 #12
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Γιατρό σίγουρα, τάσεις λιποθυμίας μπορεί να οφείλονται σε πάρα πολλά πράγματα.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση